Решение по дело №2401/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 227
Дата: 20 февруари 2020 г. (в сила от 13 юли 2020 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20194520202401
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2019 г.

Съдържание на акта

                                      РЕШЕНИЕ №

                                         гр.Русе, 20.02.2020 г.

 

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският районен съд…..Х наказателен състав…….в публично заседание на двадесет и първи януари   през две хиляди и  двадесета  година в състав:

                                                                   Председател: Ралица Русева

При  секретаря Олга Петрова и в присъствието на прокурора……., като разгледа докладваното от съдията  АНД №  2401 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази:

      Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

      Постъпила е жалба от “Уонда” ЕООД, със седалище гр.Ветово, обл.Русе, против НП № 445262- F482210/02.07.2019 г. на Началник отдел „Оперативни дейности” Варна ЦУ НАП, с което за административно нарушение по чл.7 ал.І т.1 от Наредба № Н- 18/13.12.2006 г. на МФ, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 3000 лв.Жалбоподателят моли съда да отмени постановлението като незаконосъобразно поради допуснати процесуални нарушения.

      Ответникът по жалбата счита същата за неоснователна.

      Русенска районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител, и не взема становище по жалбата.

      От събраните доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

      На  27.03.2019 г. от служители на НАП била извършена проверка в търговски обект по смисъла на §1 т.41 от ДР на ЗДДС- микробус „Мерцедес Спринтер” с рег. № Р 9333 ВМ, извършващ превоз на пътници по редовна автобусна линия Русе- Червена вода- Ново село- Тетово, стопанисван от дружеството жалбоподател.При тази проверка била осъществена т.нар. „контролна покупка” на превоз на 2 бр. пътници от гр.Русе до с.Тетово, на обща стойност 5 лв., заплатени в брой, за което не била издадена фискална касова бележка поради липса на  монтирано въведено в експлоатация и регистрирано в компетентната ТД на НАП Офис Русе фискално устройство с изградена дистанционна мобилна връзка с НАП.Констатирано било, че плащането не прието от шофьора- Б.О..Така установеното било определено като нарушение по чл.7 ал.І от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ, за което бил съставен АУАН № F482210 от 15.04.2019 г.АУАН бил предявен на лицето А. А. и лично връчен.Въз основа на него е издадено обжалваното наказателно постановление.В производството пред въззивната инстанция се твърди, че е са допуснати съществени процесуални нарушения, тъй като АУАН и НП не били връчени на представляващ дружеството.Твърди се също така неправилно приложение на закона в санкционната част на НП, доколкото наложеното наказание не съответствало на констатираното нарушение.

       Изложеното се установява от  посочените гласни доказателства, както и от приложените по делото писмени такива и доказателствени средства- пълномощно от Б. А., АУАН № F482210 от 15.04.2019 г., протокол за извършена проверка от 27.03.2019 г., опис на касова наличност, декларация на лице, работещо по трудово правоотношение, оправомощителна заповед.

       Правни изводи:

       Жалбата, като депозирана от лице, притежаващо процесуална легитимация, е допустима.Разгледана по същество, е основателна.

        В производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание  са допуснати съществени процесуални нарушения.

        Доколкото соченото като нарушител лице е търговско дружество, то АУАН и НП действително е следвало да бъдат връчени на представителя му по закон.Това е така, защото липсва изрично пълномощно, делегиращо на трето лице тези права.В приложеното по делото /л.9/ действително управителят  на „Уонда” ЕООД Б. А. е оправомощил А. А. да го представлява пред органите на НАП, но справа да подава молби, заявления, да получава документи, удостоверения, да подписва протоколи, съобщения, СВЪРЗАНИ с издаването на разрешения, свързани с дейността на дружеството.Касае се до изрично регламентирани правомощия, както и по- долу в пълномощното- да се подават декларации пред НАП, вкл. по ДОПК.При посоченото, съдът приема, че това лице не бил могло да встъпи надлежно в административнонаказателното производство, замествайки управителя на дружеството жалбоподател, в качеството на нарушител на последното.Връчването на АН и НП конкретно не е сторено законосъобразно и по този начин са нарушени правата на жалбоподателя, като е допуснато съществено процесуално нарушение.

        По същество, съдът приема, че е налице и необоснованост на издаденото НП, доколкото има противоречие в установените фактически обстоятелства и отнесената към тях правна квалификация.Видно от съдържанието на НП, прието е, че не е издаден фискален бон за извършен превоз на две лица, с което е нарушен реда по Наредба № Н- 18/2006 г.Фактически тези констатации са определени като нарушение по чл.7 ал.І от наредбата, който гласи, че задължените лица трябва да монтират, въведат в експлоатация и използват регистрирани в НАП ФУ/ИАСУТД от датата на започване на дейността в обекта. Основателно е възражението, че при описаните фактически обстоятелства, не може да бъде отнесена правната квалификация по чл.7 ал.І от Наредба № Н-18/2006 г. и съответно- неотносимо се явява и наказанието, индивидуализирано на основание чл.185 ал.ІІ от ЗДДС. Неиздаването на документ се санкционира в хипотезата на чл.185 ал.І от ЗДДС и ако наказващият орган е приел, че именно това са съставомерните действия, е следвало да наложи наказание измежду предвидените по този текст на закана.Доколкото това не е сторено, съдът намира, че на това основание и по изложените по- горе съображения обжалваното постановление се явява необосновано и незаконосъобразно, и подлежи на отмяна изцяло.

          Мотивиран така и на основание чл.63 от ЗАНН съдът

 

                                                     РЕШИ:           

 

          ОТМЕНЯ НП №  445262- F482210/02.07.2019 г. на Началник отдел „Оперативни дейности” Варна ЦУ НАП, с което на „Уонда” ЕООД, БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес на управление гр.Ветово, ул.”Стара планина” 10, представлявано от Б. А. А.,  за административно нарушение по чл.7 ал.І т.1 от Наредба № Н- 18/13.12.2006 г. на МФ, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 3000 лв.

           РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14- дневен срок от известяването му на страните, пред Русенски административен съд.

                                                 Районен съдия: