Определение по дело №311/2020 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 260116
Дата: 16 декември 2020 г. (в сила от 16 декември 2020 г.)
Съдия: Татяна Димитрова Даскалова
Дело: 20203500500311
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№                            16.12. 2020 г.                     гр. Търговище,

 

В името на народа

 

Търговищкият окръжен съд,                          гражданско отделение

На шестнадесети декември                                 2020 година

в ЗАКРИТО съдебно заседание, в следния състав:

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ИВАНОВА

              ЧЛЕНОВЕ:  ТАТЯНА ДАСКАЛОВА

                                  БИСЕРА МАКСИМОВА

                                  

Като разгледа докладваното от съдията Т.Даскалова,

В.ч.гр.дело № 311  по описа за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

С разпореждане № 2545 от 09.11. 2020 г., по ч.гр.д. № 1424/ 2020 г. на РС–Търговище, съдът е отхвърлил заявлението на АЙ ТРЪСТ” ЕООД, седалище и адрес ***, Бизнес център „България“, против И.Н.С. ***, в частта му за сумата от 25,47 лв., представляваща административни разноски, сумата от 49,33 лв., възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство, на осн. чл. 411, ал. 2, т. 3 ГПК, като неоснователно, на осн. чл. 411, ал. 2, т. 3 от ГПК.

Срещу това разпореждане е постъпила частна жалба от заявителя „Ай тръст“ чрез ю.к. Вероника Маркова. Излагат се съображения за необоснованост и неправилност на постановения акт по отношение генералния извод на съда, че клаузите за заплащане на административни услуги и възнаграждение по договора за поръчителство са неравноправни.  Административните разноски били договорени   и те са реално извършени от „Кредисимо“, те нямат срочен характер и договарянето им не противоречи на чл. 10а, ал. 1 и ал. 2 от ЗПК. Това не е такса за управление на кредита и тази сума не попада в обхвата на чл. 33 от ЗПК и не е такса, свързана с усвояването. Що се отнася до разходите по договора за поръчителство,  не е вярно, че на длъжника не е предоставен избор дали да избере кредит с поръчител или без. Наличието на свързаност между двете дружества не води до нищожност на договора за предоставяне на поръчителство. Било оценена и платежоспособността на кредитоискателя, като с този договор не се е целяло заобикаляне на ЗПК. Иска се отмяна на разпореждането, както и да се постанови издаване на заповед за изпълнение и в тази част на заявлението.

Съдът намира, че разпореждането е валидно и процесуално допустимо. По същество е правилно.

Какво се установява от доказателствата по делото:  между страните няма сключен договор за потребителски кредит. Такъв е сключен с ответника като кредитополучател, а заемодателят е „Кредисимо“ АД гр. София. Предоставена е на 24.04. 2019 г. сумата от 500 лв., със срок на погасяване от 6 месеца, до 20.10. 2019 г. Лихвата е 41,24%, а ГПР е 50%. Общо дължима сума от 561,84 лв., с общ размер на вноската  93,64 лв. месечно. Има уговорено, че ако се предостави поръчителство, с поръчител избран от заемодателя, то кредитът се предоставя веднага, а в противен случай след 2 седмици – раздел IV, т. 4 ОУ.

Твърди се, че е бил сключен такъв договор именно със заявителя, като се представя препис от него, но без подписи на страните. Договорено е възнаграждение от 41,56 лв. на месец, докато действа договорът. Как точно се изчислява това възнаграждение не е ясно. То се дължи на датата на падежа по самия кредит, според погасителния план. Представен е договор за поръчителство между заемодателя „Кредисимо“ АД и заявителя „Ай тръст“ ЕООД, касаещ договора за кредит с ответника И.С.. Твърди се, че след като длъжникът не е изпълнил задължението си, заявителят го е погасил. На този договор също липсват подписи на страните.

При така установените факти, въззивният съд намира, че действително клаузите за заплащане на административни услуги по раздел 6, точка 8 и от ОУ на дружеството заемодател и по договора за поръчителство са неравноправни. На основание чл. 272 от ГПК въззивният съд препраща към мотивите на първоинстанционния.

Вярно е, че заплащането на разходите, които са свързани с неточно изпълнение на задължението за погасяване на кредита, е предвидено в ОУ. Те обаче са споменати много общо, без каквато и да било конкретика – как се таксува изпращането на писмо с обратна разписка до длъжника, как се доказват тези разходи, особено проведените телефонни разговори, които изобщо не са споменати. Всичко това са извънредни разходи и не са свързани с усвояването на кредита, като се прилагат само при неточно изпълнение на задълженията от страна на заемателя. Липсата обаче на всякаква конкретика относно начина на изчисляване на тези разходи и доказването им, че са извършени, правят невъзможно за потребителя да прецени каква би била икономическата тежест за него при неизпълнение на задълженията му и с колко неправомерното му поведение ще оскъпи кредита. Същото се отнася и за договора за поръчителство. Безспорно това е разход, който много оскъпява самия кредит, а от друга страна е условие за предоставянето му в кратък срок. Той се заплаща независимо от това дали има просрочване на задълженията и то на падежа на самите вноски по кредита. При положение, че погасителната вноска е 93 лв., допълнителното възнаграждение от 41 лв. е почти 50% от задължението по самия кредит. Какво е това, ако не разход за усвояването, който следва да се прибави и към сумата на годишните разходи по кредита. След като те самите са посочени като 50% без това задължение, то очевидно е правилен изводът на съда за заобикаляне на нормата на чл. 19 от ЗПК. Вярно е, че в заявлението се търси много по-малка сума, но как точно е била изчислена, също не е ясно. Това още веднъж показва, че клаузата и договорът за поръчителство са неравноправни.

Съдът не се съгласява с твърдението, че на потребителя е предоставен избор дали да избере кредит с обезпечение или не. Очевидно е, че за потребителя е много по-изгодно да заплаща само вноските по кредита и ако имаше избор, той не би избрал подобно оскъпяване. Още повече, не е предоставена каквато и да било възможност за избор на обезпечение и поръчител, а той следва да бъде посочен от самия заемател. А той избира не някой друг, а дружество, с което е свързан. Всичко това говори действително, че вноската за поръчителство на практика е такава по самия кредит, като по този начин се оскъпява недопустимо ГПР.

ТРС е достигнал до същите крайни изводи. Разпореждането е правилно и законосъобразно. Жалбата следва да се остави без уважение.

Разноски не следва да се присъждат в това производство.

По изложените съображения, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на  „Ай тръст” ЕООД гр. София, против разпореждане № 2545 от 09.11. 2020 г., по ч.гр.д. № 1424/ 2020 г. на РС–Търговище, като неоснователна.

Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                           

                                                     2.