Определение по дело №31/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 179
Дата: 18 януари 2017 г.
Съдия: Мария Иванова Христова
Дело: 20173100900031
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 януари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№___________

гр. Варна, ___.01.2017г.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на осемнадесети януари през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЯ ХРИСТОВА

         

като разгледа докладваното от съдията

т.д.№31 по описа за 2017г. на ВОС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е образувано по предявени от „ИНТЕРКАР КРЕДИТ” ЕАД, гр. София, срещу С.Х.П., искове с правно основание чл.79 от ТЗ и чл.86 от ЗЗД. 

Съдът констатира, че са налице нередовности на исковата молба, тъй като не са представени доказателства за заплатен пълния размер на дължимата за производството държавна такса – 1991,03лв., представляваща 4% от цената на предявените искове, съобразно разпоредбата на чл.72, ал.1 от ГПК, като същата се дължи за всеки от съединените искове в размерите по чл.1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК. 

С оглед на изложеното съдът намира, че производството по делото следва да бъде оставено без движение за изпълнение на процедурата по чл.129 от ГПК за отстраняване на посочените нередовности на молбата по чл.128 от ГПК.

          Водим от гореизложеното, съдът

 

                                            О П Р Е Д Е Л И:       

 

          ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по делото.

          ЗАДЪЛЖАВА ищеца в едноседмичен срок от съобщението, с писмена молба с препис за насрещната страна, да представи доказателства за внесена по сметка на съда държавна такса в размер на 236,90лв. до пълния размер на дължимата за производството държавна такса от 1991,03лв., представляваща 4% от цената на предявените искове, съобразно разпоредбата на чл.72, ал.1 от ГПК ъщата  се дължи съгласно чл.72 от ГПК за всеки от съединените искове в размерите по чл.1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

При неизпълнение на указанията на съда, производството ще бъде прекратено.

Допълнителни указания във връзка с призоваването:

За търговците: чл.50 (1) Мястото на връчване на търговец и на юридическо лице, което е вписано в съответния регистър, е последният посочен в регистъра адрес. (2) Ако лицето е напуснало адреса си и в регистъра не е вписан новият му адрес, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за редовно връчени. (3) Връчването на търговци и на юридически лица става в канцелариите им и може да се извърши на всеки служител или работник, който е съгласен да ги приеме. При удостоверяване на връчването връчителят посочва имената и длъжността на получателя. (4) Когато връчителят не намери достъп до канцеларията или не намери някой, който е съгласен да получи съобщението, той залепва уведомление по чл.47, ал.1. Второ уведомление не се залепва.

За физическите лица: чл. 40 от ГПК (1) Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в РБ. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. (2) Когато лицата по ал. 1 не посочат съдебен адресат всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. чл. 41 от ГПК (1) Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. (2) При неизпълнение на задължението по ал. 1 всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Препис от определението да се връчи на ищеца, на посочения в исковата молба съдебен адрес.

 

                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: