Решение по дело №1784/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 949
Дата: 16 декември 2019 г. (в сила от 7 май 2020 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20194520201784
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Русе , 16.12.2019 г.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Русенски районен съд Х наказателен състав,  в публично заседаниe на  двадесет и втори ноември  две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                       Председател: Р. Русева

при секретаря Олга Петрова и в присъствието на прокурора………… като разгледа докладваното на съдията НАХД № 1784 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази :

    Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

    Постъпила е жалба от Д.Н.Р. ***, против Наказателно постановление №19- 1085- 002036  от 02.08.2019 г. на Началник   Сектор ПП ОДМВР Русе, с което за административно нарушение по чл.21 ал.І от ЗДвП, на основание чл.182 ал.І т.6 от ЗДвП, са наложени административни наказания глоба в размер на 750 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 3 месеца.Жалбоподателят моли съда да отмени постановлението като незаконосъобразно поради допуснати съществени процесуални нарушения- липса на индивидуализация на техническото средство, с което е установено нарушението и  неспазване на реда по чл.188 от ЗДвП.

    Наказващият орган   поддържа становище  за неоснователност на жалбата.

    Русенска районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

    Съдът, след преценка на събраните доказателства, приема за  установени следните фактически обстоятелства:

    Жалбоподателят Христов е правоспособен водач на МПС.

    На 17.06.2018  г., в 06.31 часа, в гр.Русе, по бул.”България”, след бензиностанция „Лукойл”, посока ГКПП Дунав мост, чрез стационарна радарна установка SITRAFFIC ERS 400, с фиксиращо устройство за дата, час и скорост, било заснето изображение- клип на автомобил- „Ауди А4” 1.8 с рег. № Е 0424 КК, движещ се със скорост от 107.67 км/ч /при приспаднат толеранс от 3 %/.Тъй като в този участък на пътя максимално допустимата скорост на движение на превозните средства била от 50 км/ч, било поставено началото на процедура по установяване на водача на автомобила, предвид извършено нарушение по ЗДвП.От извършените надлежни справки, като собственик на превозното средство била установена М. А. Р., с постоянни и настоящи адреси в с.Кулата и гр.Левски.За същото лице било установено, че живее на семейни начала с жалбоподателя, като пребивава и в чужбина.Така, фактически декларация по чл.188 от ЗДвП била попълнена от жалб.Д.Р., който се идентифицирал като ползвател на автомобила и реално декларирал, че на 17.06.2018 г. в 06.51 часа въпросното МПС е управлявано от него.При установените факти, на 22.05.2019 г. срещу Р. бил съставен АУАН № 19- 1085- 002036, сочещ извършено административно нарушение по чл.21 ал.І от ЗДвП- управление на МПС със скорост, надвишаваща максимално допустимата за съответния пътен участък.Актът бил предявен, подписан без възражения и лично връчен.Въз основа на него е издадено обжалваното наказателно постановление с наложените административни наказания- глоба от 750 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 3 месеца.Във въззивното производство постановлението се атакува с доводи за нарушения, като се твърди, че техническото средство не било индивидуализирано, не била изпълнена процедурата по чл.188 от ЗДвП и не била предоставена възможност за възразяване на акта.

      Изложеното се установява от приложените по делото писмени доказателства и гласни доказателства- АУАН № 19- 1085- 002036 от 22.05.2019 г., декларация по чл.188 от ЗДвП, разпечатка от клип, докладна записка по повод на установяване на собственик на МПС, снимка на пътна маркировка, протокол за проверка на средство за измерване, удостоверение за одобрен тип средство за измерване, справка за нарушител, докладна записка, оправомощителни заповеди, разпореждания, показанията на св.Д.Г.- актосъставител, които следва да бъдат кредитирани изцяло, доколкото се потвърждават от съвкупния приложен доказателствен материал.

      Правни изводи:

      Жалбата е допустима, а по същество- неоснователна.

       Възраженията за допуснати съществени процесуални нарушения не са основателни.

       В производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание не са допуснати съществени процесуални нарушения.Налице е редовно съставен акт за нарушение, който се ползва с презумптивна доказателствена сила съгласно нормите на ЗДвП.Обстоятелствата на нарушението са достатъчно точно описани така, че да се обезпечи правото на защита на соченото като нарушител лице.Използваното техническо средство, с което са установени неправомерните действия е в пълна степен индивидуализирано в преписката, към акта е приложена и разпечатка от клип, а при предявяването на АУАН самият нарушител е вписал изрично, че няма възражения по констатациите. С предявяването на акта е дадена възможност да се възрази по приетите за установени фактически обстоятелства, а още преди съставянето му, компетентните органи са използвали всички законови възможности, за да издирят собственика на автомобила и лицето, което го е управлявало на датата на нарушението.Ползването на автомобила включва управлението му, поради което съдът намира, че възраженията на пълномощника с препратки към други правни институти не е основателно, при наличие на специално законодателство и специална нормативна уредба.

       По същество извършването на нарушението е правилно установено и доказано.Разпоредбата на чл.21 ал.І от ЗДвП въвежда максимално допустимата скорост за движение на автомобилите, която в населено място, при липса или наличие на друга /вертикална/ пътна маркировка, е 50 км/ч, общоизвестен и законово прогласен факт.Конкретно по делото се установява, че лицето е управлявало в автомобила  в чертите на населено място- гр.Русе, като скоростта на движение значително е надвишавала максимално допустимата.

       Водач, който превиши максималната разрешена скорост в населено място се наказва с глоба и лишаване от право да управлява МПС, като за превишаване с над 50 км/ч, размерът на глобата е 700 лв., а срока на лишаването от право да се управлява МПС- 3 месеца, като за всеки следващи 5 км/ч превишаване над 50 км/ч, глобата се увеличава с 50 лв. След отчитане конкретно в полза на соченото като нарушител лице на допустимата техническа грешка на радара, превишената скорост е с 58 км/ч в населено място.Наложените административни наказания са правилно и законосъобразно индивидуализирани като вид и размер, не са налице основания за изменение на НП в тази му част, и същото като обосновано и законосъобразно следва да бъде потвърдено изцяло.

     С тези мотиви и  на основание чл.63 от ЗАНН съдът

                                            РЕШИ:

      ПОТВЪРЖДАВА НП № 19- 1085- 002036 от 02.08.2019 г. на Началник   Сектор ПП ОДМВР Русе, с което на Д.Н.Р. с ЕГН **********,***, на основание чл.182 ал.І т.6 от ЗДвП, са наложени административни наказания ГЛОБА в размер на 750 лв. и  лишаване от право да се управлява МПС за срок от 3 месеца.

        РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14-дневен срок от известяването му, пред Административен съд- гр.Русе.

                                                            Районен съдия: