Решение по дело №1518/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1210
Дата: 19 август 2020 г.
Съдия: Ралица Добрева Андонова
Дело: 20207050701518
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш     Е     Н     И     Е

 

                  /       .08.2020 год.

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Х касационен състав

На шести август през две хиляди и двадесета година 

В публично заседание в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

ЧЛЕНОВЕ: НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

РАЛИЦА АНДОНОВА

 

 

Секретар: Добринка Долчинкова

Прокурор при Варненска окръжна прокуратура: АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ

като разгледа докладваното от съдия Ралица Андонова

кАНД № 1518 по описа на съда за 2020 година,

За да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК вр.чл.63 ал.1 ЗАНН и е образувано по касационна жалба от Е.В.М., ЕГН **********, от гр.Варна,  чрез пълномощника му адв.А.Х. ***, против Решение №772/08.06.2020г по АНД № 1348/2020г на ВРС, ХХХVІІІ с-в, с което е потвърдено издаденото от Началника на група в сектор „ПП“ при ОД на МВР-Варна НП №20-0819-000029/04.02.2020г и наложената на касатора Глоба в размер на 200лв. на осн.чл.179 ал.2 пр.1 от Закона за движението по пътищата. Релевирано е касационното основание по чл.348 ал.1 т.2 от НПК, приложим по препращане от чл.63 от ЗАНН –неправилно приложение на материалния закон, като се оспорва извода на ВРС за движение с несъобразена скорост като причина за настъпване на ПТП; както и в частта относно присъдените на ответната страна разноски с твърдение, че такива не са били поискани, касаторът не е бил уведомен за това и не му е дадена възможност да изрази становище, съотв. да възрази против размера им. С тези аргументи настоява за отмяна на решението и на НП като незаконосъобразни, и претендира присъждане на разноски пред двете инстанции. В съдебно заседание адв.Х. се явява лично и поддържа изцяло жалбата на изложените в нея основания.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР-Варна, сектор „ПП“, чрез процесуалния си представител ст.ю.к.К.А., са депозирали писмени бележки със становище за неоснователност на жалбата по аргументите, изложени от ВРС, с искане за отхвърлянето й като неоснователна и присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Участващият в производството представител на Окръжна прокуратура – Варна изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

 

Касационната инстанция счита жалбата за неоснователна.

 

Въз основа на събраните в хода на съдебното следствие релевантни доказателства, анализирани в тяхната съвкупност, въззивният съд приел за установено от фактическа страна, че на 02.01.2020г касаторът Е.М. управлявал собствения си л.а. „Опел Астра“ с рег. № В **** НР в гр.Варна, по бул.“Ян Хунияди” в посока към бул.”Вл. Варненчик”. В автомобила заедно с него се возели и други лица, сред които и св.Виктор Василев.

В района на пътен възел „Комитово ханче” при навлизане в дясната крива, асфалтът от пътния участък бил мокър. Там касаторът изгубил контрол над управлявания лек автомобил и самокатастрофирал, удряйки се в бордюра вляво по посока на движението. Пристигналият на място екип на ОДМВР - Варна в състав свидетелите Анатоли Стойков и Красимир Димитров установили водача – собственик на МПС, извършили оглед на местопроизшествието, снели обяснения от присъстващите и установили механизма на ПТП, описан в съставения протокол от същата дата. За установеното административно нарушение, квалифицирано по чл.20 ал.2 от ЗДвП, св.С. съставил АУАН против М.. При личното предявяване на акта водачът декларирал, че не е нарушил закона, и че ще опише възраженията си в писмен вид. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН постъпило възражение, с което М. заявил, че преди инцидента е управлявал л.а. със скорост 40 км/ч, при добра видимост и при спазване на всички правила за движение, като едва след това видял, че някои участъци от пътя са заскрежени, но предварително не е имало никаква възможност да предположи, че състоянието на пътя е изисквало повишено внимание, че не е отговорен за настъпилото ПТП, понеже не е било във възможностите му да го избегне, и настоява за отмяна на АУАН. Комисията по чл.52 ал.4 от ЗАНН извършила разследване и дала становище (Справка рег.№ 819-1357/15.01.2020г за неоснователност на възраженията. Въз основа на акта било издадено и НП, с което АНО възприел фактическите констатации на актосъставителя и правната квалификация на нарушението, за което на осн.чл.179 ал.2 пр.1 от ЗДДвП наложил на М. Глоба в размер на 200лв.

При така установената фактология ВРС приел от правна страна, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените за това срокове, при спазване на процедурите по ЗАНН, и съдържат всички императивни реквизити по чл.42, респ. чл.57 от ЗАНН, вкл. пълно, точно и ясно описание на нарушението от фактическа страна. По приложението на материалния закон съдът приел, че в случая вмененото на М. административно нарушение е безспорно доказано с всички събрани в производството гласни и писмени доказателства, то е обективно съставомерно и правилно квалифицирано по чл.179 ал.2 пр.1 от ЗДвП, и за него е наложена глоба в абсолютния предвиден с  текста размер от 200лв. Същевременно съдът обсъдил всички възражения на настоящия касатор и изложил мотивирани съображения за тяхната неоснователност. Така на първо място относно възражението, че е управлявал МПС със скорост, по-ниска от максимално позволената за този пътен участък, въззивният съд посочил, че несъобразената скорост няма конкретни физически парамерти и не е нужно да бъде изчислявана, понеже за всяка конкретна ситуация съобразена е онази скорост на движение, която позволява на водача да го владее и управлява така, че с поведението си да не стане причина за настъпване на ПТП. Съдът е посочил, че ако скоростта на движение на управлявания от М. л.а. е била съобразена с конкретните пътни условия (мокър асфалт през месец януари) и с релефа на местността (дясна крива), то тази скорост би му позволила да спре и не би настъпило ПТП. От друга страна съдът преценил, че настоящият случай на нарушение не разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните случаи на нарушения от този вид, то правилно не е било квалифицирано от АНО по чл.28 от ЗАНН. С тези съображения съдът потвърдил НП, като присъдил на АНО и юрисконсулство възнаграждение в размер на 120лв.

Настоящият касационен състав преценява така достигнатите от предходния правни изводи по същество като доказателствено обвързани, обосновани и законосъобразни, изцяло ги споделя и се позовава на тях на осн.чл.221 ал.2 изр.2 от АПК. Релевираните с касационната жалба оплаквания са били обсъдени и мотивирано отхвърлени от въззивния съд като неоснователни, и към момента на постановяване на това решение липсват основания за промяна на това становище.

На първо място твърдението, че решението не е съобразено със събраните по делото доказателства, е изцяло декларативно, което обективно лишава съда от възможност да го коментира. Независимо от това, то е и неоснователно, тъй като въззивният съд е обсъдил всички събрани доказателства по делото – гласни и писмени, като е изложил съображения кои от тях в коя част кредитира и защо. При преценката на доказателствата предходният съдебен състав не е допуснал процесуални нарушения, нито такива на формалната логика, поради което настоящият е обвързан с тях съобразно установеното с чл.220 от АПК забрана за нови фактически установявания. Най-силният аргумент за неоснователност на това възражение обаче е фактът, че самият Е.М. в нито един момент не е оспорил фактите, описани в АУАН и в НП, нещо повече – именно въз основа на неговите обяснения е изяснен механизма на ПТП, той е подписал без възражения и съставения за целта протокол (възраженията му са против съставяне на АУАН, но не са свързани с фактите).

На следващо място въпреки че твърди несъответствие на правните изводи на ВРС с актуалната съдебна практика, касаторът се позовава на такава от 2012г, т.е. с 8-годишна давност, при това – неотносима към настоящия казус. В първото цитирано решение се говори за „действие, довело до възникване на рискова ситуация, и настъпването на съответното ПТП...”, т.е. за действие, очевидно различно от самото управление на МПС, каквото в конкретния случай няма. Второто решение третира случай, в който към момента на настъпване на ПТП е валял дъжд и пътят е бил омкър – отново неотносимо към този казус, в който дъжд не е валял и пътят не е бил мокър, а според показанията на св.Василев на касатора близо по него е имало капеща чешма и участъци от пътя са били заледени. Поради изложеното никой от цитираните съдебни актове не е от естество да промени правните изводи, възприети от ВРС. Независимо от горното следва отново да бъде подчертано, че разбирането на законодателя за съобразена скорост е това по чл.20 ал.2 от ЗДвП – управление със скорост, позволяваща на водача да спре пред всяко предвидимо препятствие; водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението. Наличието на заледен участък на пътя след 22:00ч на 02.01. е предвидимо препятствие с оглед температурите през този годишен сезон и тъмната (т.е. по-студената) част на денонощието, когато М. е предприел управление на МПС. Дори да е управлявал с по-ниска от максимално разрешената скорост (което е логично и предвид предстоящото навлизане в завой), тази скорост не му е позволила да реагира така, че да предотврати ПТП, поради което не е била съобразена с конкретните пътни условия.

В идентичен смисъл обосновано, правилно и законосъобразно се е произнесъл и ВРС с проверяваното си решение, отхвърляйки като неоснователна жалбата на М. против НП, с което за нарушението по чл.20 ал.2 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 200лв. В тази част касационната жалба е неоснователна.

Такава е тя и в частта против присъждането на юрисконсултско възнаграждение. Не отговарят на истината твърденията, че такова искане от АНО не било направено, или алтернативно – че то не било известно на касатора, който бил лишен от възможността да изрази становище. Видно от протокола от проведеното на 04.06.2020г открито съдебно заседание по делото, молбата на ст.ю.к.Лукова е докладвана от първоинстанционния съд, с изрично цитиране на искането за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, и това е станало в присъствието на адв.А.Х. в същото заседание, в което са били разпитани тримата свидетели и е даден ход по същество. Въпреки че е имал такава възможност, пълномощникът на касатора не е изразил становище по размера на претендираното юрисконсултско възнаграждение, което квалифицира като неоснователни твърденията му за противното. Вярно е, че в полза на АНО е присъден максималния размер по чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ, приложима на осн.чл.78а ал.8 от ГПК и чл.37 ал.1 от Закона за правната помощ, но това е възнаграждение за първа инстанция и възражение за прекомерност не е направено. Поради изложеното липсва основание за изменение на проверяваното решение и в частта за присъдените разноски.

  С оглед изхода на спора, на ответната страна се следва присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 80лв. на осн.чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ.

Мотивиран от изложеното и съобразно правомощията си по чл.221 ал.2 от АПК касационният съдебен състав

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №722/08.06.2020г по АНД №1348/2020г на ВРС, ХХХVІІІ с-в, с което е потвърдено издаденото от Началника на група в сектор „ПП“ при ОД на МВР-Варна НП №20-0819-000029/04.02.2020г и наложената на Е.В.М., ЕГН **********, от гр.Варна, Глоба в размер на 200лв. на осн.чл.179 ал.2 от Закона за движението по пътищата.

ОСЪЖДА Е.В.М., ЕГН **********, от гр.Варна, да заплати в полза на ОДМВР – Варна юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 (осемдесет) лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: 1.                                2.