Определение по дело №732/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 6819
Дата: 1 юни 2020 г. (в сила от 12 октомври 2020 г.)
Съдия: Евгения Димитрова Мечева
Дело: 20203110100732
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ …............./01.06.2020 г., гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, LII състав, в закрито заседание, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЕВГЕНИЯ МЕЧЕВА

 

като разгледа гр. д. № 732 по описа на съда за 2020 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 15, ал. 1 ГПК.

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от „СОЧИ СТАР“ ЕООД, срещу „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ СЕВЕР” АД, с която е предявен иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК.

В отговора на исковата молба ответникът е направил възражение за неподведомственост на спора на държавния съд, предвид арбитражно споразумение между страните, обективирано в Констативен протокол № *********/02.10.2019 г. за извършена проверка на измервателните системи и свързващите ги ел. инсталации на клиент „СОЧИ СТАР“ ЕООД, който протокол е подписан от законен представител на ищцовото дружество – Миглена Димова Аврамова.

На основание чл. 8, ал. 3 вр. ал. 1 ГПК на ищеца е предоставена възможност да изрази становище по направеното от ответника възражение за неподведомственост на спора.

В указания срок е постъпила молба от ищеца, чрез процесуалния му представител – адв. Росен Димитров. Поддържа становище за неоснователност на възражението. Твърди, че процесният констативен протокол не носи характеристиките на процесуален договор, доколкото не е подписан от овластени да ангажират волята на ответното дружество лица, а от обикновени технически изпълнители. Посочва, че посочената арбитражна клауза е написана с „микроскопичен шрифт“ в протокола. Поддържа, че в Общите условия на дружеството не е предвидена възможност спорът да бъде отнасян за решаване пред арбитраж. Счита, че компетентен да разгледа правния спор е Районен съд – Варна.

Съдът намира, че възражението за неподведомственост на спора е направено в срока по чл. 8, ал. 2 ЗМТА вр. чл. 131 ГПК.

За да се произнесе, съдът взе предвид следното:

С договора за арбитраж страните по него се съгласяват, че всички или някои от споровете, които са възникнали или могат да възникнат от конкретно правоотношение подлежат на разглеждане от арбитраж /институционален или ad hoc/. За да породи действие арбитражното споразумение, следва  същото да отговаря на изискванията за валидност на договорите, както и спорът да е арбитрируем. Доколкото представлява договор, арбитражното споразумение /по смисъла на чл. 19, ал. 1  ГПК/, подлежи на свой ред на тълкуване съобразно правилата на чл. 20 ЗЗД за тълкуване на договорите.

Съгласно разпоредбата на чл. 19, ал. 1 ГПК страните по имуществен спор могат да уговорят той да бъде решен от арбитражен съд, освен ако се касае за спор, по който една от страните е потребител по смисъла на пар. 13, т. 1 от ДР на ЗЗП.

По смисъла на пар. 13, т. 1 от ДР на ЗЗП „потребител“ е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска или професионална дейност.

В случая ищецът „СОЧИ СТАР“ ЕООД е търговско дружество, поради което следва да се приеме, че ползва ел. енергия за осъществяване на търговска дейност, поради което и като юридическо лице няма качество на „потребител“ по смисъла на § 13, т. 1 от ДР на Закона за защита на потребителите.

Относно наличието на валидна арбитражна клауза:

С констативен протокол № *********/02.10.2019 г. страните са приели, че всички спорове, породени от този протокол или възникнали в отношенията между страните, ще бъдат решавани чрез всички предвидени в законодателството на Република България средства за защита на законни права и интереси, като при възникване на спор, отнасящ се до настоящия протокол, същият ще бъде решаван от Арбитражен съд – Варна при сдружение „ППМ“ съобразно неговия правилник.

Съдът приема за допустимо абитражната клауза да се договаря с констативния протокол. Арбитражното споразумение е абсолютна процесуална предпоставка, обуславяща подсъдността на арбитражния съд да се произнесе по повдигнат пред него спор и за да е налице валидно арбитражно споразумение трябва да са изпълнени изискванията на чл. 7, ал. 1 и ал. 2 ЗМТА - писмено съгласие, оформено в отделно споразумение или в клауза в друг договор за възлагане на арбитраж, решаване на спорове относно определено договорно или извъндоговорно имуществено правоотношение, което може да бъде предмет на арбитраж /чл. 19, ал. 1 ЗМТА/. Изискванията на закона в случая са спазени, с оглед представения по делото констативен протокол за техническа проверка от 02.10.2019 г., в който е договорено, че всички спорове, породени от този протокол или отнасящи се до него ще се разглеждат от Арбитражен съд - Варна при сдружение „ППМ“.  /в този смисъл са Решение № 219/10.02.2015 г. на ВКС по т. д. № 2051/2014 г., I т. о., ТК, Решение № 7/29.01.2015 г. на ВКС по т. д. № 2540/2014 г., II т. о., Решение № 75/27.04.2015г. на ВКС по т. д. № 324/2015 г., I т. о., ТК и др./.

Съдът приема за неоснователно възражението на ищеца, че процесният констативен протокол не е подписан от овластени да ангажират волята на ответното дружество лица, а от обикновени технически изпълнители – служители на ответното дружество. Подобни възражения /за липса на представителна власт/ може да прави единствено ответникът, който очевидно обаче, позовавайки се на протокола, потвърждава извършените от негово име действия по повод проверката и изготвянето на протокола от същата.

Неоснователно е и възражението, че посочената арбитражна клауза е написана с „микроскопичен шрифт“ в протокола. При внимателен прочит на протокола е видно, че целият е написан с един и същи шрифт /включената в него арбитражна клауза не е с по-малък шрифт от текста на документа/, като лицето, подписало протокола от името на ищеца, а именно управителя на „СОЧИ СТАР“ ЕООД Миглена Димова Аврамова /представител на ищеца, разполагащ с валидно учредена представителна власт/ с подписа си декларира, че е запознат с текста и констатациите в него.

Независимо от обстоятелството, че в Общите условия на дружеството не е предвидена изрична възможност спорът да бъде отнасян за решаване пред арбитраж, то доколкото такава възможност произтича от самия процесуален закон, съдът приема възраженията на ищеца в този смисъл за неоснователни.

Арбитражът е разрешаване на спор от трето лице, овластено от страните по спора с това правомощие. В разглеждания случай съответният арбитражен съд е ясно и конкретно индивидуализиран, поради което и направените в тази връзка възражения от страна на процесуалния представител на ищеца съдът приема за неоснователни.

По изложените съображения съдът намира, че направеното от ответното дружество възражение за неподведомственост на спора е основателно. Ето защо производството по делото следва да бъде прекратено, на основание чл. 15, ал. 1 ГПК.

Следва да се отбележи, че в посочения по-горе смисъл е и трайната практика на Окръжен съд - Варна, обективирана в определения по в.ч.гр.д. 660/2018 г., в.ч.гр.д. 1300/2018 г., в.ч.гр.д. № 1391/2018 г., в.ч.гр.д. № 2365/2018 г., в.ч.гр.д. № 2291/2019 г. и др.

Воден от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 732/2020 г. по описа на Варненски районен съд, LII състав, поради неподведомственост на спора, на основание чл. 15, ал. 1 ГПК.

 

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му страните с частна жалба пред Варненски окръжен съд.

 

Препис от определението да се връчи на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: