Разпореждане по дело №881/2024 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 4470
Дата: 20 май 2024 г.
Съдия:
Дело: 20247180700881
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 април 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 4470

 

Пловдив, 20.05.2024 г.

Административният съд - Пловдив - XVI Състав, в закрито заседание в състав:

Съдия: ХРИСТИНА ЮРУКОВА
   
като разгледа докладваното от съдията Христина Юрукова административно дело881 по описа за 2024 година на Административен съд - Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по искова молба(наименувана жалба) на Д. С. К., с адрес [населено място], [улица], ет. * срещу Териториално поделение на Национален осигурителен институт София град с иск за заплащане на обезщетение, заявено в общ размер на 9700лева, което е посочено като 800 лева адвокатски хонорар, законна лихва за неоснователно удържана сума в размер на 3800 лева, сума за неоснователно обогатяване, състояща се в банкови такси за запорирана сметка, считано от октомври 2022г., 5000 лева за неимуществени вреди за причинени болки, страдания, пропуснати ползи. Няма изрично посочване от кой незаконосъобразен акт, действие или бездействие се претендира обезщетението. Единствено в титулната част на „жалбата“ е посочено „относно разпореждане № РВ-3-21-01177429 от 11.08.2022г. на ръководителя на контрола по разходите на ДОО за възстановяване на доброволно получено парично обезщетение за периода 19.09.2016г. до 30.04.2018г. в размер на 9721, 59 лева, отменено с решение № 705/22.01.2024г. на Върховен административен съд, дело № 4135/2023г.“.

Исковата молба е нередовна.

Съгласно чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

Съгласно чл. 204, ал. 1 от АПК иск може да се предяви след отмяната на административния акт по съответния ред.

Г-жа К. следва ясно и несъмнено да посочи от кой отменен административен акт претендира обезщетение. Ако се претендират вреди от незаконосъобразен акт, действие и бездействие, отменени по съответния ред, то следва да се представят доказателства(заверени преписи) в тази насока.

Съгласно чл. 205, ал. 1 от АПК искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.

Искът на Т. е насочен срещу ответник – ТП на НОИ София град. Националният осигурителен институт е юридическо лице, което се състои от Централно управление със седалище в [населено място] и териториални поделения във всеки от 28-те областни центрове на страната, сред които е и ТП на НОИ София град.

Съгласно чл. 205, ал. 2 от АПК, когато посоченият в исковата молба ответник не отговаря на изискванията на ал. 1, съдът указва на ищеца срещу кого следва да насочи иска, като му дава възможност в 7-дневен срок от съобщението да отстрани нередовността или да заяви дали поддържа иска срещу първоначално посочения ответник.

Съдът указва на г-жа К., че с оглед твърдения й и приложеното копие на решение на ВАС, юридическото лице, което отговаря на изискванията на чл. 205, ал. 1 от АПК, е Национален осигурителен институт. Ищцата следва да се заяви изрично срещу кого като ответник насочва своя иск за обезщетение – срещу Национален осигурителен институт или ТП на НОИ София град.

В исковата молба не са уточнени ясно и несъмнено какви имуществени вреди се претендират. Имуществените вреди се делят на два вида: 1. Претърпени загуби и 2. Пропуснати ползи. Следва ясно и несъмнено да се посочи какви са имуществените вреди по вид и точен конкретен размер за всяка една от тях.

В какво конкретно се изразяват неимуществените вреди, тяхното проявление и форма.

В исковата молба не е уточнен периодът с посочване на начален и краен момент, за който се претендират неимуществените и имуществените вреди.

Ищецът следва да посочи пряката и непосредствена връзка между незаконосъобразния акт и твърдените имуществени и неимуществени вреди.

В исковата молба следва да се посочи ясен и несъмнен петитум за претендираните имуществени и неимуществени вреди срещу заявения от ищцата ответник.

Липсва препис от доказателствата и препис от самата искова молба за ответника и Окръжна прокуратура Пловдив – задължителен участник в процеса във връзка с чл. 10, ал. 1 от ЗОДОВ.

На основание чл.129, ал.2 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК, съдът ще следва да остави исковата молба без движение, като на г-жа К. се изпрати съобщение да отстрани посочените нередовности в едноседмичен срок от получаване на настоящото разпореждане.

С оглед на гореизложеното съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба.

УКАЗВА на Д. С. К., че в 7-дневен срок от съобщаване на настоящото разпореждане, следва да отстрани нередовностите на исковата си молба, като с допълнителна молба, депозирана по делото посочи:

- от кой отменен административен акт претендира обезщетение. Ако се претендират вреди от незаконосъобразен акт, действие и бездействие, отменени по съответния ред, то следва да се представят доказателства в тази насока.

- да заяви срещу кого насочва своя иск за заплащане на обезщетение за – срещу срещу ТП на НОИ София град(първоначално посоченият ответник) или срещу Национален осигурителен институт – юридическото лице по чл. 205, ал. 1 от АПК. Указва на ищеца, че при посочване на ненадлежен ответник – ТП на НОИ София град, исковата молба ще бъде върната и производството ще бъде прекратено.

- ясно и несъмнено да се посочи какви са имуществените вреди по вид и точен конкретен размер за всяка една от тях.

- В какво конкретно се изразяват неимуществените вреди, тяхното проявление и форма.

- да се уточни периодът с посочване на начален и краен момент, за който се претендират неимуществените и имуществените вреди.

- да посочи пряката и непосредствена връзка между незаконосъобразния административен акт и твърдените имуществени и неимуществени вреди.

- да се посочи ясен и несъмнен петитум за претендираните имуществени и неимуществени вреди срещу заявения от ищцата ответник.

- исковата молба и молбата за отстраняване на посочените нередовности да се представят в още два преписа – за ответника и Окръжна прокуратура Пловдив – задължителен участник в процеса във връзка с чл. 10, ал. 1 от ЗОДОВ.

ПРЕДУПРЕЖДАВА Д. С. К., в случай че не отстрани в указания от закона и съда срок в цялост описаните нередовности, исковата молба ще бъде оставена без разглеждане, а производството по настоящото делото – прекратено.

Препис от разпореждането да се изпрати на Д. С. К..

 

Съдия: