Решение по дело №1623/2009 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 24
Дата: 7 януари 2011 г. (в сила от 11 февруари 2011 г.)
Съдия: Даниел Йорданов
Дело: 20094110201623
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

гр. В.Търново, 07.01.2011 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

                        Великотърновският районен съд, втори наказателен състав, в публично заседание на 07.12.2010 год., в състав :

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДАНИЕЛ Й.,

при секретаря В.И., като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1623/2009г. по описа  на  съда, за да се произнесе, взема предвид :

 

                        Производство по реда на  чл.59 и сл. от ЗАНН.

                        Образувано е по жалба на П.Т.П.,***.Търново, против Наказателно постановление № 24-0000551 от 12.11.2009г. на и.д. Директор на РД „Автомобилна администрация” – гр.В.Търново, с което за нарушение на чл.6, ал.1 от Закона за автомобилните превози и на основание чл.93, ал.1, т.1 от с.з. му е наложено административно наказание – глоба в размер на  1 000.00 лева. Жалбоподателят оспорва извършването на вмененото му във вина административно нарушение, като моли съда да отмени атакуваното НП, алтернативно да намали размер на наложената санкция.

                        В съдебно заседание, чрез процесуалния си представител, поддържа жалбата и направените с нея оплаквания.  

                        Въззиваемата страна, редовно призована, не се явява и не взема становище.

                        Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното :

                        На посочената в АУАН дата 28.10.2009г., около 07.40 часа, в гр. Полски Тръмбеш, на ул. Ал. Стамболийски, кръстовище за автогара, жалбоподателят П.Т.П., управлявайки собствения си лек автомобил „Пежо 405”, с рег. № ВТ 58 18 АТ, бил спрян за проверка от полицейски патрул на РУ на МВР – гр.П.Тръмбеш. След снети от патрула писмени обяснения от М.С.Д., пътник в управляваното от жалбоподателя МПС се установило, че последният извършва обществен превоз на пътници от с. Полски Сеновец за гр. Полски Тръмбеш – четирима пътника на цената на автобусния билет, без да притежава лиценз за извършаване на превоз на пътници или удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници или други документи съгласно ЗАП. Жалбоподателят и св. Д. ***.Тръмбеш, където от Д. са снети писмени обяснения.   Същият е категоричен, че именно жалбоподателят му е предложил да го закара до гр.П.Тръмбеш на цената автобусния билет, като му подал банкнота от пет лева, на която дори бил записал номера, а П. му върнал ресто. Другите пътници в автомобила също си били платили за услугата.

                        Полицейските служители уведомили за случая колегите си от Автомобилна администрация, които пристигнали на място за вземана на отношение.  На жалбоподателя бил състав АУАН по чл.6, ал.1 от ЗАП, подписан от него с отметка, че има възражения, но без да ги конкретизира.  Въз основа на АУАН е издадено и обжалваното НП, с което на жалбоподателя за визираното нарушение и на основание чл.93, ал.1, т.1 от ЗАП е наложено административно наказание – глоба в размер на 1 000.00 лева.

            Горната фактическа обстановка съдът изведе след анализ на приобщените по делото гласни и писмени доказателства. Същите не дават основание да се приеме нещо различно от описаното по-горе. Показанията на разпитаните по делото свидетели са последователни, непротиворечиви и възпроизвеждат детайлно обстановката при която е установено нарушението, поради което съдът не намира причина да не ги кредитира.

                        Единствено показанията на св.Христова са в противовес с изнесеното по-горе, но нейните твърдения очевидно са несъстоятелни с оглед хода на събитията.

                        От представите в съдебно заседание Разпореждане на НОИ и Епикриза на жалбоподателя е видно, че той е пенсионер, получаващ пенсия в размер на 281.92 лева, като същевременно е претърпял и сърдечна операция.

                        С оглед на установеното се налагат следните правни изводи :

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице,  в законно установения срок,  пред компетентния да се поизнесе съд. Разгледана по същество е частично основателна.

                        С деянието си жалбоподателят П. виновно е нарушил забраната на чл.6, ал.1 от ЗАП, същият е извършвал обществен превоз на пътници без да притежава лиценз за това на територията на Република България или удостоверение за регистрация - за извършване на таксиметрови превози на пътници, и други документи, които се изискват от закона,  с което е осъществил състава на административното нарушение по чл.93, ал.1, т.1 от ЗАП.

От процесуална гледна точка, АУАН и издаденото въз основа на него Наказателно постановление са законосъобразни – съставени в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл.42 и чл.57 от ЗАНН. АУАН е съставен веднага след извършване на нарушението на база непосредствените впечатления на свидетелите относно обективните и субективните му признаци. Същият се явява годна основа за издавеното на НП, с което е наложено административно наказание на нарушителя в предвидения от закона среден размер – 1 000.00 лв. /чл.93, ал.1, т.1 от ЗАП/. Фактическите констатации в НП описват пълно и точно обстоятелствата при които е извършено нарушението, а наказващият орган законосъобразно на база събраните доказателства, е направил единствено възможните фактически и правни изводи досежно осъществяването му.

При индивидуализацията на наложената за нарушението санкция обаче, наказващият орган е подходил формално, без да е посочил какви отегчаващите и смекчаващите отговорността обстоятелства е взел предвид, както не обсъдено и имотното състояние на дееца. В наказателното постановление не се съдържа констатация или извод, който да посочва, че са взети предвид конкретни обстоятелства при индивидуализацията на наказанието. Вземайки предвид възрастта на жалбоподателя, здравословното му състояние и размер на получаваната от него пенсия, съдът счита, че същото следва да бъде намалено към минималния размер, а именно 500.00 лева. Според съда, този размер на наказанието ще изпълни  целите заложени в чл.12 и чл.27 от ЗАНН. В този смисъл НП следва да бъде изменено.

Водим от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

                        ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 24-0000551 от 12.11.2009г. на и.д. Директор на РД „Автомобилна администрация” – гр.В.Търново, с което на жалбоподателя П.Т.П., с ЕГН **********,***.Търново, на основание чл.93,ал.1, т.1 от ЗАП е наложено адм. наказание - глоба в размер на 1 000.00 лева, като намалява същата на 500.00  лева.

 

                        Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страните, пред АС – В.Търново.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ