Решение по дело №2432/2020 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юни 2022 г.
Съдия: Минчо Стоянов Минев
Дело: 20202230102432
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   260038

22.06.2022 г., гр. Сливен

 

В  ИМЕТО   НА    НАРОДА

СЛИВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                          VІ-ти  ГРАЖДАНСКИ състав

в публично заседание на шестнадесети декември две хиляди двадесет и първа година, в следния състав:

                                                                                 председател: МИНЧО МИНЕВ                                                       

секретар: ТАНЯ ИВАНОВА

  прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ МИНЧО МИНЕВ

гр. дело 2432 по описа за 2020 година.

 

Делото е образувано по молбата на дирекция „Социално подпомагане“ Котел /ДСП/ в която се излага, че от 2010г. лицата З.А. и А. Г. са живяли на семейни начала, от което се родила, през 2015-та година, дъщеря им М.. Твърди се, че на няколко пъти майката изоставяла момичето на грижите на мъжа и тъй като било преценено, че поради това то е дете в риск, била започната работа по случая. В началото на 2016-та г. майката посетила приемната на отдел „Закрила на детето“ и подала устен сигнал, че желае М. да бъде настанена в дом, тъй като се скарали с бащата. Както се изразява автора на молбата, случая бил затворен през август 2016г., тъй като било преценено, че е отпаднал риска от изоставяне на детето и не съществува опасност за живота и здравето му. В това време, а и докато почине през м.март 2018г., именно бащата полагал грижи за момичето, подпомаган от своите родители.

На 15.02.2019г. последните - бабата и дядото по бащина линия, подали в ДСП Котел сигнал, че майката не се грижи за детето и по тази причина изразили желание то да бъде настанено в семейството им. Тъй като било констатирано, че майката не живее на известния в дирекцията адрес, а се получили сведения, че е в друго населено място с новия си мъж/съжител, директора на институцията издал заповед, с която детето М. било настанено временно, по административен ред, в семейството на М. и Г.  В последствие, с решение на съда тази мярка за закрила била потвърдена, със срок на действие една година. По причина, че той е изтичал, ДСП Котел депозира молба пред съда, с искане отново да бъде взета същата по вид мярка, като детето отново да бъде настанено в семейството на бабата и дядото по бащина линия.

Пояснява се, че в дирекцията бил изработен план, по който майката да осъществява срещи с детето, още повече, че тя подала искане момичето да бъде реинтегрирано в семейна среда. Такива срещи се провеждали, но от бабата и дядото постъпила информация в дирекцията, че след тях детето е стресирано, в депресия и се начурквало. От събраната от социалните работници информация било установено, че между майката и детето не е изградена емоционална връзка и въпреки, че жената е оценена като лице с необходим родителски капацитет и въпреки силното й желание малолетната М. вече да живее в семейството й и тя да се грижи за нея, от ДСП Котел било преценено, че детето не е подготвено да се върне при майка си и поради това директора издал заповед, с която то отново било настанено в семейството на бабата и дядото по бащина линия. От съдът се иска с решение тази мярка да бъде потвърдена.

В проведените съдебни заседания за ДСП Котел, бабата и дядото, както и за майката се явиха техни процесуални представители, които поддържаха вече заетите от тях в писмен вид позиции. Роднините на детето присъстваха и и лично в заседанията.

След като обсъди събраните по делото доказателства съда намери за установено следното от фактическа страна:

Видно от удостоверение № …., издадено от община Сливен въз основа на акт № …..., детето М.А.Г. е родено на ***г., а негови родители са З.А. Б. и А. Г.Г. Безспорен по делото факт е, че на 30.03.2018г. бащата е починал. Той се установява и от нарочен, официален свидетелстващ документ- препис-извлечение от акт за смърт, издаден на 01.04.2018г. от с.Градец, община Котел, Сливенска обл.

Също безспорен факт е, че родители на А. Г. са М. Николова Г. и Г.А.Г.. Те, видно от документите, представляващи листи №№ 12,13 и 14 от материалите по делото, са подали заявление и декларации за съгласие внучката им М.Г. да бъде настанена в тяхното семейство и те да се грижат за нея. Със социалният доклад/становище за годност от 27.02.2020г., представляващ листи №№ 4 и 5 от материалите по делото, двамата са оценени като годни и притежаващи лични качества и условия да полагат грижи за детето. Със заповед на директора на ДСП Котел, няколко дни по-късно- № ЗД/Д-СН-К-002/ 04.03.2020г., момичето е настанено, временно/по административен ред, в това семейство.

Документът, наречен Оценка на актуален психичен статус за детето М.Г., съда няма да обсъжда, тъй като това не е годно доказателствено средство- защото представлява становище на специалист, което обаче не събрано с предвидените в ГПК способи за събиране и проверка на доказателства. Такъв представлява заключение на съдебна експертиза, каквото бе даден от психолога П.Г., назначен от съда за вещо по делото лице. Именно него съда кредитира и въз основа на него приема, че детето М.Г. няма изградена представа за майка си и именно това е причината то да отказва срещи с нея. Тази липса е резултат на бездействието на възрастните, с които то контактува. Явно, че детето не приема срещи с непознати, но също така ако изпада в тревожни състояния, то те не се дължат на тези срещи. В съдебно заседание експерта бе категоричен, че това, че детето не приема срещи с непознати възрастни не означава, че изпада в тревожно състояние при среща с такива. То няма признаци на тревожно разстройство и когато бъде насърчавано от възрастните при контакт с непознат човек, е спокойно.

Психо-емоционалното състояние на детето се характеризира със задържане в когнитивно отношение; с емоционална ригидност- т.е. прекомерна скованост и изостава в представите за света и общуването. Емоционалната интелигентност и груповата вградимост на детето са далеч под средната за възрастта. Те сочат, че е налице нестабилно оформяща се психична структура и все още неработещи механизми за справяне с напрежението. Вещото лице е констатирало, че пълноценни срещи между майката и детето не са провеждани.

Времето, необходимо за преодоляване на бариерата на страх и тревожност от общуването с майката, е съотносимо с времето на изграждане на доверителна връзка за провеждане на изследването на вещото лице. Необходима е поредица от срещи, в които интензитета на общуване постепенно нараства през три-четири дни, като те следва да се осъществят в контролирана среда, където детето да бъде подкрепяно и насърчавано. Успехът зависи от готовността на възрастните да съдействат и активното въздействие върху нагласата на детето. Експертът е категоричен, че връзка на майката с детето може да се състои единствено при пълноценно съдействие от някой, който вече има изградена връзка с детето. В момента /на изготвяне на заключението/ то не е готово за никакви промени.

Ако обаче с детето работи психолог, то ще може да осъществи контакт с майката и тази работа на психолог с него е ключова.

Заключението съда кредитира, тъй като по впечатление на съдията-докладчик вещото лице е дало обективно и компетентно мнение, формирано след задълбочено- според времето и условията, проучване и осъществени контакти с детето.

 

От няколко от писмените по делото доказателства се установява, че на детето е била предоставена социална услуга; така също,  изготвен е план за грижа за него и план за срещу между него и майка му, които да се осъществяват в присъствието на психолог. Видно от документите, представляващи листи №№ 111-117 вкл. от делото, такива например са били насрочени и на тях са присъствали както детето, така и неговите баба и дядо по бащина линия, а също и неговата майка, на 10.11.2020г., 24.11.2020г., 15.04.2021г. За всички тях са съставяни протоколи от социален работник, като във всеки са отразявани обстоятелствата, че контакт, среща между майката и детето не е била осъществена, а също и че причина за това е тревожността, стресираното състояние, в което изпада малката М.. Записано е, че детето стои в колата, с която е доведено от бабата и дядото и не иска да слезе от нея.

Съдът установява от тези документи, че между М.Г. и Г.Г., от една страна и З.Д., от друга, съществува силно напрежение; отношенията им са конфликтни и те често влизат в разправии помежду си. Впрочем, подобни- за съществуващо помежду им напрежение и дори лична непоносимост един от друг, са впечатленията на съдията-докладчик, придобити от няколкото проведени открити съдебни заседания по делото, на които тези лица присъстваха.

В подкрепа на тезата си, че след такива срещи или опити за осъществяването им, детето е стресирано, от пълномощника на бабата и дядото бяха представени амбулаторни листи- № 844/ 09.07.2021г./л.122/ и №874/ 14.07.2021г. От тях се установява, че при прегледа на детето от лекар са налице оплаквания и симптоми от тревожно- хиподепресивен кръг; момичето е емоционално лабилно, плаче. Предписана му е съответна терапия.

 

От документите, представляващи листи №№ 118-121вкл. от материалите по делото е видно, че М. Д. и З.Д. са сключили трудови договори с дружеството „ЛЕС БЪЛГАРИЯ“, чието седалище е в гр.Царево, да работят като извозвачи на дървен материал.

 

С решение № 69/ 29.10.2019г. по гр.д.№ 194/2019г. на Котелски районен съд е постановена мярка за закрила по отношение на детето М.Г., като то е настанено в семейството на неговите баба и дядо по бащина линия. С решение на Сливенски окръжен съд /№228/ 30.12.2019г. по гр.д.№ 622/2019г./ мярката е потвърдена, но е изменен- намален, срока за действието й – от осемнадесет на дванадесет месеца.

 

Така установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Делото е образувано по молба на една от дирекциите „Социално подпомагане“ в страната ни, в случая тази в гр.Котел. От съдът се иска да потвърди взета от директора на това учреждение мярка за закрила по отношение на дете, като с решение то бъде настанено в семейството на неговите баба и дядо по бащина линия, където към момента на образуване на делото се намира по силата на административната процедура по чл.27 ал.1 от закона за закрила на детето /ЗЗДт/. Производството е уредено с текстове от този нормативен акт. В конкретният случай представлява казус, по-труден за разрешаване от почти всички искови производства, които са били поставяни пред съдията-докладчик през цялата му професионална кариера. Казусът сам по себе си не е така сложен; не изисква продължителна професионална подготовка, владеенето на широк кръг законодателна база и/или познаването на многобройна, обемна съдебна практика. Искания, молби на дирекциите „Социално подпомагане“ за постановяване на мярка за закрила  по отношение на дете, било тя в семейна или извън семейна среда, респ. за прекратяването на мярка за закрила, са многократно депозирани пред съдилищата в РБългария, вкл. и пред Сливенски районен съд, вкл. и неведнъж са били разпределяни на същия съдия-докладчик. Затруднението на съда в случая представлява проявление на конкретните, установени в хода на делото, факти.

Разбира се, преди всичко следва да се отбележи, че в тези производства, а и във всяко, касаещо интересите на дете, водещ е именно неговия интерес. Не може да има съмнение; общоизвестно е и поради това може да се възприеме като ноторно известен факт, че децата трябва да се отглеждат и възпитават от родителите си и никой друг не може да ги замести, поне пълноценно, и особено майката, в тези грижи. Тези обстоятелства са отчетени и от законодателя, който ги извежда в правна норма разпореждайки, че местоживеенето на децата е при техните родители; че всички те трябва да живеят в едно домакинство, а и е предвидил в тази връзка права и задължения на родителите и права и задължения и за децата- чл.112 и сл. от Семейния кодекс /СК/. При преценката за най- добрия интерес на детето водещи са обстоятелствата по т.5 от §1 от ДР на ЗЗДт.

Не винаги обаче фактическото положение,  в коя да е сфера на живота, вкл. и в отношенията родител-дете, съответства на правното и когато е налице разминаване се налага съответната корекция. На плоскостта на споменатите отношения тя се осъществява съгласно разпоредби не само на СК, но и на ЗЗДт. Така напр., може да се постанови мярка за закрила по отношение на дете, когато съответните, конкретни обстоятелства налагат това. В зависимост от проявната им форма тя може да е в семейна среда, а дори, ако се налага- и в извънсемейна. В последните от тези случаи дете може да бъде настанено в семейство на близки или роднини; в приемно семейство или в социална институция/резидентна грижа, като следването/спазването на тази установена от законодателя поредност- чл.26 ал.1 от ЗЗДт, е задължително. Основанията за настаняване извън семейството са предвидени в чл.25 от същия нормативен акт. Едно от тях е родителите или единия от тях, на дете, да е починал- ал.1,т.1. В случая тя е дадена спрямо детето М.Г., защото нейния баща е починал /през 2018г./. Щом другия родител, в случая майката, е жив, трябва той/тя или трайно и без основателни причини да не се грижи за детето –т.2 или пък да е в трайна невъзможност да осъществява такива грижи- т.3 на ал.1 от чл.25 ЗЗДт. Според съда, в случая не е налице никоя от тези две предпоставки. Така е, защото ако и да е съществувала някоя от тях по-рано във времето, а следва да се приеме, че е така, щом със съдебно решение /на Котелски районен съд/ детето е настанено като мярка за закрила и на осн.чл.25 т.2 /освен т.1/ в семейството на свои роднини- бабата и дядото по бащина линия, то срока на действие на тази мярка/ на това настаняване е изтекъл. Съдът констатира и е убеден- както от доказателствата по делото, така и по неоспорени, наведени в хода му обстоятелства, а и от придобитите от съдията-докладчик впечатления от родителя на детето- майката З. Б., от присъствието й в откритите съдебни заседания, че след това и в срока на действие на новата заповед за настаняване на детето в същото семейство по административен ред и във времето на висящия настоящ исков процес, че вече не съществува причина, липсва основание детето да продължава да живее в извънсемейна среда. Така е, защото се налага извода, че майката е пригоден родител; проявява силни интерес и желание да вземе дъщеря си при себе си, като доказателство за това е дори и процесуалното й поведение по делото- наела си е адвокат, който да отстоява този й интерес; явяваше се в заседанията. Така също, видно от писмени доказателства, явявала се е, при това неведнъж, на планираните в дирекцията „Социално подпомагане“ срещи, насрочени за контакти и общуване с дъщеря й. Вярно е, че много малка част от тях са се осъществявали, но съда не е много склонен да укорява за това З. Б.- та, видно от съставяните за срещите протоколи, детето е било водено от бабата и дядото  с автомобил/микробус, явно без да бъде свалено, с тяхна помощ, от превозното средство. Те приканвали майката да отиде и да осъществи срещата с дъщеря си в микробуса, но съставлява ли този микробус или пък лек автомобил, нормална, годна среда/обстановка за провеждане на среща майка-дете; при това в студено време, каквото е безспорно то през м.февруари напр.?! Така също, доказателствата по делото, а и личните впечатления на съдията-докладчик са, че между бабата и дядото на детето по бащина линия, от една страна и неговата майка, от друга, съществува напрежение, дори непоносимост. Съдът е на мнение, че резултат на тези изострени отношения е и поведението на бабата и дядото, особено при положение, че сина им не е жив- у тях липсва не толкова разбиране, а по-скоро- желание, внучката им да контактува с майка си. Те не съдействат за осъществяването на такива срещи; не създават благоприятни условия, среда и нагласа у детето и с това изграждат преградна стена между З. Б. и малката М.Г.. В резултат детето няма изградена представа за майка си и именно това е причината то да отказва срещи с нея, а тази липса е резултат на бездействието на възрастните, с които то контактува, каквото е заключението на вещото по делото лице.  Според съда, много от техните- на бабата и дядото, защитни тези или въобще тези, изразени в хода на делото- в писмен и устен вид, са опровергани от това заключение, и не само. Така е, защото категоричното становище на експерта е, че детето не приема срещи с непознати, но също така ако изпада в тревожни състояния, то те не се дължат на тези срещи; това, че детето не приема срещи с непознати възрастни не означава, че изпада в тревожно състояние при среща с такива. То няма признаци на тревожно разстройство и когато бъде насърчавано от възрастните при контакт с непознат човек, е спокойно.

Това мнение на вещото лице, а и изобщо цялото му заключение, съществено помагат на съда; създават обоснована и реална възможност съдията-докладчик да излезе от затруднената ситуация, в която е поставен с настоящия казус и която се изразява в това, че от една страна, между детето и майката не е изградена никаква връзка, а значимите за него възрастни са именно бабата и дядото по бащина линия, което означава, че ако съда не постанови мярка за закрила чрез настаняване на детето в тяхното семейство, то ще трябва да се реинтегрира в семейна среда, а то не е готово за такава промяна. Т.е., тя би му се отразила неблагоприятно. От друга страна  обаче, ако съда постанови мярката за закрила и детето остане в същото семейство, тези обстоятелства само ще се доразвиват и задълбочават, т.е. детето  ще продължава да не възприема майка си като такава; тя пък няма да може да изгради с дъщеря си необходимата връзка родител –дете и т.н. Така също, според съда, продължаването на престоя на детето, макар и като мярка за закрила, в извънсемейна среда, би довело- не юридически, но фактически, до лишаване на майката от родителски права! В даден момент това положение все трябва да бъде преустановено. Още повече, че това се налага от интереса на детето, а и е наличен механизъм, по който да се осъществи. В тази връзка следва да се отбележи, че според съда, който възприема заключението в тази му част като свое мнение, присъствието на М.Г. в семейството на М.Г. и Г.Г. оказва неблагоприятно влияние върху неговото развитие като човешки индивид. Безспорно е по делото, че през почти целия период от време от раждането му детето е отглеждано и възпитавано от тези две лица-негови роднини. Вещото лице обаче е категорично, че психо-емоционалното състояние на детето се характеризира със задържане в когнитивно отношение; с емоционална ригидност- прекомерна скованост и изостава в представите за света и общуването. Емоционалната интелигентност и груповата вградимост на детето са далеч под средната за възрастта. Те сочат, че детето е с нестабилно оформяща се психична структура.

Как обаче най-безболезнено и с най-малък за него стрес детето да бъде откъснато от тази среда и да бъде реинтегрирано в семейството на майка си, където безспорно му е мястото? Отговорът на този въпрос отново е в становището на вещото лице- то също, както и съда, се е убедило, че пълноценни срещи между майката и детето не са били провеждани, но експерта е категоричен, че тази бариера на страх и тревожност от общуването с майката може да бъде преодоляна. Нужното за това време е съотносимо с времето на изграждане на доверителна връзка на вещото лице с детето, за да може то да проведе изследването си. Необходима е поредица от срещи, в които интензитета на общуване постепенно нараства през три-четири дни, като те следва да се осъществят в контролирана среда, където детето да бъде подкрепяно и насърчавано. Успехът зависи от готовността на възрастните да съдействат, като особено важно е оказването на пълноценно съдействие от някой, който вече има изградена връзка с детето. Ако с него работи психолог, то ще може да осъществи контакт с майката, като тази работа на психолог с него е ключова. Точно тази е препоръката на съда към бабата и дядото по бащина линия- да окажат това съдействие, и към  представителите и социалните работници от ДСП Котел- да осигурят спокойна среда, атмосфера, за срещи на майката  З.А. Байкова с малолетната й дъщеря М.А.Г., които срещи да се провеждат по указания от вещото лице по настоящото дело начин и в присъствието на психолог.

Извън тези обстоятелства следва да се коментира също, че майката на детето се е установила и живее трайно с мъж /макар и в отдалечено от гр.Сливен, респ. Котел населено място- с.Граматиково, община Малко Търново/, като и двамата работят, а свидетелство за последното са представените по делото трудови договори. Т.е., З. Б. би имала парични средства, с които да посреща издръжката на дъщеря си. От също толкова важно значение е и обстоятелството, че тя може да разчита на подкрепата на партньора си в грижите за детето, както и че с него са формирали семейна среда- която според съда би оказала благоприятно влияние върху развитието и израстването на детето.

 

При всички тези доводи съда ще отхвърли молбата на ДСП Котел, което ще означава, че детето трябва да се върне в семейството на неговата майка. Отхвърлянето на молбата на ДСП Котел ще се извърши с еднократен акт- настоящото решение на СлРС, но реинтеграцията на детето изисква и ще трябва да включва поредица от факти, защото не е възможно да се случи изведнъж- ще трябва да се приложи и следва предложената от вещото по делото лице методика. Подходящо ще е според съд и поради това го указва в решението си, да се приложат част мерките, предвидени в чл.23 от ЗЗДт, именно- осигуряване на педагогическа и/или психологическа помощ на родителя на детето- т.1 /а и на самото дете, както вече се коментира/; насочване към подходящи социални услуги- т.2; социална работа за улесняване връзките между детето и родителя- т.6.   

 

При горните съображения, Сливенски районен съд

 

              Р    Е    Ш    И    :

ОТХВРЪЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛНА молбата на  ДИРЕКЦИЯ „СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ“- КОТЕЛ да бъде постановена, в потвърждение на заповед № ЗД/Д-СН-К-002/ 04.03.2020г. на директора й, мярка за закрила, в извънсемейна среда, по отношение на малолетното дете М.А.Г. с ЕГН: **********, чийто родител е майката З.А.Д. с ЕГН: ********** и съдебен адреса***, а бащата е починал, като за срок от шест месеца то бъде настанено в семейството на неговите баба и  дядо по бащина линия- М.Н.Г. с ЕГН: ********** и Г.А.Г. с ЕГН: **********, двамата със съдебен адресат адв.Ел.П. от СлАК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване- пред Сливенски окръжен съд, с жалба, която трябва да се подаде в седемдневен срок, течащ за всеки участник в производството от момента, в който му бъде връчено.

        

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: