Решение по дело №2173/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7905
Дата: 27 ноември 2017 г. (в сила от 3 декември 2018 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100102173
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 февруари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

27.11.17г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 26.10.17г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 2173/16г. и констатира следното:

Предявен е иск от „М.ц.А.“ ООД против А. Т. с правно основание чл. 45 от ЗЗД за сумите: 25 500 лева и 5 375, 69 лева /обезщетения за имуществени вреди/. Претендира се и законната лихва върху посочените суми за периода – след завеждане на делото.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Страните /ищецът – изпълнител; ответницата – възложител/ са били обвързани от правоотношение /възникнало на основание споразумение от 07.07.14г./ за „съхранение на стволови клетки“. Ищецът поддържа, че с действията си /сезиране на административен и съдебен орган, съответно чрез разгласяване сред обществото на невярна информация, на злепоставяща дружеството информация/ ответницата е уронила имиджа /доверието, търговската репутация, авторитет/ на медицинското заведение сред обществеността, сред потребителите на услугите на ищеца, сред търговските партньори на фирмата. С оглед това – ищецът претендира обезщетяване на тези вреди до размера на заявените суми: 25 500 лева /с тази сума дружеството съизмерява претърпените имуществени загуби през 2016г., следствие от намаляване на оборота на фирмата при осъществяване на търговската й дейност/ и 5 375, 69 лева /направени разходи за пътуване в чужбина по повод изясняване на търговските отношения на ищеца с негов чуждестранен партньор във връзка с разгласената от ответницата злепоставяща дружеството информация/.

Искът е процесуално допустим:

Допълнително депозираната от ищеца писмена молба /от 26.01.17г./ при условията на чл. 143, ал. 2 от ГПК на практика представлява конкретизация /“пояснение“, „допълнение“/ на първоначално депозираната искова молба, а не предявяване на изцяло нов /различен/ иск. Възраженията на ответницата в тази връзка са – неоснователни.

Искът е неоснователен:

Изправността на страните в рамките на процесното правоотношение – не е предмет на настоящото дело /този правен спор е бил предмет на друг гражданско правен, съдебен спор - приключил с негативен за ответницата краен резултат/. На практика по настоящото дело процесните суми за заявени не във връзка с изправността на страните по процесната договорна връзка /не на договорно основание/, а на деликтно такова – в хипотезата на чл. 45 от ЗЗД. С оглед това – предмет на преценка по настоящото дело е това: дали с действията си ответницата е засегнала имиджа, търговската репутация, авторитета на, доверието във – дейността на медицинското заведение. В тази връзка:

По делото не е спорно /а този факт е и надлежно удостоверен със събраният писмен и гласен доказателствен материал – преценен в съвкупност/, че ищцата е сезирала административен орган /ИАТ/ и съдебен орган с оглед осъществяване на проверка досежно законосъобразността на извършваната от дружеството дейност. Такъв тип поведение /сезиране на държавен орган/ принципно не може да се окачестви като „противоправно“ поведение по смисъла на чл. 45 от ЗЗД. Законът съдържа изрична регламентация в тази връзка /в тази насока са разпоредбите на чл. 109 от АПК във връзка с чл. 107 от АПК и чл. 108 от АПК, съответно чл. 2 от ГПК/. С оглед категоричността /еднозначността/ на цитираните законови текстове – действията на ответницата /изразяващи се в сезиране на посочените държавни органи/ сами по себе си – не могат да обосноват ангажиране на имуществената й отговорност при условията на деликтна отговорност. От друга страна:

В хипотеза като процесната /при сезиране със сигнал, жалба, иск/ на държавен орган принципно не може да се констатира наличие на причинно следствена връзка между поведението на съответното лице /“делинквент“/ и съответната евентуално настъпила имуществена вреда, доколкото – държавните органи не се явяват съконтрахенти на фирмата /т.е. тяхната дейност не може сама по себе си да засегне търговският оборот на дружеството, особено и предвид факта, че липсват доказателства, съответно и твърдения в рамките на инициираните от ответницата производства спрямо ищеца да са били наложени принудителни, ограничителни и всякакви други мерки, които да засегнат по какъвто и да било начин правната, имуществена сфера на фирмата; напротив и административната процедура и съдебната такава са приключили с – позитивен за дружеството краен резултат/.

Твърдението на ищеца, че ответницата е разгласила злепоставяща фирмата информация сред обществеността /в град Плевен/ не може да се приеме за надлежно /еднозначно, категорично/ доказано по делото. В тази връзка:

От една страна – показанията на разпитаните в тази връзка свидетели са противоположни. На практика и самата свидетелка на ищеца заяви, че „не помни конкретен случай, в който да се е говорило в града“ за процесното правоотношение /“проблем“/.

От друга страна – релевантното обстоятелство в случая е това: да бъде установено по делото, че процесната невярна /злепоставяща дружеството/ информация е достигнала до знанието на конкретни съконтрахенти на фирмата /а не просто до знанието на което и да е физическо лице или колега във фирмата – в каквато насока са свидетелските показания/. Само в такава хипотеза би могло да се приеме /да се констатира/ наличие на причинно следствена връзка между съответното действие на „делинквента“ и евентуално настъпилата от същото имуществена вреда /отдръпване на клиенти, търговски партньори, намаляване на оборот/. Действително – и физически /съответно юридически/ лица, които не са преки съконтрахенти на фирмата биха могли да бъдат бъдещи /потенциални/ такива, т.е. изнасянето на злепоставяща фирмата информация и пред такива субекти принципно би могла да доведе до настъпване на процесната /претендираната/ вреда. В такава хипотеза обаче „изискваната“ от чл. 45 от ЗЗД причинно-следствена връзка се явява /принципно/ съществено по-трудно установима, така че – удостоверяването й предполага събиране на убедителни доказателства. Такива доказателства /освен показанията на свидетелката на ищеца - т.е. други доказателства, които да подкрепят нейните показания/ не са ангажирани по делото.

Последният извод на председателя на състава е направен в контекста на обстоятелството, че – отговорността по чл. 45 от ЗЗД принципно позволява съществено засягане на правната /имуществената/ сфера на съответното лице /делинквент/. С оглед това – всяка от предпоставките на цитираният законов текст /извън хипотезата на чл. 45, ал. 2 от ЗЗД, която размества доказателствената тежест/ следва да бъде установена от ищеца – категорично /еднозначно/.

По същите съображения – претенцията се явява неоснователна и по отношение на другата заявена сума в размер на 5 375, 69 лева /предпоставка за уважаване на този иск също е – наличието на портивоправност в поведението на ответницата, а такава в случая, предвид изложените по-горе съображения – не може да се констатира/. От друга страна – конкретиката на събраният по делото доказателствен материал /писмен и гласен, преценен в съвкупност/ в случая налага извода, че процесната среща в чужбина не е била провокирана от достигнал до чуждестранният съконтрахент на ищеца сигнал от: процесните държавни органи, от самата ищца, от търговски партньори на дружеството, от обществеността в град Плевен. Напротив - представеното по делото писмо в тази връзка установява, че процесната среща в чужбина е била инициирана от чуждестранното дружество по повод предходно изискана от самият ищец информация /а не по сигнал от останалите изброени по-горе субекти/.

С оглед неудостоверяването на иска по основание, председателят на състава не обсъжда писмените доказателства, събрани във връзка с размера на претенциите.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 45 от ЗЗД на „М.ц.А.“ ООД против А.А.Т. ЕГН **********.

ОСЪЖДА „М.ц.А.“ ООД да плати на А.А.Т. – 1 600 лева съдебни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: