Решение по дело №6/2019 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 38
Дата: 4 април 2019 г. (в сила от 19 юли 2019 г.)
Съдия: Христо Алексеев Ангелов
Дело: 20195550200006
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                      №…………………….. гр.Г.

 

 

РАЙОНЕН  СЪД  - Г.                                                             Наказателен състав

На 05.03.2019г.

В публично заседание, в следния състав:

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО АНГЕЛОВ

Секретар А. Делчева,

като разгледа докладваното от съдия Ангелов АН Дело № 6 по описа на РС – Г. за 2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.59-чл.63 от ЗАНН.

 

Обжалвано е Наказателно постановление № 18-0447-000508 от 26.11.2018г. на С.П.Б. - Началник РУП към ОДМВР С.З., РУ- Г., упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на МВР, с което на К.М.К. с ЕГН **********, на основание чл.179, ал.3, т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ му е наложено административно наказание „глоба” в размер 3000 /три хиляди/ лева – за извършено нарушение по чл.139, ал.5 от ЗДвП. 

 

Жалбоподателят в жалбата си и в с.з, излага съображения за незаконосъобразност и неправилност на издаденото Наказателно постановление и моли същото да бъде отменено.

Въззиваемата страна – Началник РУП към ОДМВР С.З., РУ- Г. не се явява в с.з. и не изразява становище.

По делото бяха събрани писмени доказателства: АУАН № 18-0447-000508/14.11.2018г.; Писмо  с изх.№ 447р-8172/30.11.2018г. от Началника на РУ Г. до ОДМВР Х., сектор „ПП“ Х.; Наказателно постановление № 18-0447-000508/26.11.2018г. - оригинал; Фискален бон за сумата от 23,00 лева; Дневна винетка за 14.11.2018г. за категория К1,2; Справка за нарушител/водач; Служебна бележка на С.П.Б., издадена от Началник сектор „КАПОЧР“ при ОД на МВР – С.З. на 19.10.2018г. и Заповед с рег.№ 8121з-952 от 20.07.2017г. относно определяне на длъжностни лица от МВР да издават фишове за налагане на глоби, да съставят актове за установяване на административни нарушения, да издават наказателни постановления и да осъществяват контролна дейност по Закона за движението по пътищата, на министър В.Р.

 

Бяха разпитани в качеството на свидетели Д.Н.Д. - съставил АУАН и св.Д.Ж.Д..

След преценка поотделно и в съвкупност на събрания по делото доказателствен материал, доводите и становищата на страните, РС - Г. намира за установено следното от фактическа и правна страна:

 

От фактическа страна:

С Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ с № 118-0447-000508 от 14.11.2018г. по описа на РУП-гр.Г., е констатирано, че К.М.К. с ЕГН **********, на 14.11.2018г., в около 15,05 часа, по републикански път III-554, километър 39+200, посока запад - изток, управлява специален автомобил „Ивеко”, с рег. № **********, собственост на „Е.”АД – гр.С., с Булстат: *********, като не е заплатил съответната винетна такса по реда на чл.10, ал.1 от Закона за пътищата /ЗП/. Нарушението било квалифицирано като такова по чл.139, ал.5 от ЗДвП.

Жалбоподателят К. К. подписал съставения му АУАН и получил срещу разписка препис от него. В законоустановения срок не били направени възражения по него.

 Въз основа на акта е издадено и обжалваното НП № 18-0447-000508 от 26.11.2018г. на С.П.Б. - Началник РУП към ОДМВР С.З., РУ- Г., в обстоятелствената част, на което административно-наказващият орган е възприел описаната в АУАН фактическа обстановка – че водачът К.М.К. с ЕГН ********** управлява по републиканските пътища - по републикански път III-554, километър 39+800, ППС /пътно превозно средство/, предназначено за превоз на товари с технически допустима маса над 12 тона - специален автомобил „Ивеко”, с рег. № ********** - без платена винетна такса по чл.10, ал.1, т.1 от ЗП, като на основание чл.179, ал.3, т.1 от ЗДвП е определил и наложил административно наказание „глоба” в размер на 3000 /три хиляди/ лева за извършеното нарушение по чл.139, ал.5 от ЗДвП.

 

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на показанията на свидетелите, както и от приетите по делото писмени доказателства, преценени поотделно и в съвкупност.

 

От правна страна:

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи.

Жалбата е подадена от надлежно лице, срещу което е издадено атакуваното НП. Същата е подадена и до надлежния съд /по местоизвършване на твърдяното нарушение/. Съдът намира също така и че жалбата е подадена в установения седмодневен срок. По изложените съображения, съдът намира, че жалбата е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество, тъй като е подадена в законовия срок и от лице, имащо правен интерес.

 

По изложените съображения, съдът намира, че жалбата е ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

При провеждане на административно – наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения: При съставянето на акта за установяване на административно нарушение /АУАН/ и издаването на атакуваното наказателно постановление /НП/ са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Не са налице формални предпоставки за отмяна на НП, тъй като при реализирането на административно-наказателната отговорност не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до опорочаване на производството. АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от закона срокове по чл.34 от ЗАНН. Както в съставения акт, така и в НП, всяко от нарушенията е описано с фактическите му признаци и обстоятелствата, при които е извършено.

Съгласно чл.139, ал.5 от ЗДвП: "Движението на определените в Закона за пътищата пътни превозни средства по републиканските пътища се извършва след заплащане на винетна такса по реда на чл.10, ал.1, т.1 от Закона за пътищата ". От своя страна, чл.10 от Закона за пътищата /ЗП/ регламентира за преминаване по републиканските пътища, които са включени в трансевропейската пътна мрежа, както и такива, които са извън нея или по техни участъци, въвеждането на винетна такса, заплащането на която такса дава право на едно пътно превозно средство да ползва за определен срок горепосочените пътища. Аналогични са и текстовете на Наредбата за условията и реда за събиране на винетни такси за платено ползване на определени републикански пътища за определен срок, в чл.19, ал. 1 и 2, от която е посочено, че ползването на републиканските пътища на Р.България или на техни участъци от ППС /Пътно превозно средство/, което не е снабдено с валидна винетка е административно нарушение и се санкционира по реда на  чл.179, ал.3 от ЗДвП, като валидна винетка е тази, която съответства на вида на ППС, на което е поставена, срока й на действие съвпада със срока на ползване на съответния републикански път или негов участък и която съдържа реквизити, които се изискват за графичното оформяне на винетките.

Съгласно чл.10, ал.3 от ЗП: "Списъкът на пътищата за преминаване на пътни превозни средства с българска или чуждестранна регистрация, по които може да се събира такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса, или такса за изминато разстояние - ТОЛ такса, се приема с решение на Министерския съвет. Списъкът се обнародва в "Държавен вестник". Видно от този списък, дължи се винетна такса за движение по републикански път III -554.

Анализът на цитираните по-горе законови разпоредби обосновава извод за наличието на безусловно задължение за собственика или ползвателя на ППС да ползва републиканските пътища на Република България само когато е заплатена винетна такса за съответния период и категория на ППС и в долния десен ъгъл на предното стъкло е залепен валиден винетен стикер.

В настоящия случай, жалбоподателят К. К. се е движил /управлявал е/ по път от републиканската пътна мрежа с превозно средство на предното стъкло, на което не само, че не е бил залепен валиден винетен стикер, но и такъв стикер не е бил представен на контролните органи. Ето защо, правилно извършеното от лицето нарушение е квалифицирано като такова по чл.139, ал.5 от ЗДвП и основателно и правилно е санкционирано на основание чл.179, ал.3, т.1 от ЗДвП – съобразно вида на управляваното от него ППС.

Доказателствената сила на редовно съставения срещу К. К., АУАН не се обори от събраните доказателства в съдебно заседание. От тях се установи, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна признаците на състава на процесното административно нарушение. От събраните по делото доказателства безспорно се установява, че към момента на проверката, водачът не е изпълнил задължението си, като е управлявал ППС предназначено за превоз на товари предназначено за превоз на товари с технически допустима маса над 12 тона - специален автомобил „Ивеко”, с рег. № ********** / от вида „N 3”, съобразно категоризацията на чл.149 от ЗДвП/, без да е заплатил винетна такса съгласно чл.10, ал.1, т.1 от ЗП.

Административно наказващият орган правилно е квалифицирал деянието на К.К. като нарушение на посочената норма и го е санкционирал с предвиденото за него административно наказание - глоба. Наказанието „глоба” е определено от законодателя в точно определен размер – 3000 лева, в същия размер е определено и от административно наказващия орган в НП, поради което същото не се нуждае от корекция.

Съдът съобрази, че посочената като основание за издаване на процесното НП, законова разпоредба, с която на жалбоподателя е наложена глобата в размер от 3000 лева, заради извършеното нарушение по чл.139, ал. 5 от ЗДвП, е изменена /отменена/. Това е нормата на  чл. 179, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, която с § 14 от Закона за изменение и допълнение на ЗДвП (ЗИДЗДвП, обн. ДВ, бр. 105 от 18.12.2018 г.). е изменена. Новата разпоредба, обаче е в сила от 16.08.2019г.  Съгласно разпоредбата на  чл. 179, ал. 3, т.1 от ЗДвП, в приложима редакция, водач, който управлява ППС по републиканските пътища, за което не е заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от ЗП, предназначено за превоз на товари, с технически допустима максимална маса над 12 тона, се наказва с глоба в размер 3000 лв. Предвид последно посоченото, настоящият състав на съда намира, че не е налице хипотезата на чл.3, ал.2 от ЗАНН, според която норма, ако до влизане в сила на НП последват различни нормативни разпоредби, прилага се онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя. Респективно, не е налице основание за изменение или отмяна на процесното НП в частта му, с която на жалбоподателя е наложена глобата в размер от 3000 лева.

Съдът обсъди и направените възражения от жалбоподателя /в жалбата му срещу НП/, че е имал закупен валиден винетен стикер, но същият е бил забравен. Видно от представеното по делото /л.д. 10/ копие от фискален бон, за ППС с рег. № *********е закупен дневен винетен стикер на 14.11.2018г. в 15 часа и 23 минути. Версията, лансирана от жалбоподателя не се споделя от съда, тъй като видно от самия фискален бон – той е за друго ППС – с регистрационен № **************, а жалбоподателя е управлявал ППС с регистрационен № *************. Освен това, представеният винетен стикер /видно от фискалния бон/ е закупен на 14.11.2018г. в 15 часа и 23 минути, а жалбоподателят е бил спрян за проверка 18 минути по – рано – на 14.11.2018г. в 15 часа и 05 минути – видно от АУАН, с който е констатирано нарушението.

 

По изложените съображения съдът приема, че обжалваното Наказателно постановление е правилно и законосъобразно. Не са налице основания за неговото отменяване или изменяване, поради което същото следва да бъде потвърдено.

Воден от горното, съдът    

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-0447-000508 от 26.11.2018г. на С.П.Б. - Началник РУП към ОДМВР С.З., РУ- Г., упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на МВР, с което на К.М.К. с ЕГН **********, на основание чл.179, ал.3, т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ му е наложено административно наказание „глоба” в размер 3000 /три хиляди/ лева – за извършено нарушение по чл.139, ал.5 от ЗДвП.

 

            РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщаването му пред Aдминистративен Съд – С.З..

                                  

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:..........................                                                                                         

                                                                                                         /Хр. Ангелов/