Определение по дело №157/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 324
Дата: 24 февруари 2022 г.
Съдия: Румен Николов Йосифов
Дело: 20227040700157
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№324                             24.02.2022 година                                            гр.Бургас

 

 

Административен съд - гр.Бургас                                                                         VІІ-ми състав

на двадесет и четвърти февруари                              две хиляди двадесет и втора година

В закрито заседание в следния състав:

 

       Председател:…Румен Йосифов

Секретар: Сийка Хардалова,

като разгледа докладваното от съдия Румен Йосифов,

административно дело № 157 по описа за 2022 година, за да се произнесе взе пред вид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.284 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), във връзка с чл.203 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано по постъпила искова молба на Я.С.П., ЕГН-**********, понастоящем изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора-Бургас, з.о.Дебелт, с която е предявил иск срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) при Министерство на правосъдието (МП) София, с пет претенции: 1.За осъждане на ответника да заплати обезщетение в размер на 15`000 лева за претърпени от него неимуществени вреди за лоши условия на пребиваването му за периода от 16.07.2021г. в килия № 307 на з.о.Дебелт – недостатъчна жилищна площ, наличие на инсекти и теч на вода върху леглото му; 2.За осъждане на ответника да заплати обезщетение в размер на 7000 лева за неимуществени вреди по време на конвоиране и престой на ищеца пред болница в Бургас на 06.08.2021г. от 8.30 до 15.00 часа, с конвой рег.№ Ас5216ВТ – затваряне в автомобила при голяма горещина и липса на колани; 3.За осъждане на ответника да заплати обезщетение в размер на 12`000 лева за претърпени неимуществени вреди поради некачествено медицинско обслужване – непредоставяне на лекарства за периода до 15.11.2021г., предписани на ищеца при същия медицински преглед на 06.08.2021г.; 4.За осъждане на ответника да заплати обезщетение в размер на 6000 лева за претърпени от ищеца неимуществени вреди поради непроведено дентално лечение – на 29.12.2021г. се записал за зъболекар, но в з.о.Дебелт нямало такъв, а посещението на зъболекаря в корпуса на Затвора Бургас било трудно; 5.За осъждане на ответника да заплати обезщетение в размер на 7000 лева за претърпени от ищеца неимуществени вреди за липса на питейна вода на карето, където се провежда престоя на открито, поради което този престой не може да се осъществява в горещи дни и това влошава здравословното му състояние. Общият размер на претенцията е 47`000 лева.

При извършената проверка относно редовността на оспорването и неговата допустимост, съдът не установи нередовности, поради което ход на делото следва да бъде даден, като същото се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните.

Следва да се отхвърли доказателственото искане на ищцата за разпит на свидетели, предвид създадената оборима презумпция по чл.284, ал.5 от ЗИНЗС, настъпването на неимуществени вреди да се предполага до доказване на противното, във връзка със задължението на ответника по ал.3 на същия член. С нея се размества доказателствената тежест, поради което ненастъпването на фактите твърдени от ищеца, следва да бъде доказано от ответника. В тази връзка трябва да се дадат указания на ответника във връзка с разпределението на доказателствената тежест. Впоследствие при необходимост от попълване на делото с нови доказателства, няма пречка съдът да разпита тези свидетели, но за сега разпитът им не е необходим.

С исковата молба ищецът иска предоставянето на правна помощ, изразяваща се в назначаване на адвокат за осъществяване на процесуално представителство по делото. Не е представена декларация за материално и гражданско състояние и не е декларирал доходите си. Съдът изиска от администрацията на затвора да посочи какви суми е получавал ищеца, от която се установи, че само за месец декември 2021г., непосредствено преди предявяването на иска, той е получил като паричен превод сумата от 3781,17 лева. В тази връзка не е налице хипотезата – липса на средства за заплащане на адвокатско възнаграждение, по смисъла на чл.23, ал.3 от Закона за правната помощ. Освен това предоставянето на правна помощ не е оправдано и от гледна точка на ползата, която тя би донесла на лицето, кандидатстващо за правна помощ, предвид начина по който е написана исковата молба и са формулирани исканията в нея, което говори за правна грамотност у ищеца – чл.24, т.1 от Закона за правната помощ. Също настоящият казус не разкрива правна и фактическа сложност, изискващи адвокатска защита, превид горецитираната оборима презумпция от което следва, че и интересите на правосъдието не налагат предоставянето на правна помощ.

Предвид изложеното съдът намира, че не са налице условията за предоставяне на правна помощ по чл.95, ал.5 от ГПК, вр. 144 от АПК.

Въз основа на гореизложеното и на основание чл.157, ал.1 от АПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И

 

На основание чл.154, ал.1, вр. чл.153, ал.1 от АПК, КОНСТИТУИРА като страни по делото:

1. Ищец: Я.С.П..

2. Ответник: Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" при Министерство на правосъдието-София.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 29.03.2022г. от 10,20 часа. Да се призоват страните.

РАЗПРЕДЕЛЯ доказателствената тежест, като указва на страните, че всяка от тях е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания или възражения.

УКАЗВА на ответника, че на основание чл.284, ал.5 от ЗИНЗС в случаите, при които се твърди наличие на понесени вреди причинени на лишените от свобода и задържаните под стража от специализираните органи за изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл.3 от ЗИНЗС, настъпването на неимуществените вреди се предполага до доказване на противното.

ДАВА възможност на ответника в 14-дневен срок да ангажира доказателства, като държи сметка за обстоятелството, че е негова тежестта да докаже неоснователността на твърденията в исковата молба за настъпили неимуществени вреди. В противен случай съдът може да приеме за доказани фактите, които се твърдят в исковата молба на основание чл.284, ал.3 от ЗИНЗС.

ЗАДЪЛЖАВА ответника в същия срок, да представи по делото подробна справка, от която точно да се установява кога е постъпил ищеца в затвора; последователно в кои помещения е бил настанен; каква е била площта на тези помещения; колко лица общо са били настанени в тях през същия период; има ли влага и инсекти в помещенията; конвоиране на ищеца до болница на 06.08.2021г. от 8.30 до 15.00 часа, автомобил рег.№ Ас5216ВТ, затварянето му в автомобила при голяма горещина и липса на колани; непредоставяне на лекарства за периода до 15.11.2021г., предписани на ищеца при същия медицински преглед; налице ли е твърдяното от ищеца лошо медицинско и стоматологично обслужване; спазват ли се изискванията за престой на открито и липса на питейна вода на карето.

ОСТАВЯ без уважение искането на ищеца за разпит на двама свидетели.

ОСТАВЯ без уважение искането на ищеца за предоставяне на правна помощ за осъществяване на процесуално представителство по реда на чл.94 и сл. от ГПК, вр. чл.144 от АПК и чл.21, т.3 от Закона за правната помощ.

На основание чл.285, ал.1, изр.2 от ЗИНЗС, определението в частта му с която е отказано предоставянето на правна помощ, подлежи на обжалване пред тричленен съдебен състав на Административен съд - Бургас в 7-дневен срок от съобщаването му на ищеца, а в останалите части не подлежи на обжалване.

На страните да се изпрати препис от определението, ведно с призовката, като им се укаже, че в 14-дневен срок от получаването на преписа могат да представят писмен отговор и да посочат доказателства.

 

 

 

 

 

                                                                           СЪДИЯ :