Определение по дело №45/2024 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 632
Дата: 23 януари 2024 г.
Съдия:
Дело: 20247040700045
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 януари 2024 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 632

Бургас, 23.01.2024 г.

Административният съд - Бургас - XVII-ти състав, в закрито заседание в състав:

Съдия: АТАНАСКА АТАНАСОВА

като разгледа докладваното от съдията административно дело45/2024 г. на Административен съд - Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод жалбата на И. Н. Я. с [ЕГН], с постоянен адрес: [населено място], общ. Несебър, [улица], против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 23-0769-001258 от 19.12.2023 г., издадена от В. Н. С. на длъжност полицейски инспектор в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- Бургас.

С жалбата е направено искане за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на оспорената заповед, на основание чл. 166, ал. 4, вр. ал. 2 от АПК. В нея се сочи, че жалбоподателят И. Н. Я. осъществява транспортна дейност с автомобила си и отнемането на свидетелството не му позволява да изпълнява поетите ангажименти и дейността, която му носи доходи.

Искането за спиране на изпълнението е направено от надлежна страна и е процесуално допустимо. При разглеждането му по същество, съдът намира следното:

Със Заповед № 23-0769-001258 от 19.12.2023 г., издадена от полицейски инспектор в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- Бургас, е наложена на жалбоподателя Янев принудителна административна мярка- изземване на свидетелство за управление, поради отнемане на всички контролни точки и неизпълнение на задължението по чл. 157, ал. 4 от ЗДвП.

Заповедта е издадена на основание чл. 171, т. 4 от ЗДвП и на основание чл. 172, ал. 5, вр. ал. 1 от същия закон жалбата не спира изпълнението и, в отклонение от общия принцип на чл. 166 от АПК. Допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на същата може да бъде спряно от съда при условията на чл. 166, ал. 2 от АПК (доколкото критериите за спиране не са очертани в специалния ЗДвП), а именно: ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда, чийто характер е противопоставим на основанията по чл. 60, ал. 1 от АПК, и са налице нови обстоятелства. В тежест на жалбоподателя е да докаже наличието на посочените предпоставки.

В конкретния случай искането за спиране изпълнението на заповедта е обосновано с доводи за възможно настъпване на значителна и трудно поправима вреда за жалбоподателя, предвид упражнявана от същия транспортна дейност, представляваща според твърденията в жалбата основен източник на доходи за семейството му. Не са ангажирани обаче каквито и да било доказателства в подкрепа на искането, а изложените в молбата обстоятелства сами по себе си не сочат вероятно настъпване на значителна или на неподлежаща на обезщетяване вреда. Ето защо, поради отсъствие на една от установените в чл. 166, ал. 2 от АПК материалноправни предпоставки, искането за спиране на изпълнението се явява неоснователно и следва да се остави без уважение.

Мотивиран от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на И. Н. Я. с [ЕГН] за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 23-0769-001258 от 19.12.2023 г., издадена от В. Н. С. на длъжност полицейски инспектор в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- Бургас.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от връчване на съобщението.

Съдия: