Решение по дело №4277/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 579
Дата: 16 март 2020 г. (в сила от 1 август 2020 г.)
Съдия: Христо Милков Минев
Дело: 20193110204277
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер…………………              Година 2020г.                          гр.Варна

 

 

               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненски районен съд                                                         Първи състав

На шестнадесети януари                      Година две хиляди и двадесета   

в публично заседание в следния състав:

                                                                  Председател: Хр. Минев

 

Секретар: Петя Г.ева

като разгледа докладваното от съдия Минев

НАХД № 4277 по описа за 2019г.  

 

РЕШИ:

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 03-010580/21.11.2018г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Варна, с което на „А.Д.Б.Р.” ООД, ЕИК *********, представлявано от Г. Ж. З.  с ЕГН **********, с адрес ***, е наложена имуществена санкция в размер на 1900.00лв, на основание чл.416 ал.5 от КТ и чл.85 ал.1 вр. чл.81 ал.2 от Закона за насърчаване на заетоста, като намалява размерът на санкцията на 1000.00лева.

 Решението подлежи на касационно обжалване с касационна жалба в 14 - дневен срок от  получаване на съобщението, че мотивите към решението са изготвени пред АС Варна по реда на АПК.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

МОТИВИ: Производството е по реда на чл. 60, ал.2 от ЗАНН и е образувано по жалба на на „А.Д.Б.Р.” ООД, ЕИК *********, представлявано от Г. Ж. З., срещу НП №03-010580/21.11.2018г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Варна, с което на „А.Д.Б.Р.” ООД, ЕИК *********, представлявано от Г. Ж. З.  с ЕГН **********, с адрес ***, е наложена имуществена санкция в размер на 1900.00лв, на основание чл.416 ал.5 от КТ и чл.85 ал.1 вр. чл.81 ал.2 от Закона за насърчаване на заетоста.

В жалбата си въззивника оспорва наказателното постановление, като незаконосъобразно. Не оспорва фактическата обстановка и неприлагането на чл.28 от ЗАНН. Прави искане да се намали размерът на имуществената санкция до предвидения в закона минимум.   

В с.з. въззивника, се представлява от Г.З., който поддържа жалбата и по същество не оспорва състава на нарушението, като твърди, че процесното нарушение се явява единично, дружеството не е било санкционирано по-рано и моли за намаление размерът на санкцията до предвидения в закона минимум.

Въззиваемата страна Дирекция инспекция по труда - Варна - редовно призована, представлява се от ю.к. Ошавкова, надлежно упълномощена и приета от съда. Оспорва жалбата, счита я за неоснователна, моли съда да потвърди обжалваното НП.

След преценка на доводите на въззивника и с оглед  събраните доказателства по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

На 18.10.2018г., служители на Инспекция по труда Варна извършили проверка за спазване на трудовото законодателство свързано с извършването на посредническа дейност по наемане на работа и спазване на трудовото законодателство на „А.Д.Б.Р.“ ООД, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Г. Ж. З. с основна дейност „Посредническа дейност по наемане на работа“, по представени в ДИТ Варна документи. В хода на проверката е установено, че въззивното дружество притежава Удостоверение за рагистрация за извършване на посредническа дейностпо наемане на работа №2381/24.10.2017г.за чужбина.

В хода на проверката е установено, че процесното дружедство като посредник по наемане на работа не е склюячило посреднически договор с търсещото работа лице Т.Т.Д. с дата на раждане ***г. Констатирано е че лицето е било насочено от посредника и подпомогнат от него за започване на работа в „АС-Х Хотелсервис“ ЕООД. На 24.09.2018г.работника е бил устроен на работа като „камериер“. В този смисъл са били и дадените от управителя обяснения. Правилно е прието, че е било реализирано нарушение на 24.09.2018г. от страна на процесното дружество. Правилно е установено, че мястото на нарушението е адресът на управление на процесното дружество в гр.Варна, тъй като именно там е следвало да се сключи посреднически договор с работника.

На 09.11.2018г. е съставен АУАН № 03-010580.

От показанията на св.З. се установява, че същата лично е констатирала нарушението. Същото не се оспорва от страните, квалифицирано е по чл.28 ал.3 т.1 от ЗНЗ, вр. чл.23 ал.1 т.1 от Наредба за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.

Акта е надлежно връчен и по него не е направено възражение.  

Административния орган е възприел изцяло фактическата обстановка и правна квалификация на нарушението описана в АУАН. АНО е ангажирал отговорността на дружеството като работодател, като правилно е приложил разпоредбата на чл.416 ал.5 от КТ.

При определяне размера на санкцията АНО не е изложил каквито и да било мотиви, поради каква причина е наложил санкция именно в атакувания размер, но съдът намира, че неправилно е определен размера на санкцията и същата е несъобразена със степента на обществена опасност на нарушението и нарушителя.

Съдът като взе предвид, че по делото липсват данни на дружеството да са налагани други санкции за нарушаване разпоредбите на КТ, намира, че правилно АНО е преценил, че в случая не следва да се прилага разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като се касае за нарушение свързано с правата на работниците. Предвид вида на нарушението, същото не може да се квалифицира като маловажен случай, но липсват каквито и да било отегчаващи отговорността обстоятелства, които да предпоставят санкция различна от минималната предвидена от закона, която слведва да се отчете, не е символична по размер. Съдът намира, че направените в жалбата на въззивника възражения са основателни.

Предвид изложеното и съдът постанови решението си.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: