Решение по дело №773/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 737
Дата: 16 ноември 2020 г.
Съдия: Николай Янков Господинов
Дело: 20207170700773
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р E Ш Е Н И Е

 

№ 737

 

гр.Плевен, 16.11.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети октомври две хиляди и двадесета година в състав:

                                            

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ : НИКОЛАЙ  ГОСПОДИНОВ

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЕЛКА БРАТОЕВА

                                                                          КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

                                                                          

при секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурора Иво Радев, като разгледа докладваното от председателя касационно административнонаказателно дело № 773 по описа за 2020 год. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.    

         С Решение № 294 от 26.06.2020 год., постановено по НАХД № 451/2020 год., Районен съд – гр. Плевен изменил Наказателно постановление № 451077-F 492656/22.07.2019 г. на началник Отдел „Оперативни дейности“ в Дирекция „Оперативни дейности“, в Главна дирекция „Фискален контрол“, в ЦУ на НАП, с което на „МОНДО ПЛЕВЕН“ ООД с БУЛСТАТ: ***** /понастоящем - „МОНДО ПЛЕВЕН“ ЕООД с БУЛСТАТ: *****/ е наложена имуществена санкция в размер на 700 /седемстотин/ лева, на основание чл.185 ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, за извършено нарушение по чл.36 ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, като намалил размера на имуществената санкция от 700 /седемстотин/ лева – на 500 /петстотин/ лева.

Със същото решение на основание чл.63 ал.5 вр. ал.3 вр.ал.1 ЗАНН вр. чл.37 ЗПП, вр. чл.27е НЗПП първостепенният съд осъдил „МОНДО ПЛЕВЕН“ ЕООД с БУЛСТАТ: *****, да заплати по сметка на ЦУ на НАП паричната сума в размер на 120 лв. /сто и двадесет лева/, представляваща направени по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение пред Районен съд- Плевен.

Против горното решение постъпила касационна жалба от „МОНДО ПЛЕВЕН“ ЕООД, подадена чрез адв. Г.Ю., с която се оспорва въззивния съдебен акт в частта му, с която е потвърдена наложената имуществена санкция в размер на 500 лв. Излагат се твърдения, че решението е постановено при неправилно установена фактическа обстановка. Излагат се пространни доводи, с които се оспорва се компетентността на адм. орган, разпоредил процесната проверка. Твърди се недоказаност на обстоятелството, че в търговския обект, стопанисван от дружеството е извършена проверка, по време на която от или под контрола и наблюдението на органите на НАП е извършена контролна покупка и същата е надлежно документирана. Излагат се твърдения, че не е налице допуснато нарушение от страна на касатора и се развиват подробни съображения, свързани с ФУ на търговския обект. Сочи се, че при постановяване на решението съдът е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, тъй като не става ясно въз основа на кои от доказателствата е счел, че е налице извършено нарушение на правилата на осигурителното и данъчното законодателство, както и как е определил размера на имуществената санкция. Твърди се, че от мотивите не става ясно дали съдът е изследвал приложимостта на чл.28 от ЗАНН, което според касатора съставлява съществено процесуално нарушение.

В заключение се преви искане да бъде отменено обжалваното решение и да се постанови отмяна на оспореното пред РС- Плевен наказателно постановление. Претендира се присъждане на деловодни разноски.

В съдебно заседание  касаторът не се представлява. За него е постъпило писмено становище от адв. Г.Ю., с което се поддържа касационната жалбата по изложените в нея съображения. Претендират се разноски по приложен към становището списък.

Ответникът се представлява от  ст. юрк. Н.М.която изразява становище за неоснователност на касационната жалба и прави искане да бъде оставено в сила решението на РС- Плевен.

Представителят на Окръжна прокуратура- Плевен изразява становище, че касационната жалба е неоснователна, а решението на РС- Плевен е правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

 Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество същата е неоснователна.

Съобразно разпоредбата на чл. 218, ал.1 АПК настоящият съдебен състав следва да обсъди само посочените в жалбата пороци на решението, а съобразно чл.218, ал.2 АПК служебно следи за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

 Касационната инстанция намира, че обжалваното решение е правилно, постановено в съответствие с материалния закон и доказателствата по делото. Районният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Фактите са установени в пълнота и правилно от районния съд. В оспореното решение са налице изложени мотиви в достатъчен обем, които се споделят от настоящата съдебна инстанция, поради което касационният състав не намира за нужно да ги повтаря в настоящето решение, с оглед разпоредбата на чл.221, ал.2 от АПК. Осъществяването на нарушението е доказано по несъмнен начин и наведените в касационната жалба оплаквания в обратната насока са неоснователни.

Неоснователни са и доводите на касатора, касаещи компетентността на адм. орган, имащ право да установи наличие на конкретното адм. нарушение. Цитираните с касационната жалба заповеди не са относими към правния спор. С административната преписка е представена Заповед № ЗЦУ- ОПР- 17/17.05.2018 г. на  изпълнителния директор на НАП /л.41-43 от въззивното дело/, с която в чл. 2.1. органите по приходите са оправомощени да съставят актове, вкл. и за нарушения на Наредба № Н-18 от 29.12.2005 г., какъвто е и процесният случай.

Не кореспондират със съдържанието на въззивното решение оплакванията, свързани с това, че първостепенният съд не се е произнесъл по приложимостта на чл.28 от ЗАНН. Касационната инстанция отбелязва, че РС- Плевен е взел отношение по този въпрос като изрично е посочил следното : „Случаят не може да се разглежда като „маловажен“ по смисъла на чл.93 т.9 НК, тъй като обществената опасност по правило не е елемент от административнонаказателната отговорност на едноличните търговци и юридическите лица, която има за правопораждащ юридически факт неизпълнението на задължения към държавата или общината – чл.83 ал.1 ЗАНН. Същата отговорност е безвиновна, обективна и по съображения за по – ниска обществена опасност на деянието, тази отговорност не може да бъде изключена, още повече, че в конкретния случай обществената опасност е типична за разглеждания вид нарушение“.

Предвид така изложените съображения касационната инстанция счита, че РС-Плевен е постановил едно правилно, валидно и допустимо решение, което следва да се остави в сила.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 във връзка с чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 294 от 26.06.2020 год., постановено по НАХД № 451/2020 год. по описа на Районен съд – Плевен.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/                   ЧЛЕНОВЕ:1./п/                    2./п/