Определение по дело №204/2011 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 122
Дата: 24 юни 2011 г. (в сила от 3 август 2011 г.)
Съдия: Петър Атанасов Петров
Дело: 20113220200204
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е                   

гр. Г.Т., 24.06.2011г.

Районен съд Г.Т. в закрито заседание

на  двадесет и четвърти юни  две хиляди и единадесета   година  в   състав: 

                                      Районен съдия:  Петър Петров

при секретаря

 и в присъствието  на прокурора   като разгледа докладваното от районния съдия  ЧН дело №00204   по описа за 2011 год. и за да се произнесе взе предвид следното:        

 

    Съдебното производството е по реда на чл.243,ал.ІV от НПК по жалба  от  А.В.Г. ЕГН ********** *** А с адрес за призоваване с. П., общ. Г.Т.  против постановление от 26.05.2011г. по преписка № 106/10г.  на Районна прокуратура гр. Г.Т. за прекратяване на наказателното производство по  досъдебно производство № 53/2010г. по описа на РУ на МВР Г.Т..

При данни, че жалбоподателят е получил препис от Постановлението на 14.06.2011г. и  с оглед на срока по чл.243,ал.ІІІ от НПК, жалбата е подадена в срока за обжалване и е процесуално допустима.

С атакуваното с жалбата постановлението на РП е прекратено наказателното производство  водено срещу И. К. И. от гр. Д. за това, че на 14.02.2009г. в с. У., общ. Г.Т., причинил средна телесна повреда на А. В. Г., изразяваща се в разстройство на здравето, временно опасно за живота- престъпление по чл.129,ал.І от НК.

Изводите на Районна прокуратура са че извършеното деяние не е съставомерно по чл.129,ал.І от НК, а са налице данни за извършено престъпление по чл.130,ал.І от НК, като наказателното преследване за това деяние,  съобразно разпоредбата на чл.161,ал.І от НК, се възбужда по тъжба на псотрадалия пред съответния първоинстанционен съд.   Поради това на осн. чл.243,ал.І,т.1 във вр. с чл.24,ал.І,т.1 от НПК   Районна прокуратура е прекратила наказателното производство  по чл.129,ал.І от НК.

В жалбата се  твърди, че  постановлението на Районна прокуратура е незаконосъобразно, тъй като от приложените доказателства по НЧХД № 203/09г. на РС Г.Т. се установява, че извършеното деяние представлява средна телесна повреда по смисъла на чл.129,ал.І от НК.

Относно инкриминираното деяние от приложените по дознанието доказателства  е прието за установено следното

Досъдебното производство е образувано на основание на протоколно определение от 11.02.2010г. по НЧХД № 203/09г. на РС Г.Т., съгласно което съдебното  производство  за извършено престъпление по чл.130,ал.І от НК срещу И. К. И. е било прекратено.

В хода на съдебното следствие са били събрани гласни доказателства и писмени доказателства от медицински характер. От назначената  по делото съдебно-медицинска експертиза, извършена от съдебен лекар д-р Д. Д.,  се установило  че причинените увреждания на пострадалия А. В. Г. са причинили временно разстройство на здравето, не опасно за живота, но от показанията на свидетелите може да се приеме, че е налице изпадане в безсъзнателно състояние, което представлява  разстройство на здравето, временно опасно за живота по смисъла на чл.129 от НК.  На основание на  това заключение на вещото лице съдът е прекратил съдебното производство и делото е било изпратено на Районна прокуратура за провеждане на разследване за евентуално извършено престъпление от общ характер.

При проведеното разследване са били разпитани свидетелите, дали показания в съдебното производство. След  прилагането на тези  гласни доказателства в  досъдебното производство е била назначена съдебно-медицинска експертиза, извършена от д-р Д. Г., началник отделение “Съдебна медицина” в МБАЛ В. АД.

 При извършването на експертизата назначеното вещо лице е взело  предвид приложената по НЧХД №203/09г. медицинска документация, приложените по това дело свидетелски показания и показанията на свидетелите разпитани в хода на досъдебното производство. Установено, е че на 14.02.09г. пострадалият А. В. Г. е получил травматични отоци и кръвонасядания в дясната лицева половина, кръвоизлив по конюктивата на дясното око и предна очна камера, ерозия на роговицата на дясното око, травматичен оток по окосмената част на главата, мозъчно сътресение.

Според заключението на вещото лице описаните увреждания са резултат на удари с или върху твърди тъпи  предмети и биха могли да се получат по начин, както сочи пострадалия: удар с юмрук в дясната лицева половина, последващо падане и удар на главата в околни предмети.

От показанията на свидетелите се установява, че вследствие на удара пострадалият е паднал върху леглото, като непосредствено след това свид. П. В., негова снаха, отишла да му помогне  да се изправи на крака. След побутване от нея, пострадалият си отворил очите.        

 В съдебно – медицинското заключение е посочено, че така отразени, клиничните признаци на такова състояние не съответстват на така нареченото безсъзнателно състояние. Безсъзнателното състояние или мозъчната кома се характеризират с пълна неподвижност за продължителен период от време, липса на каквито и да било реакции.В този смисъл, се посочва по-нататък в заключението,  в резултат на получените удари пострадалият не е изпаднал в състояние на действителна мозъчна кома. В своята съвкупност описаните травматични увреждания, включително регистрираното мозъчно сътресение, което не е било съпроводено с изпадане в безсъзнателно състояние, са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота. 

От така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

Основният въпрос по делото е изпаднал ли е пострадалият в безсъзнателно състояние. За да приеме, че е налице такова състояние назначеното в  хода на съдебното производство по НЧХД №203/09г. вещо лице  е съставило заключението си  само според показанията на свидетелите   П.В. и Т. Д. В тази експертиза не е направен анализ на  това състояние според медицинските критерии.

В назначената на досъдебното производство съдебно-медицинска експертиза  подробно и детайлно са обсъдени показанията на свидетелите, изследвана е приложената по делото медицинска документация и след извършен анализ на  клиничните признаци на безсъзнателното състояние  заключението на вещото лице е, че пострадалият не е изпаднал в състояние на действителна мозъчна кома.

 Поради това правилни са изводите на Районна прокуратура, основани на заключението по съдебно-медицинската експертиза на досъдебното производство,    че  извършеното  деяние   не осъществява  от обективна и субективна страна признаците на  наказателния състав на чл.129,ал.І от НК.

Предвид тези обстоятелства  постановлението на Районна прокуратура за прекратяване на  наказателното производство на осн. чл.243,ал.І,т.1 във вр с чл.24,ал.І,т.1 от НПК за извършено деяние по чл.129,ал.І от НК  е законосъобразно и следва да се потвърди.

С оглед на  изложеното , съдът :

 

                                О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

    Потвърждава  постановление от 26.05.2011г. по преписка № 106/10г.  на Районна прокуратура гр. Г.Т. за прекратяване на наказателното производство по  досъдебно производство № 53/2010г. по описа на РУ на МВР Г.Т.

 

Препис да се изпрати на   жалбоподателя, и  на Районна прокуратура.

 

Определението   подлежи на жалба или протест пред Окръжен съд Д. в седемдневен срок от съобщаването.

 

Районен съдия :