Решение по дело №1479/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 344
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 25 януари 2020 г.)
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20192150201479
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  №344

 

Град Несебър, 06.12.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на втори декември, през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ

 

При секретаря Красимира Любенова, като разгледа докладваното от съдия Петър Петров административно наказателно дело № 1479 по описа за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.

              Образувано е по жалба, подадена от “Д.И.А.В.Г.” ООД, ЕИК ........., със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя И.Г.Д., срещу Наказателно постановление № 24-002486 / 09.08.2019г., издадено от Директора на Дирекция “Инспекция по труда” град Стара Загора, с което на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.414, ал.1 от Кодекса на труда му е наложено административно наказание “Имуществена санкция” в размер на 1 500 лева за извършено нарушение по чл.403а, ал.1 от Кодекса на труда.

               В жалбата се излагат причините, поради които графикът за работа за месец юли 2019г. не се е намирал в търговския обект към момента на проверката, а именно, че в периода  01-18 юли 2019г. в предприятието са назначени девет лица и освободени две, което е налагало почти ежедневно да се актуализира графика за работа и по тази причина се е намирал в счетоводството, като не му е била предоставена възможност да предостави нов график, който не е могъл да бъде изготвен до приключване на проверката в обекта. Затова счита, че нарушението не е поставило в опасност здравето и живота на служителите и не е застрашило контрола по спазване на трудовото законодателство, включително и при изплащане на трудовите възнаграждения и обезщетения. Жалбоподателят счита, че с необходимостта от почти ежедневното актуализиране на графиците за работа се цели защита интересите на работниците и служителите и тяхната безопасност при полагане на труд, поради което в случая е било необходимо да се дадат предписания, а не директно да се пристъпва към налагане на санкции. Моли постановлението да бъде отменено или да бъде намален размера на наложената санкция при условията на чл.415в от КТ или съобразно чл.27, ал.2 от КТ.

             В съдебно заседание дружеството-жалбоподател не се представлява нито от законен нито от процесуален представител.

             Административно наказващият орган (АНО) се представлява в съдебно заседание от процесуален представител, който оспорва жалбата, счита нарушението за безспорно доказано, както и че не е основателно искането на търговеца за намаляване размера на санкцията. В хода на административното наказателно производство и при издаването на атакуваното НП не са допуснати съществени процесуални нарушения.

             Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

             На 16.07.2017г. К.С.Т. – старши юрисконсулт в Д“ИТ“ – Стара Загора, и Б.Б.Г.– старши инспектор в Д“ИТ“ – Стара Загора, които през периода от 08.07.2019г. до 30.09.2019г. са имали териториална компетентност и правомощия да извършват проверки по спазване на трудовото законодателство на територията на област Бургас по силата на Заповед № З-0634 / 02.07.2019г. на Изпълнителния директор на „Главна инспекция по труда“, са извършили проверка на бистро „Малина“, находящо се в к.к. Слънчев бряг, в хода на която установили, че обектът се стопанисва от  “Д.И.А.В.Г.” ООД, ЕИК .......... При проверката се установило, че в обекта липсва графика за работа за месец юли 2019г. Управителят на обекта в писмени обяснения в деня на проверката е заявил, че от предния ден след обяд графикът на работа за месец юли 2019г. се намира в счетоводството за да бъдат нанесени необходимите промени, касаещи новоназначените и освободените служители. Проверяващите изготвили призовка по чл.45 от АПК, в която са били описани документите, които управителят на дружеството, стопанисващо обекта, да представи лично или чрез упълномощено от него лице, на посочените в призовката дата, час и място, между които документи е и графика за работа в обекта за месец юли 2019г.

                 На 18.07.2019г. е бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) от К.С.Т. – старши юрисконсулт при Д“ИТ“ – Стара Загора за това, че при извършване на проверка по спазване на трудовото законодателство на 16.07.2019г. на обект: Бистро „М.“, находящ се в град Несебър, к.к. Слънчев бряг, до хотел „З.“, стопанисван от “Д.И.А.В.Г.” ООД, ЕИК ........., със седалище и адрес на управление ***, се установило, че към момента на проверката – 16.07.2019г., работодателят “Д.И.А.В.Г.” ООД не държи на разположение на контролния орган поименни графици за работа за месец юли 2019г. Актосъставителят е квалифицирал нарушението по чл.403а, ал.1 от КТ. Актът е бил съставен в присъствието на упълномощен представител на дружеството и на свидетеля по нарушението, като след съставянето му той е подписан от актосъставителя, от свидетеля по акта и нарушението и от упълномощения представител на дружеството-жалбоподател, на когото е бил връчен препис от акта срещу разписка. Възражения срещу акта не са направени нито при съставянето и връчването на акта, нито в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН.

                 Въз основа на така съставения акт и съобразявайки материалите в административно наказателната преписка, е издадено НП № 24-002486 / 09.08.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ град Стара Загора, с което на основание чл.416, ал.5 от КТ, във връзка с чл.414, ал.1 от КТ, на “Д.И.А.В.Г.” ООД е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 лева, също за нарушение по чл.403а, ал.1 от Кодекса на труда.

                 При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяна на последното. Нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, са описани достатъчно пълно и ясно както в акта, така и в наказателното постановление, поради което съдът счита, че правото на защита на жалбоподателя не е накърнено. Посочени са датата на административното нарушение, мястото на извършването му, подробно и изчерпателно са описани обстоятелствата, при които е осъществено.

                 Наказателно постановление е издадено от компетентен орган в кръга на неговата компетентност, в предвидената от закона форма, при спазване на материалноправните и процесуалноправните разпоредби, съобразено е с целта на закона. Със Заповед № З-0803/31.07.2018г. на Изпълнителния директор, издадена от Главна инспекция по труда, на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ град Стара Загора са делегирани права да издава наказателни постановление въз основа на актове за издаване на административни нарушения за извършени административни нарушения по трудовото законодателство на територията на друга дирекция.

               Настоящият съдебен състав намира, че по делото са налице категорични и безспорни доказателства за извършеното от “Д.И.А.В.Г.” ООД нарушение на разпоредбата на чл.403а, ал.1 от КТ. Посочената норма задължава работодателя да държи на разположение на контролните органи в предприятието, в неговите поделения, обекти и работни площадки, както и на други места, на които се полага наемен труд, екземпляр от правилника за вътрешния трудов ред, списък на работниците и служителите, изпратени от предприятие, което осигурява временна работа и документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа: заповеди за полагане на извънреден труд, за дежурство, за времето на разположение, за установяване на непълно работно време и поименни графици за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време. Видно от разпоредбата, за да е налице нарушение по чл.403а, ал.1 от КТ е достатъчно работодателят да не държи на разположение на контролните органи на местата, където се полага наемен труд, документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа и правилник за вътрешния трудов ред. В настоящия случай “Д.И.А.В.Г.” ООД, в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т.1 от ДР на КТ, не е изпълнил задължението си да държи в проверяваното заведение (работното място, където се полага труд) Графика за работа за месец юли 2019г., което обстоятелство не се оспорва от жалбоподателя. Разпоредбата на чл.403а, ал.1 от КТ е категорична, че документите трябва да са „на разположение“ на контролните органи, респ. същите следва да могат да се запознаят с тях още в момента на започване на проверката. В този смисъл вмененото на дружеството-жалбоподател, като работодател, задължение няма да бъде изпълнено когато при извършена проверка на място, изискуемият документ не бъде представен на контролните органи, дори и да е бил към него момент надлежно съставен и представен по-късно. Ето защо евентуалното съгласие на търговеца-работодател да представи документа в по-късен момент, не се отразява на съставомерността на констатираното нарушение. Целта на задължението по чл.403а, ал.1 от КТ е на проверяващите да се представят незабавно екземпляри от документите във връзка с полагания труд в обекта, както и Графика за работа за текущия месец за да могат да извършат преценка дали е допуснато нарушение на трудовото законодателство. Ето защо с непредставянето на проверяващите в момента на проверката на Графика за работа за месец юли 2019г., на практика е осъществен съставът на нарушението по чл.403а, ал.1 от КТ от страна на  Д.И.А.В.Г.” ООД.

               С оглед на изложеното съдът не приема, че се касае за маловажен случай, тъй като не е налице едната от двете предпоставки по чл.415в, ал.1 от КТ, който специален състав изисква да са в кумулативна наличност, а именно съдът не приема, че нарушението е отстранено веднага след установяването му. По делото не се съдържат доказателства, че графика за работа се е намирал в обекта през следващите дни, а неговото евентуално последващо представяне на проверяващите служители при проверката по документи, съгласно указанията им, не означава, че е изпълнено изискването на посочената разпоредба. Представителят на търговеца признава изрично в жалбата, че през по-голямата част от периода от началото на месец юли 2019г. до деня на проверката графикът за работа за месец юли не се е намирал в обекта по обективни причини, което налага единствено извода за неполагане грижата на добър търговец, а не за наличие на обективни причини, които да оправдават допуснатото административно нарушение.

                Съдът правилно е определил минималния предвиден в закона размер на санкцията, като се е съобразил, че се касае за първо нарушение, поради което наказателното постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

                Ето защо и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

               ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 24-002486 / 09.08.2019г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Стара Загора, с което на “Д.И.А.В.Г.” ООД, ЕИК ........., със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя И.Г.Д., на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.414, ал.1 от Кодекса на труда, му е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 1 500 лв. (хиляда и петстотин лева) за нарушение по чл.403а, ал.1 от Кодекса на труда, като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

 

               Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: