Решение по дело №391/2020 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 121
Дата: 16 юни 2020 г. (в сила от 7 юли 2020 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20205640200391
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер    121                                   16.06.2020г.                             град Хасково

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският Районен съд                                                             наказателен състав

На единадесети юни                                      през две хиляди и двадесета година

В публичното заседание в следния състав :

                                      Председател: Мартин Кючуков                     

Секретар Велислава Ангелова

Прокурор

като разгледа докладваното от Съдията

а.н. дело 391 по описа за 2020 година

                      Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление №20-1253-000106 от 09.03.2020г. на Началник сектор Група към ОД-МВР-Хасково сектор ПП, с което за нарушение на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП и на осн.чл.174 ал.1 т.2 от ЗДвП на И.К. *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, като на осн.Наредба №1з-2539 на МВР са отнети 10 контролни точки.   

Недоволен от така наложените наказания е останал жалбоподателят И.К., поради което обжалва НП в срок. Същият излага бланкетни оплаквания в жалбата. Наказателното постановление било издадено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила, било неправилно и незаконосъобразно. В с.з. се сочат 3 оплаквания – нямало доказателства в адм.преписка, че извършилият тестването с АлкотестДрегер“ бил минал специално обучение; не ставало ясно в коя болница в гр.Пловдив била отчетена кръвната проба защото УМБАЛ-Пловдив АД можело да бъдат 2 болници – Университетската болница „Свети Георги“ и Общинската болница в гр.Пловдив. На последно място – сочи се, че в атакуваното НП неправилно било посочено името на жалбоподателя – веднъж се сочело „K.“, веднъж „К.“. Името било К.. Така се накърнявало правото на защита на жалбоподателя и това било съществено процесуално нарушение.

Иска от съда да отмени НП.

Ответникът по жалбата – ОД-МВР-Хасково не оспорват и не изпращат представител.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

На 27.01.2020г., около 11,30 часа, по ПП/8 на км.293+370 в с.Клокотница, в посока към гр.Пловдив, жалбоподателят И.К. – руски гражданин със статут на постоянно пребиваващ в РБ ЛНЧ ********** и живущ *** преминал, управлявайки джип „*********“ с рег.№*********, собственост на В.Х.Б. ЕГН **********. По това време св.А.У. и св.А.А. извършвали рутинни проверки на преминаващите автомобили. Жалбоподателят бил спрян за проверка. Св.У. усетил, че К. мирише на алкохол. Били извикани за съдействие младши автоконтрольори от сектор „Пътна полиция“ при ОД-МВР-Хасково. Св.В.Д. дошъл на място и тествал с АлкотестДрегер“ №ARВА 0088 И.К. и уредът отчел  0,57 промила алкохол в издишвания въздух.

Бил издаден талон за кръвна проба.

Жалбоподателят дал кръв за изследване.

Кръвната проба показала концентрация на алкохол в кръвта на И.К. от 0,97 промила.

При така установената фактическа обстановка е бил издаден АУАН Серия GA 47550/27.01.2020г., в който са отразени именно тези констатации – издаден в присъствие на нарушителя и връчен лично.

Въз основа на него е издадено и атакуваното НП.

                     При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Министерството на вътрешните работи, чрез своите органи е длъжно да осъществява цялостен контрол и kогато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание в съответствие с разпоредбата на чл.53 от  ЗАНН.

Жалбоподателят е бил длъжен да не шофира с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 промила. Като е шофирал с концентрация на алкохол в кръвта си от 0,97 промила, установена по надлежния ред, И.К. е нарушил забраната по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП.

Съдът приема за установено извършването на това административно нарушение.

За него чл.174 ал.1 т.2 от ЗДвП предвижда, че се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух - 2. над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително – за срок от 12 месеца и глоба 1 000 лв.

Твърди размери, без възможност за индивидуализация.

Това са и наказанията, които АНО е наложил с НП.

В частта относно отнемането на контролни точки – чл.6 ал.1 т.1 от Наредба №1з-2539 на МВР въвежда твърд размер – 10 контролни точки и няма възможност за индивидуализация.

Толкова са били отнети на жалбоподателя.

Съдът обаче споделя довода, че в НП е допуснато съществено процесуално нарушение, основание за отмяната му.

Името на жалбоподателя е И.К. – руски гражданин със статут на постоянно пребиваващ в РБ, ЛНЧ **********.

В Наказателното постановление веднъж жалбоподателят е посочен с фамилно име К., веднъж в обстоятелствената част – K..

Така жалбоподателят фигурира с 2 различни имена в Наказателното постановление.

Разпоредбата на чл.53 ал.2 от ЗАНН сочи на извод, че 3 пункта трябва да са напълно прецизни в едно Наказателно постановление – нарушението и неговите параметри – време, място и начин, самоличността на нарушителя – имена и ЕГН или ЛНЧ или друго и накрая - неговата вина. Неточността по който и да е от тези три въпроса води до съществен порок в НП и е основание за неговата отмяна.

В случая неточността в името на жалбоподателя и посочването на 2 различни имена в Наказателното постановление според съда води до опорочаване на НП и накърняване на правото на защита на жалбоподателя.

Ето защо съдът счита атакуваното НП за незаконосъобразно и като такова същото ще следва да бъде отменено. АНО следва да бъде прецизен при посочване на имената на нарушителите, независимо от тяхната националност.

Не може да има съмнения в самоличността на нарушителя при реализиране на административно-наказателната отговорност.

Предвид изложеното съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №20-1253-000106 от 09.03.2020г. на Началник сектор Група към ОД-МВР-Хасково сектор „ПП“, с което за нарушение на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП и на осн.чл.174 ал.1 т.2 от ЗДвП на И.К. *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, като на осн.Наредба №1з-2539 на МВР са отнети 10 контролни точки.  

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред ХАС, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

                                                           Районен съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.