Решение по дело №93/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 май 2021 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20217160700093
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 май 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 96

 

гр. Перник, 31.05.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Перник, в открито съдебно заседание на двадесет и шести май две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ:  СЛАВА ГЕОРГИЕВА

СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар А.М. и с участието на прокурор Моника Любомирова от Окръжна прокуратура - Перник, като разгледа, докладваното от съдия Силвия Димитрова КАНД № 93/2021 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда чл.208чл.228 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на С.И.С. с ЕГН ********** и адрес: ***, чрез адв. Я.С.от АК – Перник, против Решение № 260117/15.03.2021 г., постановено по НАХД № 160/2021 г. по описа на Районен съд Перник, с което е потвърден Електронен фиш серия К, № 4064184 на ОДМВР – Перник, с който на основание чл. 189, ал.4, във вр. чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 600,00 лв. /шестстотин лева/ за извършено нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Касаторът излага оплаквания за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на закона - касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН. Твърди, че при постановяване на обжалваното решение, районният съд не е извършил преценка на всички относими към спора доказателства и поради игнорирането им е издал акта при неизяснена и непълна фактическа обстановка. Сочи, че липсва яснота относно мястото на извършване на нарушението, а оттам и за въведения скоростен режим. Развива подробни съображения в тази насока. Прави искане за отмяна на решението и на потвърдения с него електронен фиш.

Касационният жалбоподател не се явява в съдебно заседание. Представлява се от адв. Я.С., която доразвива доводите в жалбата и поддържа искането за отмяна на електронния фиш като незаконосъобразен.

Ответникът по касационната жалба – ОДМВР – Перник, редовно призован, не изпраща представител в съдебно заседание и не изразява становище по жалбата.

Окръжна прокуратура – Перник, чрез прокурор Моника Любомирова, пледира за оставянето на жалбата без уважение като неоснователна. Предлага на съда да отмени решението на Районен съд – Перник.

Настоящият касационен състав, на основание чл.218 от АПК, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди изложените от страните съображения и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение със закона, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от лице по чл.210, ал.1 от АПК, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт. С оглед на това тя е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

Съображенията са следните:

За да постанови обжалваният съдебен акт, Районен съд – Перник е приел за установено, че на 14.10.2020 г., в 14:17 ч., в границите на населеното място на гр. Перник, ПП I-6, км 80+000 след Автогара – Перник, в посока към гр. София, лек автомобил с рег. № СВ *** РН, се движел със скорост 101 км/ч при разрешена такава в съответния пътен участък 60 км/ч, въведено с ПЗ В26 и по този начин превишил максималнодопустимата скорост за съответния пътен участък с 41 км/ч.

Това било установено и заснето с Автоматизирано техническо средство ТFR1-M, с фабричен № 632, за което е направен клип № 8774. При извършена справка в системата на КАТ ПП е установен собственика на автомобила – „***“ ЕООД  - гр. София – лизингодател, и ползвателя на същия - „***“ ООД – гр. Р., представлявано от управителите С.И.С. и С.М.С..

За извършеното административно нарушение по чл.21, ал.2, вр. ал.1 от ЗДвП, срещу касационния жалбоподател, в качеството му на управител на дружеството – ползвател на лек автомобил с рег. № СВ *** РН е издаден Електронен фиш серия К, № 4064184 на ОДМВР – Перник, с който на основание чл.189, ал.4, във вр. с чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП му било наложено административно наказание глоба от 600 лева. Електронният фиш е връчен на нарушителя на 05.01.2021 г.

При горните данни районният съд е достигнал до извода, че заснемането на административното нарушение е извършено с одобрен тип техническо средство, което към момента на заснемането е било технически изправно. Приел е, че установяването на нарушението е извършено при спазване на правилата за това и от изготвените веществени доказателства по безспорен начин се установяват елементите от фактическия състав на административното нарушение, за санкционирането на което е издаден електронният фиш. Посочил е, че деянието правилно е квалифицирано като административно нарушение по чл.21, ал.2, вр. ал. 1 от ЗДвП, за което на извършителя е наложено предвиденото за него наказание в чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП, а именно: глоба в размер на 600 лв.

Настоящият състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, при надлежното му сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо.

Електронният фиш формално отговаря на изискванията за съдържание на чл.189, ал.4, изр.2-ро от ЗДвП - отразени са данни за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Оформен е в съответствие с образеца, утвърден със заповед № Із–305/04.02.2011 г. на министъра на вътрешните работи.

Същото обаче е неправилно.

При установяване на фактическата обстановка са спазени принципите на чл.13 от НПК, тъй като са взети необходимите мерки за разкриването на обективната истина със средствата, предвидени в НПК. Нарушен е обаче принципа на чл.14 от НПК, според който решението следва да се вземе въз основа на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото. Това е така, защото по делото е приложен Клип № 8774, ТFR1-M № 632, от който са видни датата и часа на заснемането, регистрационният номер на автомобила, измерена скорост, въведено ограничение и т.н. Отразени са и координатите на автомобила в момента на твърдяното нарушение: ЕD 23.03788⁰ и NL 42.60480⁰. В електронният фиш е посочено място на нарушението: км ПП I-6, км 80+000 след Автогара – Перник, в посока към гр. София. От Писмо изх. № 11-00-63/16.02.2021 г. на Областно пътно управление – Перник на АПИ е видно, че GPS координатите на км 80+000 ос дясно платно на път I-6 са 23.0365288⁰ и 42.6046178⁰ и същите не съответстват на посочените такива в Клип № 8774.

Мястото на нарушението е съществен реквизит, който трябва да бъде ясно и точно определен, особено в случаи като настоящия, тъй като в различните пътни участъци важат различни скоростни режими, а това е от определящо значение за преценката извършено ли е нарушението и ако е така – какъв да бъде размера на наказанието. Липсата на този реквизит или неконкретното му посочване нарушават и правото на защита на наказаното лице, което винаги представлява съществено процесуално нарушение.

С оглед на тези констатации, касационната инстанция намира за основателно оплакването на касационния жалбоподател, че оспорваното решение е постановено при непълно и незадълбочено изследване на фактите, тъй като не са  взети предвид и не са обсъдени в тяхната логическа взаимовръзка всички събрани и относими към спора доказателства.

Отразената в електронният фиш фактическа обстановка не е установена по ясен и безспорен начин от събраните по делото доказателства. Нарушен е основен принцип в наказателния процес – принципа на разкриване на обективната истина чрез прилагане на всички предвидени от закона мерки и по реда и със средствата, предвидени в НПК – по чл.13 и чл.14 от НПК, които се прилагат субсидиарно в административнонаказателното производство по силата на препращащата разпоредба на чл.84 от ЗАНН.

Предвид всичко гореизложено, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо, но несъответстващо на материалния закон. Налице са релевираните в касационната жалба касационни основания за отмяната му по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Затова на основание чл.221, ал.2 от АПК следва да бъде отменено, както и следва да бъде отменен потвърдения с него електронен фиш.

С оглед заявеното искане на касационния жалбоподател за присъждане на направените по делото разноски и като намира, че същото е основателно и доказано, съдът счита, че ответникът следва да бъде осъден да му заплати сумата в общ размер на 600,00 лв. /шестстотин лева/, представляваща платено адвокатско възнаграждение пред първоинстанционния съд и пред настоящата съдебна инстанция.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО Решение                                  № 260117/15.03.2021 г., постановено по НАХД № 160/2021 г. по описа на Районен съд Перник.

ОСЪЖДА ОДМВР – Перник, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. Самоков, № 1, ДА ЗАПЛАТИ на С.И.С. с ЕГН ********** и адрес: ***, сумата от 600,00 лв. /шестстотин/ лева, представляваща платено адвокатско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

ЧЛЕНОВЕ:   1./п/

                        

                    /п/