Решение по дело №265/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 януари 2021 г. (в сила от 13 февруари 2021 г.)
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20207200700265
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Русе, 25.01.2021 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенският административен съд, в закрито заседание на двадесет и пети януари, през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

 

Съдия: ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

като разгледа докладваното от съдия АГУШ административно дело № 265 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 175 от Административнопроцесуалния кодекс АПК).

Образувано е по молби на А.А.К. за поправка на очевидна фактическа грешка, с вх.№ 86/11.01.2021г., както и с вх.№ 66/11.01.2021г., по смисъла на  чл. 175 от АПК.

В молбите, с правно основание  чл. 175 от АПК, се твърди, че е налице противоречие между мотивите на решението и постановения диспозитив, тъй като в мотивите на решението липсвали съображения по въпроса дали определената цена следва да включва ДДС или не, следвало в диспозитива на съдебното решение да се посочи, че определената оценка на имота от 3107лв. е с включен ДДС.

Съдът приема, че искането е подадено от надлежна страна, същото не е скрепено със срок, поради което е и процесуално допустимо.

По правилото на  чл. 175, ал. 1 от АПК искането се разглежда в закрито съдебно заседание, без призоваване на страните.

 По същество счита молбата за поправка на очевидна фактическа грешка по смисъла на  чл. 175 от АПК за неоснователна.

 Съгласно  чл. 175, ал. 1 от АПК по свой почин или по искане на страна съдът може да поправи допуснати в решението писмени грешки, грешки в пресмятането или други подобни очевидни неточности. Тълкуването на разпоредбата налага извод, че под явна фактическа грешка следва да се разбира всяко несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението.

 В мотивите на съдебното решение е посочено, че „По всички тези съображения, съдът намира, че решението на ОбС – Иваново, в оспорената част, следва да бъде изменено, като размерът на пазарната оценка на недвижимия имот бъде определен в съответствие със заключението на вещото лице по т. 3 от приета в съдебното производство допълнителна съдебно-оценителна експертиза. Съгласно удостоверението за данъчна оценка на имота, данъчната оценка на целия имот е 1336,30 лева, поради което пазарната оценка в размер на 3107 лева без ДДС, определена от вещото лице, отговаря на изискването на чл. 41, ал. 2, изр. първо от ЗОС.“

В диспозитива на съдебното решение е посочено, че изменя решение № 87 на Общински съвет – Иваново, взето по протокол № 9/26.03.2020 г., в частта по т. 2, с която е одобрена пазарна оценка в размер на 6 490 лева без ДДС за продажба по реда на чл. 35, ал. 3 от ЗОС на имот частна общинска собственост, представляващ урегулиран поземлен имот (УПИ) ІІ-238 с площ 666 кв.м., в кв. 22 по регулационния план на с Красен, общ. Иваново, обл. Русе с административен адрес с. Красен, ул. „Байкал“ № 24, като приема пазарна оценка за този имот в размер на 3107,00 (три хиляди сто и седем) лева без ДДС.

В случая не е налице очевидна фактическа грешка по смисъла, дефиниран с приложимата процесуална норма -  чл. 175 АПК. Диспозитивът отразява действителната воля на съдебния състав. Явна (или очевидна) фактическа грешка е налице, когато има несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението, дължащо се на писмени грешки, такива в пресмятанията или други очевидни неточности.

Целта на производството за поправка на очевидна фактическа грешка е възможността съдът по свой почин или по искане на страна и то неограничено във времето да отстрани допуснати в решението очевидни неточности. Чрез производството за поправка на очевидна фактическа грешка е недопустимо да се подменя формираната воля на съда и постановения правен резултат.

Поправката на очевидна фактическа грешка не може да се ползва за изменение или отмяна на формираната воля на съда, тъй като противното би означавало да се допусне пререшаване на вече решения правен спор. А в случая, именно в това се състоят твърденията за неправилност на съдебното решение за поправка на очевидна фактическа грешка - да се установи друг правен резултат. До такъв различен правен резултат не може да се стигне в настоящото производство.

Като неоснователно искането, с правно основание  чл. 175 от АПК, за допускане на поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива на решение № 44/17.12.2020г. по адм.д. № 265/2020г. на АС Русе, следва да бъде отхвърлено.

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ искането на А.А.К. ***, с правно основание  чл. 175 от АПК, за поправка са очевидна фактическа грешка в диспозитива на решение № 44/17.12.2020г. по адм.д. № 265/2020г. по описа на АС Русе.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

Съдия: