Решение по дело №395/2021 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 260031
Дата: 25 октомври 2022 г.
Съдия: Димитър Георгиев Цончев
Дело: 20211840100395
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 25.10.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд – Ихтиман, пети състав, в открито съдебно заседание на 09.08.2022 г. в състав:

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР ЦОНЧЕВ

при секретаря Ц. Велева разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 395/2021 г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба, депозирана от З.Л.Л., ЕГН **********, с адрес: ***, п.к. ****, ул. „С. К.“ № 87 против Д.К.Д., ЕГН **********, с адрес: *** за обявяване на недействителността, поради сключването му от мним представител, на договор от 25.10.2017 г., сключен с Нотариален акт за дарение на недвижим имот № 99, том III, рег. № 4153, дело № 453 от 2017 г. на нотариус с рег. № 485 в регистъра на Нотариалната камара, с район на действие РС – Ихтиман, по силата на който З.Л.Л., чрез пълномощника си Д.К.Д. дарява на Д.К.Д. собствения си недвижим имот, находящ се в с. К., община К., Софийска област, представляващ ЖИЛИЩНА СГРАДА със ЗП от 60.00 кв.м. (шестдесет квадратни метра), изградена в и ведно с прилежащата ѝ 1/2 (една втора) идеална част от ПОЗЕМЛЕН ИМОТ (ДВОРНО) място целият с площ от 325 кв.м. (триста двадесет и пет квадратни метра), съставляващ УПИ V-636 (пети отреден за имот шестстотин тридесет и шести) в кв.40 (четиридесети) по плана на с. К., община К., одобрен със Заповед №РД-15-183/07.08.1990 г. на Кмет на Община К.. ПРИ граници и съседи на имота по актуална скица: улица с о.т.165-186, УПИ VI-635, УПИ VIII-647, УПИ IX-646 и УПИ IV-*** и дарителят З.Л.Л. запазва пожизнено и безвъзмездно и съвместно с дарения Д.К.Д. право на ползване върху целия имот.

Ищецът З.Л. твърди че два месеца преди изповядване на процесната сделка здравословното му състояние е определено като несъответстващо на дееспособен участник в разпоредителни сделки със съществен материален интерес. Здравият разум и логичното предположение сочи на латентен период преди август 2017 г. Излага, че към нотариалното дело липсва изрично пълномощно, което опорочава ролята на пълномощника. Не си спомня за договора за дарение и в моментите, в които успява да осмисли създалото се положение, не намира необходимост и логика един човек да дари на себе си чуждо имущество. С уточнението на исковата молба излага твърдение, че не си спомня процедурите по сключването и изповядването на сделката. Не може да твърди как е заведен пред нотариус и дали е упражняван натиск, не може и да го отрече поради липса на спомен. Твърди, че многократно е заплашван от ответника в периода след сделката до месец март 2021 г. Излага още, че към 25.10.2017г. негов попечител е бил покойният му баща Л. Л..

В срока по чл. 131 ГПК, ответникът депозира писмен отговор, с който оспорва основателността на предявения иск. Договорът за дарение е сключен в съответствие с волята на ищеца, същият бил наясно с последиците и съобразно изричната му воля, породена от наличието на други лица, които го склонявали да продаде имота. Твърди, че ищецът никога не е бил недееспособен и поставян под запрещение. Ответникът, който е брат на ищеца, и другият им брат, помагали на Л. при нужда.

Районен съд Ихтиман, след като взе предвид становищата на страните и ангажираните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното от фактическа и правна страна:

Първоинстанционният съд приема, че е сезиран с иск с правна квалификация чл. 42, ал. 2 ЗЗД.

При даване на правната квалификация, както е посочено в определението от 18.01.2022 г., настоящият състав основава изводите си на фактическите твърдения на страните и отправения петитум. По отношение на правната квалификация съдът не е обвързан от дадената от страните. В случая се оспорва действителността на договор за дарение, предхождан от едностранна овластителна сделка. С оглед релевираното от ищеца, че не е разбирал свойството и значението на постъпките си поради душевна болест, оспорването на представителната власт на ответника поради липса на надлежно упълномощаване, както и поради липса на спомен за упълномощителната сделка, ведно с твърденията, че подобно действие му се струва нелогично. Твърденията, че при сключване на оспорения договор ответникът е имал качеството на пълномощник на ищеца и е договарял сам със себе си, респективно на действителността на договора за дарение, обективиран в Нотариален акт за дарение на недвижим имот № 99, том III, рег. № 4153, дело № 453 от 2017 г. на нотариус с рег. № 485 в регистъра на Нотариалната камара, с район на действие РС – Ихтиман. Както и с оглед твърденията на ответника, че ищецът никога не е бил поставян под запрещение, в което подобни юридически действия са осъществени, съответно липсата на ангажирани доказателства в подкрепа на твърдението на ищеца за поставянето му под запрещение. И като взе предвид константната съдебна практика във връзка с оспорване на действителността договор за дарение, съгласно която неспособността да се разбират и ръководят действията е основание за унищожение на овластителната сделка и това прави извършената от пълномощника последваща двустранна сделка сключена без представителна власт, тъй като сключеният от мним представител договор е висящо недействителен. И възприетото в тази практика положение, че съдът по оспорването на сключения чрез представител договор във всички случаи трябва да се произнесе по наличието на представителна власт в мотивите на решението. Като е без значение дали произнасянето ще бъде в мотивите, предвид неговата преюдициалност или в диспозитива, като отделен иск (вж. Решение № 113 от 31.05.2012 г. на ВКС по гр. д. № 1677/2010 г., IV г. о., ГК, Определение № 651 от 22.07.2022 г. на ВКС по гр. д. № 2605/2021 г., III г. о., ГК, Решение № 103 от 16.07.2018 г. на ВКС по гр. д. № 3209/2017 г., III г.о., ГК). Настоящият състав, приема че е сезиран с иск с правна квалификация по чл. 42, ал. 2 ЗЗД, тъй като се оспорва действителността на договор за дарение, предхождан от едностранна овластителна сделка, която сделка се твърди, че е била опорочена поради липса на надлежно упълномощаване на ответника, поради неспазване на изискуемата от чл. 37, ал. 1 ЗЗД писмена форма с нотариална заверка на подписа и поради това, че при упълномощаването ищецът е бил дееспособен, но не е могъл да разбира и ръководи действията си.

От фактическа страна:   .

Ищецът З.Л. страда от параноидна шизофрения. С Експертно решение № 1050 от 07.08.2017 г., издадено от ТЕЛК, е преосвидетелстван с трайно намалена работоспособност от 60% на 80% за срок до 01.08.2020 г. При прегледа от лекарската комисия е направена констатация, че заболяването е с непрекъснат ход, ищецът има дезорганизирано поведение, устойчив дефицит, което е изрично писмено отбелязано.

С пълномощно в писмена форма ищецът З.Л. упълномощил ответника и негов едноутробен брат Д.Д. да го представлява от негово име и за негова сметка, като пълномощник пред нотариус по избор с право по чл. 38 ЗЗД да договаря сам със себе си, като сключи договор за дарение или покупко-продажба на собствения на ищеца недвижим имот, находящ се в с. К., община К., Софийска област, представляващ ЖИЛИЩНА СГРАДА със ЗП от 60.00 кв.м. (шестдесет квадратни метра), изградена в и ведно с прилежащата ѝ 1/2 (една втора) идеална част от ПОЗЕМЛЕН ИМОТ (ДВОРНО) място целият с площ от 325 кв.м. (триста двадесет и пет квадратни метра), съставляващ УПИ V-636 (пети отреден за имот шестстотин тридесет и шести) в кв.40 (четиридесети) по плана на с. К., община К., одобрен със Заповед №РД-15-183/07.08.1990 г. на Кмет на Община К.. ПРИ граници и съседи на имота по актуална скица: улица с о.т.165-186, УПИ VI-635, УПИ VIII-647, УПИ IX-646 и УПИ IV-***, като при дарението дарителят З.Л.Л. да запази пожизнено и безвъзмездно право на ползване върху целия имот. Пълномощното е подписано от З.Л., който на 23.10.2017 г. положил подпис пред нотариус Румен Генев, с район на действие РС – Ихтиман, вписан в регистъра на нотариалната камара с рег. № 485, за което направена заверка от нотариуса.

С Нотариален акт за дарение на недвижим имот № 99, том III, рег. № 4153, дело № 453 от 2017 г. на нотариус Румен Генев с рег. № 485 в регистъра на Нотариалната камара, с район на действие РС – Ихтиман ответникът лично и като пълномощник на ищеца сключил със себе си оспорения в производството договор за дарение, като дарил на себе си процесния недвижим имот. Със същият договор дарителят З.Л.Л., чрез пълномощника си отв. Д., запазил пожизнено и безвъзмездно и съвместно с дарения Д.К.Д. право на ползване върху целия имот.

От заключението на съдебно-психиатричната експертиза се установява, че ищецът страда от параноидна шизофрения с непрекъснат ход и обостряне, параноиднохалюцинаторен синдром, и вредна употреба на алкохол. Вещото лице дава заключение, че към датата на полагане на подпис пред нотариус върху пълномощното – 23.10.2017 г., както и към датата на дарението 25.10.2017 г. ищецът не е разбирал свойството и значението на постъпките си. Заключението се аргументира с изследване на цялата достъпна медицинска документация във връзка с психическото състояние на ищеца, съхраняваща се в ЦПЗ – София, където ищецът многократно е настаняван за лечение, приложеното по делото експертно решение на ТЕЛК, както и от извършен личен преглед. Акцентира се, че от експертното решение може да се направи извод, че към датата на прегледа – 07.08.2017 г. заболяването на ищеца е с непрекъснат ход. Описано е дезорганизираното му поведение и устойчив дефицит. През месец ноември 2017 г. е описано психотично състояние, част от анамнезата на което е разкъсан мисловен процес, едносрични отговори, невъзможност за изследване по сфери и данни за съдържание на параноидни налудности за застрашеност, хипопондрични налудности, като впоследствие е настанен със съдебно решение за принудително лечение в ДПБ Карлуково за срок от 2 месеца. Тези два епизода – месеци преди и месец след подписване на процесното пълномощно и сключване на договор за дарение, според заключението на СПЕ, описват хроничния ход на психично заболяване с психотично мотивирано поведение, с устойчив дефицит и социална деградация. Това състояние отговаря на продължително разстройство на съзнанието. Излага се, че дори нормалнопсихологични на пръв поглед прояви се пречупват през болестно променения мироглед на личността. Данните посочени по-горе сочат, че действия, като оспорените в настоящия процес, са рискови, доколкото ищецът е в невъзможност да действа разумно, да осъзнава последствията от тях, да изразява свободно волята си. В съдебно заседание вещото лице излага, позовавайки се на историята на заболяването и хоспитализациите, че е невъзможно през август месец 2017 г. ищецът да е със заболяване с непрекъснат ход с много богата параноидно-халюцинаторна симптоматика за отравяне, унищожаване, сенестопантни изживявания, през месец ноември да е бил настанен за принудително лечение и през 23-25 октомври 2017 г. да е бил в подобрено състояние. Пояснява още, че констатацията, направена при прегледа от ТЕЛК, че заболяването е с непрекъснат ход, предполага продължително разстройство на съзнанието. Може да се каже, че състоянието на ищеца е малко по-влошено, но общо взето от 2016 г. няма никаква ремисия и не приема лекарства, което е и вероятната причина за влошаването.

Съдът намира, че заключението на СПЕ следва да се кредитира в цялост. То е логично, безпристрастно изготвено и подробно аргументирано. Вещото лице е основало изводите си на задълбочен анализ на множество медицински документи, касаещи психическото състояние на ищеца от 2014 г. до момента на изготвяне на експертизата, както и на извършен личен преглед. Аргументирано и логично е изложено защо може да се направи извод, че ищецът е страдал от психическо разстройство, което му пречи да разбира свойството и значението на постъпките си. В изслушването в съдебно заседание вещото лице излага допълнителни аргументи в подкрепа на заключението, които добре хармонират с написаното. При това положение и доколкото не се оспорва от страните, то следва да се кредитира в цялост.

Не следва да се кредитират показанията на свид. З.. При преценката им по реда на чл. 172 ГПК, предвид възможната заинтересованост на свидетелката, живееща на семейни начала с ответника, съдът констатира, че са оборени от решението на ТЕЛК и заключението на СПЕ. Свидетелката излага, че не знае към 2017 г. и до момента на разпита, ищецът да е страдал от психично заболяване, а единствено, че е злоупотребявал с алкохол. Съдът приема, че в тази част показанията й са недостоверни. От доказателствените източници, посочено по-горе, несъмнено се установява, че ищецът страда от шизофрения, която датира от 2014 г. Настаняван е неколкократно за принудително лечение във връзка със заболяването си. То е документирано, както с процесното решение на ТЕЛК, така и с предходно. От изследваната медицинска и друга документация, съхранявана в ЦПЗ, в СПЕ са посочени случаи, в които ищецът е бил агресивен спрямо покойния си баща, както и други лица, сред които роднини. При наличие на подобни доказателства, настоящият състав приема, че е невъзможно свид. З., която живее на семейни начала с ответника Д. от 2017 г, а го познава от 15 години, който е едноутробен брат на ищеца, да не знае за наличието на психично заболяване на ищеца. Това е нещо, което е трудно да бъде скрито, при положение, че всички медицински документи сочат, че ищецът е бил с дезорганизирано поведение и агресивен. Дадените показания на свидетелката в смисъл, че не знае за наличие на подобно обстоятелство, могат да се обяснят със заинтересоваността ѝ от изхода на делото с оглед осигуряване на по-добър процесуален резултат за ответника. Следва да се посочи, че дори изложеното от нея в разпита й – че ищецът Л. поискал да прехвърли собствеността върху жилищната сграда, защото се опасявал да не го излъжат и да го отнемат, да е достоверно, то подобно поведение е изключително добре обяснено с оглед естеството на заболяването и развитието му заключението на СПЕ, поради което не може да промени крайните изводи на съда от правна страна, които ще бъдат изложени по-долу. Нито пък да разколебае правилността на заключението на СПЕ, в което изрично е посочено, че дори нормалнопсихологични на пръв поглед прояви, каквато е изложената от свидетеката, се пречупват през болестно променения мироглед на личността, която е изменена до степен непозволяваща й да се грижи за своите работи. В случая доколкото заключението на СМЕ е базирано на множество документи, в които е отразено влошеното психическо състояние на ищеца в периода месеците август – ноември 2017 г., прогресивния ход на заболяването, липсата на ремисия, то е невъзможно да се направи извод, че именно в периода, за който сочи свидетелката, и в който са сключени процесните сделки, същият е бил в светъл момент, като е осъзнавал естеството на действията си. Следва да се посочи, че дори ответникът действително да е преследвал твърдяните подбуди – да помогне на ищеца и да го предпази от разпореждане с имота, при което да бъде измамен, то юридическият механизъм за постигането им е различен от процесния.

От правна страна:

Въз основа на изложеното настоящият състав приема, че овластителната сделка – упълномощаване, извършено от ищеца З.Л., ответникът Д. Д. да извърши действие на разпореждане с процесния недвижим имот, включително да договаря сам със себе си, обективирано в пълномощно с нотариална заверка на подписа на ищеца от 23.10.2017 г., извършена от нотариус Румен Генев, с рег. № 485 е унищожаема на основание чл. 31, ал. 1 ЗЗД. Посочената разпоредба намира приложение и по отношение на едностранната сделка на упълномощаването на основание чл. 44 ЗЗД. При извършване на упълномощаването ищецът Л. не е бил поставен под запрещение, т.е. юридически е бил дееспособен, но не е могъл да разбира или ръководи действията си поради психично заболяване – обострена параноидна шизофрения с непрекъснат ход, която е нарушила психическата му годност и не му е позволявала да разбира свойството и значението на постъпките си. Доколкото ищецът е изложил доводи във връзка с порока на упълномощаването, че не си спомня как е отишъл при нотариус и не намира логика в даряването на една вещ сам на себе си, но няма изрично искане за обявяването й за унищожаема, то унищожаването на овластителната сделка следва да бъде констатирана единствено в мотивите на съдебния акт.

След като овласистелната е унищожаема, ищецът се позовава на тази унищожаемост и доводите му са основателни, то предявеният иск по чл. 42, ал. 2 ЗЗД е основателен, тъй като при сключване на оспорения договор за дарение във форма на Нотариален акт за дарение на недвижим имот № 99, том III, рег. № 4153, дело № 453 от 2017 г. на нотариус с рег. № 485 в регистъра на Нотариалната камара, пълномощникът Д.Д. не е имал представителна власт, т.е. бил е мним представител на ищеца. При това положение договорът е недействителен на основание чл. 42, ал. 2 ЗЗД (вж. в този смисъл т. II от ТР № 5/2016 г. по ТД № 5/2014 г. на ОСГТК на ВКС). Той не е имал представителна власт, тъй като при извършване на овластителната сделка ищецът не е могъл да разбира и ръководи постъпките си поради психично заболяване.

По разноските:

Доколкото делото е решено в полза на ищеца, който е освободен от държавна такса, то ответникът следва да заплати в полза на РС – Ихтиман всички дължащи се такси и разноски на основание чл. 78, ал. 6 ГПК в размер на 667 лв. Такива са сумата от 50 лв. държавна такса в производството (определена по реда на чл. 1, пр. 2 от ТГПК във вр. чл. 71, ал. 2 вр. чл. 69, ал. 1, т. 2 ГПК при данъчна оценка на имота в размер на 3865,90 лв.), 290 лв. заплатени на вещото лице за изготвяне на съдебно-графологическата експертиза и 327 лв. за изготвяне на съдебно-психиатричната експертиза. 

Водим от горното съдът

Р Е Ш И:

ОБЯВЯВА за недействителен на основание чл. 42, ал. 2 ЗЗД на договор за дарение на недвижим имот от 25.10.2017 г., сключен с Нотариален акт № 99, том III, рег. № 4153, дело № 453 от 2017 г. на нотариус с рег. № 485 в регистъра на Нотариалната камара, с район на действие РС – Ихтиман, между Д.К.Д., ЕГН **********, с адрес: *** лично и като пълномощник на З.Л.Л., ЕГН **********, с адрес: ***.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 6 ГПК Д.К.Д., ЕГН **********, с адрес: *** да заплати в полза на РС – Ихтиман сумата от 667 лв. разноски в производството.

Решението подлежи на обжалване пред Софийския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: