Определение по дело №1253/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2051
Дата: 9 юли 2019 г.
Съдия: Невин Реджебова Шакирова
Дело: 20193100501253
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 4 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............../ 09.07.2019г.,

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - ви състав, в закрито заседание, проведено на девети юли през две хиляди и деветнадесета година, в състав:    

                                                          

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

НЕВИН ШАКИРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Н. Шакирова

въззивно гражданско дело 1253 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХХ от ГПК.

Образувано е по повод въззивна жалба на К.Д.А. срещу Решение № 1209 от 22.03.2019г. по гр.д. № 11429/2018г. по описа на ВРС, IХ-ти състав, с коeто на основание чл. 127, ал. 2 от ЗЗД вр. чл. 32, ал. 2 от СК е отхвърлен предявения от въззивника срещу П.Й.Й. с ЕГН ********** иск за осъждане на ответницата да му заплати сумата от 1 136.19 /хиляда сто тридесет и шест лв. и деветнадесет ст./ лева, представляваща регресно вземане, съставляващо 1/2 от платените от ищеца в периода 01.09.2017г. – 04.07.2018г. общо 2 272.38лв. – вноски по договор за кредит от 15.08.2016г. с „Банка ДСК“ АД, изтеглен само от ищеца, през време на брака между страните по делото, ведно със законната лихва върху сумата считано от датата на предявяване на исковата молба в съда – 26.07.2018г. до окончателното плащане на задължението.

 

Въззивната жалба е основана на оплаквания за неправилност, незаконосъобразност и необоснованост на обжалваното решение, както и за постановяване  при допуснати съществени нарушения на процесуални правила. Фактическите и правни изводи в решението противоречат на събраните по делото доказателства, както и на правилата на житейската логика. На първо място са излагат доводи за неправилно разпределена доказателствена тежест. Текстът на чл. 32, ал. 2 от СК установява оборима презумпция, като доказателствената тежест за оборването й е в тежест на оспорващия съпруг – последният следва да установи, че твърдяните разходи не са извършени или, че удовлетворената с тях нужда не е семейна. В доклада си по делото, ВРС е възложил в тежест на ищеца доказването на предназначението и използването на кредита за нуждите на семейството. Погрешно разпределената доказателствена тежест е отразена в крайния акт на съда, който кредитира показанията на свидетелите на ищеца във връзка с оборване на презумпцията на чл. 32, ал. 2 от СК. Независимо от тежестта на доказване, съдът извел аргументи във връзка с целта на кредита от показанията на свидетеля на ищеца. Тоз извод е необоснован. Безспорно, гражданския брак между страните е сключен през 2014г. и прекратен през 2017г. По време на брака ищеца е сключил 2 договора за банков кредит, първия през 2015г. в размер на 10 000 лв., а втория – през 2016г. – в размер на 15 000 лв. Предмет на спора е втория кредит и с него не са погасявани лични задължения на съпруга. С част от него е рефинансиран предходния кредит от 2015г., а с остатъка са покрити нужди на семейството. Ако се твърди, част от кредита да е използван не за семейни нужди, а за лични такива на съпруга, то ответницата следва да докаже каква част и за какви нужди на ищеца е изразходвана съответно. Оборването на законоустановената презумпция изисква пълно доказване, каквото в случая не е проведено. Показанията на ангажирания от ответницата свидетел са твърде общи, нетрайни във времето, неточни. Доказателствената непълнота по делото не следва да се тълкува във вреда на ищеца, а съобразно правилото на чл. 154 от ГПК – до оборването на презумпцията, се счита, че кредита е покривал семейни нужди. Доколкото доказване от страна на ответницата не е проведено успешно, то моли обжалваното решение да се отмени, а предявеният иск бъде уважен в цялост.

  

В отговор на жалбата П.Й.Й. оспорва доводите в нея. Поддържа други, с които обосновава правилност и законосъобразност на решението на ВРС, което моли да се потвърди. Кредитите са изтеглени от въззивника без съгласието на ответницата, поради което задължението е поето от него без волята на въззиваемата. Сумите са използвани от А. за лична консумация – за закупуване на марихуана и алкохол. С това е оборена презумпцията на чл. 32, ал. 2 от СК. В този смисъл не са налице предпоставки за ангажиране регресната отговорност на П.Й., поради което предяваният на това основание иск е неоснователен.

 

Постъпила е и частна жалба от П.Й.Й. срещу Определение № 6297/16.05.2019г. постановено по същото дело, с което на основание чл. 248, ал. 1 от ГПК е оставена без уважение молбата й за изменение на решението в частта му за разноските, посредством присъждане на адвокатско възнаграждение при условията на чл. 38 от ЗА.

Жалбата е основана на оплаквания за неправилност на определението. Ответницата е лице с материално затруднение, а адвокатът сам определя на кои лица може да окаже безплатна правна помощ. Това основание не се нуждае от доказване /в този смисъл Определение № 95/19.02.2015г. по ч.т.д. № 1451/2014г. на ВКС, II ТО/. Моли в тази връзка да се отмени определението и вместо него се постанови друго, с което на адв. П.В. се присъди възнаграждение в минимален размер.

В отговор на частната жалба К.А. оспорва доводите в нея. За да се присъди адвокатски хонорар при условията на чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА твърди, че следва да има представен договор за правна помощ и списък на разноски. Моли поради това, обжалваното определение да се потвърди.

 

На основание чл. 267, ал. 1 от ГПК при служебна проверка съдът констатира, че жалбите са допустими. Депозирани са от активно легитимирани страни по делото, имащи правен интерес от обжалването, в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК и отговарят на съдържателните изисквания за редовност по чл. 260 и чл. 261 от ГПК. В жалбите не са обективирани искания за събиране на нови доказателства. Делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 02.09.2019г. от 09:30 часа, за която дата и час да се призоват страните по делото.

 

НАПЪТВА на основание чл. 273 вр. чл. 140, ал. 3 от ГПК страните към медиация или към спогодба, като указва на същите, че постигането на спогодба посредством взаимни отстъпки от страна на всяка от тях ще доведе до бързото и ефективно уреждане на спора по между им и ще благоприятства процесуалните и бъдещите извънпроцесуални взаимоотношения по между им. При приключване на делото със спогодба половината от внесената държавна такса се връща на ищеца, на основание чл. 78, ал. 9 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                

                                                                                           2.