Решение по дело №255/2019 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 31
Дата: 12 март 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Ева Василева Иванова
Дело: 20193200900255
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 декември 2019 г.

Съдържание на акта

                                            Р   Е   Ш   Е   Н   И  Е

                                                             № 31

                                           Гр.ДОБРИЧ 12.03.2020г.

                                          В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

  ДОБРИЧКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в публичното заседание на ДЕСЕТИ МАРТ 2020г. в състав:

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВА И.

 

  При участието на секретаря Нели Бъчварова като  разгледа докладваното т.д.№ 255/2019г. по описа на ДОС и за да се произнесе  взе  предвид следното:

 

  Производството е по реда на чл.625 и сл. от ТЗ.

  Образувано е по подадена от адв.Т.Г.,***,като  пълномощник на ***,ЕГН:**********,в качеството му на ЕТ „ ***-ПИП 92“,гр.Добрич,ЕИК ***,молба с правно основание чл.626 от ТЗ.Като твърди,че е неплатежоспособен,съответно свръхзадължен,молителят претендира спрямо него да бъде открито производство по несъстоятелност при условията на чл.630,ал.2 от ТЗ.

  Според ЕТ „ ***-ПИП 92“,гр.Добрич,той не е в състояние да изпълнява изискуеми  парични задължения по търговски сделки към свои контрагенти,както и публичноправни задължения.Налице е спиране на плащанията,дължащо се на обективна и трайна невъзможност търговецът да обслужва финансовите си задължения.Затрудненията на молителя имат траен характер,общото му финансово състояние е лошо,като е невъзможно посрещането на текущи задължения с наличните финансови средства.Молителят не разполага с достатъчно недвижимо имущество,както и други материални или бързо ликвидни активи,достатъчни да покрият паричните му задължения.

  Съдът,като взе предвид постъпилата молба и събраните по делото доказателства,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

  За да открие производство по несъстоятелност,съдът следва да констатира наличието на визираните в чл.607а,ал.1 или ал.2 от ТЗ материалноправни предпоставки,а именно:длъжник,който е търговец;неплатежоспособност на търговеца,съответно свръхзадълженост на дружеството в хипотезата на чл.607а,ал.2 от ТЗ.

  Съгласно чл.608,ал.1,т.1 и 2 от ТЗ,неплатежоспособен е търговец,който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините,свързано с търговската му дейност.

  Доколкото в случая молителят е ЕТ,разпоредбата на чл.742,ал.1 от ТЗ спрямо него е неприложима.

  ЕТ „ ***-ПИП 92“,гр.Добрич,ЕИК ***,безспорно е търговец по смисъла на чл.1,ал.1 от ТЗ,надлежно регистриран и вписан като такъв в Търговския регистър.

  Събраните по делото доказателства удостоверяват,че същият действително има непогасени изискуеми парични задължения,но не и че е неплатежоспособен.

  Съгласно разпоредбата на чл.608,ал.3 от ТЗ,неплатежоспособността се предполага,когато длъжникът е спрял плащанията.Тази разпоредба създава презумпция за неплатежоспособност при спиране на плащанията,но тя подлежи на проверка и е оборима с оглед установеното цялостно финансово състояние на длъжника и в частност,на установените в чл.631 от ТЗ предпоставки.От съществено значение за решаването на въпроса за неплатежоспособността на длъжника е установяването на показателите за ликвидност като количествени характеристики на свързаната с тях възможност на длъжника да изплаща текущите си задължения с наличните краткотрайни активи.Това е така,защото неплатежоспособността на длъжника произтича не просто от наличието на неизплатени от негова страна изискуеми парични задължения към кредитори,а от невъзможността на същия длъжник да ги заплати.Съгласно разпоредбата на чл.608,ал.1,т.1 и т.2 от ТЗ,съдържаща легалното определение за неплатежоспособност,такава е налице,когато търговецът-длъжник не е в състояние да изпълни своите изискуеми парични задължения по търговска сделка или свое публичноправни задължения към държавата и общините,свързани с търговската му дейност.Ето защо,в процесния случай,за обявяването на молителя за неплатежоспособен не е достатъчно да се установи само,че той има изискуеми парични задължения към кредитори,плащането на които задължения е спрял.Това обстоятелство е само една от предпоставките за  приемане,че длъжникът е неплатежоспособен.Останалите са визирани в разпоредбата на чл.631 от ТЗ,с оглед на която норма,за уважаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност следва да се установи,че затрудненията на длъжника не са временни или че той не разполага с имущество,достатъчно за покриване на задълженията,без опасност за интересите на кредиторите.Предпоставките на чл.631 от ТЗ са алтернативни -достатъчно е само една от тях да е налице,за да бъде отхвърлена молбата по чл.626 от ТЗ.

  За изясняване на правно значимите обстоятелства,касаещи финансовото състояние на молителя,по делото беше назначена съдебно-счетоводна експертиза.

  От неоспореното и  прието от съда като обективно и компетентно заключение на вещото лице/стр.46-74/се установява следното:

  Молителят има изискуеми и  неплатени задължения към държавата и общините,както и към кредитори,в общ размер от 92 652 58 лв.,от които главница - 90 971.59 лв. и лихва- 1680.99 лв.

  ЕТ „ ***-ПИП 92“,гр.Добрич,не е обслужвал редовно така установените изискуеми парични задължения.Последното плащане е извършено на 25.09.2019г.,като считано от 26.09.2019г.плащанията са преустановени.

  Финансовият резултат на търговеца за 2018г. е печалба в размер на 11 хил.лв.,а към 31.12.2019г.- печалба в размер на 6 хил. лв.

  През периода 2017-2019г.приходите от продажба на стоки са спаднали драстично,от 3 294 614.69 лв. за 2017г.,на 15 777.44 лв. за 2019г.,което обуславя трайния характер на финансовите затруднения на търговеца.

  Показателите за ликвидност,ефективност и автономност на ЕТ „ ***-ПИП 92“,гр.Добрич,са следните:

  Показатели за ликвидност.

  За 2018г.:

 -Коефициент на обща ликвидност -  1.08642 или 108.642%,което показва,че с краткотрайните си активи търговецът може да изплаща текущите са задължения;

 -Коефициент за бърза ликвидност - 1.08642 или 108.642%,което показва,че с наличните си краткотрайни активи и парични средства молителят може да изплаща текущите си задължения;

 -Коефициент за незабавна ликвидност – 0.96296 или 96.296%,което показва,че с наличните си  парични средства търговецът е в състояние да изплаща текущите си задължения в размер на 96.296%;

 -Коефициент на абсолютна ликвидност,еднакъв с този за незабавна ликвидност,който показва,че търговецът е в състояние да изплаща текущите си задължения.

  Показатели за ефективност.

-Коефициентът  за ефективност на разходите показва,че на всеки 100 лв. вложени разходи се реализират 113.95 лв. приходи.

-Коефициентът  за ефективност на приходите показва,че за получаването на 100 лв.приходи са вложени 87.755 лв. разходи.

  Показатели за финансова автономност.

-Коефициентът на финансова автономност е 0.1235,или 12.3456% и показва,че предприятието е зависимо от кредитори.

-Коефициентът на задлъжнялост е 8.1 или 810% и показва,че предприятието е задлъжняло към кредиторите и изцяло зависимо от тях.

  Показателите за ликвидност,ефективност и автономност за 2019г. са следните:

-Коефициент на обща ликвидност -  е 0.9125 или 91.25% ,което показва,че с краткотрайните си активи търговецът може да изплаща текущите са задължения;

 -Коефициент за бърза ликвидност - 0.9125 или 91.25%,което показва,че с наличните си краткотрайни активи и парични средства молителят може да изплаща текущите си задължения;

 -Коефициент за незабавна ликвидност – 0.0125 или 1.25% показва,че с наличните си  парични средства търговецът не е в състояние да изплаща текущите си задължения.

 -Коефициент на абсолютна ликвидност е еднакъв с този за незабавна ликвидност и показва,че с наличните си  парични средства търговецът не е в състояние да изплаща текущите си задължения.

  Показатели за ефективност.

-Коефициентът  за ефективност на разходите показва,че на всеки 100 лв. вложени разходи се реализират 160.00 лв. приходи.

-Коефициентът  за ефективност на приходите показва,че за получаването на 100 лв.приходи са вложени 62.50 лв. разходи.

  Показатели за финансова автономност.

-Коефициентът на финансова автономност е отрицателна величина – 0.05 и  показва  пълната финансова зависимост на предприятието от кредитори.

-Коефициентът на задлъжнялост също е отрицателна величина – 20 и  показва пълната финансова зависимост на предприятието от кредитори.

  При така установеното финансово състояние на търговеца,съдът намира,че молбата за откриване на производство по несъстоятелност е неоснователна и като такава следва да се отхвърли.

  Показателите за ликвидност представляват количествени характеристики на способността на предприятието да изплаща текущите си задължения със краткотрайните си активи,без разходите за бъдещи периоди.Следователно,релевантно за икономическото състояние на длъжника е това имущество,което е бързо ликвидно,а не имуществото изобщо.В тази връзка,основен показател за определяне състоянието на неплатежоспособност е коефициентът на обща ликвидност,т.е. съотношението краткотрайни активи към краткосрочни задължения.В този смисъл е постановеното от ВКС,I т.о.,Решение № 71/30.04.2015г.по т.д.№ 4254/2013г.,в което съдебният състав се е  произнесъл по въпроса за значението на коефициентите за ликвидност и останалите финансово-икономически показатели и тяхната тежест при определяне състоянието на неплатежоспособност.Установените по настоящото дело от заключението на ССЕ стойности на коефициентите на обща и бърза ликвидност на предприятието на молителя обосновават извод,че търговецът има достатъчно краткотрайни активи и парични средства,с които да изплаща текущите си задължения към кредитори,без опасност за интересите им.Предприятието осъществява търговска дейност,в резултат на която реализира  печалба,т.е финансовите резултати на ЕТ „ ***-ПИП 92“ представляват положителна величина.Способността на молителя да реализира  печалба показват и отчетените показатели за ефективност.

  Коефициентите на   незабавна и на абсолютна ликвидност сами по себе си не отразяват икономическото състояние на търговеца,както и не винаги са измерител за ефективно управление на финансовия ресурс,поради което са от категорията на помощните коефициенти.Помощни са и коефициентите на финансова автономност и задлъжнялост,като лошите им стойности при добри показатели на общата и бърза ликвидност също не сочат на наличие на състояние на неплатежоспособност на търговеца,а са само индиция за евентуално бъдещо настъпване на такова състояние.

  Предвид гореизложеното,съдът намира  презумпцията на  чл.608,ал.3 от ТЗ за оборена.Макар и да е спрял плащанията към кредитори,молителят не се намира в състояние на неплатежоспособност,поради което спрямо него не са налице законовите  предпоставки за откриване на производство по несъстоятелност.

  При  този изход на делото ЕТ „ ***-ПИП 92“ следва да бъде осъден да заплати по сметка на Добрички окръжен съд дължимата по чл.24,ал.1,т.1 от Тарифа за държавните такси,които се събират от съдилищата по ГПК,държавна такса в размер на 50.00 лв.

  Воден от гореизложеното,Добричкият окръжен съд

 

                                           Р      Е      Ш      И :

 

  ОТХВЪРЛЯ подадената от  адв.Т.Г.,***,в качеството му на пълномощник на ЕТ „ ***-ПИП 92“,ЕИК ***,със седалище и адрес на управление:гр.Добрич,ул.“ ***“ № 55,вх.Г,ет.1,ап.3,представляван от ***,ЕГН:**********,молба за обявяване неплатежоспособността на търговеца и за откриване спрямо него на производство по несъстоятелност.

  ОСЪЖДА ЕТ „ ***-ПИП 92“,ЕИК ***,със седалище и адрес на управление:гр.Добрич,ул.“ ***“ № 55,вх.Г,ет.1,ап.3,представляван от ***,ЕГН:**********, да заплати в полза на Окръжен съд,гр.Добрич,държавна такса за образуване на делото в размер на 50 лв./ петдесет лева/.

  РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване  пред Апелативен съд,гр.Варна в 7-дневен срок от съобщаването му.

  Препис от решението да се връчи на молителя,чрез пълномощника му по делото-адв. Т.Г. на посочения в молбата адрес.

                                                                               

                                                                              ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: