Решение по дело №540/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 484
Дата: 30 март 2021 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20217040700540
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             

№ 484/30.03.2021 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на двадесет и пети март две хиляди двадесет и първа година, в открито заседание, в състав:

                                   

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Драгнева

ЧЛЕНОВЕ: Веселин Енчев      

Яна Колева

секретар К. Л.

прокурор Христо Колев

разгледа докладваното от съдия Енчев КНАХ дело № 540/2021 година

 

Производството по чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от началника на РУ – Айтос към ОД – Бургас на МВР, против решение № 260011/05.02.2021 година по н.а.х.д. № 436/2020 година на Районен съд – Айтос (РС), с което е отменено наказателно постановление № 20-0237-000239/05.11.2020 година на началника на РУ – Айтос към ОД – Бургас на МВР (НП).

С НП, на А.А. с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл. 5 ал. 3 т. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), на основание чл. 174 ал. 1 т. 2 от ЗДвП, са наложени административни наказания „глоба” в размер на 1000 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 12 месеца.

Касаторът оспорва решението. Твърди, че то е необосновано. Поддържа, че липсата на четлив екземпляр от съставения АУАН не се приравнява на липса на надлежно връчване на акта, защото нарушителят се е подписала под първия екземпляр от него, който е бил достатъчно четлив. Отделно заявява, че не е ясно при какви условия е бил съхраняван екземпляра от АУАН, предоставен на госпожа А., за да придобие вида, в който е представен на съда при обжалването.

Иска отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление.

Прокурорът пледира основателност на касационната жалба.

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок и от съответната надлежна страна.

Разгледана по същество, тя е основателна.

С НП А.А. е санкционирана за това, че като водач на МПС, на 18.10.2020 година, около 05:50 часа в град Айтос, на улица „Панайот Хитов“ в близост до кръстовище с улица „Филип Тотю“, с посока на движение към централна градска част, управлява лек автомобил „Пежо 207“ с регистрационен ****, след употреба на алкохол 0,77 ‰, установена с техническо средство „Алкотест Дрегер 7410“ с фабричен № ARSM - 0174. На водача е издаден талон за медицинско изследване № 0005565 и е взета кръвна проба във ФСМП – Айтос за химическо изследване. От протокола за химическа експертиза, за определяне на концентрацията на алкохол в кръвта с № 414/19.10.2020 година на БНТЛ при ОД – Бургас на МВР, е установено съдържание на етилов алкохол в кръвта на А. с концентрация 0,81 ‰.

За да постанови оспореното решение, РС е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и при съблюдаване на приложимото материално право, но че е допуснато съществено процесуално нарушение в административнонаказателното производство, изразяващо се в пълна нечетливост на екземпляра от акта, връчен на нарушителя, приравнено на липса на надлежно връчване – нарушение на чл. 43 ал. 5 от ЗАНН. Цитирана е практика на Административен съд – Бургас в тази насока

Настоящият съдебен състав не споделя мотивите на РС за отмяна на НП.

За да бъде законосъобразно ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя и да му бъдат наложени предвидените в закона наказания „глоба“ и „лишаване от право да управлява МПС“, следва да бъде установена - след извършена проверка - употребата на алкохол в концентрация, обуславяща нарушение на чл. 5 ал. 3 т. 1 от ЗДвП. Това е сторено двукратно в хода на производството. Първоначално А. е изпробвана с техническо средство „Алкотест Дрегер 7410“, при което е  отчетена 0,77 ‰ концентрация на алкохол в организма ѝ. След този резултат и отрицателното волеизявление на А. – „не приемам“, изрично отразено и удостоверено с подписа ѝ в издадения талон за изследване, тя е дала и кръв за химическа експертиза (медицинско изследване за употреба на алкохол или друго упойващо вещество). В съставения за целта протокол № 0010198 от 18.10.2020 година от парамедик във ФСМП – Айтос са описани (по твърдения на А.) приблизителното количество алкохол, който е поела, периода на консумацията му и наблюдаваните особености на поведението ѝ (без субективни оплаквания, без абстинентни явления, в ясно съзнание и адекватно поведение, запазена координация и т.н.). В същия протокол за медицинско изследване е отразено и че А. е била предходно изпробвана с „Алкотест Дрегер 7410“. Талонът за изследване, и протоколът за медицинско изследване са  подписани от А. (лист 7 – 8 от н.а.х.д. № 436/2020 година).

Едва след съставянето на протокола за медицинско изследване, актосъставителят е пристъпил към изготвянето на АУАН, защото в акта изрично е отбелязано, че „водача даде кръвна проба за химическо и медицинско изследване“ (лист 5 от н.а.х.д. № 436/2020 година).

Съпоставката на часа, в който А. е спряна за проверка - по АУАН (05:50 часа), на часа на изпробването ѝ с „Алкотест Дрегер 7410“ според отразеното в талона (05:52 часа) и на часа, в който са извършени действията по получаване на проба за медицинското изследване, според протокола (06:20 часа), документите, които тя е подписала (талон и протокол), както и поведението ѝ в хода на проверката, изключват възможността А. да не е осъзнала естеството на нарушението, за извършването на което е спряна и за което, в края на краищата, ѝ е съставен АУАН. Действително, представеният от жалбоподателя екземпляр от акта е труден за разчитане, но екземплярът, представен от наказващия орган като част от преписката, е напълно четлив и носи два подписа на нарушителя – първият след частта, в която е удостоверено, че А. се е запознала със съдържанието на акта и втория – след частта, в която е удостоверено, че тя е получила препис от акта, и е уведомена, че в тридневен срок може да направи допълнителни обяснения и възражения (лист 48 и 5 от н.а.х.д. № 436/2020 година)

Така установената фактическа обстановка е в пълно съответствие с показанията на разпитаните свидетели Ц., Д. и Й. – служителите на МВР, извършили проверката на жалбоподателя, и на свидетелите Р. и К. – медиците, взели кръвната проба и съставили протокола за медицинско изследване (лист 52 - 53 от н.а.х.д. № 436/2020 година).

С оглед на изложеното, настоящият съдебен състав приема, че връчването на нечетлив екземпляр от съставения АУАН, в случая, не е засегнало съществено правото на защита на нарушителя, защото в хода на проверката и на действията по даване на проба за изследване, А. е имала яснота извършването на какво нарушение се установява от актосъставителя.

РС е установил релевантните факти по спора и е изложил доводи за материалната законосъобразност на НП, затова не се налага връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав.

Съгласно чл. 5 ал. 3 т. 1 от ЗДвП, на водача на пътно превозно средство е забранено да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.

Концентрацията на алкохол в кръвта на А.А., при изследването на място с техническо средство „Алкотест Дрегер 7410“, е установена на 0,77 ‰, а след изготвената химическа експертиза – на 0,81 ‰, над максимално допустимото количество по чл. 5 ал. 3 т. 1 от ЗДвП. Затова А. е санкционирана законосъобразно от наказващия орган с отмененото НП.

Решението на РС следва да се отмени, като вместо него следва да се постанови нов съдебен акт, с който НП да се потвърди.

По изложените съображения съдът

 

Р  Е  Ш  И

 

ОТМЕНЯ решение № 260011/05.02.2021 година по н.а.х.д. № 436/2020 година на Районен съд – Айтос.

Вместо него постановява

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-0237-000239/05.11.2020 година на началника на РУ – Айтос към ОД – Бургас на МВР.

 

Решението е окончателно.

                                   

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                      ЧЛЕНОВЕ: