Решение по дело №2966/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260397
Дата: 17 март 2021 г.
Съдия: Надежда Наскова Дзивкова
Дело: 20205300502966
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260397, 17.03.2021г., Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивски  Окръжен  съд ,                                               шести граждански състав

на  десети март                                                 две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание в следния състав :

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : Надежда Дзивкова

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: Виделина Куршумова

                                                                                                Таня Георгиева

секретар : Петя Цонкова,

като разгледа докладваното от  съдия Дзивкова

въззивно гражданско дело Nо 2966  по описа за 2020 година

и за да се произнесе взе предвид следното :

           Производството е по реда на чл. 258 от  ГПК.

           Производството е образувано по жалба на С. Ц. Ц.  против  Решение № 260069/21.10.2020г., пост. по гр.д.№ 916/2020, КРС, с което са отхвърлени предявените против „Ем Джей Дериз“ ЕООД обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 от КТ във връзка с чл. 225, ал. 1 от КТ, да бъде признато за незаконно уволнението на ищцата, извършено със Заповед № 58/22.05.2020г. на „Ем Джей Дериз" ЕООД, с която трудовото правоотношение между страните е прекратено на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ – по взаимно съгласие на страните, и като такова същото да бъде отменено; да бъде възстановена ищцата на заеманата преди уволнението длъжност „***, с място на работа: гр. К., ул. „***, както и да бъде осъден ответника да й заплати обезщетение за периода, през който е останала без работа от 22.05.2020г. до 22.11.2020г. в размер на 7561.98 лева, представляващо шест брутни трудови възнаграждения по 1260.33 лева месечно, ведно със законна лихва върху посочената сума.

           Жалбоподателката Ц. поддържа, че постановеното решение е неправилно, незаконосъобразно и постановено при съществени процесуални нарушения. Развива съображения, че съдът не се е съобразил с материалния закон и неправилно е приел, че е налице съгласие на работодателя й за прекратяване на трудовото й правоотношение. Поддържа, че такова съгласие не е давано в изискуемата си писмена форма и в преклузивния седмодневен срок. Посочва, че съдът е допуснал процесуални нарушения, като не е открил производство по оспорване на подписа на работодателя в даденото съгласие.  Освен това сочи и че в периода от подаване на молбата за прекратяване на ТПО до връчване на заповедта за уволнение се е намирала или в платен отпуск или в болнични. Моли съда да отмени обжалваното решение и вместо него да постанови ново такова, с което уважи предявените искове. Претендира разноски.

           Въззиваемата страна „ Ем Джей Дериз“ ЕООД оспорва подадената въззивна жалба, като поддържа, че съдът е обсъдил всички събрани в производството доказателства и правилно е приложил материалния закон. Развива доводите си за инициирано по молба на работника прекратяване на ТПО и дадено още същият ден съгласие от работодателя. Сочи, че заповедта за прекратяване на трудовия договор само констатира вече прекратеното ТПО. Моли за потвърждаване на първоинстанционното решение. Претендира разноски.

            Жалбата е  подадена в срока по чл.259 от ГПК, изхожда от легитимирана страна – ищец, останал недоволен от постановено съдебно решение, откъм съдържание е редовна, поради което и се явява допустима.

           Съдът,  след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, намери за установено следното :

           Съгл. нормата на чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно само по въпроса относно валидността на решението и допустимостта в обжалваната му част. Правилността на решението се проверява с оглед наведените доводи във въззивната жалба.

           По отношение на валидността и допустимостта на постановеното решение, съдът намира, че същото е постановено от родово и местно компетентен съд, по искове, които са му  подсъдни, произнесъл се е в законен състав и в рамките на търсената защита.

           Обжалва се решение , с което е отхвърлен иск на работник за  признаване на уволнението му за незаконосъобразно и отмяната му, възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност, присъждане на обезщетение за оставане без работа поради незаконното уволнение. Предявени са обективно съединени искове  с правно основание чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 от КТ. За да постанови решението си първоинстанционният съд е приел, че работникът е оправил предложение до работодателя за прекратяване на трудовото му правоотношение, което е било прието, поради което и издадената заповед в тази насока е законосъобразна, респ. предявения иск за отмяна на незаконно уволнение е неоснователен.

           С оглед спорните въпроси пред настоящата инстанция, очертани във въззивната жалба, а именно – налице ли е валидно изразено приемане от страна на работодателя на отправеното предложение за прекратяване на трудовия договор, съдът намира, че не е необходимо подробно да установява безспорните към момента факти – че между страните е съществувало трудово правоотношение / трудов договор №39/25.03.2019/, че същото е прекратено със процесната Заповед №58/22.05.2020 на осн. чл.325, ал.1, т.1 от КТ по взаимно съгласие.

           По отношение очертания спор  от фактическа страна се установява от представеното копие на трудово досие, че С.Ц. е подала молба на 08.05.2020г. за прекратяване на трудовото си правоотношение по взаимно съгласие, считано от 22.05.2020г. /л.23 от първоинстанционното дело/.На същия лист има изразено становище от пряк ръководител – „да от 22.05.2020г./, както и волеизявление на управител – „да от 22.05.2020г.“. При преглед на този документ се установява , че оплакването във въззивната жалба, че липсва изявление за датата от която страните са се съгласили да прекратят трудовия договор, е неоснователно, т.к. и молителя и съгласувалия и утвърдилия са посочили дата – 22.05.2020г.  Следващият основен спорен въпрос е кой е подписал молбата за управителя на дружеството. В самата молба не е изписано името на лицето, което е положило подписа си. По делото са събирани гласни доказателства за обстоятелствата около подаване на молбата – разпитани са И. Л. / съжител на Ц./, Д. Н. – пряк ръководител на ищцата, М. Д. – мениджър „***“ в ответното дружество.

           Свидетелят Л. твърди, че Св. Ц. се прибрала от работа разстроена и му споделила, че са я принудили да подаде молба за напускане по взаимно съгласие. Тя не искала да подписва молбата, но й казали, че ще  уволнят дисциплинарно.По-късно подала втора молба, че оттегля първата. Твърди, че работодателят й не я е уведомил че приема молбата й за прекратяване на трудовото правоотношение.

           Д. Н. твърди, че в процесния период / на прекратяване на трудовото правоотношение на Ц./ е работил като „ ***“. Твърди, че Ц. отишла при него и му казала, че желае да напусне работа. В негово присъствие изготвила молбата. Той я съгласувал веднага и я придвижил в отдел „***“. Малко по-късно го информирали, че молбата е приета и той уведомил  същия ден работника, че молбата му е уважена. Твърди, че редът в дружеството бил първо молбите да се съгласуват с прекия ръководител, а след това се докладват на  управителя. Свидетелят не знае причините за напускане на Ц., но твърди, че тя била емоционална , но и заявила, че е категорична, че иска да напусне. Твърди, че С. не го е търсила, за да оттегли молбата си за напускане.

           Свидетелката М. Д. твърди да работи като мениджър „***“ в ответното дружество.  Твърди, че молбата за напускане на С. била донесена от прекия й ръководител, който я бил съгласувал. Твърди, че щом такава молба бъде донесена тя я съгласува с управителя или прокуриста, като в случай, че те не се намират там, то съгласуването е по телефон или мейл. За конкретната молба е уведомила по телефона прокуриста, който се  намирал в София,     и становището му било да се потвърди становището на прекия ръководител. Веднага след това свидетелката уведомила прекия ръководител, че молбата е приета. Свидетелката твърди, че в деня преди прекратяване на трудовия договор С.Ц. отишла да занесе молба за оттегляне на молбата си за напускане, както и болничен лист. Свидетелката й обяснила, че не може да оттегли молбата си, т.к. същата вече е приета от работодателя и че на следващия ден ще бъде издадена заповедта за прекратяване на трудовото й правоотношение.

           Пред настоящата инстанция е разпитана и свидетелката К. В., прокурист при ответното дружество по повод откритото производство по оспорване автентичността на подписа в молбата за прекратяване на ТПО.  Същата заявява, че подписът в молбата е неин.

            При така установеното от фактическа страна се правят следните правни изводи : За да е налице законосъобразност на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение, издадена на осн. чл.325, ал.1, т.1 от КТ е необходимо да се установи , че са налице съвпадащи се волеизявления на работодателя и работника относно прекратяването на трудовите правоотношения между тях и моментът за това прекратяване. Необходимо е едната страна да е отправила предложението, а другата страна да е приела същото в срок. Освен това е необходимо не само от външна страна да са налице писмени и съвпадащи волеизявления, а и действителната воля на страните да е била в насока за преустановяване на трудовия договор помежду им. В настоящия случай от формална страна е налице отправено предложение от работника за прекратяване на трудовото й правоотношение. От поставената резолюция върху заявлението от прокуриста на дружеството се установява, че работодателят ,чрез надлежно представляващото го лице / каквито правомощия има прокуриста съгл. чл.22 от ТЗ/, е приел отправеното предложение. Установява се от самата молба, че това предложение е било прието от работодателя, представляван от прокуриста, като е налице съвпадения във изявлението както за прекратяване на трудово-правната връзка, така и в момента, от който това да се случи. Изявлението на самия прокурист в съдебно заседания, че той е подписал молбата пък дава основание да се приеме, че оспорването на подписа му е неуспешно и авторството на изявлението е негово.

             В случая се правят твърдения, че Ц. не е имала действителната воля за прекратяване на трудовото правоотношение между нея и дружеството и е била принудена за това от работодателя. Показанията в тази насока са единствено на свидетеля Л., които освен, че се преценяват с оглед евентуалната му заинтересованост на осн. чл.172 от ГПК, но и остават изолирани и неподкрепени от други доказателства по делото.  Обратното – че молбата е подадена по инициатива на С.Ц., сочат показанията на другите двама свидетели – Н. и Д.,  които показания са взаимно свързани и подкрепящи се. Освен това и Н. вече не се намира в някаква трудови връзка с работодателя, за да се преценява евентуалната му заинтересованост.

           По отношение твърдението на работника, че е подал молба за оттегляне на молбата за прекратяване на трудовото му правоотношение се установява от самия документ - представената по делото молба, че е датирана от самия автор – 21.05.20г. От показанията на свидетелите Н. и Д. се установява, че работникът е информиран още в деня на подаване на молбата за напускане, че същата е приета от работодателя, т.е. работодателят е изразил волята си още в деня на подаване на молбата. Независимо от факта, че самата заповед за прекратяване на ТПО е изготвена в деня, следващ датата на подаване на молбата за оттегляне на предложението, същата само констатира постигнатото съгласие между страните, ката самата тя няма конститутивен ефект. Прекратяването е настъпило в момента на съвпадение на волите на двете страни, като определената от тях дата е само моментът относно, който то ще породи действие.  Оттеглянето на предложението за прекратяване на трудово правоотношение може да бъде направено до приемането му, но не и след този момент. Ето защо в случая подадената молба на 21.05.2020г. не е породила никакво действие. Без значение са и твърденията за ползван отпуск за временна неработоспобност, т.к. съгласието между страните е постигнато преди това, в момент, в който работникът е бил на работа.

           Предвид изложеното, при наличието на писмени изразени съвпадащи се волеизявления от страна на работника и на работодателя за прекратяване на трудовия договор, то и издадената заповед се явява законосъобразна.

           По изложените съображения съдът намира, че предявеният иск за отмяна на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение на С.Ц. по взаимно съгласие се явява неоснователен и следва да бъде отхвърлен. 

           Отхвърлянето  на главния иск предпоставя неоснователност и на акцесорните такива – за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност, както и за заплащане на обезщетение за оставане без работа поради незаконното уволнение. 

           До същите фактически и правни изводи е достигнал и първоинстанционния съд, поради което обжалваното решение като правилно и законосъобразно ще следва да бъде потвърдено.

           На осн. чл.78 от ГПК жалбоподателката ще следва да бъде осъдена да заплати на въззиваемата страна направените по делото разноски в размер на 500лв.

           С оглед на изложеното съдът

 

Р Е Ш И  :

          

           ПОТВЪРЖДАВА  против  Решение № 260069/21.10.2020г., пост. по гр.д.№ 916/2020, КРС

           ОСЪЖДА С.Ц.Ц., ЕГН **********, да заплати на „Ем Джей Дериз” ЕООД, ЕИК *********, сумата от 500лв. разноски в производството.

           Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок от обявената дата за постановяване на решението – 24.03.2021г..

                                                     

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ :