Решение по дело №121/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 308
Дата: 10 март 2021 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20217050700121
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

      № …………../………………2021г., гр.Варна.

 

                                           В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА,  VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на осемнадесети февруари 2021г., в състав:

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

                                                                                          СТОЯН КОЛЕВ

при участието на секретаря Оля Йорданова

и прокурора Владислав Томов,

като разгледа докладваното от с-я Желязкова КНАХД121/2021г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК вр.  чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Трансфер ТВ“ ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, *******, представлявано от А.П.В. и Л.К.Т., чрез адв.Д. К., против Решение № 260529/07.12.2020г. по АНД № 2815/2020г. по описа на Районен съд-Варна, ХV-ти състав, с което е изменено НП № 03-011308/26.06.2019 г. на и. д. Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, като наложеното на дружеството на основание чл.414 ал.3 от КТ административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2 000 лв. за нарушение по чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2  и чл.61 ал.1 от КТ, е намалено на 1 500 лв.

Касаторът твърди, че решението на въззивния съд е необосновано и неправилно, като постановено в нарушение на материалния закон. Конкретно сочи, че съдът неправилно е тълкувал събраните по делото доказателства и е достигнал до необоснования извод, че в случая са нали елементи на трудово правоотношение. Сочи, че лицето Л. М. е наета за почасова работа с граждански договор, с цел подготовка и провеждане на курс по немски език от общо 300 часа, които да бъдат реализирани в периода 04.03.2019г.-24.05.2029г. на лица търсещи работа чрез дружеството, което се занимава с посредническа дейност. Същата е получавала възнаграждение, след отчет на почасово свършена работа. Счита, че в случая не са налице част от условията, характеризиращи едно правоотношение като трудово, а именно - конкретна месторабота, продължителност на работния ден и размер на основен и допълнителен пологащ се платен годишен отпуск, като обстоятелството, че възнаграждението е изплащано на вноски, не означава, че се касае за месечно трудово възнаграждение.

На изложените основания моли да се отмени решението на ВРС и да се постанови друго по съществото на спора, с което да се отмени изцяло НП. В с.з. и по съществото на спора чрез пълномощник – адв.З., поддържа жалбата и моли да се уважи. Сочи, че е налице произнасяне на Адм.съд-Варна по идентичен казус, като НП е отменено. Депозирана е писмена молба, в която жалбата се поддържа и се моли нейното уважаване.

Ответникът - Дирекция „Инспекция по труда” гр.Варна, чрез процесуален представител – ст.ю.к.О., оспорва жалбата и моли същата да се отхвърли като неоснователна. Счита решението за правилно, при задълбочен анализ на релевантните обстоятелства. Посочва съдебна практика в този смисъл. Претендира присъждане на ю.к.възнаграждение.

Представителят на ВОП дава заключение, че жалбата е неоснователна и решението на ВРС, като правилно и законосъобразно, следва да се потвърди.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е основателна, по следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по жалба на „Трансфер ТВ“ ООД, против горепосоченото НП, с което за нарушение на чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2  и чл.61 ал.1 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. С оспореното решение ВРС е изменил същото, като е намалил наложената имуществена санкция на 1 500 лв. За да се произнесе по спора, съдът е приел от фактическа страна, че на 16.05.2019г.,във връзка с постъпил сигнал, служители на Д“ИТ“-Варна, сред които и св.И., извършили  проверка по спазване на трудовото законодателство от „Трансфер ТВ” ООД в офис, находящ се в гр.Варна, на ****. На установените в офиса лица била предоставена за попълване декларация, касаеща правоотношенията им с проверяваното дружество, в т.ч. и на св.Л.М. , която в момента обучавала кандидати за работа в чужбина и преподавала немски език. Същата декларирала, че работи за санкционираното дружество от 06.05.2019г.,  като преподава немски език за срока до 26.07.2019г., в учебна зала на *******, с работно време от 12.30ч. до 16.20ч., почивни дни – събота и неделя, по сключен граждански договор и с месечно възнаграждение от 1 100 лв., като последното такова е получила на 25.04.2019г. Свидетелката И. като приела, че правоотношенията с лицето са трудови такива, без към датата на проверката да е налице сключен трудов договор, съставила АУАН срещу санкционираното дружество, в който описала приетото за установено нарушение на чл.62 ал.1 във вр. с чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1 от  КТ. АУАН бил съставен в присъствието на представляващия дружеството, който след запознаване със съдържанието му го подписал без възражения, като такива не постъпили и в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН. Администартивно-наказващия орган /АНО/, като приел изцяло констатациите в акта и дадената правна квалификация, издал процесното НП.

Въззивният съд е приел горната фактическа обстановка за безспорна въз основа представените писмени доказателства и депозираните свидетелски показания на актосъставителя – свид.И. и на установеното при проверката лице – св.М. . Приел е същите за взаимнодопълващи се и безпротиворечиви. Изложил е мотиви, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от закона срокове, както и при спазване изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН; АНО е обсъдил всички представени по делото доказателства и законосъобразно е приел нарушението за извършено, като е дал и правилна квалификация на деянието.

ВРС е приел, че е доказан фактическият състав на вмененото нарушение, тъй като св.М.  е престирала труд в проверения обект и собственоръчно е попълнила данните в предоставената декларация, като съобразно същите и показанията на лицето дадени в съдебно заседание, в конкретния случай са налице белезите на трудовото правоотношение - работно място, работно време и договорено възнаграждение за престиран труд.

Съдът е обсъдил, като е приел за неоснователни възраженията на въззивника. Изложил е мотиви, че приложеният по делото граждански договор не регламентира еднократно изпълнение и еднократно възнаграждение, а визира преминаване на курс за продължителен период от време, т.е. визира многократност и повторяемост на престациите, без да са уточнени някакви конкретни крайни резултати от обучението на кандидатите за работа. Същият е частен документ, съставен от представляващ дружеството и е доказателство, че съдържащите се в него изявления са направени от него, но не и доказателство, установяващо отразените в същия обстоятелства. Съдът е изложил, че приетия в с.з. граждански договор не отговаря на реалните отношения между страните, които по естеството си изискват оформянето им като трудоводоговорни съгласно разпоредбата на чл.1 ал.2 от КТ, тъй като са свързани с предоставянето на работна сила, а не се дължи „изработка на нещо”, по см. на чл.258 от ЗЗД или пък за изпълнение на конкретна поръчка. От съвкупния анализ на доказателствата е извел извод, че в конкретния случай са били договорени елементи на трудово правоотношение, многократност и повторяемост на дължимите операции, работно време, периодичност на възнаграждението, почивки и т.н., а не инцидентност и постигане на определен резултат или пък изпълнение на конкретна индивидуална поръчка. 

За да измени размера на наложената санкция, въззивният съд е отчел обстоятелството, че се касае за първо нарушение, като липсват отегчаващите вината обстоятелства, при което е приел, че наложената от АНО санкция е прекомерно завишена и предвидените в чл.12 от ЗАНН цели на административните наказания, могат да се постигнат и с такава в минимално определения в закона размер.

Обжалваното решение настоящата инстанция намира за валидно и допустимо, но неправилноно като постановено в нарушение на материалния закон, поради следното:

На първо място, съдът неправилно е приел, че в хода на АНП не са допуснати съществени процесуални нарушения.

-Видно е от съдържанието на декларацията, че още в момента на попълването й Л.М.  е посочила съществуването на сключен граждански договор, но вместо да изиска същият и да извърши необходимата по отношение на  него правна преценка, АНО директно е квалифицирал правоотношенията като трудови такива – гражданският договор е събран като писмено доказателство едва в  хода на въззивното производство.  По тези причини НП се явява  издадено при допуснати от органа съществени процесуални нарушения – не са били изяснени релевантните  за случая факти.

-Неправилно като дата датата на извършване на нарушението е приета тази на проверката от органите на ДИТ – 16.05.2019г. Няма спор между страните, а и се установява от събраните доказателства, че в декларацията М.  е посочила като дата на започване на курса 06.05.2019г. Ако се приеме, че е налице вмененото с НП нарушение, именно това е датата на извършването му, към който момент е следвало да са налице договорни отношения между страните. Неправилно посочената дата на нарушението води до нарушаване правото на защита на наказаното лице, доколкото е от значение за сроковете по чл.34 от ЗАНН.

На следващо място, настоящият състав не споделя и извода на ВРС за постановяване на НП при правилно приложение на материалния закон. Основният въпрос между страните е дали възникналото между М.  и „Трансфер ТВ“ ООД правоотношение има елементите на трудово или е гражданско такова. На този въпрос следва да се отговори като се извърши конкретна преценка на съдържанието на представения договор и най-вече на неговия предмет. Същият е за провеждане на 300 часа обучение по немски език на определена група курсисти. Посоченият резултат /подготовката на курсистите/ е следвало да се реализира в конкретен времеви период, при възнаграждение. Дадените в тази насока показания на св.М. , се потвърждават от приобщените към материалите по делото  граждански договор и копие на декларация по чл.402 ал. 1 от КТ. Съгласно същите, свидетелката се е ангажирала да осъществява трудова дейност не във връзка с периодично повтаряща се престация на работна сила, обслужваща дейността на предприятието на работодателя, а с оглед реализиране на определен трудов резултат, а именно -  подготовка на група лица по немски език. Видно от цитираните доказателства, посоченият резултат е следвало да се реализира в съответен период, без да е съществувало задължение за  престиране на труда с оглед постигане на трудовия резултат в конкретно работно време.

В тази връзка, отразеният в декларацията времеви интервал от 12.30ч. до 16.30 ч. не отговаря на условията за регламентирано работно време, доколкото не се характеризира съобразно съдържанието на посочения документ с траен характер. Същият отразява времето, в рамките на което св.М.  е следвало да провежда обучение на курсистите във връзка с изпълнение на гражданския договор в конкретния работен ден.

Съдът намира, че от доказателствата по делото не се установява и наличието на уговорено трудово възнаграждение във връзка с престиране на работна сила при условията на изплащане за периодичност и системно изпълнение на трудовите функции. Видно от показанията на св.М.  и съдържанието на представеното по делото копие на граждански договор, между страните е постигнато съглашение за заплащане на възнаграждение за реализиране на определен трудов резултат /според броя на проведените часове за обучение на курсистите/, а не месечно такова. Т.е. възнаграждение не се дължи, ако лекциите или упражненията не бъдат проведени и договорените часове не бъдат реализирани. Обстоятелството, че съгласно подписаният граждански договор възнаграждението е дължимо след реализиране на частични престации, не променя характера на същото като изискуемо при наличие на осъществен трудов резултат, съобразно уговорката между страните.

Константно е в съдебната практика и правната теория схващането, че когато предмет на правоотношението не е постигнат конкретен резултат, а самия процес на полагане на труд; когато работникът не е самостоятелен и независим при извършване на работата, а работи под контрол, указания и нареждания на работодателя; с място на изпълнение на дейността – обект, посочен от работодателя и при материални условия предоставени от последния, се касае за осъществяване на трудова функция, а не за изпълнение на задължение по граждански договор. Тези условия, както и размер на основен и допълнителен пологащ се платен годишен отпуск, изрично регламентирани в нормата на л.66 ал.1 от КТ като елементи на трудовото правоотношение, в случая не са налице.

Горното води до извода, че провоотношението което е възникнало между дружеството и св.М. , не е трудовоправно, а гражданскоправно такова. Отсъствието на трудово правоотношение изключва необходимостта от сключване на трудов договор, поради което в случая не е и налице визираното в НП нарушение  на чл.62, ал.1 във вр. с чл.1, ал.2 и чл.61, ал.1 от КТ, съответно не е осъществен състава на адм.нарушение по чл.414, ал.3 от КТ. С оглед последното, обжалваното НП е материално незаконосъобразно, поради което като е потвърдил същото, ВРС е постановил решението си при неправилно приложение на материалния закон. Същото следва да се отмени като се постанови друго такова по съществото на спора, с което да се отмени НП.

При този изход от делото, неоснователна е претенцията на ответника по касация за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение, а касаторът не е направил искане в тази насока, поради което също не му се следват.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК вр. чл.63 от ЗАНН,  Административен съд – Варна,

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 260529/07.12.2020г. по АНД № 2815/2020г. по описа на Районен съд-Варна, ХV-ти състав и вместо него ПОСТАНОВЯВА

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 03-011308/26.06.2019г. на и.д. Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на „Трансфер ТВ“ ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, *******, представлявано от А.П.В. и Л.К.Т. за нарушение по чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2  и чл.61 ал.1 от КТ и на основание чл.414, ал.3 от КТ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2 000 лв.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                 2.