Определение по дело №738/2009 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 октомври 2009 г.
Съдия: Румяна Бакалова
Дело: 20091200500738
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 31 юли 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер

78

12.03.2008 г.

Град

Кърджали

Окръжен Съд - Кърджали

На

03.12

Година

2008

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Тонка Гогова Балтова

Мария Дановска Кирил Димов

Съд. заседатели:

като разгледа докладвано от

Тонка Гогова Балтова

Въззивно частно гражданско дело

номер

20085100500037

по описа за

2008

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 217 във вр. с чл. 473 от ГПК /отм./ във вр. с § 2 ал. 2 от ГПК.

С определение от 20.12.2007 г. съдията по вписванията при районен съд- Крумовград е отказал вписването на договор за доброволна делба на съсобствени недвижими имоти с № 106, том XII, дело № 2219, рег. № 17681/20.12. 2007 г. по описа на нотариус Калин Димитров с район на действие Районен съд- гр. Кърджали, с рег. № 020 на Нотариалната камара.

Недоволна от така постановеното определение е останала жалбодателката Хатидже Адем Мустафа, която чрез пълномощника си го атакува като незаконосъобразно и необосновано, с молба да бъде отменено. Сочи се в жалбата, че разпоредбата на чл. 35 от ЗС се явява специална относно договорите за доброволна делба на съсобствени недвижими имоти и като такава дерогира общата- тази на чл. 18 от ЗЗД. Законодателят въвел като единствено изискване по отношение на формата на договорите за доброволна делба на недвижими имоти писмената форма с нотариално заверени подписи, а нотариалната форма не е задължителна и нотариусът не изготвя нотариален акт, а заверява подписите на договорилите се съделители, т.е. извършвал удостоверително нотариално действие, регламентирано в разпоредбата на чл. 466 ал. 2 от ГПК. Според тази разпоредба другите нотариални действия, могат да се извършват от всеки нотариус, без оглед на връзката между района на неговото действие и съответното удостоверяване. Неправилно било да се тълкува разширително разпоредбата на чл. 466 ал. 1 от ГПК, която касаела единствено нотариалните актове. Моли да се отмени определение № 6/20.12.2007г. на съдията по вписванията при Районен съд- Крумовград.

Окръжният съд при извършената проверка, констатира:

С молба вх. рег. № 1/20.12.2007 г. на службата по вписванията гр. Крумовград, нотариус Калин Николов Димитров с район на действие на Кърджалийския районен съд, представил за вписване договор за доброволна делба на недвижими имоти, останали в наследство от общ наследодател, сключен между Игнат Исаев Мерджанов, Иво Исаев Мерджанов, Методи Исаев Мерджантов и Венко Исаев Мерджанов. Съгласно договора за доброволна делба, съделителят Игнат Исаев Мерджанов станал собственик на подробно описани в договора недвижими имоти, а останалите получили за уравнение на дяловете парични суми.

За да откаже вписването на договора за доброволна делба, съдията по вписванията е приел, че молбата за вписване на договор за доброволна делба на съсобствени недвижими имоти: акт № 106, том XII, дело № 2219, рег. № 17681/ 20.12.2007 г. по описа на нотариус Калин Димитров с район на действие- Районен съд- гр. Кърджали, с рег. № 020 на Нотариалната камара, е недопустима. Прието е, че Игнат Исаев Мерджанов получавал в дял и ставал собственик на наследствени земеделски земи, находящи се в района на община Крумовград- в землището на село Кожухарци, а съгласно разпоредбата на чл. 466 ал. 1 от ГПК нотариалните актове за прехвърляне на собственост или за учредяване на вещно право върху недвижими имоти и удостоверяване на право на собственост върху такива имоти, се извършвало от нотариус, в чийто район се намира имотът. Прието е също, че разпоредбата на чл. 35 ал. 1 от ЗС определяла, че доброволната делба на наследствените земеделски земи имала вещно- прехвърлително действие от момента на нотариалната заверка на подписите на страните по него, от който момент се ликвидирала съсобствеността и всеки съсобственик ставал изключителен собственик на това, което е получил в свой дял, като следвало разпоредбата на чл. 466 ал.1 от ГПК да се тълкува разширително и се приеме, че при договора за доброволна делба компетентен да извърши нотариалната заверка на подписите, бил нотариуса, в чийто район се намират недвижимите имоти. И тъй като в случая поделяемите съсобствени недвижими имоти- предмет на договора за доброволна делба, се намирали в района на община Крумовград, компетентен да извърши нотариалната заверка на подписите бил нотариуса с район на действие Районен съд- гр. Крумовград.

Тези изводи на съдията по вписванията при Районен съд- Крумовград, респ. актът с който се е произнесъл, са незаконосъобразни. Безспорно е, че съгласно разпоредбата на чл. 18 от ЗЗД, договорите за прехвърляне на собственост или за учредяване на други вещни права върху недвижими имоти, трябва да бъдат извършени с нотариален акт, а последните съгласно разпоредбата на чл. 466 ал. 1 от ГПК се извършват от нотариуса, в чийто район се намира имотът. Съгласно разпоредбата на чл. 35 ал. 1 от ЗС обаче, която е специална спрямо тази на чл. 18 от ЗЗД, договорът за доброволна делба, когато има за предмет недвижими имоти, както е в случая, трябва да се извърши писмено и подписите на участващите в него лица, трябва да бъдат удостоверени по нотариален ред. При договора за доброволна делба се касае до удостоверяване на подписи върху частен документ по смисъла на чл. 465 ал. 1 б. „б” от ГПК и нотариална форма по смисъла на чл. 18 от ЗЗД, не е необходима. Недопустимо е разширително тълкуване на правните норми, уреждащи конкретно и изчерпателно отделните хипотези на нотариалните производства. Впрочем, изрично разпоредбата на ал. 1 на чл. 466 от ГПК посочва, че само нотариалните актове за прехвърляне на собственост или за учредяване на вещно право върху недвижим имот се извършва от нотариуса, в чийто район се намира имотът. А другите нотариални действия- каквото е и нотариалното удостоверяване на подписи на частен документ, могат съгласно ал. 2 на чл. 466 от ГПК, да се извършват от всеки нотариус без оглед на връзката между района на неговото действие и нотариалното удостоверяване. Поради това, отказа на съдията по вписванията при районен съд Крумовград, е незаконосъобразен и като такъв следва да се отмени като се задължи същия да извърши вписване на процесния договор за доброволна делба на недвижими имоти. Поради изложеното окръжният съд

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯВА определение № 6 от 20.12.2007 г. насъдията по вписванията при районен съд- Крумовград, с което е отказано вписването на договор за доброволна делба на съсобствени недвижими имоти: акт № 106, том XII, дело № 2219, рег. № 17681/20.12. 2007 г. по описа на нотариус Калин Димитров с район на действие- Районен съд- гр. Кърджали, с рег. № 020 на Нотариалната камара и ЗАДЪЛЖАВА съдията по вписванията при районен съд- Крумовград да извърши вписването на договор за доброволна делба на съсобствени недвижими имоти, останали в наследство от общ наследодател, сключен между Игнат Исаев Мерджанов, Иво Исаев Мерджанов, Методи Исаев Мерджантов и Венко Исаев Мерджанов по молба вх. рег. № 1/20.12.2007 г. на службата по вписванията гр. Крумовград на нотариус Калин Николов Димитров с район на действие на Кърджалийския районен съд.

Определението е окончателно.

Председател: Членове: 1/ 2/