Решение по дело №1491/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 февруари 2017 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20163100501491
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 26 юли 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ….. / ................, гр. Варна

В ИМЕТО НА НАРОДА

       ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание на седемнадесети януари хиляди и седемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА МАКАРИЕВА

СВЕТЛАНА ЦАНКОВА

       при участието на секретаря А.И., като разгледа докладваното от съдия Бажлекова въззивно гражданско дело № 1491 по описа на Варненски окръжен съд за 2016 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК. Образувано по подадена въззивна жалба от Х.Д.Ж., в качеството му на ЕТ“Земя-2001-Х.Ж.”, чрез пълномощника адв.С.Б., срещу постановеното решение № 1795/10.05.2016г. по гр.д.№9709/2015г. на ВРС, с което е прието за установено по отношение на въззивника, че В.Г.В. е собственик на недвижими имоти: Поземлен имот № 038029, находящ се в землището на с.Кичево, общ.Аксаково, обл.Варна, с ЕКАТТЕ 370999, в местността „Гьолгелик“, целия с площ от 3.499 дка; Поземлен имот № 044080, находящ се в землището на с.Кичево, общ.Аксаково, обл.Варна, с ЕКАТТЕ 370999, в местността „Куру дере“, целия с площ от 4.350 дка; Х.Д.Ж., в качеството му на ЕТ „Земя-2001- Х.Ж.“ е осъден да предаде владението върху посочените имоти на В.Г.В., на основание чл.108 от ЗС и да заплати 126 лева, представляващи сторени по делото разноски, на основание чл.78, ал.1 от ГПК. С решението са признати за неистински /неавтентични/ документи: саморъчно завещание с посочена дата на съставяне 17.02.2015г. и автор И.Д.П. обявено на 19.03.2015г. и саморъчно завещание с посочена дата на съставяне 03.12.2002г. и автор И.Д.П. обявено на 18.01.2016г., на основание чл.194, ал.3 от ГПК.

В жалбата се излага, че решението е неправилно, като постановени при съществени нарушения на процесуалните правила, довели до необоснованост и нарушение на материалния закон.  Счита, че с недопускането на своевременно поискани доказателства за изясняване по несъмнен начин въпроса дали завещанието е написано от И.П. и дали същата е положила подписа си като завещател, както и кога е написано завещанието, съдът е нарушил процесуалните правила, което от своя страна е довело и до неправилно и необосновано решение. Претендира отмяна на решението и постановяване на друго по същество, с което предявените искове да бъдат отхвърлени. Претендира присъждане на разноски.

Въззиваемата страна В.Г.В. в депозирания писмен отговор по жалбата поддържа становище за неоснователност на същата и моли обжалваното решение да бъде потвърдено, като й се присъдят сторените във въззивното производство разноски.

Третото лице – помагач на страната на ищеца изразява становище за неоснователност на жалбата.

Въззивната жалба е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК от легитимирано лице срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и е допустима.

       Производството пред ВРС е образувано по постъпила искова молба от  В.Г.В. срещу Х.Д.Ж., в качеството му на ЕТ“Земя-2001-Х.Ж.“. В същата се твърди, че ищецът е собственик на процесните недвижим имоти: Поземлен имот № 038029, находящ се в землището на с.Кичево, общ.Аксаково, обл.Варна, с ЕКАТТЕ 370999, в местността „Гьолгелик“, целия с площ от 3.499 дка; Поземлен имот № 044080, находящ се в землището на с.Кичево, общ.Аксаково, обл.Варна, с ЕКАТТЕ 370999, в местността „Куру дере“, целия с площ от 4.350 дка, придобити чрез договор за покупко-продажба, обективиран в НА № 127, т.ХХХVІІІ, рег.№6208, нот.д. № 260/2015г. по описа на нотариус Св.Димова, с рег.№363, с район на действие – ВРС, сключен с М.А.Я. Последната се е легитимирала като собственик, в качеството си на наследник по закон на И.Д.П.. Ответникът владее имотите без основание, поради което и предявява иск срещу Х.Д.Ж. за предаване на владението върху собствените на ищеца недвижими имоти.

       Искът е с правно основание чл.108 ЗС.

       Ответникът Х.Д.Ж. оспорва, че ищецът е собственик на имотите. Нотариалният акт, с който ищеца се легитимира като собственик на имотите, му е непротивопоставим, тъй като праводателката на ищеца не е била собственик на имотите, към датата на сделката. Твърди, че И.Д.П., починала на 01.03.2015г. е била собственик на имотите по силата на решение на ПК Аврен от 01.10.1999г., с което правото на собственост върху тях е било възстановено по реда на ЗСПЗЗ. Същата със саморъчно завещание от 17.02.2015г. е завещала всичките си недвижими имоти на Янко Панайотов Янков, като завещанието е било обявено с протокол от 19.03.2015г., съставен от нотариус И. О. Я. П. Я. е прехвърлил собствеността върху процесните имоти с договор за покупко-продажба, обективиран в НА № 120, т.І, рег.№ 3154, н.д.№89/2015г. на нотариус  Д. Г.

Третото лице-помагач, на страната на ищеца е изразило становище за основателност на иска. Твърди, че е придобила собствеността върху процесните имоти по наследство от И.П., а представеното от ответника завещание е неистинско.

       Предвид становищата на страните и събраните доказателства съдът намира за установено следното относно релевантните за спора факти:

       Не се спори между страните, а и от представените по делото доказателства безспорно се установява, че с решение №21/27 от 01.10.1999г. на ПК Аксаково на И.Д.П. е възстановено право на собственост върху процесните имоти, находящи се в землището на с.Кичево: ПИ №038029, с ЕКАТТЕ 37099, местност „Гьолгелик“,  с площ от 3,499 дка, представляващ нива, шеста категория; ПИ №044080, ЕКАТТЕ 370999, местност „Куру дере“, с площ от 4,350 дка, представляващ нива, четвърта категория. Собствеността е придобита въз основа на договор за дарение, обективиран в НА №93, т.ХV, д.№4641/25.06.1992г.

Видно от представените по делото удостоверения за наследници се установява, че след смъртта си И.П./ поч. На 01.03.2015г./ е оставила за наследник по закон М. Атанасова М. – дъщеря на починалата преди наследодателката, нейна сестра.

Не се спори  също, че имотите се държат от ответника.

Видно от представеното по делото саморъчно завещание, с посочена дата на съставяне -17.02.2015г., И.П. е завещала цялото си имущество на внука си Я. П. Я. Видно представения протокол, завещанието е обявено на 19.03.2015г. от нотариус Ивелина Обретенова, с район на действие- района на ВРС.

Съгласно заключението на проведената по делото съдебно-почеркова експертиза, допусната с оглед оспорването от страна на ищеца на автентичността на завещанието, същото не е изписано и подписано от посоченото за негов автор лице – И.Д.П..

По делото е представено и саморъчно завещание, с посочена дата на съставяне 03.12.2002г. и автор И.Д.П., с което последната завещава на П. Я. П. всичките си движими и недвижими имоти. Съгласно представения протокол, завещанието е обявено на 18.01.2016г. от нотариус В. П. *** действие – района на ВРС. При обявяване на завещанието П. П. е декларирал известните му недвижими имоти, между които са включени и процесните имоти.

Съгласно заключението на допуснатата в хода на производството по чл.193 ГПК по оспорване истинността на това завещание съдебно-почеркова експертиза, прието и кредитирано от ВРС ръкописния текст в саморъчното завещание от 03.12.2002г. не е изпълнен от И.Д.П.. Подписът положен в завещанието, също не е изпълнен от посочената за автор на завещанието И.П.. Вещото лице е посочило, че е налице имитиране на почерка на И.П., а извършеното изследване на документа дава основание за констатация, че е невъзможно завещанието да е изпълнено на посочената дата на съставяне в същото. Вещото лице е констатирало, че химикалната паста се състои от три компонента, като в процеса на стареене на пастата от първата до третата година се наблюдава изпарение на единия от компонентите – изпарителя, а останалите два/ стабилизатор и багрило/ се запазват в зависимост от начина на съхранение на документа. В изследваното завещание от 03.12.2002г. не се е наблюдавало изпарение на разредителя. В представените сравнителни образци от 2005г. и 2013г. и съхранявани при нотариус, разтворителя на химикалната паста се е изпарил и пастата няма блясък за разлика от изследваното саморъчно завещание. Вещото лице е заявило, че не е възможен химичен анализ, който категорично да установи дали завещанието е съставено на посоченото в него дата, тъй като не е представен за изследване друг документ, съставен на същата дата, със същата химикална паста. Според вещото лице възможни причини за констатираното различие по отношение на стареенето на химикалната паста и на листа, върху който е изпълнено завещанието са умишлено състаряване на хартията, чрез химическо въздействие или използване на стар лист.

От приетото пред въззивната инстанция заключение на съдебно-почерковата техническа експертиза, което съдът кредитира като обективно и компетентно дадено, се установява, че ръкописния текст в представеното за изследване саморъчно завещание от 03.12.2002г. не е изписан от И.Д.П.; подписът положен за „завещател“ не е изпълнен от И.П.. Вещите лица са дали категоричен отговор, че саморъчното завещание, датирано от 03.12.2002г. е изпълнено по-късно от посочената в него дата, като са налице признаци за имитиране на почерка на И.П.. Установено е различие в натиска при изпълнение на текста в завещанието и сравнителните образци / увеличен натиск в долната част на буквите и промяна при изписването в буквите на завещанието/, вариантност при изписване на отделни букви и изписване на букви с по-голяма обработеност, което не е възможно за лице с неизграден навик, каквото е посоченото за автор на завещанието. Според вещите лица неизградения писмено-двигателен навик на И.П. и невъзможността да изпише думи в цялост, отхвърля възможността завещанието да е изпълнено от нея. Изводите на вещите лица са въз основа и на констатирани различия във формата и насоченост при изписване на елемент от букви „к“, „в“, „п“, „и“ и „н“, установените различия между подписа положен в завещанието и автентичния подпис на И.П. и в частните признаци на почерка. Липсата на промени в химикалната паста, с която е изпълнен текста на завещанието към момента на изследването,  според вещите лица дава основание да се допусне, че текстът не е изписан през 2002г., а значително по-късно.

Предвид така установеното от фактическа страна ВОС прави следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 108 ЗС регламентира възможността на собственика да иска своята вещ от всяко лице, което я владее или държи, без да има основание за това.

       Съобразно правилата на ГПК, за разпределение на доказателствената тежест в процеса, ищеца следва да установи, в условията на пълно и главно доказване, кумулативното наличие на предпоставките, визирани в хипотезата на правната норма, а именно, че е собственик на процесния имот, на твърдяното придобивно основание, а също и че ответника владеее този имот. В тежест на ответника е да установи, че владее имота на правно основание.

Ищецът твърди, че се легитимира като собственик на процесните моти по силата на извършена сделка за продажба, с М.М., която е придобила собствеността върху същите по наследство, като наследник по закон на И.Д.П.. Извършената сделка е валидна, като от доказателствата по делото безспорно се установява, че с решение на ПК №21/27 от 01.10.1999г. на ПК Аксаково собствеността на процесните имоти е възстановена на И.П.. Съгласно представените удостоверения за наследници единствен наследник по закон на И.П. е праводателката на ищеца – М. А. Я. / след развод с фамилно име М./.

С ангажираните по делото доказателства не се установяват твърденията и възраженията наведени от ответника, че ищецът не е собственик на имотите, и, че същите са придобити от ответника или трето лице. От доказателствата по делото безспорно се установява, че представените от ответника саморъчни завещания, извършени в полза на праводателя му Я. П. Я. и третото лице П. Я. П. са неистински – текста и подписите и в двете завещания не са изпълнени от лицето, посочено за автор на завещанията. Предвид установеното и на основание чл.194, ал.3 ГПК представените завещания не следва да бъдат ценени от съда като годни доказателства по делото. Поради това и не може да се приеме за установено, че праводателят на ответника е придобил собствеността върху посочените имоти на основание завещание, извършено в негова полза от И.П.. След като ответникът е закупил имотите лице, за което не се установява, че е притежавал право на собственост върху тях, т.е. от несобственик, то той не  е придобил собственост върху имотите.

Ответникът държи имотите, като не установява, че притежава права върху същите, които изключват или ограничават правата на ищеца на собственик и не е представил доказателства, от които да се установява, че владее и държи имота на правно основание.

С оглед на изложеното обжалваното решение следва да се потвърди.

Предвид изхода от спора, въззиваемата страна има право да й бъдат присъдени сторените от нея разноски във въззивното производство. На основание чл.78, ал.1 ГПК и направеното искане, въззивника следва да заплати на В.Г.В. сума в размер на 400лв., представляващи направените във въззивното производство разноски.

Водим от горното , съдът

 

                    Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 1795/10.05.2016г., постановено по гр.д. № 9709/2015г., по описа на Районен съд- Варна.

ОСЪЖДА Х.Д.Ж., в качеството му на ЕТ“Земя-2001-Х.Ж.“*** да заплати на В.Г.В., ЕГН **********,*** сумата от 400лв., представляваща разноски във въззивното производство, на основание чл.78, ал.1 ГПК.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок от съобщението.

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ: