Решение по дело №2447/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260212
Дата: 8 октомври 2020 г. (в сила от 30 октомври 2020 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20193110202447
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

    

  Р Е Ш Е Н И Е

 

        260212 /08.10.2020 г., гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми юли две хиляди и двадесета година в състав:             

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                     

   с участието на секретаря Мария Миланова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 2447 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на „РудоКарс“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, депозирана чрез неговия процесуален представител адв. В.Б. *** срещу Наказателно постановление № 03 – 010242 от 26.09.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна, с което на дружеството – жалбоподател, на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1500 лева (хиляда и петстотин лева) за това, че на 16.08.2018 г. в гр. Варна, бул. „Трети март“, паркинг „Кооптърговия“, дружеството „РудоКарс“ ООД, в качеството си на работодател, видно от представената документация, в т.ч. разчетно – платежна ведомост за месец юли 2018 г. не е изплатил в уговорения срок договореното трудово възнаграждение за извършена работа за месец юли 2018 г. на лицето А.Д.А., с ЕГН: ********** на длъжност „шофьор тежкотоварен автомобил 12 и повече тона“, възлизащо на сума от 191, 49 лева – нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 2 във вр. с чл. 270, ал. 2 и ал. 3 от Кодекса на труда.

            Дружеството – жалбоподател „РудоКарс“ ООД намира издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно, издадено при съществено нарушение на административно – производствените правила, в противоречие с материалноправни разпоредби и в несъответствие с целта на закона, без обаче в самата въззивна жалба да навежда някакви конкретни аргументи в защита на своето становище. Също така навежда твърдения, че не е извършило твърдяното административно нарушение. Поради гореизложените съображения моли за отмяна на наказателното постановление.

            В проведеното на 28.07.2020 г. открито съдебно заседание по НАХД № 2447 по описа за 2019 г. на Районен съд – Варна, въззивното дружество „РудоКарс“ ООД не изпраща нито законен, нито процесуален представител, който да изрази позицията му в дадения ход на делото по същество. В депозирани на 27.07.2020 г. в деловодството на XLIV състав писмени бележки, изготвени от адв. В.Б. ***, процесуалният представител на дружеството заявява, че поддържа жалбата на посочените в нея основания и се отправя молба за отмяна на наказателното постановление и присъждане на сторените разноски за адвокатско възнаграждение.

            В проведеното на 28.07.2020 г. открито съдебно заседание по НАХД № 2447 по описа за 2019 г. на Районен съд – Варна, въззиваемата страна дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна не изпраща нито законен, нито процесуален представител, който да изрази становището й в дадения ход на делото по същество.

 

            От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

            На 03.05.2018 г. бил сключен трудов договор между дружеството „РудоКарс“ ООД, в качеството на работодател и св. А.Д.А. в качеството на работник/ служител, по силата на който контракт св. А. поел задължение да изпълнява длъжността „шофьор на тежкотоварен автомобил над 12 и повече тона“ с код по НКПД № 8332205, на 8 – часов работен ден срещу основно трудово възнаграждение в размер на 510 лева на месец.

            Макар, че през месец юли 2018 г. св. А. изпълнявал своите трудови задължения, дружеството – работодател не му изплатило в срок до 16.08.2018 г. полагаемото му трудово възнаграждение за месец юли 2018 г., което възлизало в размер на 191, 49 лева.

            След като св. А. депозирал жалба до дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна заради неизплатените си трудови възнаграждения, св. Н.И.И. – гл. инспектор в дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна извършил проверка на твърденията, изложени в цитираната жалба, като св. И. също констатирал, че дружеството „РудоКарс“ ООД не е изплатило в срока до 16.08.2018 г. трудовото възнаграждение на св. А..

            Приемайки, че с това свое поведение, в частност бездействие в срока до 16.08.2018 г. дружеството „РудоКарс“ ООД е извършило нарушение на разпоредбите на чл. 128, т. 2 във вр. с чл. 270, ал. 2 и ал. 3 от Кодекса на труда, на 18.09.2018 г. св. И. съставил акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирал дружеството за нарушение на посочените нормативни разпоредби.

            В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок не постъпило писмено възражение срещу съставения АУАН, като на 26.09.2018 г. Директорът на дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в обстоятелствената част на АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда наложил на въззивното дружество административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1500 лева за нарушение на чл. 128, т. 2 във вр. с чл. 270, ал. 2 и ал. 3 от Кодекса на труда.

 

            По отношение на доказателствата и от правна страна, съдът намира следното:

            Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

             Разгледана по същество, съдът я намира за неоснователна, поради следните причини:

            На първо място съдът би желал да отбележи, че изцяло кредитира и дава вяра на показанията на св. И. и на св. А. като последователни, взаимнодопълващи се и подкрепени от по – голямата част от събраните в хода на административно – наказателното производство писмени доказателства.

            Действително в хода на съдебното следствие беше приобщена към доказателствената съвкупност разчетно – платежна ведомост за месец юли 2018 г., представена от въззивното дружество, която съдържа подпис на св. А., но съдът не кредитира този документ, поради следните съображения:

            На първо място самият св. А. сподели, че е поставил подпис върху тази разчетно – платежна ведомост вече след депозиране на жалбата си до дирекция „Инспекция по труда“ (която е била „входирана“ в институцията на 14.08.2018 г. ), т.е. не отговаря на действителността, че трудовото възнаграждение му е било изплатено на 10.07.2018 г. Съдът вярва на тези негови думи, тъй като няма абсолютно никаква житейска и правна логика, при условие, че дружеството е разполагало с подписаната от св. А. разчетно – платежна ведомост да не я представи на св. И. в хода на проверката, извършена от инспекторите от дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна. Още повече, че св. А. сподели, че е положил подпис във ведомостта, без обаче да му е реално изплатено трудовото възнаграждение за месец юли 2018 г.

            В същата посока са и показанията на св. И., който сподели, че е разговарял със счетоводителя, обслужващ дружеството „РудоКарс“ ООД и последният е заявил, че не може да представи документи, удостоверяващи, че св. А. е получил трудовото си възнаграждение за месец юли 2018 г.

            Поради тези причини, съдът намира за категорично установено от фактическа страна, че не само в срока до 16.08.2018 г., но и след изтичането на този срок, дружеството „РудоКарс“ ООД не е изплатило на св. А. трудовото му възнаграждение за месец юли 2018 г. възлизащо на 191, 49 лева, поради което и правилно е била ангажирана административно – наказателната му отговорност за нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 2 от Кодекса на труда, която предвижда задължение за работодателите да изплащат възнагражденията на своите работници/ служители в установените за това срокове.

            В случая датата на извършване на нарушението е правилно индивидуализирана от административно – наказващия орган, тъй като видно от вътрешните правила за работна заплата, действащи за дружеството „РудоКарс“ ООД и конкретно т. 7, ал. 1 от тях, трудовите възнаграждения се изплащат в срок до 15 – число на месеца, следващ месеца, в който е положен труда, т.е. в срока до 15.08.2018 г. дружеството „РудоКарс“ ООД е следвало да изпълни задължението си, предвидено в разпоредбата на чл. 128, т. 2 от Кодекса на труда, като вече на 16.08.2018 г. дружеството се е намирало в нарушение.

            Според съда нарушението не се отличава с по – ниска степен на обществена опасност от останалите нарушения от същия тип, поради което и е неприложима разпоредбата на чл. 28, буква „А“ от ЗАНН, каквото искане беше инкорпорирано в изготвените от адв. В.Б. писмени бележки. Дори напротив – и към датата на провеждане на разпита на св. А. (на 28.07.2020 г.) същият потвърди, че и към тази дата не е получил трудовото си възнаграждение, което неминуемо повишава обществената опасност на нарушението и е обществено неприемливо да се прояви снизходителност към дружеството – работодател.

            Наложеното административно наказание „имуществена санкция“ е индивидуализирано в минималния, предвиден в чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда размер, поради което и пред съда не е поставен въпроса за неговата завишеност, респ. евентуална несправедливост.

            Поради гореизложените съображения съдът намира, че Наказателно постановление № 03 – 010242 от 26.09.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна, следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 03 – 010242 от 26.09.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна, с което на „РудоКарс“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1500 лева (хиляда и петстотин лева) за това, че на 16.08.2018 г. в гр. Варна, бул. „Трети март“, паркинг „Кооптърговия“, дружеството „РудоКарс“ ООД, в качеството си на работодател, видно от представената документация, в т.ч. разчетно – платежна ведомост за месец юли 2018 г. не е изплатил в уговорения срок договореното трудово възнаграждение за извършена работа за месец юли 2018 г. на лицето А.Д.А., с ЕГН: ********** на длъжност „шофьор тежкотоварен автомобил 12 и повече тона“, възлизащо на сума от 191, 49 лева – нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 2 във вр. с чл. 270, ал. 2 и ал. 3 от Кодекса на труда.

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: