Определение по дело №954/2017 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 919
Дата: 9 октомври 2017 г.
Съдия: Румен Петров Лазаров
Дело: 20174400200954
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 септември 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№ …………                           09.10.2017             ГР. П Л Е В Е Н

 

П.СКИ ОКРЪЖЕН СЪД           наказателен състав

на ДЕВЕТИ ОКТОМВРИ                    две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЛАЗАРОВ

                      СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. В.Х.М.

                                                                          2. Л.В.П.

 

Секретар: АЛЕКСАНДРА СЕРГЕВА

Прокурор: КРАСИМИР ЯЧЕВ

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НОХД № 954 по описа за 2017 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Съдът, след като постанови присъдата си, се произнесе по мярката за неотклонение на подсъдимия М.К.К..

В хода на досъдебното производство на подсъдимия М.К.К. е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража”.

Съдът намира,че мярката за неотклонение на подсъдимия М.К.К., следва да остане същата, тъй като съществува основателна опасност той да се укрие или да извърши престъпление

По изложените съображения, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение на подсъдимия М.К.К. с ЕГН ********** „ЗАДЪРЖАНЕ ПОД СТРАЖА”.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на жалба и протест пред Апелативен съд – Велико Търново в 7-дневен срок от днес.

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                        СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. …………………

                                                                             2. ………………….

 

Съдържание на мотивите

         М  О  Т  И  В  И:

 

         С обвинителния акт подсъдимият М.К.К. е предаден на съд затова, че:

1. На 10.06.2017 г. около 11.00 часа в гр. П., ж.к. „***“, отнел чужди движими вещи – 1 бр. дамско портмоне, 2 бр. секретни ключове и сумата от 20 лева, или вещи на обща стойност 28 лева от владението на П.Т.П. *** с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила – престъпление по чл. 198, ал. 1 НК;

2. На 10.06.2017 г. в гр. П., ж.к. „***“, при условията на продължавано престъпление от терминално устройство № AFIB5803, собственост на „Първа инвестиционна банка“ АД, използвал платежен инструмент – дебитна карта „Мастъкард“ № *********, издадена от „Юробанк България“ АД на името на П.Т.П. ***, като в 11.53 часа извършил справка-баланс, а в 11.54 часа изтеглил сумата от 80лева, без съгласието на титуляря и извършеното не съставлява по-тежко престъпление – престъпление по чл. 249, ал. 1, във връзка с член 26, ал. 1 НК.

Производството по делото е по реда на глава 27 НПК „Съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция“, тъй като подсъдимият М.К.К. признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, съгласен е да не се събират доказателства за тези факти и съдът констатира, че самопризнанието на подсъдимия се подкрепя от събраните в досъдебното производство доказателства.

Прокурорът поддържа обвиненията, намира, че те са доказани по несъмнен начин и предлага на подсъдимия да бъде наложено наказание лишаване от свобода при условията на чл. 23, ал. 1 НК, което на основание чл. 58а, ал. 1 НК да бъде намалено с една трета и да бъде изтърпяно ефективно.

Служебният защитник на подсъдимия М.К.К. – адвокат Б. П.-Й., изразява становище, че обвиненията са доказани и предлага на подсъдимия при условията на член 23, ал. 1 НК да бъде наложено наказание в размер на три години лишаване от свобода и глоба в размер на 160 лева, като на основание чл. 58а, ал. 1 НК наказанието лишаване от свобода да бъде намалено с една трета, а изпълнението му да бъде отложено на основание чл. 66, ал. 1 НК.

П.ският окръжен съд, като взе предвид самопризнанието на подсъдимия и доказателствата, събрани в досъдебното производство, които го подкрепят, намира за установено следното:

Подсъдимият М.К.К. е роден на *** г. в гр. П.. Завършил е основно образование и не е женен. До момента е осъждан неколкократно за извършени умишлени престъпления от общ характер.

Пострадалата П.Т.П. е 82 годишна вдовица, която живее в гр. П., ж.к.“***“, **. На 10.06.2017 г. около 11.00 часа, П. решила да пазарува от намиращ се наблизо магазин. Излязла от жилището си, отишла в магазина и си взела различни стоки, но на касата установила, че си е забравила парите в къщи. Тръгнала обратно към дома си, за да ги вземе. Пред ** в ж.к. „***“ била спряна от подсъдимия М.К.К., който й поискал монета от 20 стотинки, за да се обади по телефон. П. му казала, че няма пари в себе си, като му показала и празното си портмоне. Пострадалата се върнала в апартамента си, взела банкнота от 20 лева и я сложила в портмонето си, където се намирали дебитната й карта „Мастъркард“, издадена от „Юробанк България“ АД, личната й карта,  2 бр. секретни ключове, както и листче, върху което бил изписан ПИН-кода на дебитната карта. П. поставила портмонето в прозрачна полиетиленова торбичка и тръгнала обратно към магазина. В района на ** отново била спряна от подсъдимия, който я запитал дали е взела пари, веднага след което се пресегнал към торбичката, разкъсал я с ръце, извадил портмонето на П. и побягнал. Пострадалата отишла до магазина, където разказала за случилото се. Мало по-късно съсед на П., използвайки мобилния телефон на свид. П.М.Н., се обадил на телефон 112 и съобщил за нападението над П., а свид. К.А.Ф. уведомила по телефона „Юробанк България“ АД, за да бъде блокирана дебитната карта на пострадалата.

Междувременно подсъдимият отворил портмонето на П.П. и намерил в него дебитната карта и листчето с ПИН-кода. Придвижил се до АТМ устройство № AFIB5803, собственост на „Първа инвестиционна банка“ АД, намиращо се в гр. П., ж.к. „***“ и:

1. В 11.53 часа на 10.06.2017 г. използвал дебитната карта, извършвайки справка-наличност.

2. В 11.54 часа на 10.06.2017 г. изтеглил сумата от 80 лева.

След извършената транзакция дебитната карта на П.П. била блокирана от „Юробанк България“ АД. 

На същата в 16.25 часа М.К. извършил две неуспешни - поради блокирането на картата, транзакции в размер на 4.40 лева в супермаркет „Европа“ на ПОС терминално устройство № 93964685, собственост на „Уникредит Булбанк“ АД, намиращо се в гр. П., ж.к.“***“, **.

На 10.06.2017 г. в периода 16.26 часа – 16.27 часа подсъдимият извършил две неуспешни транзакции в размер на 4.00 лева в супермаркет „Европа“ от същото ПОС терминално устройство.

Свидетелите Д.И.Д., А.В.П. и З.С.М. – служители във Второ РУ на МВР-град П., прегледали изисканите видеозаписи от охранителната камера на АТМ устройство № AFIB5803, собственост на „Първа инвестиционна банка“ АД, и разпознали подсъдимия М.К., като лицето извършило транзакциите с дебитната карта на пострадалата. К. бил извикан в полицейското управление и пред свидетелите Д.Д. и А.П. направил самопризнания, като посочил, че е взел банкнотата от 20 лева, а портмонето със секретните ключове изхвърлил в кофа за смет.

От заключението на назначената по делото съдебно-стокова експертиза е видно, че стойността на противозаконно отнетите от подсъдимия чужди движими вещи и пари възлиза на 28.00 лева.

От заключението на назначената съдебна психолого-психиатрична експертиза става ясно, че у М.К. не са установени данни за умствена недоразвитост или за психично разстройство в тесния смисъл на думата. При него са налице психични и поведенчески разстройства, дължащи се на комбинирана употреба на психоактивни вещества. Подсъдимият е емоционално нестабилна личност – импулсивен тип, и не се води на диспансерен отчет в ОДНБПЗ при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ ЕАД-гр. П..

Подсъдимият М.К.К. е осъществил от обективна и субективна страна:

1. Състава на престъпление по чл. 198, ал. 1 НК, тъй като на 10.06.2017 г. около 11.00 часа, в гр. П., ж.к. „***“, отнел чужди движими вещи – 1 бр. дамско портмоне от изкуствена кожа на стойност 4.00 лева, 2 бр. секретни ключове на стойност 4.00 лева и сумата от 20.00 лева, или вещи на обща стойност 28.00 лева от владението на П.Т.П. *** с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила;

2. Състава на престъпление по чл. 249, ал. 1, във връзка с чл. 26, ал. 1 НК, тъй като на 10.06.2017 г. в гр. П., ж.к. „***“, при условията на продължавано престъпление от терминално устройство № AFIB5803, собственост на „Първа инвестиционна банка“ АД, използвал платежен инструмент – дебитна карта „Мастъркард“ № *********, издадена от „Юробанк България“ АД на името на П.Т.П. ***, без съгласието на титуляря, като в 11.53 часа извършил справка-баланс, а в 11.54 часа изтеглил сумата от 80 лева и деянието не съставлява по-тежко престъпление.

Дебитната карта „Мастъркард“, издадена на името на пострадалата, представлява платежен инструмент по смисъла на чл. 93, т. 24 НК, тъй като е веществено средство, което позволява самостоятелно или във връзка с друго средство да се прехвърлят пари или парични стойности.

Подсъдимият е извършил двете деяния по чл. 249, ал. 1 НК при условията на продължавано престъпление – през непродължителен период от време, при една и съща обстановка и при еднородност на вината, при което последващото се явява от обективна и субективна страна продължение на предшестващото.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена и доказана, съобразявайки се със самопризнанието на М.К. и с доказателствата, събрани в досъдебното производство, които го подкрепят – свидетелските показания на П.Т.П., К.А.Ф., П.М.Н., Д.И.Д., З.С.М. и А.В.П., както и заключенията на вещите лица А.И.С., д-р Н.Ф.Л. и А. Г. А..

Причина за извършените престъпления е неправилното отношение на подсъдимия към чуждото имущество.

Като мотив за извършените престъпления съдът прие  желанието на М.К. да се облагодетелства, макар и по неправомерен начин.

При определяне вида и размера на наказанията, които наложи на подсъдимия за извършените престъпления, съдът съобрази и прие:

а/ като смекчаващи обстоятелства – младата възраст на подсъдимия, обстоятелството, че е възстановил причинените с деянията имуществени вреди на пострадалата, както и невисоката стойност на предмета на престъплението по чл. 249, ал. 1, във връзка с чл. 26, ал. 1 НК.

б/ като отегчаващи обстоятелства – недобрите характеристични данни за подсъдимия и наличието на предходни осъждания.

Съдът при превес на смекчаващите обстоятелства, които по значение и тежест преобладават ОСЪДИ подсъдимия М.К.К.:

1.На основание чл. 198, ал. 1 и чл. 54 НК - на ТРИ ГОДИНИ лишаване от свобода.

На основание чл. 58а, ал. 1 НК съдът НАМАЛИ така определеното наказание с една трета и постанови подсъдимият да изтърпи наказание в размер на ДВЕ ГОДИНИ лишаване от свобода;

2. На основание чл. 249, ал. 1, във връзка с чл. 26, ал. 1 и чл. 54 НК – на ДВЕ ГОДИНИ лишаване от свобода и ГЛОБА в размер на 100 лева.

На основание чл. 58а, ал. 1 НК съдът НАМАЛИ така определеното наказание лишаване от свобода с една трета и постанови подсъдимият да изтърпи наказание в размер на ЕДНА ГОДИНА и ЧЕТИРИ МЕСЕЦА лишаване от свобода.

На основание чл. 23, ал. 1 НК съдът наложи на подсъдимия М.К.К. да изтърпи по-тежкото от наложените му наказания в размер на ДВЕ ГОДИНИ лишаване от свобода.

На основание чл. 23, ал. 3 НК съдът ПРИСЪЕДИНИ към определеното за изтърпяване от подсъдимия по-тежко наказание в размер на две години лишаване от свобода и наказанието ГЛОБА в размер на 100 лева.

Съдът намери, че определеното за изтърпяване от подсъдимия М.К.К. по-тежко наказание е достатъчно за неговото поправяне и превъзпитание и за постигане целите на наказанието, поради което не приложи разпоредбата на чл. 24 НК.

         Съдът намери, че в разглеждания случай не са налице многобройни или изключителни смекчаващи отговорността на подсъдимия обстоятелства. Освен това доказателствата по делото не позволяват правен извод, че и най-лекото предвидено в закона наказание би се оказало несъразмерно тежко. Поради това наказанието на подсъдимия бе определено при условията на чл. 58, ал. 1, а не при условията на чл. 58а, ал. 4, във връзка с чл. 55, ал. 1, т. 1 НК.

         От приложеното към досъдебното производство свидетелство за съдимост за подсъдимия става ясно, че към датата на извършване на инкриминираните с обвинителния акт деяния, той не е осъждан на лишаване от свобода /реабилитиран е за осъждането си по нохд № 3497/2004 г. по описа на Районен съд-гр. П./. Въпреки това съдът намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето и превъзпитанието на М.К. е необходимо той да изтърпи определеното му по-тежко наказание в размер на две години лишаване от свобода. Съображенията за това са следните:

 К. е личност с повишена обществена опасност – притежава недобри характеристични данни, като непълнолетен е извършил две престъпления по чл. 198, ал. 1 НК, за които е освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, а освен това е осъждан два пъти на глоба за извършени престъпления по чл. 354а, ал. 5, във връзка с ал. 3, т. 1 НК и два пъти на пробация за извършени престъпления по чл. 194, ал. 1 НК. Наложените в миналото наказания очевидно не са изиграли своята предупредителна и поправителна роля спрямо К., превъзпитавайки го към спазване на законите и добрите нрави. Наказанието е не само съответно възмездие за извършеното престъпление, но и средство за постигане на посочените в закона цели. Основната цел на наказанието по нашето наказателно право е общата превенция. Тя се постига посредством съобразяване на наказанието с тежестта на престъплението. А личността на дееца е втори, допълнителен фактор, който законодателят отчита при избора на наказанието. В случая на чл. 66 НК законът поставя ударението върху целта на индивидуалната превенция – „поправянето на осъдения“. Това обаче не означава, че може да се пренебрегне общо-превантивното въздействие на наказанието. Напротив разпоредбата на чл. 66, ал. 1 НК задължава съда за съобрази и двете цели на наказанието. Между тях съществува диалектическа връзка, при която индивидуалната превенция трябва да се разглежда като средство за осъществяване на общата.  В разглеждания случай освобождаването на подсъдимия М.К.К. от изтърпяване на наложеното наказание не отговаря и на двете цели на наказанието. Поначало целите на наказанието се постигат посредством изтърпяване на наказанието от виновното лице,  условното осъждане е изключение от това правило.

Целта на генералната превенция по конкретното дело не може да се постигне чрез условно осъждане. Грабежът е едно от най-тежките престъпления. То разкрива изключително висока степен на обществена опасност.  Твърде опасно и разпространено е и престъплението по член 249, ал. 1 НК. Поради това, за да се въздейства предупредително и възпиращо върху останалите членове на обществото, е необходимо подсъдимият да изтърпи ефективно наложеното му наказание лишаване от свобода. 

От друга страна характера на извършените деяния, съчетан с липсата на положително въздействие на предходните наложени на подсъдимия наказания, изисква предизвикването на наложителни промени в неговата психика и поправянето и превъзпитанието му да станат чрез ефективно изтърпяване на наказанието. Чрез изтърпяването на наказанието ще се отнеме и възможността на К. да върши други престъпления, а тази възможност също е цел на наказанието.

По изложените съображения и на основание чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС съдът определи първоначален ОБЩ РЕЖИМ за изтърпяване на наложеното на подсъдимия по-тежко наказание в размер на две години лишаване от свобода.

На основание чл. 59, ал. 1 НК съдът ЗАЧЕТЕ предварителното задържане на подсъдимия М.К.К., считано от 13.07.2017 г. до привеждане на присъдата в изпълнение.

Съдът постанови след влизане на присъдата в сила приложеното към делото веществено доказателство – 1бр. CD R диск „VERBATIM“, да бъде унищожен.

На основание чл. 189, ал. 3 НПК съдът ОСЪДИ подсъдимия М.К.К. да заплати по сметката на ОД на МВР-град П. направените по делото разноски в размер на 370.30 лева.

         По тези съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

24.10.2017 г.                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: