Присъда по дело №815/2015 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 99
Дата: 20 ноември 2015 г. (в сила от 27 юни 2016 г.)
Съдия: Светлана Ангелова Станева
Дело: 20155300200815
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 май 2015 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ 99

 

гр. Пловдив,  20.11.2015  год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ в публичното съдебно заседание на двадесети ноември две хиляди и петнадесета година, в състав:                           

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА СТАНЕВА

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  ЗДРАВЕЦ ЛАЗАРОВ

АТАНАСКА ЖИЛОВА

 

Секретар: И.З.

Прокурор: ГАЛИНА АНДРЕЕВА-МИНЧЕВА

след като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НОХД № 815 по описа на Пловдивски окръжен съд за 2015 г.

 

                            

П Р И С Ъ Д И:

 

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Я.М.З., роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, безработен, с основно образование, осъждан, ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на 12.12.2013 г. в гр. Пловдив, при условията на продължавано престъпление, е използвал данни от платежен инструмент – дебитна карта с № ***, издадена от „Алианц Банк България” АД, без съгласието на титуляра – С.И.Д. ***, като

- в 12:00:27 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от ОББ АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 200 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта

- в 12:01:23 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от ОББ АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 100 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта

- в 12:05:00 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от ЦКБ АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 80 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта

- в 12:25:00 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от SG Експресбанк АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 10 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта, като деянието не съставлява по-тежко престъпление, поради което и на основание чл. 249 ал. 1 вр. чл. 26 ал. 1 вр. чл. 54 от НК го ОСЪЖДА на 2 /ДВЕ/ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и ГЛОБА в размер на 400 /ЧЕТИРИСТОТИН/ ЛЕВА.

На основание чл. 61 т. 2 вр. чл. 60 ал. 1 от ЗИНЗС така определеното наказание лишаване от свобода да се изтърпи при първоначален строг режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.

На основание чл. 68 ал. 1 от НК ПОСТАНОВЯВА подс. Я.М.З. да изтърпи ИЗЦЯЛО и ОТДЕЛНО наказанието от 3 /ТРИ/ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, наложено му по НОХД  № 5609/2011 г. на ПРС, което на основание чл. 61 т. 2 вр. с чл. 60 ал. 1 от ЗИНЗС ДА СЕ ИЗТЪРПИ при първоначален строг режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.

Присъда подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Пловдивския апелативен съд.                                                               

 

 

                                                                                                                                                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                     

 

                               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                                                          

                                                                            2.

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към присъда №99/20.11.2015 г. по НОХД №815/2015 г. по описа на Окръжен съд - Пловдив

 

          Срещу подсъдимия Я.М.З. *** е внесено обвинение за извършено престъпление по чл.249, ал.1, във вр. с чл.26, ал.1 от НК – за това, че на 12.12.2013 г. в гр. Пловдив, при условията на продължавано престъпление, е използвал данни от платежен инструмент – дебитна карта с № ***, издадена от „Алианц Банк България” АД, без съгласието на титуляра – С.И.Д. ***, като:

- в 12:00:27 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от „ОББ” АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 200 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта;

- в 12:01:23 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от „ОББ” АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 100 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта;

- в 12:05:00 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от „ЦКБ” АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 80 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта;

- в 12:25:00 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от „SG Експресбанк” АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 10 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта, като деянието не съставлява по-тежко престъпление.

                    По делото не е предявен за съвместно разглеждане граждански иск и не са конституирани граждански ищец и частен обвинител.

                    Представителят на Окръжна прокуратура - Пловдив поддържа обвинението, при фактическата обстановка, описана в обвинителния акт. Счита, че следва да се кредитират показанията на св. Д., Д. и Я., както и показанията на св. Д., дадени в хода на досъдебното производство, и обясненията на подсъдимия, дадени в първото съдебно заседание, като излага подробни съображения. По несъмнен и категоричен начин е доказано авторството на подсъдимия. Моли съда да го признае за виновен, като се наложи наказание над средния размер, при превес на отегчаващите вината обстоятелства. Налице са и предпоставките на чл.68, ал.1 от НК, като следва да се приведе в изпълнение и наказанието от три месеца лишаване от свобода, наложено по НОХД №5609/2011 г., тъй като в определения изпитателен срок е извършено настоящето деяние. 

                    Защитникът адв. В. поддържа, че извършеното от подсъдимия е несъставомерно – същият действително е ползвал чужд платежен инструмент, но това е станало със съгласието на титуляра. Счита, че обвинението не е доказано по категоричен начин, като подсъдимият следва да бъде признат за невинен и оправдан по повдигнатото му обвинение. Налице са и противоречия в показанията на свидетелите Д. и Д.. Следва да се даде вяра на изложеното от св. Д. в съдебно заседание, тъй като разкрива действителните отношения между него и подсъдимия. Ако се счете, че подсъдимият е виновен, да се наложи наказание под минимума.

                    Подсъдимият З. поддържа изложеното от защитника си, като моли да бъде признат за невинен и оправдан.

                    Пловдивският окръжен съд, след като обсъди приложените по делото доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, съобразено и със становищата на страните, прие за установено от фактическа страна следното:

                    Подсъдимият Я.М.З. е роден на *** ***, но понастоящем живее в с. Първенец. Той е българин, български гражданин. Не е женен и е безработен. Има завършено основно образование и е осъждан. ЕГН **********.

                    За едно от осъжданията си подс. З. е реабилитиран по право. Веднъж е освободен от наказателна отговорност, като му е наложено административно наказание, а с определение №811/19.08.11 г. по НОХД №5609/2011 г.на РС Пловдив, в сила от същата дата, е одобрено споразумение за решаване на наказателното производство, като на подс. З. за извършено престъпление по чл.343б, ал.1 от НК е наложено наказание от три месеца лишаване от свобода, изпълнението на което е отложено с изпитателен срок от три години, считано от влизане на съдебния акт в сила.

                    Подс. З. живял на съпружески начала с майката на свидетелите С. и С. Д., като от съвместното съжителство е родено дете – М.Я. З.. След като родителите на М. се разделили, детето останало при майка си, а след заминаването ú в чужбина останало да живее със сестра си – св. Д. и св. Д.. Често в жилището отсядал и св. С.Д., който обичайно живеел заедно със семейството си в друго населено място, но към 2013 г. работел в град Пловдив. М. често посещавал баща си, а и, за да се среща със сина си, той често ходел в дома на детето си. Тъй като той живял дълго там, знаел къде се държи ключ за жилището.

                    На 09.12.2013 г. подсъдимият посетил на работното ú място св. Д.. Разбрали се, че на следващия ден З. ще занесе вещи на М. в дома им. Тъй като свидетелката на 10.12.2013 г. почивала, се уговорили да остави ключа на обичайното място, ако ú се наложи да излезе, за да може подсъдимият да остави носените вещи в дома, а след това да заключи и да си тръгне.

                    На 10.12.2013 г. Д., както и останалите обитатели на жилището, го напуснали, като резервен ключ е оставен. Подсъдимият З. отишъл, видял, че няма никого, взел ключа, отворил и влязъл в къщата. Оставил носените от него вещи. Тъй като бил жаден, влязъл в кухнята, за да си налее вода. На масата видял запечатан плик, в каквито обичайно се предоставят банковите карти, с изписано името на св. Д.. Тъй като в този момент подсъдимият бил материално затруднен, взел плика, без да го отваря, като целял използване на картата, за да си набави парични средства.

                    Когато излязъл от къщата, отворил взетия плик и в него намерил издадената на името на С.Д. дебитна карта от „Алианц Банк България” АД с №***, като там бил и пин кода за картата. Проверил на банкомат наличността в картата, но установил, че в нея няма средства.

                    На 12.12.2013 г. подсъдимият решил отново да провери наличността в картата. Установил, че в нея вече има 400 лв., като решил да ги изтегли. Около обяд отишъл до банкомат, стопанисван от ОББ АД, монтиран в гр. Пловдив, поставил картата, въвел ПИН-кода, издаден за дебитната карта, като в 12:00:27 ч. е извършил транзакция – изтеглил е от картата сумата от 200 лева. В 12:01:23 ч. на 12.12.2013 г. от същия банкомат, стопанисван от ОББ АД, монтиран в гр. Пловдив, чрез ново поставяне на дебитната карта и въвеждане на пин – кода, който узнал от разпечатания от самия него плик, е извършил нова транзакция – теглене на сумата от 100 лева. Няколко минути по – късно - в 12:05:00 ч. на 12.12.2013 г., от банкомат, стопанисван от ЦКБ АД, монтиран в гр. Пловдив, по описания начин – с поставяне на дебитната карта в банкоматното устройство и въвеждане на пин кода, за който нямал разрешение от титуляра на сметката да научи и да ползва, е извършил нова транзакция – изтеглил е сумата от 80 лева. Малко по – късно - в 12:25:00 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от „SG Експресбанк” АД, монтиран в гр. Пловдив, отново е извършил транзакция – по описания начин е изтеглил сумата от 10 лева. След като изтеглил и последната възможна сума, подсъдимият счупил дебитната карта и я изхвърлил в кош за боклук.

                    Няколко дни по – късно, след като св. Д. се върнал от командировка, установил, че липсва издадената му банкова карта, която бил оставил в дома. Свързал се с обслужващата банка, установил, че постъпилата по сметката му сума от трудово възнаграждение е изтеглена, като се снабдил и с разпечатка за извършените транзакции. Веднага картата е блокирана, а на следващия ден – 17.12.2013 г. – св. Д. сигнализирал за извършеното ІІ РУ при ОДМВР Пловдив, като е образувано настоящето наказателно производство.

                    Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин частично от обясненията на подсъдимия, дадени в хода на съдебното следствие, от показанията на свидетелите Д., Д. и Я., частично от показанията на св. Д. – тези, дадени в хода на досъдебното производство и приобщени по реда на чл.281 от НПК, от приложените по делото писмени доказателства – извлечение от сметка, писмено съгласие за разкриване на банкова тайна, справки – за съдимост и характеристична, разпечатки от мобилен оператор.

                    Съдът кредитира изцяло обясненията на подсъдимия, дадени в първото проведено по делото съдебно заседание – на 25.05.2015 г., тъй като тези му обяснения кореспондират със свидетелските показания и писмените доказателства по делото.

                    Не се даде вяра на изнесеното от него в съдебно заседание на 08.07.2015 г., където се твърди, че ползването на дебитната карта е станало със съгласието на титуляра, че е имал уговорка с пострадалия да му предостави картата, за да изтегли от нея нужните му средства, както и за налични уговорки със св. Д., тъй като са в противоречие с изнесеното от самия него в предходното съдебно заседание, с приобщените показания на св. Д. и с показанията на св. Д., а и на останалите разпитани по делото свидетели. Прави впечатление, че уговорките, за които говори, не са споменати в нито един предходен момент от воденото срещу него наказателно производство.

                    Не се даде вяра и на изложеното от св. Д. пред съда относно правнорелевантните факти, тъй като целта на показанията му бе обслужване на защитната теза на подсъдимия.

                    Нелогично е обяснението на подсъдимия, дадено от него в съдебно заседание на 08.07.2015 г., а и показанията на пострадалия в тази им част, защо, след като е имал разрешение от Д., той е подал жалба за отнетата карта и изтеглените суми – твърди се, че това е направено, тъй като дълго време не е върната „заетата” сума, но от досъдебното производство се установява, че е образувано по подадена молба от Д. /”заявление”/ от 17.12.2013 г. – няколко дни след изтегляне на сумите, а не – месеци или година по – късно.

                    Налице е противоречие между изложеното от двамата в същото заседание от къде е взета картата – според З. е била на масата в кухнята, намираща се на първия етаж, а според Д. – в обитаваната от него и приятелката му стая на втория етаж. Друго противоречие е и относно това, имало ли е на 10.12.2013 г. наличност в картата.

                    Не се даде вяра на изложеното в съдебно заседание от св. Д., тъй като показанията му противоречат на твърдяното от него в хода на досъдебното производство, а и на писмено доказателство – приложеното извлечение от сметка и заявлението, въз основа на което е образувано наказателното производство. Ето защо се даде вяра на изложеното от свидетеля в хода на досъдебното производство /в приобщената част/, а не на изнесеното пред съда.

                    Противоречие има и за това, дали сам подсъдимият е изхарчил изтеглените пари, или е дал и на св. Д.. Отново се даде вяра на изложеното от него в първото съдебно заседание, а не – във второто, тъй като противоречи и на изложеното от св. Д., а по отношение на неговата обективност според съда не съществуват съмнения.

                    Налице е и противоречие между изложеното от св. Д. и Д. относно това, кой е оставил ключа, за да може подсъдимият да влезе в къщата, като всеки от тях посочва, че той го е направил. Този факт е несъществен – не касае фактите от предмета на доказване. Това разминаване не се дължи на недобросъвестност на свидетелите, а на изминалия период от време, а и, както отбеляза и св. Д., двамата са разговаряли по въпроса и всеки от тях е знаел, че трябва да се остави ключ за подсъдимия.

                    Ето защо съдът прие, че показанията на всички разпитани по делото свидетели /в посочените части за св. Д./ следва да се кредитират като обективни, безпристрастни, логични и взаимно допълващи се.

          При безспорно установената фактическа обстановка съдът прие, че подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна съставомерните признаци на престъплението по чл.249 ал.1, във вр. с чл.26 ал.1 от НК – за това, че на 12.12.2013 г. в гр. Пловдив, при условията на продължавано престъпление, е използвал данни от платежен инструмент – дебитна карта с № ***, издадена от „Алианц Банк България” АД, без съгласието на титуляра – С.И.Д. ***, като:

- в 12:00:27 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от ОББ АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 200 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта

- в 12:01:23 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от ОББ АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 100 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта

- в 12:05:00 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от ЦКБ АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 80 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта

- в 12:25:00 ч. на 12.12.2013 г. от банкомат, стопанисван от SG Експресбанк АД, монтиран в гр. Пловдив, е извършил транзакция в размер на 10 лева, чрез въвеждане на ПИН-кода, издаден за дебитната карта, като деянието не съставлява по-тежко престъпление.

                    Безспорно в случая е установено авторството на деянието – подсъдимият направи самопризнания, имал е достъп до картата във времето на извършване на транзакциите, в този смисъл са и показанията на св. Я., извършване на транзакциите се установява от приложеното извлечение от сметка.

          Касае се за четири деяния - на една и съща дата – 12.12.2013 г. - от подсъдимия са осъществени четири транзакции чрез използване на три банкомата в град Пловдив, като са изтеглени от банкомат, стопанисван от „ОББ” АД, в 12:00:27 ч. - 200 лева, а в 12:01:23 ч. - 100 лева; от банкомат, стопанисван от „ЦКБ” АД, в 12:05:00 ч. са изтеглени 80 лева, а от банкомат, стопанисван от „SG Експресбанк” АД, в 12:25:00 ч. - 10 лева. Използван е платежен инструмент – описаната дебитна карта, издадена от „Алианц Банк България” АД на името на св. Д.. Безспорно се установи, че Д., който е титуляр на сметката, не е дал съгласието си за използване на платежния инструмент и данните от същия, както и, че картата е отнета от дома му заедно с плика, в който се е намирал и ПИН – кода за използване, като по този начин е осигурен достъп за извършване на транзакциите. Всяко от тези деяния само по себе си осъществява един и същи състав на престъплението, като последващото от обективна и субективна страна е следствие от предхождащото го. Тези действия не осъществяват състав на друго, по – тежко престъпление.

                    Засегнати са обществените отношения, свързани с нормалното функциониране на банковата и кредитната система. Налице са действия от страна на подсъдимия, който е отнел картата, намерил е банкомат, поставил е картата в него, посочил е исканата от него сума, въвел е ПИН – кода, който е научил без съгласието на титуляра, като по този начин е осъществил транзакциите и е получил сумите. След изтегляне на наличните в картата средства същата е унищожена и изхвърлена.

                    Всички описани действия са осъществени при наличие на пряк умисъл – подсъдимият е съзнавал обществено опасния характер на деянието и на последиците му и е искал настъпването им.

                    По изложените съображения подсъдимият бе признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 249, ал.1 във вр. с чл. 26, ал.1 от НК.

                    Относно наказанието:

                    За да определи размера, съдът отчете обществената опасност на деянието и дееца. Деянието в конкретния случай разкрива белезите на обществена опасност, типична за този вид престъпления.

                    От друга страна деецът е със завишена обществена опасност, определяща се от предишните му противообществени прояви. Като смекчаващо вината обстоятелство се прие факта, че е бил материално затруднен към момента на извършване на деянието, а и отнетата сума е в размер малко над минималната за страната работна заплата. Като отегчаващи се приеха лошите характеристични данни – предходно осъждане, макар и вече да е реабилитиран за него, както и това, че има извършено плащане на стоки с картата, за което обаче няма обвинение.

                    При преценка на обществената опасност на деянието и дееца, както и на посочените смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, съдът прие, че най – справедливо е наказанието да се определи в минималния предвиден от закона размер – две години лишаване от свобода, като следва да се наложи и кумулативно предвиденото наказание глоба в размер на 400 лв. – каквато е и стойността на усвоените средства от картата. Именно с това наказание според настоящия състав най – пълно ще се осъществят целите на наказанието, визирани в чл.36 от НК – да се въздейства предупредително – възпиращо и възпитателно както върху дееца, така и върху обществото.

                    Неоснователно е искането за определяне на наказанието при условията на чл.55 от НК – същото не би съдействало за постигане на визираните цели, като не може да се приеме, че определеното в минималния размер се явява несъразмерно тежко с извършеното.  

        Не са налице кумулативно предвидените предпоставки на чл. 66, ал.1 от НК - подсъдимият е осъждан на наказание лишаване от свобода. Ето защо следва да изтърпи реално наложеното му такова при първоначален строг режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип в съответствие с чл.61, т.2 вр. чл.60, ал.1 от ЗИНЗС.

          Тъй като деянието – предмет на настоящето производство, е извършено в изпитателния срок на друго осъждане - по НОХД  №5609/2011 г. на ПРС, са налице предпоставките на чл. 68, ал. 1 от НК за привеждане в изпълнение и на това наказание. Ето защо се постанови подс. З. да изтърпи изцяло и отделно наказанието от три месеца лишаване от свобода, наложено му по НОХД  № 5609/2011 г. на ПРС, което на основание чл. 61 т. 2 вр. с чл. 60 ал. 1 от ЗИНЗС да се изтърпи при първоначален строг режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.

                    Причините за извършване на престъплението са незачитане на законовите разпоредби и установения в страната правов ред, както и стремеж за облагодетелстване по престъпен начин, незачитане правото на собственост.

                    Мотивиран от изложените съображения, съдът постанови присъдата.

      

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: