Решение по дело №88/2019 на Военен съд - Пловдив

Номер на акта: 7
Дата: 18 септември 2019 г. (в сила от 4 октомври 2019 г.)
Съдия: Асен Найденов Шопов
Дело: 20196200200088
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                          

                                              № 7

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Днес, 18 септември  2019 г., Пловдивският военен съд в гр. Пловдив - сградата на съда, в открито съдебно заседание, в състав:

 

 

                     ВОЕНЕН СЪДИЯ: полк. АСЕН  ШОПОВ       

                                               

             при секретар Таня Цончева и с участието на военния  прокурор от Пловдивската военно-окръжна прокуратура ст. лейт. Х. Анчев, разгледа  анд № 88/2019 г. по описа на съда, против *** Х.К.Х. от военно формирование ***, обвинен по чл. 309, ал. 1, алт. 1 НК.

 

На основание  чл. 378, ал. 1 от НПК и чл. 78а  ал.5 от НК съдът                              

        Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Х.К.Х. ***, ***,

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ:

 

На 08.10.2018 г. в ***, при условията на маловажен случай, сам съставил неистински частен документ - декларация за семейно, жилищно и имотно състояние на основание чл. 17, ал. 1 от Наредба №  Н-22/16.07.2010 г. за използване под наем на имоти от жилищния фонд на Министерството на отбраната и за изплащане на компенсационни суми на военнослужещите и цивилните служители, които живеят при условията на свободно договаряне, и го употребил, като го представил на 10.10.2018 г. пред жилищната комисия на в.ф. ***, за да докаже, че съществува правото му да използва жилище от жилищния фонд на Министерството на отбраната, намиращо се в ***престъпление по чл. 309, ал. 5, вр. ал. 1 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ И МУ НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА В РАЗМЕР НА ХИЛЯДА ЛЕВА, като го ОПРАВДАВА по първоначално повдигнатото му обвинение по чл. 309, ал. 1, алт. 1 НК.

Веществените доказателства по делото – Декларация за семейно, жилищно и имотно състояние вх.№ 13520/18.10.2018г. на ИА „ВК и ВПД“ – 2 листа и Декларация  за семейно, жилищно и имотно състояние вх.№ 2НК-926/29.11.2018г. на в.ф. *** – 2 листа да се унищожат като вещи без стойност.

На основание чл. 189 ал. 3 от НПК ОСЪЖДА обвиняемия да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на Военен съд – Пловдив направените разноски в размер на 208,00 лева за почеркова експертиза.

Решението може да бъде обжалвано и протестирано в петнадесетдневен срок от днес  пред Военно-апелативен съд – София.

                  

                               

                                                   ВОЕНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

МОТИВИ  по Решение № 7 от 18.09.2019 г. по анд № 88/2019 г.  по описа на Военен съд – Пловдив.

От съвкупната преценка на събраните и проверени в съдебно заседание доказателства по делото, съдът приема за установено следното:

Обвиняемият *** Х.К.Х. постъпил на служба в БА на 25.09.1996 г. Последната заемана от него длъжност била *** във в.ф.***.

По време на службата си изпълнявал в пълен обем служебните си задължения и показвал добри практически умения. Притежавал висока физическа работоспособност и отлична военно-специална подготовка. Сред колегите си се ползвал с уважение и авторитет. Поставените задачи изпълнявал безупречно.

Няма наложени наказания. Многократно поощряван с „благодарност“ и „грамота“.

Не бил осъждан.

По време на службата си обвиняемият извършил следното:

Обвиняемият ***Х.К.Х. бил настанен във ведомствено жилище, собственост на Министерството на отбраната на адрес:***. Там живеел от 2009г. със семейството си – съпругата му св. И.Д.И. и дъщеря му М. Х. Х. Настаняването на тричленното семейство било извършено със Заповед № 1011/02.07.2009 г. на ИА на СД при Министерството на отбраната. Подписан бил и договор за безвъзмездно ползване № 770/02.07.2009 г.

Впоследствие, поради изменение на нормативната уредба – ЗОВС и Наредба Н-22/2010 г. на Министъра на отбраната, наемното правоотношение било актуализирано чрез сключване на нов договор за наем, а след това и на допълнително споразумение към него.

В края на месец септември 2018 г. обвиняемият трябвало да депозира пред жилищната комисия на в.ф. *** ежегодна декларация, че няма промени в семейното и имотното му състояние, за да продължи да ползва ведомственото жилище. По това време той се намирал във влошени взаимоотношения със съпругата си и между тях протичал бракоразводен процес. По този повод св. И.И., заедно с непълнолетната дъщеря М. Х., вече била напуснала семейното жилище. Обвиняемият сменил патрона на входната врата на жилището, за да нямат достъп до него съпругата и дъщеря му. Същевременно, председателят на жилищната комисия на в.ф. ******Н., неколкократно направил забележка на обвиняемия, че само той не е подал изискуемата по чл. 17, ал. 1 от Наредба Н-22/2010 г. на Министъра на отбраната декларация.

При описаната ситуация, в началото на месец октомври 2018г. обв. ***Х.К.Х. решил, че е крайно време да подаде въпросната декларация пред жилищната комисия на в.ф.***. На 08.10.2018 г. той попълнил предоставената му бланка, като записал, че няма промени в семейното положение и се подписал като декларатор 1. Записал съпругата си И.Д. Х. като декларатор 2 и положил собственоръчно подпис от нейно име, като се постарал да го имитира.

На 10.10.2018 г. обвиняемият депозирал инкриминирания документ пред жилищната комисия на в.ф. ***и на него бил поставен вх. № 2НК-820/10.10.2018 г. на в.ф. ***, а впоследствие и вх.№ 13520/18.10.2018г. на ИА “ВК и ВПД”. Използвайки декларацията, неистинска в частта за декларатор 2, обвиняемият доказал, че има право да продължи да ползва ведомственото жилище при непроменени условия.

Описаните фактически обстоятелства се установяват от обясненията на обвиняемия, показанията на свидетелите -  ц. сл. Г.  П.К. от отдел “Жилищен фонд” – гр. Пловдив при дирекция “Управление на собствеността” към ИА “ВК и ВПД” на МО и ц.л. И. Х. И. – бивша съпруга на обв. *** Х. и от вещественото доказателство по делото.

Инкриминираният неистински документ -  декларация за семейно, жилищно и имотно състояние вх.№ 13520/18.10.2018г. на ИА “ВК и ВПД” в оригинал подадена от ***Х.К.Х. *** била приобщена към доказателствата по делото с изготвен протокол за оглед на ВД и фотоалбум към него, приложени по досъдебното производство.   

Видно от заключението на изготвената графологична експертиза подписът положен под реквизита „2.Декларатор” срещу текста „подпис” в оригинална декларация за семейно, жилищно и имотно състояние вх.№ 13520/18.10.2018г. на ИА „ВК и ВПД“, подадена от *** Х.К.Х. *** не е изпълнен от лицето, за което се отнася – И.Д. Х.

Подписът положен под реквизита „2.Декларатор” срещу текста „подпис” в оригинална декларация за семейно, жилищно и имотно състояние вх.№ 13520/18.10.2018г. на ИА „ВК и ВПД“, подадена от ***Х.К.Х. *** е изпълнен (имитиран) от ***Х.К.Х..

Горното съставлява престъпление по чл. 309, ал. 5, вр. ал. 1 от НК, затова че: на 08.10.2018 г. в***, при условията на маловажен случай, сам съставил неистински частен документ - декларация за семейно, жилищно и имотно състояние на основание чл. 17, ал. 1 от Наредба №  Н-22/16.07.2010 г. за използване под наем на имоти от жилищния фонд на Министерството на отбраната и за изплащане на компенсационни суми на военнослужещите и цивилните служители, които живеят при условията на свободно договаряне, и го употребил, като го представил на 10.10.2018 г. пред жилищната комисия на в.ф. ***, за да докаже, че съществува правото му да използва жилище от жилищния фонд на Министерството на отбраната, намиращо се в***.

В съдебно заседание прокурорът е на становище, че установената в съдебно заседание фактическа обстановка е идентична с тази установена в хода на досъдебното производство и описана в обстоятелствената част на прокурорското постановление по чл. 375 от НПК. Прокурорът иска от съда след като признае обвиняемият за виновен по възведеното обвинение да го освободи от наказателна отговорност и да му бъде наложена глоба, съобразявайки се с разпоредбата на чл. 78а НК.

Защитата на подсъдимия не оспорва установената фактическа обстановка, както и авторството на деянието. В съдебно заседание защитата излага аргументи, че макар и формално да е извършено деянието, то същото има „белези на малозначителност, няма нищо отегчаващо по отношение действието на военнослужещия“. Алтернативно защитата е изложила аргументи, че ако деянието не е било малозначително, то със сигурност същото е извършено в условията на маловажен случай, тъй като засягането на обществените отношения не е било значително и при преценката на извършеното съдът следва да отчете емоционалното състояние на дееца към момента на извършването, както и много добрите му характеристични данни като военнослужещ.

Обвиняемият в съдебно заседание не оспорва установените фактически обстоятелства, както и авторството на деянието. Заявил е, че е осъзнал това, което е извършил, но под влиянието на стресова ситуация. Моли съда за справедливо решение, като му бъде дадена възможност да продължи службата си в БА.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от направените от обвиняемия самопризнания по време на съдебното следствие.  Същите кореспондират и се подкрепят от свидетелските показания, както и от писмените доказателства: протокол за доброволно предаване – л. 23, копия от декларации – л. 24-27, заверено копие от решение № 1143 от 7.11.18 г. по гр. дело № 5212 от 2018 г. на РС – Стара Загора, копия от заповед и договор – л. 46-50, протокол за оглед на веществени доказателства – л. 52, албум оглед на веществени доказателства –л. 53-55, кадрова справка – л. 76, служебна характеристика – л. 77, служебен картон – л. 78-80, справка за съдимост – л. 82.

ПРИЧИНИ: Ниско правно съзнание и лекомислие.

МОТИВИ: Стремеж да запази за себе си възможността да ползва под наем даденото на семейството му ведомствено жилище.

Съгласно чл. 9, ал. 2 от НК не е престъпно деянието, което макар и формално да осъществява признаци на предвидено в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. За да се приеме едно деяние за малозначително, т.е. непрестъпно, трябва да е налице пълна липса на обществена опасност или от друга страна, ако е налице обществена опасност на деянието, то тя трябва да притежава характеристиката на явно незначителна. Преценката винаги е конкретна по всеки отделен казус. В конкретния случай в съдебно заседание от показанията на свидетелката К. се установи, че дори и в случаите когато правоимащия военнослужещ не е подал процесната декларация в посочения от наредбата срок, то изпълнителната агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ е следвало да изиска по служебен ред същата, нещо повече, дори и при очакваната към онзи момент промяна в семейното му положение, предвид на висящ бракоразводен процес, то обвиняемият е имал правото и е щял да продължи да ползва под наем даденото му жилище. Съдът счита, че в конкретния случай извършеното от обвиняемия ***Х. деяние не е малозначително. Съображенията на съда в тази насока са следните: на л. 1 от процесната декларация /л. 24 от ДП/ в раздел II жилищно състояние той е посочил, че „аз заедно със семейството си ползвам имот от жилищния фонд на МО…“, въпреки че самата бланка дава възможност да посочи и вярното обстоятелство, а именно „разделен от семейството си“. Декларацията е входирана във в.ф. ***на 10.10.2018 г., а фактическата раздяла между него бившата му съпруга и дъщеря му е станала, както се установи в съдебно заседание на 05.08.2018 г. Веднага след като свидетелката И.Д.И. и дъщеря му са се изнесли от семейното жилище обвиняемият е сменил патрона на входната врата на жилището, с което фактически е лишил съпругата си и детето си от възможността да ползват това жилище, което им е било дадено именно като семейство. Воден от опасенията си, че ще бъде лишен от жилището, предвид на предстоящия развод, Х. имитира подписа на съпругата си като декларатор № 2. Така изготвеният от него неистински частен документ е бил използван за удостоверяване на тези обстоятелства пред съответния орган, в случая ИА „Военни клубове и военно-почивно дело“. Съдът, изхождайки от подбудите на дееца да запази лично и само за себе си възможността да ползва семейното жилище, като същевременно е лишил от тази възможност съпругата и детето си, сочи на много сериозна увреда на обществените отношения, обуславящи възможността гражданите свободно да ползват дадените им по закон права. Налице е завишена степен на обществена опасност, поради което деянието му нито е малозначително, нито пък обществената му опасност е явно незначителна.

Съдът, след като съобрази, че обвиняемият *** Х. е с много добри характеристични данни като военнослужещ, видно от приложения по делото служебен картон /л.78 от ДП/ на 16 пъти е бил поощряван по дисциплинарен ред, видно от служебната му характеристика /л.77 от ДП/ поставените задачи е изпълнявал безупречно,  не е бил наказван нито веднъж за 23 години служба в БА и след като съобрази, че същият е изразил критично отношение и осъзнава извършеното от него, съдействал е активно за разкриване на обективната истина по делото, намира, че извършеното от него престъпление с оглед на изброените многобройни смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение на обикновените случаи на престъпление от съответния вид, т.е. същото е „маловажен случай“ по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 9 от НК. Правната квалификация на деянието му се субсумира в случая от нормата на чл. 309, ал. 5, вр. ал. 1, алт.1 от НК, за което съдът го и признава за виновен, като същият следва да бъде оправдан по първоначално повдигнатото му обвинение по чл. 309 ал.1 алт. 1 от НК.     

Съдът като взе предвид, че обвиняемия е пълнолетно лице, че е извършил умишлено престъпление, което се наказва с пробация или глоба от сто до триста лева, както и обстоятелствата, че не е бил осъждан за престъпление от общ характер и не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на Раздел ІV на Глава VІІІ от НК и че няма причинени имуществени вреди, не са налице законовите забрани предвидени в разпоредбата на чл.78а ал.7 НК, поради което намира че  в случая следва да се приложи чл. 78а от НК.

 Обвиняемият следва да бъде освободен от наказателна отговорност като му се наложи административно наказание глоба, която съдът съобрази с:  чистото му съдебно минало, обстоятелството, че продължава да служи на  военна служба, добрите характеристични данни за същия като военнослужещ, направените самопризнания, с които е спомогнал за разкриване на обективната истина, критичното отношение към извършеното, както и имущественото му състояние. В конкретния случай съдът намира, че на обвиняемия следва да бъде наложено административно наказание глоба при значителен превес на смекчаващите обстоятелства в размер на хиляда лева.

Вещественото доказателство по делото – Декларация за семейно, жилищно и имотно състояние вх.№ 13520/18.10.2018г. на ИА „ВК и ВПД“ – 2 листа и Декларация  за семейно, жилищно и имотно състояние вх.№ 2НК-926/29.11.2018г. на в.ф. *** – 2 листа следва да бъдат унищожени като вещи без стойност.

На основание чл. 189 ал. 3 от НПК обвиняемият следва да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на Военен съд – Пловдив направените разноски в размер на 208,00 лева за почеркова експертиза.

Водим от горното, по вътрешно убеждение и въз основа на закона, съдът постанови решението си.

 

                                       

                          

02.10.2019 г.                             ВОЕНЕН СЪДИЯ: