Решение по дело №7516/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260113
Дата: 25 януари 2021 г. (в сила от 10 февруари 2021 г.)
Съдия: Силвия Лъчезарова Алексиева
Дело: 20205330207516
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 260113

гр. Пловдив, 25.01.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ,ІІІ н.с., в публично съдебно заседание на осми януари две хиляди и двадесет и първа година в състав

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: СИЛВИЯ АЛЕКСИЕВА

 

при участието на секретаря Жулиета Колева като разгледа докладваното от съдията АНД № 7516/2020 г. по описа на Районен съд Пловдив, ІІІ н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление /НП/ № 36-0000622/28.10.2020 г. на директор на Регионална Дирекция „Автомобилна Администрация” Пловдив, с което на „Валтем комерс“ ЕООД, ЕИК ********* на основание чл. 178а, ал. 4, т.1, предл. 1во от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лв., за нарушение на чл. 24, ал. 1 от Наредба Н-32 от 16.12.2011 г. на МТИТС.

Жалбоподателят чрез процесуалния си представител в жалбата моли да се отмени НП с аргументи за нарушаване на материалния и процесуален закон. Твърди се, че описаната в АУАН и НП фактическа обстановка е неясна и объркваща и не се разбирало как юридическото лице извършило нарушение в сградата на РД „АА“ в 00:01 ч., което водило до непосочване на местоизвършване на нарушението. На следващо място се посочва, че наредба Н-32 от 16.12.2011 г. не съществувала. Излагат се аргументи за неправилна дата на извършване на нарушението. Мотивира се приложение на чл. 28 от ЗАНН

Въззиваемата страна Регионална дирекция „Автомобилна администрация“, гр. Пловдив /РД АА/, не изпращат представител в съдебно заседание, а в писменото си становище по преписката твърдят законосъобразност на акта и съставянето му като съобразено с процесуалните правила.

Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Съдът намира, че жалбата е подадена в законоопределения срок, от процесуално легитимирана страна, която има право на жалба, поради което съдът намира, че същата е редовна и допустима.

От фактическа  страна съдът намери за установено следното:

Валтем Комерс ЕООД било лице, на което е издадено разрешение № 1224/02.10.2017 г. за извършване на годишни технически прегледи в гр. Лъки. Същите осъществявали дейността си посредством техника – газанализатор, димомер и спирачен стенд, които били проверени за техническа изправност на 06.08.2020 г. В седемдневен срок, съгласно вмененото задължение по чл. 24, ал. 1 от Наредба Н- 32 от 16.12.2011 г. и тъй като това представлявали документи по чл. 18, ал. 1 т. 10 от Наредбата, дружеството следвало да заяви промяната на обстоятелствата в Регионалната Дирекция на Автомобилна администрация, находяща с е в гр. Пловдив, на адрес бул. Х. Ботев , № 82. Дружеството не сторило това в указания срок, а едва на 02.10.2020 г. с нарочно заявление за вписване на промяна на обстоятелствата към даденото разрешение.

След като се запознал с представените със заявлението за промяна на обстоятелствата, документи, инсп. Х.Ч. установил, че Валтем Комерс ЕООД е извършило нарушение още на 14.08.2020 г. и за това съставил акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ бланков номер серия А -2019 № 277348 от 05.10.2020 г. Същият бил съставен в присъствието на представител на дружеството, а именно *** В.К.Г.и свидетеля Ч.С..

На база на този акт било съставено атакуваното наказателно постановление, като вътре била допълнена изрично датата на настъпване на промените в обстоятелствата.

С процесното НП на Валтем комерс била наложена имуществена санкция в размер на 1000 лв.  на основание чл. 178а,  ал. 4 предл. 1 от ЗДвП, за нарушение на чл. 24, ал.1 от Наредба Н-32 /16.12.2011 г.

Горната фактическа обстановка се доказва от показанията на актосъставителя Ч., както и от писмените доказателства АУАН, заявление с вх. № 42-03-23-1224/02.10.2020 г., Свидетелство за проверка от 06.08.2020 г. на Стенд за измерване на спирачните сили на ППС, Свидетелство за проверка от 06.08.2020 г. на димомер и Свидетелство за проверка от 06.08.2020 г. на Газоанализатор на отработени газове от МПС, Заповед РД -08-30/24.01.2020 г. 

Съдът кредитира свидетелските показания на актосъставителя, доколкото същите са логични, последователни, добросъвестно изложени и с определени подробности и се подкрепят от наличния доказателствен материал.

Видно от гласните доказателствени средства, подкрепени от писмените такива и тъй като нито се въведоха други оспорвания на фактите, нито има доказателства, които да оборват констатациите в акта, съдът намира за доказани фактическите констатации описани в него. 

Не се установиха противоречия между доказателствата, включително гласни и писмени като същите са еднопосочни и взаимнодопълващи се.

Относно приложението на процесуалните правила:

При съставяне на АУАН и издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Не се констатираха нарушения на процедурата по съставянето на АУАН и НП, който да са съществени, като опорочават административнонаказателното производство и самите актове и да нарушават правата на нарушителя.

Не се споделя от настоящия състав на съда възражението на жалбоподателя за допуснато съществено процесуално нарушение, водещо до опорочаване на процедурата по издаване на наказателното постановление и АУАН поради неописването на нарушението. Съдът намира, че доколкото нарушението е извършено чрез бездействие правилно е посочено местоизвършването на нарушението, а именно мястото на дължимото поведение – Регионална Дирекция „АА“. По отношение на дата на нарушението – същата е правилно изчислена, а именно след изтичането на седмодневния срок за деклариране на обстоятелствата. Седмодневния срок е изтекъл на 13.08.2020 г. Нарушението е извършено веднага след изтичането на този срок, а именно 14.08.2020 г. като посочването на 00:01 часа не представлява някакво нарушение на процесуалните правила, а излишно уточнение.    

          Извършеното нарушение е описано недвусмислено и изчерпателно в унисон с ангажираната административно наказателна норма и правилото за поведение.

          Не представлява съществено нарушение на процесуалните правила фактът, че в АУАН са посочени 3 обстоятелства, чиято промяна е била дължима за заявяване, а в Наказателното постановление са описани само две от тях. Същите са ясно посочени и това, че административнонаказателният орган упражнил правомощията си като не е приел безкритично отразеното в АУАН, а е редуцирал обстоятелствата, които е преценил за релевантни към основанията за налагане на санкцията, съдът намира за законосъобразно.

Актът е съставен изцяло в съответствие с разпоредбата на чл.42 от ЗАНН, като нарушението е изчерпателно описано и подробно са посочени съществените обстоятелства, при които е извършено то. Актът е съставен от компетентно лице, при спазване на процедурата за съставянето му по чл. 40 и 43 от ЗАНН. В същия е дадена правилна правна квалификация на установеното нарушение.

Постановлението е издадено от компетентен орган в кръга на неговата компетентност съобразно представената заповед № РД-08-30/24.01.2020 г., т. І.6, в предвидената от закона форма, при спазване на материалноправните и процесуални разпоредби и е съобразено с целта на закона. Спазен е срокът по чл. 34 от ЗАНН. В съдържанието му се съдържат задължителните реквизити и не се откриват пороци, водещи до накърняване на правото на защита на наказаното лице.

Нарушението е описано надлежно в НП от фактическа страна, като административнонаказващият орган е посочил ясно и подробно в обстоятелствената част всичките им индивидуализиращи белези  (време, място, авторство и обстоятелства, при които са извършени). Законосъобразно щеше да е упражнено правомощието на административно-наказващия орган да бъде допълнена датата на промяната на обстоятелствата, доколкото същата не е била неизвестна на нарушителя и по нея не се спори, като е видна от приложенията към самото заявление.

Правилно е квалифицирано поведението на жалбоподателя като нарушение на чл. 24, ал.1 от Наредба Н-32 от 16.12.2011 г. съдът не споделя аргумента, изложен в жалбата, че не бил посочен релевантния поднормативен акт – същият е описан недвусмислено, като е посочена датата на приемането, а не на обнародването му, което не я прави несъществуваща, неясна или друга.      

От правна страна съдът намери следното:

На базата на всички събрани по делото писмени и гласни доказателства, съдът е на становище, че не е доказана описаната в наказателното постановление фактическа обстановка. За да бъде потвърдено едно наказателно постановление то в него, освен че следва да е описано абсолютно точно твърдяното нарушение, то следва и да се доказва от приложените към преписката доказателства. По настоящия случай това не е така.

Административнонакзаващият орган е посочил за пръв път в наказателното постановление дата на настъпване на промяната в обстоятелствата 06.02.2020 г. Същата обаче не се подкрепя от доказателствата, където е видно, че промяната на обстоятелствата, а именно извършването на проверка на годността на уредите гозоанализатор марка Technotest и спирачен стенд марка RH-30-SM-К е настъпила на 06.08.2020 г. В последствие правилно е изчислен срокът, след изтичането на който е извършено нарушението, но е факт че е отразена неправилната дата на настъпване на промяната в обстоятелствата, която не само е неправилна, а и за пръв път се появява в наказателното постановление.

Въпреки че се доказва извършването на нарушението, което е правилно квалифицирано и наказанието е правилно определено, то според константната съдебна практика е недопустимо след издаването на наказателното постановление да бъдат въвеждани нови факти едва от въззивната инстанция, каквато се явява настоящия съд. По същия начин е недопустимо да се заменят твърдените за осъществени в АУАН и НП факти с други, които да пасват по-добре на нарушението или да се извършват поправки на фактическите положения приети за осъществени с АУАН.

Именно поради факта, че в съдебната фаза на процеса, се установи, че не е осъществен твърденият в НП факт, последното се явява незаконосъобразен акт и следва да се отмени.

За пълнота на изложението съдът намира, че следва да посочи, че тъй като имуществената санкция е наложена на юридическо лице, то неговата отговорност е обективна и не се изследва вина.

Съдът намира, че извън посоченото правилно административнонаказващия орган е посочил санкционната норма и доколкото размерът на наказанието е фиксиран, то същият се явява и правилно определен.

Не са налице основания за прилагане разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, т.е. не е налице „маловажен случай” на административно нарушение, доколкото извършеното не разкрива по-ниска степен на обществена опасност от други такива случаи и периодът от два месеца след извършване на нарушението не може да се приеме за малозначителен. Тъй като нарушението е формално и се осъществява чрез бездействие, ненастъпването на вредни последици не може да бъде аргумент за приложение на чл. 28 от ЗАНН.

Не е направено искане за разноски от страна на жалбоподателя и не е представен списък, поради което такива не следва да се присъждат. 

По изложените  съображения и на основание чл.63, ал. 1 от ЗАНН съдът

 

Р  Е  Ш  И:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 36-0000622/28.10.2020 г. на директор на Регионална Дирекция „Автомобилна Администрация” Пловдив, с което на „Валтем комерс“ ЕООД, ЕИК ********* на основание чл. 178а, ал. 4, т.1, предл. 1во от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лв., за нарушение на чл. 24, ал. 1 от Наредба Н-32 от 16.12.2011 г. на МТИТС.

 

Решението подлежи на обжалване в 14–дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд Пловдив по реда на гл. XII от АПК на касационните основания, предвидени в НПК.

                                                         

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала! МК