Разпореждане по дело №10177/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 27324
Дата: 17 август 2018 г. (в сила от 11 септември 2018 г.)
Съдия: Десислава Николаева Зисова
Дело: 20181100110177
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

Гр.София, 17.08.2018 г.

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, I ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 10 състав, в закрито заседание в състав:

СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА ЗИСОВА

 

Като разгледа докладваното от съдията гр.д. №10177/2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба от З.С.С., с която са предявени искове срещу А.С.– В.Т., Висшия съдебен съвет, Република България и Върховния касационен съд (ответник по присъединеното гр.д. №10695/2018 г.) за неимуществени вреди от деликт, изразяващ се в постановяване на незаконосъобразна присъда от Великотърновския апелативен съд, потвърдена с решение на ВКС.

С исковата молба ищецът сочи, че е осъден с влязла в сила присъда за убийство и му е наложено наказание „доживотен затвор“, като твърди присъдата да е незаконосъобразна поради допуснати процесуални нарушения – ограничаване правото на защита при приемане на съдебно-медицинска експертиза за причината на смъртта на пострадалата, кредитиране на неверни показания на свидетелката С.С.Е., неотразяване в протокола от съдебното заседание на ВКС на последната дума на подсъдимия и др. Ищецът счита, че процесуалните нарушения са довели до неправилна присъда, а причина за тях са „неквалифицирани и некомпетентни съдии“, отговорност за което носят съдилищата, в които последните работят, Висшият съдебен съвет, който следва да ги контролира и държавата. По тази причина претендира ответниците да му заплатят вредите, които понася поради изпълнение на наказанието по незаконосъобразната присъда.

При тези твърдения съдът намира иска за недопустим.

Допустимостта на исковото производство се обуславя от надлежни твърдения, които да обосновават възникване на признати от правото права. Надлежни са тези твърдения, които при доказването им, могат да доведат до възникване на претендираното право. И обратно – ако ищецът твърди факти, които не са от естество да доведат до възникване на твърдяното право или ако претендира права, които не са признати от законодателството на държавата, производството е безпредметно – няма да доведе до признаване в полза на ищеца на твърдяното право, тъй като то не съществува, поради което процесът се явява ненужен. В този смисъл е принципът, възприет в тълкувателната практика на ВКС, проведен т т.16 на ТР №4/2013 г. на ОСГТК на ВК и т.10 на ТР №7/2014 г. на ОСГТК на ВКС.

В случая ищецът се позовава на незаконосъобразност на присъда, която обаче е влязла в сила и не е отменена по извънредните способи за отмяна на влезли в сила актове (в този смисъл твърденията, изложени в края на исковата молба по гр.д. №10695/2018 г.). Претендират се вреди от изпълнение на наказание, което е наложено с влязъл в сила акт. Преценка за законосъобразността на всички актове на съда се извършва в рамките на инстанционния контрол в наказателното производство от наказателния съд. Преценката за законосъобразност на присъдата не може да се извършва от гражданския съд, включително дали са извършени процесуални нарушения при събиране на доказателствата и провеждане на съдебното следствие. На основание чл.300 ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд - дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. След като гражданският съд няма да бъде във възможност да преценява осъществил ли се е твърденият деликт, разглеждането на делото се явява безпредметно.

Отделно от това – налице е специален ред за обезщетяване на вреди от незаконни актове на съда и другите правоохранителни органи – уреден в ЗОДОВ. С този закон са установени правилата за обезвреда при незаконно повдигане и поддържане на обвинение или постановяване на незаконосъобразни съдебни актове. Предпоставка за предявяване на иска е отмяна на присъдата по съответния за това процесуален ред – от наказателния съд. Към настоящия момент влязлата в сила присъда не е отменена, а исковете за вредите от нея се явяват преждевременно предявени.

По изложените по-горе съображения производството по делото следва да бъде прекратено като недопустимо.

 

Поради което и на основание чл.130 ГПК, Софийският градски съд

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

ВРЪЩА исковата молба, по която е образувано гр.д. №10177/2018 г. по описа на СГС, I ГО, 10 състав, заедно с присъединеното към него гр.д. №10695/2018 г.

Разпореждането подлежи на обжалване пред Софийския А.С.в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

 

СЪДИЯ: