Решение по дело №390/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 670
Дата: 16 май 2022 г.
Съдия: Васил Руменов Пеловски
Дело: 20227050700390
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ………………

 

гр. Варна, 16.05.2022 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, VII-ми тричленен състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

ЧЛЕНОВЕ:             ТАНЯ ДИМИТРОВА

ВАСИЛ ПЕЛОВСКИ

 

 

С участието на прокурора при Окръжна прокуратура - Варна ВЛАДИСЛАВ ТОМОВ и при секретаря РУМЕЛА МИХАЙЛОВА, разгледа докладваното от съдия ПЕЛОВСКИ кас. адм. нак. дело № 390/2022 г. на АдмС-Варна, като за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на "М.Т." ЕООД, ЕИК ***, депозирана чрез адв. И.Г., против Решение № 89/18.01.2022 г. по НАХД № 20213110204962/2021 г. по описа на Районен съд-Варна /РС-Варна/, с което е потвърдено Наказателно постановление № 23-0000606/11.06.2021 г. на Директора на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" Варна, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв. на основание чл. 96г, ал. 1, пред. 2 от Закона за автомобилните превози /ЗАвП/.

В жалбата се твърди, че Решението на РС-Варна, е незаконосъобразно, тъй като съдът неправилно е отразил фактическата обстановка и неправилно е приложен материалният закон. По конкретно касаторът счита, че при постановяване на решението съдът не е изложил мотиви по нито едно от възраженията, изложени във въззивната жалбакакто и тези от проведеното открито съдебно заседание. Поддържа, че изводът на РС-Варна за осъществено деяние по чл. 96г, ал. 1 ЗАвП е неправилен, тъй като не е посочен видът на осъществения превоз, посочено е само, че се извършва международен превоз на товари, но дали превозът е обществен или за собствена сметка не е посочено. Според касатора изискванията на Наредба № 36/2006 г. на МТ са в пряко противоречие с Директива 2006/126/ЕО, тъй като са приети по-строги минимални стандарти за психическа годност на българските водачи. След като Европейската комисията е достигнала до този извод, то не е налице извършено нарушение. Моли да се отмени решението и да се постанови друго, с което да се отмени НП. Претендира се присъждането на разноски.

Ответникът – Регионална дирекция "Автомобилна администрация" Варна, в депозиран писмен отговор оспорва жалбата. Поддържа, че решението на РС-Варна е правилно и законосъобразно. Счита, че не е налице противоречие между националното законодателство и общностното право. В АУАН и НП ясно е посочен видът на извършения превоз - международен превоз на товари, което се установява и от приложената по делото СМR. Моли да се отхвърли жалбата и да се присъди юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Пледира да се потвърди решението на РС-Варна като правилно и законосъобразно.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа страна:

С обжалваното решение, РС-Варна, е приел, че на 18.02.2021 г. служители на РД "Автомобилна администрация" – Варна, извършили проверка на "М.Т." ЕООД, при която установили, че на 07.09.2020 г. в гр. Варна, превозвачът, притежаващ лиценз за извършване на международен автомобилен превоз на товари № 12427/2014 г., е допуснал до управление товарен автомобил "Ивеко" с рег. № ***, с който е извършен международен превоз на товари, видно от тахографски лист, от водача Б.М.А., който не отговаря на изискванията за психологическа годност, по смисъла на чл. 152, ал. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/. Водачът бил без валидно удостоверение за психологическа годност за периода от 12.08.2020 г. до 20.11.2020 г. За констатираното нарушение е съставен АУАН, с който е прието, че дружеството е осъществило състав на нарушение по чл. 96г, ал. 1, предл. 2 ЗАвП. На 11.06.2021 г. е издадено НП, като АНО е възприел изцяло констатациите, изложени в акта и е наложил на дружеството имуществена санкция в размер на 3 000 лв. От правна страна предходната съдебна инстанция е приела, че няма допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. НП е издадено от компетентен орган, административнонаказателното производство е проведено в сроковете, предвидени в ЗАНН. Счела е след анализ на представените доказателства, че санкционираното дружество-превозвач е осъществило от обективна страна състава на описаното в НП административно нарушение, поради което основателно е ангажирана административнонаказателната му отговорност. С тези мотиви въззивният съд е потвърдил НП.

Касационният съд приема от правна страна за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна, по следните съображения:

В оспореното решение РС-Варна, е приел, че нарушението е извършено в гр. Варна. Видно в приложения АУАН и НП на касатора е повдигнато обвинение за нарушение извършено в гр. Варна, ж.к. „***. В хода на административнонаказателното производство не са събрани доказателства нарушението да е извършено в гр. Варна. Макар и в АУАН и НП да е посочено, че седалището и адреса на управление на дружеството да е в гр. Варна, това не кореспондира с данните отразени в публичния търговски регистър където като място на седалище и адрес на управление на превозвача е вписано с. Войводино, общ. Вълчи дол, обл. Варна. Посоченият в АУАН и НП адрес в гр. Варна не е такъв на седалище, съответно управление на търговеца /седалището е населеното място, а адреса на управление е конкретен адрес, разположен в съответното населено място/, а е посочен като такъв за кореспонденция с НАП. Вписания в ТР адрес за кореспонденция с НАП обаче не определя мястото на осъществяване на дейността на търговеца. Вписването на такъв адрес в ТР е предвидено като законова възможност в ДОПК. Адресът на управление на ТД е адресът, на който се взимат решенията, свързани с дейността му, там се получава кореспонденцията на дружеството с държавните и общински органи, както и с трети лица и др. По делото лисват доказателства, които да сочат, че превоза е започнал в гр. Варна, за да се приеме, че нарушението е извършено в гр. Варна, където дружеството е допуснало започването му от водач неотговарящ на съответните изисквания. При това положение и доколкото адресът на управление на дружеството се намира в с. Войводино, общ. Вълчи дол, обл. Варна – мястото на което се вземат решенията за дейността, то това е и мястото, на което е извършено нарушението.

Мястото на извършване на нарушението е елемент от обективната съставомерност на всяко едно нарушение. Установяването като място на извършване на нарушението различно от това, за което е повдигнато обвинение, съответно е наложена санкция, представлява съществено изменение на обстоятелствената част и на практика съставлява друго, различно нарушение – друго фактическо обвинение, за което не е повдигнато обвинение. По изложените доводи настоящият съдебен състав приема, че по делото не са събрани доказателства за извършване на нарушението за което е повдигнато обвинение на касатора, респ. не е доказано извършването на конкретно вмененото нарушение.

По доводите, че в НП не е посочен видът на осъществения превоз:

Настоящата касационна инстанция приема, че в АУАН и НП са посочени конкретни фактически данни, относно статута на наказаното дружество – превозвач, посочени са данни за издадения му лиценз, времето на извършване на нарушението и мястото на извършването му, индивидуализирано е и конкретното неправомерно поведение – допускането до управление на товарен автомобил, с който е извършен международен превоз на товари от водач, който не отговаря на изискванията за психологическа годност, тъй като не притежава валидно удостоверение за такава годност. Както в АУАН, така и в НП се съдържат данни за това на кои изисквания не отговаря водачът. В обстоятелствената част на НП не е посочено изрично дали превозът е обществен - срещу заплащане или такъв за собствена сметка, но от друга страна, ясно е посочено, че се касае за международен обществен превоз на товари, цитирана е международната товарителница, която се прилага за всеки договор за автомобилен превоз на товари с превозни средства срещу заплащане. Дружеството касатор осъществява именно международен превоз на товари, разполага с нарочен лиценз за извършване на такъв, дружеството е представило и приложените по преписката документи, вкл. СМR, което налага извода, че за превозвача е ясен видът на извършвания от него превоз.

По доводите на касатора, че изискванията на Наредба № 36/2006 г. противоречат на Директива 2006/126/ЕО, като поставят по-строги изисквания към водачите, съдът прецени следното: В резултат на нормативните изисквания на Директива 2006/126/ЕО е приета Наредба № 36/10.05.2006 година, която урежда реда за придобиване на удостоверение за психологична годност и с нея се определят изискванията за психологическа годност и условията и редът за провеждане на психологическите изследвания на водачите на автомобили за обществен превоз на пътници или товари. Съгласно чл. 1, ал. 1, т. 4 с нея се определят изискванията за психологическа годност и условията и редът за провеждане на психологическите изследвания на: водачите на автомобили за обществен превоз на пътници или товари. Съгласно чл. 1, ал. 2 от Наредбата, изследванията за психологическа годност на водачи на МПС могат да се извършват и извън случаите по ал. 1 при постъпване на работа или при други случаи по искане на работодателя на водача. Последната норма е в пряка връзка със задължението на лицензираните превозвачи по чл. 7а, ал. 2 ЗАвП да осъществяват превоз на пътници и товари само с водачи, които отговарят на изискванията за минимална възраст, правоспособност за управление на моторни превозни средства от съответната категория и за психологическа годност, определени с наредбите по чл. 7, ал. 3 и чл. 126, ал. 1 ЗАвП и чл. 152, ал. 1, т. 2 ЗДвП. Действително Директива 2006/126/ЕО урежда взаимното признаване на СУМПС, издадени от държавите – членки (чл. 2, § 1), но в случая задължителното изискване водачите на автомобили за обществен превоз на пътници или товари да имат издадено удостоверение за психологическа годност по чл. 7а, ал. 2 ЗАвП е спрямо лицензирания превозвач, който ги е наел, т. е. касатора, това е видно от текста на нормата, а не спрямо водача.

По изложените доводи съдът приема, че при издаване на НП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и материалния закон. Решението на РС-Варна, следва да се отмени и да се постанови друго, с което да се отмени НП.

Предвид изхода на делото, искането на касационния жалбоподател за присъждане на разноски за две съдебни инстанции е основателно и следва да бъде уважено, като Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" следва да се осъди да заплати сумата от 880 лв.

По изложените съображения и на основание чл. 221 и сл. АПК във вр. чл. 63в ЗАНН, VII тричленен състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 89/18.01.2022 г. по НАХД № 20213110204962/2021 г. по описа на Районен съд-Варна с което е потвърдено Наказателно постановление № 23-0000606/11.06.2021 г. на Директора на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" Варна, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв. на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от Закона за автомобилните превози и вместо него постановява

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 23-0000606/11.06.2021 г. на Директора на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" Варна, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв. на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от Закона за автомобилните превози /ЗАвП/.

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" да заплати на "М.Т." ЕООД, ЕИК *** 880 /осемстотин и осемдесет/ лева разноски по делото за адвокатско възнаграждение и на двете съдебни инстанции.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                2.