Р Е Ш Е Н И
Е
№ 313
гр.
С., 3 юли
В ИМЕТО НА НАРОДА
С. районен
съд, гражданска колегия, в публично заседание на десети юни
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ПЕТРОВА
при секретаря И.
И. като разгледа докладваното от
районния съдия гр.д. № 325 по описа на съда за
Ищецът Х.В.М. твърди, че на 13.07.2017 г. сключила в качеството си на наемодател договор за наем с ответната кооперация - наемател, по силата на който ѝ предоставила за временно възмездно ползване следните земеделски имоти:
-нива с площ от 23,001 дка, представляваща имот № ..., трета категория, находяща се в с. П. И., общ. С., м. „К.”;
-и нива с площ от 30,999 дка, представляваща имот № ..., находяща се в с. П. И., общ. С., м. „К.”,
срещу поето от нейна страна задължение да заплаща годишен наем в размер 50 лв. на декар, платим най – късно до 15 декември за предходната стопанска година. Уговореният срок на договора бил една година, след изтичането на която той продължавал действието си като такъв за неопределено време, освен ако някоя от страните не го прекрати в срок да 31 май на съответната година. Ответникът не заплатил на съконтрахента си уговорената наемна цена за стопанските 2017/2018 г. и 2018/2019 г., поради което ищцата моли съда да го осъди да ѝ заплати тази цена в общ размер от 5400 лв. заедно със законната лихва върху тази сума от 16.12.2019 г. до окончателното ѝ плащане. Претендира направените по делото разноски.
Ответникът ЗК
„Пл.-
Счита, че не е дал повод за завеждане на иска за присъждане на наем за стопанската 2017/2018 г., тъй като ищцата не го е поканила да извърши плащането, като му предостави банкова сметка ***, на който да плати. Поради тези причини счита, че не дължи възстановяване на направените от ищцата разноски по делото; моли също така ищцата да посочи банкова сметка ***сно изискването на чл. 127, ал. 4 ГПК.
След като прецени представените по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и от правна страна следното:
Предявените искове са с правно основание чл. 232, ал. 2 и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.
От представен по делото договор за наем от 13.06.2017 г. се установява, че на тази дата ищцата в качеството си на наемодател и ответната кооперация в качеството на наемател встъпили в договорни отношения, по силата на които наемодателят се задължил да предостави за временно ползване на наемателя описаните в исковата молба земеделски имоти за срок от една година, считано от 01.10.2017 г., срещу поето от негова страна задължение да заплаща годишен наем в размер на 50 лв. за декар земеделска земя, платим не по – късно от 15 декември на следващата година за предходната стопанска година. Раздел втори от договора съдържа клауза, според която „ако някоя от страните желае да прекрати договора, то тя трябва писмено да уведоми другата страна до 31 май на годината преди изтичането на срока на договора, като в противен случай договорът се счита продължен като договор за наем за неопределено време.“
Чл. 232, ал. 2 ЗЗД гласи, че наемателят е длъжен да плаща уговорената наемна цена, като по
силата на тази разпоредба съдът счита, че ответната кооперация дължи на своя
съконтрахент наем за стопанските 2017/2018 г. и 2018/2019 г. в общ размер от
5400 лв., формиран на база площта на отдадената под наем земеделска земя и
уговорената наемна цена за декар. Ответникът признава годишния размер на
задължението си и същевременно не излага твърдения, че се е възползвал от възможността да прекрати взаимоотношенията си
с наемодателя след изтичането на първоначалния срок на договора, съответно че
действително е преустановил обработването на земеделските земи. Вместо това той
се позовава на нищожност на клаузата за продължаване срока на действие на
договора след изтичане на първата стопанска година, поради липсата на
изискуемата от закона форма на договора за наем, сключен за по – дълъг срок,
съответно поради сключването на същия от лице, чиято квота е по – малка от 25 %
идеални части от земеделската земя. Тези изисквания са въведени в чл. 4б, ал. 1
ЗСПЗЗ (Нов – ДВ, бр. 42 от
На основание
чл. 86, ал. 1 ЗЗД дължимата главница следва да се присъди заедно със законната
лихва от датата на постъпване на исковата молба в съда - 16.12.2019 г., до
окончателното ѝ плащане с изключение на периода по чл. 6 от Закона за
мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на
народното събрание от 13 март
Ответникът оспорва претенцията на ищцата за присъждане на деловодни разноски досежно признатата част от иска, считайки, че не е дал повод за неговото завеждане, тъй като ищцата не го е поканила да извърши плащането, като му предостави банкова сметка ***, на който да плати. Ищцата на свой ред изрази становище, че не е била длъжна да търси изпълнение от наемателя, тъй като рентата е парично, т.е. носимо задължение по смисъла на чл. 68, б. „а“ ЗЗД и ответникът е следвало да се освободи от него чрез откриване на банкова сметка ***. 97, ал. 1 ЗЗД. Макар да не представи доказателства в тази насока ищцата заяви, че няколкократно е правила опити да получи полагащата ѝ се наемна цена чрез посещения в офиса на наемателя преди иницииране на съдебното производство, но срещнала отказа на последния, обоснован от наличието на претенции за заплащане на наем от страна на други наследници.
Представеният по делото договор за наем от 13.07.2017 г. не съдържа данни за банкова сметка ***, адрес или други координати, чрез които наемателят би могъл да установи контакт с нея, за да организира изпълнението на паричното си задължение. Същевременно съдът кредитира твърденията ѝ, че е правила опит да получи наема си чрез лични посещения в офиса на ответната кооперация, тъй като от изявление на нейния (на кооперацията) процесуален представител стана ясно, че друг сънаследник е предявил пред наемателя претенции за рентата, което потвърждава, че пред ищцата са били изложени именно такива нея мотиви за неизвършване на плащането. Евентуалната извънсъдебна пасивност на ищцата би била освен това житейски необоснована, а отделно следва да се отбележи, че непредоставеното от кредитора съдействие, обосноваващо забавата му по смисъла на чл. 95 ЗЗД, е това, без което длъжникът не би могъл да изпълни задължението си – хипотеза, която не се е реализирала с оглед предвидената в чл. 97, ал. 1 ЗЗД законова възможност за освобождаване на длъжника от паричното му задължение чрез внасянето на дължимата сума в банка. Поради изложените причини съдът приема, че хипотезата за освобождаване на ответника от отговорност за разноски по чл. 78, ал. 2 ГПК не се е реализирала и същият следва да заплати на ищцата направените такива в размер на 216 лв. за държавна такса и 600 лв. за адвокатски хонорар, а собственото му искане за присъждане на разноски - да се остави без уважение. Воден от горното и на основание чл. 235 ГПК съдът
Р Е Ш И :
ОСЪЖДА ЗК „П.-
ОСЪЖДА ЗК „П.-
Присъдените суми могат да се заплатят по следната банкова сметка: ***: ***, BIC: ***.
ОТХВЪРЛЯ
искането на ЗК „П.-
РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано в двуседмичен срок от връчването му на страните пред С. окръжен съд.
РАЙОНЕН
СЪДИЯ: ……………...
/М. Петрова/