Определение по дело №172/2021 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260080
Дата: 15 февруари 2021 г. (в сила от 17 март 2021 г.)
Съдия: Галя Иванова Митева
Дело: 20213230200172
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

15.02.2021 г., гр. Добрич

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, ТРЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ, в закрито съдебно заседание на петнадесети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК: ГАЛЯ МИТЕВА

 

разгледа материалите по АНД № 172/2021 г. по описа на Добричкия районен съд и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по постъпила жалба от В.М.М. ЕГН ********** *** срещу Глоба с Фиш серия **** г., съставен от мл. автоконтрольор СПИП при ОД на МВР – Добрич – К*Г*К*, с който на основание чл. 186, вр. чл. 183, ал. 2, т. 1 от ЗДвП за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер от 20 лв.

Иска се отмяна на обжалвания фиш като незаконосъобразен.

Съдът намира, че така депозираната жалба се явява недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото бъде прекратено, по следните съображения:

Видно от обжалвания документ, вкл. от изложените в жалбата обстоятелства, Фиш серия * г., съставен от мл. автоконтрольор СПИП при ОД на МВР – Добрич – К*Г*К*, е подписан от жалбоподателя.

Законодателят е предвидил в чл. 186, ал. 1 от ЗДвП, че за административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба или в минималния размер, или в размера, посочен в административно-наказателната разпоредба за съответното нарушение. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното ѝ заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата. Законът не предвижда възможността за оспорване пред съд на тази категория актове. Ако в тези случаи лицето оспори нарушението или размера на глобата, или откаже да подпише фиша, тогава се съставя акт, видно от разпоредбата на чл. 186, ал. 2 от ЗДвП. Само в посочените три хипотези е предвидено съставянето на АУАН, съответно издаване на НП.

В случая лицето е подписало фиша. С подписването на фиша се преклудира възможността за неговото обжалване, защото според уредбата в закона то е признало нарушението и се е съгласило да заплати глобата. Да, лицето е имало възможност да защити правата си, ако е считало, че не е извършило нарушение, като откаже да подпише фиша. В този случай вече се съставя акт за установяване на нарушение и съответно се издава наказателно постановление, което подлежи на обжалване пред районния съд по аргумент от чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, съгласно който на обжалване пред районния съд подлежат наказателни постановления и електронни фишове.

След като от доказателствата по делото се установява, че съставеният фиш е подписан от В.М.М., се налага извода, че към момента на съставянето му той не е оспорил вписаното в него нарушение и размера на наложената глоба.

Според чл. 186 от ЗДвП, възраженията се правят на място и тогава нарушителят не подписва фиша, а му се съставя АУАН и производството протича по общия ред. С подписването на съставения фиш, нарушителят декларира своето съгласие с констатираното нарушение и размера на глобата и законът не му позволява впоследствие да оспори тези обстоятелства. С това производството по налагане на административното наказание приключва и същото подлежи на изпълнение - доброволно или принудително, в зависимост от поведението на нарушителя.

Съобразно гореизложеното, липсата на право на жалба определя и недопустимостта на производството по делото.

С оглед на това и предвид разпоредбите на чл. 63, ал. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 323, ал. 1, т. 3 от НПК, съдът следва да върне жалбата и да прекрати съдебното производство. В тази насока е и Решение от 04.06.2020 г. по к.а.н.д. № 115/2020 г. по описа на АдмС – Добрич.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 323, ал. 1, т. 3 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.М.М. ЕГН ********** *** срещу Глоба с Фиш серия * г., съставен от мл. автоконтрольор СПИП при ОД на МВР – Добрич – Костадин Ганчев Косев, с който на основание чл. 186, вр. чл. 183, ал. 2, т. 1 от ЗДвП за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер от 20 лв.

ВРЪЩА жалбата на В.М.М. ЕГН ********** ***.

ПРЕКРАТЯВА производство по АНД № 172/2021 г. по описа на Районен съд – Добрич.

ПРЕПИС от определението да се изпрати на В.М.М. ЕГН ********** *** и на Началника на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Добрич.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване по реда на Административно-процесуалния кодекс пред Административен съд – Добрич в седемдневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

         Съдия - докладчик:                       

                                               /Галя Митева/