Решение по дело №1426/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1309
Дата: 27 юни 2019 г. (в сила от 21 ноември 2019 г.)
Съдия: Милена Николова Николова
Дело: 20193110201426
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

         Р Е Ш Е Н И Е

 

     № ……………………. г.,

 гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XХII състав, в открито съдебно заседание на единадесети юни две хиляди и деветнадесета година в състав:  

 

                              СЪДИЯ: МИЛЕНА НИКОЛОВА                     

  с участието на секретаря Величка Велчева, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1426 по описа за 2019 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Образувано е по жалба на „С.И.“ ООД срещу наказателно постановление № 03-008716 от 21.12.2017 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на дружеството на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 413, ал. 2 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лв. за нарушение по чл. 40, т. 1 вр. чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (Наредбата).

          Дружеството – жалбоподател намира наказателното постановление за незаконосъобразно, като излага доводи за допуснати съществени процесуални нарушения на процесуалните правила. Отправено е искане за отмяна на наказателното постановление.

          В проведеното открито съдебно заседание въззивното дружество, редовно призовано, не изпраща представител.

          В проведеното открито съдебно заседание въззиваемата страна ДИТ – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител ст. юрисконсулт Д.О., която моли за потвърждаване на наказателното постановление като законосъобразно.

 

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази възраженията и доводите, изложени от страните, намира за установено следното:

 

          От фактическа страна:

 

          На 14.11.2017 г. служители на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, измежду които и св. П.М.М., извършили проверка за спазване на трудовото законодателство в строителен обект – жилищна сграда, намиращ се в гр. Варна, УПИ LIII-281. 

          В хода на проверката св. М. установила, че конструктивните отвори, предназначени за монтиране на асансьор в строящата се сграда, на всички етажни плочи не са обезопасени срещу опасността от падане.

          В обекта се е установило, че „Садко Инвест“ ЕООД е възложител и строител на обекта.

          Св. М. съставила акт за спиране на работа и движение в опасната зона на строителния обект - жилищна сграда, находяща се в гр. Варна, УПИ LIII-281, кв. 44 по плана на 21-ви микрорайон, с идентификатор  10135.2363.281 по КККР, с изключение на дейността по обезопасяването.

          Приемайки, че дружеството е извършило нарушение по чл. 40, т. 1 вр. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи св. П.М.М. съставила на 13.12.2017 г. АУАН срещу въззивното дружество, за това че при проверката на строителния обект „жилищна сграда“, намираща се в гр. Варна, УПИ LIII-281 се е установило, че «Садко Инвест» ЕООД в качеството на строител не е обезопасил конструктивните отвори, предназначени за монтирането на асансьор, на всички етажни плочи срещу риск падане от височина. Актът бил предявен на упълномощен представител на дружеството.

          След изтичане на предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 ЗАНН срок дружеството е депозирало писмено възражение срещу съставения АУАН.

          На 21.12.2017 г. г. директорът на дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна приемайки възражението за неоснователно и идентична фактическа обстановка, като тази, изложена в АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 и чл. 413, ал. 2 КТ наложил на въззивното дружество имуществена санкция в размер на 5000 лева за извършеното нарушение на чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

         

          По доказателствата:

 

          Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни доказателствени средства: показанията на св. П.М.М.; и писмени доказателства и доказателствени средства: АУАН, заповед на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, акт за спиране, пълномощно, протокол за извършена проверка, призовка на основание чл. 45, ал. 1 АПК.

          Съдът кредитира гласните доказателствени средства – свидетелските показания на св. П.М.М. като обективни и достоверни, доколкото същите не съдържат противоречия в себе си, последователни и логични са, а освен това съответстват на представените по делото писмени доказателства.

          При анализа на доказателствената стойност на съставения АУАН съдът съобрази разпоредбата на чл. 416, ал. 1 КТ, съгласно която редовно съставените актове по този кодекс имат доказателствена сила до доказване на противното. Доколкото по делото не са налице доказателства, които да опровергават констатациите на контролните органи, а напротив показанията на св. П.М.М. подкрепят и затвърждават удостовереното в АУАН, то последният също служи като основа на направените от съда фактически изводи.

          Съдът кредитира всички останали писмени доказателства като достоверни и допринасящи за разкриване на обективната истина по делото.

 

          От правна страна:

 

Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

          Съдът в рамките на служебната проверка констатира, че АУАН и НП не отговарят на изискванията на чл. 42, т. 3 ЗАНН, респективно чл. 57, ал.1, т. 5 ЗАНН, т.е. на изискванията за форма и по-конкретно в АУАН и НП липсва посочване на мястото, където е извършено нарушението.

          Както в АУАН, така и в НП е посочено, че нарушението е извършено в гр. Варна, УПИ LIII-281, като не е посочено къде се намира този имот – в кой квартал на град Варна или с какъв административен адрес или идентификатор съгласно КККР на гр. Варна разполага.

          Административнонаказателното производство е строго формализирано, като в ЗАНН са предвидени императивно реквизитите, които трябва да съдържат и съответните актове. Изискванията на закона са поставени с цел на наказаното лице да бъде ясно за какво нарушение, извършено на коя дата и кое конкретно място и при какви обстоятелства, е наложено наказание.

          Мястото, където е извършено нарушението е задължителен реквизит на АУАН съгласно чл. 42, т. 3 ЗАНН и на НП съгласно чл. 57, ал.1, т. 5 ЗАНН.

          Липсата на този задължителен реквизит като елемент, който индивидуализира нарушението винаги съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като пряко рефлектира върху правото на защита на нарушителя.

          На следващо място е налице противоречие в обстоятелствената част на АУАН и НП, доколкото в АУАН е посочено, че дружеството е извършило нарушението в качеството на строител, а в НП – в качеството на работодател.

          Посочените нарушения на процесуалните правила ограничават възможността нарушителят да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен и е довело до възпрепятстване на правото на защита на санкционираното юридическо лице поради липса на възможност да се защитава срещу нарушението, за което наказващият орган е наложил административно наказание.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното наказателно постановление  е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 03-008716 от 21.12.2017 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на „С.И.“ ООД на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 413, ал. 2 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лв. за нарушение по чл. 40, т. 1 вр. чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (Наредбата).

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщенията от страните, че решението е изготвено.

 

         

                                                СЪДИЯ В РАЙОНЕН СЪД: