Решение по дело №16306/2014 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2770
Дата: 22 юни 2015 г. (в сила от 9 юни 2016 г.)
Съдия: Христина Иванова Сярова
Дело: 20143110116306
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 декември 2014 г.

Съдържание на акта

                                Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

         №………….,                          22.06.2015год.                                                гр.Варна

 

                                                В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД,                            СЕДЕМНАДЕСЕТИ СЪСТАВ

 

На  двадесет и шести май                                       две хиляди и петнадесета година

 

в публично заседание в следния състав :                       

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА СЯРОВА

 

Секретар: В.Г.,

като разгледа докладваното от Председателя

ГРАЖДАНСКО ДЕЛО  № 16306 по описа за 2014 год. на ВРС,

за да се произнесе, взе предвид следното :

 

 

Предявени са обективно съединени искове за отмяна на дарение само на ½ ид.ч. от недвижим имот, на осн. чл.227 от ЗЗД и иск за отмяна на нотар.акт № ***, том ****, дело № ***** от 27.12.1993г. на нотариус О.С., с правно основание чл.537, ал.2 от ГПК

Ищцата  Ц.С.П. с ЕГН-**********, чрез адв.С.С. ***, със съдебен адрес ***, офис 2, твърди в исковата си молба че ответниците К.К.К. с ЕГН-********** *** и Ц.К.К. с ЕГН-********** *** 2 са нейни внуци, деца на починалата й дъщеря И.К.К., поч. на 14.01.2014г. Твърди че, с нотариален акт за дарение на недвижим имот №***, том ****, дело №***** от 27.12.1993 г., на нотариус О.С., нотариус при ВРС, с вх.рег.№****, том ****, стр. 16452, 16453 на Службата по вписвания, дарила по 1/2 ид.ч. на дъщерите си И.К.К. и С.К.Р. от следният недвижим имот: АПАРТАМЕНТ №13, находящ се в град Варна, ул. ******, построен върху държавна земя, попадащ в 24-ти под район на град Варна, със застроена площ от 70,14 кв.м, както и ИЗБЕНО ПОМЕЩЕНИЕ №13, с площ от 6 кв.м. , при съседи: изба №13, тревна площ, изба №14, коридор, както и 2,0037% ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж, като ищцата си е запазила правото да ползва имота до края на живота си. На 14.01.2014 г. починала дъщеря й И.К.К., който оставила за свои наследници - К.К.К. и Ц.К.К. - ответници в настоящото производство, които са собственици на 1/4 ид.ч. от процесният имот. След смъртта на И.К. ответниците започнали да упражняват психически и психологичен тормоз върху ищцата, като я принуждавали да напусне имота. С тези си действия ответниците й пречат да ползва имота. Поради това предявява настоящите искове за отмяна на направеното дарение само за ½ ид.ч. от имота описан в нотариалния акт. В съдебно заседание процесуалният й представител поддържа иска. Претендира разноски.

Ответникът К.К. в съдебно заседание заяви, че оспорва иска. Твърди, че изложените в исковата молба твърдения са неверни Моли съда да го отхвърли.

Ответникът Ц.К.К., не е подал отговор на исковата молба. В съдебно заседание, редовно призован не се явява и не изпраща представител.

Съдът след преценка на представените по делото писмени и събрани гласни доказателства прие за установено следното от фактическа страна: От приложеното удостоверение за наследници на И.К.К., поч. на 14.01.2014г. изх.№ АУ151602ТПП от 17.01.2014г. се установи, че ответниците  К.К.К. и Ц.К.К. са нейни синове. С нотариален акт за дарение на недвижим имот №***, том ****, дело №***** от 27.12.1993 г., на нотариус О.С., нотариус при ВРС, с вх.рег.№*****, том ****, стр. 16452, 16453 на Службата по вписвания, ищцата дарила по 1/2 ид.ч. на дъщерите си И.К.К. и С.К.Р. от следният недвижим имот: АПАРТАМЕНТ №13, находящ се в град Варна, ул. ******, построен върху държавна земя, попадащ в 24-ти под район на град Варна, със застроена площ от 70,14 кв.м, както и ИЗБЕНО ПОМЕЩЕНИЕ №13, с площ от 6 кв.м. , при съседи: изба №13, тревна площ, изба №14, коридор, както и 2,0037% ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж, като ищцата си е запазила правото да ползва имота до края на живота си.

По делото са представени схема на имота  и удостоверение за данъчна оценка.

От показанията на св.Н. Вълков – приятел на внучката на ищцата се установи, че я посещава два-три пъти месечно. Когато има нужда от помащ за пазаруване или почистване се обажда и те й помагат. Твърди че през м.ани-м.юли 2014г. е виждал ответниците в апартамента. Последните карали ищцата да напусне жилището защото ти бил негови собственици. Твърди че ти си тръгвали когато ставали такива скандали между тях. Не знае те да и дават средства за издръжка , нито да й оказват някаква помощ. Оставал с впечатление, че посещенията им при нея са свързани само с психически тормоз и принуда да напусне апартамента.

Св.Георги Петров заяви в показанията си, че също е приятел на внучката на ищцата(Ж.). Твърди че откакто Ж. и приятелят й миро заминали за Канада, той и св.Н., ходят да й помагат в домакинската работа. Присъствал на срещи между страните два-три пъти през м.януари-м.февруари 2014г. и м.юли 2014г. Ответниците я гонели от апартамента и заявявали, че ще го продадат. Тогава ищцата ги молила да си тръгнат и казвала, че ще звънне на дъщеря си С.. Заявиха, че Ж. се е върнала от Канада пред месец – два.

Съдът кредитира показанията на разпитаните свидетели като счита, че те не са заинтересовани от изхода на спора. Имат впечатления от начина на живот на ищцата и от това, кой и оказва помощ. Познават страните и са присъствали на част от срещи между тях през 2014г.

При така установеното от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи: Предявените искове са неоснователни. Дарението, съгласно чл.227 от ЗЗД може да бъде отменено, когато дареният : а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или e съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта; б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от сводоба не по малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, както и в) откаже да даде на дарителя издръжка, от която последният се нуждае. Приема се, че договорът за дарение е едностранен и безвъзмезден договор, правни задължения възникват със сключването му само за дарителя. Дареният има само морално задължение, което се трансформира в правно такова в момента, в който настъпят предвидените в чл.227, ал.1, б.”в” от ЗЗД предпоставки-когато дарителят изпадне в необходимост от предоставяне на издръжка, и поиска такава от надарения и последният отказва да я дава.

            В конкретния случай с оглед разпоредбата на чл.154, ал.1 от ГПК  ищцата носи доказателствената тежест да проведе пълно и главно доказване на всеки един от елементите от фактическия състав, пораждащ претендираното право на отмяна.

От доказателствата па делото се установи, че други лица, а не надарените се отзовавали и са удовлетворявали нуждата на дарителката /чрез предоставяне на помощ при пазаруване и почистване/, но това обстоятелство би било правнорелевантно само в хипотезата, когато е поискана издръжка от надарения  в пари, респективно в натура, такава  е отказана от него да бъде предоставена на дарителката, поради което тя е била осигурена от други лица. В случая ответниците са наследници на дарената си майка И.К.К. и като такива  дължат издръжка на дарителя по договора за дарение, само ако последната е изпаднала в нужда и е поискал издръжка от надарения приживе, когато моралното задължение за даване на издръжка се е трансформирало в правно такова. Докато дарителят не поиска издръжка от надарения, независимо от обективната му трайна нужда от такава, задължението на надарения си остава морално и неизпълнението му не е скрепено със санкция. Неизпълнението на трансформираното задължение е предмет на иска по чл.227, ал.1, б.”в” ЗЗД, за отмяна на дарението като правна последица при основателността му. Със смъртта на надарения наследниците му встъпват само в правните му задължения. Следователно, наследниците на надарения дължат издръжка на дарителя само в случай, че той е изпаднал в нужда и е поискал издръжка от надарения преди неговата смърт. Ако издръжката е поискана от наследниците на надарения след неговата смърт, не може да се счете, че недаването на такава е проява на непризнателност, защото те нямат моралното задължение да са признателни на дарителя за дарението, направено на техния праводател, а към момента на откриване на наследството праводателят им не е имал правното задължение да дава издръжка на дарителя, за да може трансформираното задължение да е преминало към тях.

            В нотариалния акт за дарение на процесния недвижим имот от 27.12.1993г. е отразено, че дарителката Ц. С.П. си е запазила правото на ползване върху този имот, докато е жива. Приема се, че вещното право на ползване и двустранното правоотношение от акта за неговото учредяване са различни от облигационното правоотношение за дарение на имота. Вещното право на ползване е абсолютно вещно право върху чужд имот, което действа с еднаква правна сила върху собственика на обременения имот и срещу всички други лица, които се явяват носители на задължение за въздържане от действия върху имота, несъвместими с правото на ползване. За защитата обаче на това право е предвиден друг способ и той е различен от защитата при неизпълнение на облигационни отношения, породени от правоотношението във връзка с обременения с това право имот.

По делото не се събраха никакви доказателства, за наличие на някоя от предпоставките по чл.227, ал.1 от ЗЗД. Не се доказа, че вследствие на тормоза ищцата е напуснала апартамента, както и че ответниците смущават правото й на ползване към момента. Съществуването на влошени отношения между една от страните по договора и наследниците на дарен представляват неотносимо към спора обстоятелство, тъй като в чл.227 от ЗЗД изчерпателно са посочени хипотезите, при които дарението може да бъде отменено. Предвид това предявените искове се явяват неоснователни и като такъв следва да бъдат отхвърлени.

Разноски не са претендирани от ответниците и не са представени доказателства за направени такива, поради което съдът не следва да се произнася по този въпрос.

Водим от горното, съдът

 

 

Р     Е     Ш     И   :

        

ОТХВЪРЛЯ предявените от Ц.С.П. с ЕГН-**********, чрез адв.С.С. ***, със съдебен адрес ***, офис 2, против К.К.К. с ЕГН-********** *** и Ц.К.К. с ЕГН-********** *** 2, обективно съединени искове за отмяна на дарение само на ½ ид.ч. от недвижим имот - АПАРТАМЕНТ №13, находящ се в град Варна, ул. ******, построен върху държавна земя, попадащ в 24-ти под район на град Варна, със застроена площ от 70,14 кв.м, както и ИЗБЕНО ПОМЕЩЕНИЕ №13, с площ от 6 кв.м. , при съседи: изба №13, тревна площ, изба №14, коридор, както и 2,0037% ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж, на осн. чл.227 от ЗЗД и иск за отмяна на нотар.акт № ***, том ****, дело № ***** от 27.12.1993г. на нотариус О.С., с правно основание чл.537, ал.2 от ГПК, като НЕОСНОВАТЕЛНИ.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните, с въззивна жалба, пред Варненски окръжен съд. 

 

                                                                                 РАЙОНЕН  СЪДИЯ :