Решение по дело №16433/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263236
Дата: 3 ноември 2022 г.
Съдия: Мариана Радева Христова
Дело: 20191100116433
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              /                           2022г.,  гр.София

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в открито съдебно заседание проведено на двадесет и осми септември, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ХРИСТОВА

 

При участието на секретаря Ива Иванова,

като разгледа докладваното от съдията МАРИАНА ХРИСТОВА

гражданско дело № 16433 по описа за 2019г. на СГС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявен е иск от Е.Г.Г., действаща със съгласието на своя баща и законен представител Г.П.Г., срещу З. „Б.И.“ АД, за присъждане на сумата 100000.00лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди претърпени в резултат ПТП настъпило на 15.07.2018г., около 05.50ч., по път II-21, на км 45+100, между гр.Тутракан и с.Нова Черна, в посока гр.Русе, причинено виновно от П. Г.П., при управление на л.а. марка „Фолксваген поло“, с рег. № *******, който в нарушение на правилата за движение по пътищата по чл. 16, ал. 1 и чл. 21, ал. 1 ЗДвП, при движение със скорост над допустимата, а именно – 129.67км/ч, движейки се по пътно платно с две пътни ленти, при преминаване през крива на десен завой, не е спазил траекторията на завоя, навлязъл в лентата за насрещно движение, в която се е движел седлови влекач марка „Скания Р450/Ламберт ЛВФС 3“, с рег. № *******, с прикачено полуремарке марка „Ламберет LVFS 3“, с рег. № *******,  ударил се в ремаркето на товарния автомобил и по непредпазливост причинил смъртта на пътуващата в лекия автомобил, като пътник А.Ф.П., за което е постановена влязла в сила Присъда № 4/24.04.2019г. по НОХД № 59/2019г. на ОС – гр.Силистра, чиято отговорност била застрахована при ответното дружество със задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ полица № BG/02/118001727025,  валидна от 04.07.2018г. до 03.07.2019г., както и сумата 12083.33лв., представляващо обезщетение за забава начислено върху главницата за периода от 08.10.2018г. – датата на предявяване на извънсъдебната претенция към застрахователя, до датата на предявяване на иска, ведно със законната лихва върху главницата считано от  датата на предявяване на иска до окончателното и изплащане.

В исковата молба ищцата твърди, че между нея и починалата и баба А.Ф.П., съществувала особена, дълбоко емоционална привързаност, надхвърляща по обем обичайната между баба и внук. Макар двете да не живеели в един и същ град прекарвали много време заедно, като почивните дни и училищните ваканции ищцата прекарвала изцяло при своята баба в гр.Главиница. Починалата изиграла ключова роля за формиране на характера и личността и. В нейно лице ищцата намирала силна опора и верен приятел. Загубата и и се отразила изключително неблагоприятно, породила чувство на безизходица, страх от бъдещето, безпокойство и за известен период довело до социалната и изолация. Внесла и неблагоприятна промяна в отношенията и със семейството, напрежение и тягостни чувства.

Поддържа, че на 08.10.2018г. предявила извънсъдебна претенция за заплащане на застрахователно обезщетение пред ответното дружество, което отказало плащане.

Ответникът в срока по чл.367, ал.1 ГПК изразява становище за недопустимост, а в евентуалност за неоснователност на исковете.

Не оспорва факта на настъпване на ПТП причинено виновно от водача на л.а. марка „Фолксваген поло“, с рег. № ******* и настъпилата в резултат, като пряка и непосредствена последица смърт на А.Ф.П. – баба на ищцата, както и наличието на застрахователно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност“ по отношение л.а. марка „Фолксваген поло“, с рег. № *******, валидно към датата на ПТП.

Възразяват, че ищцата не е от кръга на лицата, които имат право да получат обезщетение за неимуществени вреди настъпили в резултат на смъртта на А.Ф.П., т.к. между тях не е била налице особена близост, с по-висок интензитет от тези на обикновените роднински отношения. Между тях са били налице обичайни отношения между баба и внучка, които не предполагат наличието на извънредна емоционална връзка, която е предпоставка за изплащане на обезщетение.

В евентуалност възразява, че е налице съпричиняване на вредоносният резултат от страна на починалата, която в нарушение на ЗДвП пътувала в л.а. марка „Фолксваген поло“, с рег. № ******* без поставен обезопасителен колан.

В отношение на евентуалност оспорва претенцията по размер. 

Съдът, като взе предвид становището на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно в тяхната съвкупност, и въз основа законовите норми регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:

От Присъда № 4/24.04.2019г. по НОХД № 59/2019г. на ОС – гр.Силистра се установява, че  на 15.07.2018г., около 05.50ч., по път II-21, на км 45+100, между гр.Тутракан и с.Нова Черна, в посока гр.Русе, П. Г.П., при управление на л.а. марка „Фолксваген поло“, с рег. № ******* виновно нарушил правилата за движение по пътищата по чл. 16, ал. 1 и чл. 21, ал. 1 ЗДвП, при движение със скорост над допустимата, а именно – 129.67км/ч, движейки се по пътно платно с две пътни ленти, при преминаване през крива на десен завой, не е спазил траекторията на завоя, навлязъл в лентата за насрещно движение, в която се е движел седлови влекач марка „Скания Р450/Ламберт ЛВФС 3“, с рег. № *******, с прикачено полуремарке марка „Ламберет LVFS 3“, с рег. № ******* и се ударил в ремаркето на товарния автомобил, като по непредпазливост причинил смъртта на пътуващата в лекия автомобил, като пътник А.Ф.П..

Съгласно заключенията по приетите СМЕ и САТЕ към момента, в който е настъпило ПТП А.Ф.П. е пътувала с поставен обезопасителен колан.

От показанията на свидетеля М.П.С. – дъщеря на починалата А.Ф.П. се установява, че ищцата и А.Ф.П. били много близки.А.постоянно живеела в гр.Главеница със съпруга си П. П. и до смъртта му през 2009г. и с баща си, а ищцата – със семейството си, състоящо се от Г.Г. – баща и Н.Г. – майка.А.почти през месец идвала да види внучката си в София, а ищцата прекарвала при баба си лятната ваканция от юли до септември, както и задължително празнувала рожденият си ден при нея. В СофияА.посещавала домът на внучката си, вземала я от детска градина или от по късно от училище. Заедно прекарвали празниците Коледа и Нова година, присъствала на празници в детската градина, гледала я на спортни състезания, направила и подарък екип за баскетбол. Записала я на кръжок по приложни изкуства в гр.Главеница и след това на лагер, за да има хубави спомени от баба си. Давала и пари, носела в София допълнително храна и и правела подаръци. Е. била на лагер но вдигнала температура и затова баба и тръгнала за мястото на лагера, за да я види или да я вземе. После ищцата се обвинявала за смъртта на баба си. Е. тежко приела смъртта и. Отказвала да влезе в къщата и. Наложило се да говори с психолог. Сега вече била по добре. Първата половин година било болезнено за всички. При пътуване или събиране все споменавали А..

От показанията на свидетеля Е.С.Д. – класен ръководител на ищцата се установява, че помни Е. като доста чувствително и емоционално дете, добра ученичка. За смъртта на баба си споделила на разходка на класа в Южния парк, в началото на учебната година – 15 септември. Говорили кой как е прекарал лятото. На Е. започнали да и треперят ръцете, галела кученцето, което била взела и казала, че по принцип ходи на село, но баба и умряла при катастрофа и сега и е много тъжно. Била много разстроена. Тази година успехът и не бил много добре като цяло. Промяна в нея не забелязала преди това, т.к. било ваканция и я видяла за първи път на разходката в парка на 15 септември. По принцип била весело дете, но имало период, в който не се усмихвала толкова, нямало го приповдигнатото настроение, което обикновено демонстрирала. Била затворена в себе си. Свидетеля не помни Е. през този период да е посещавала психолог по собствено желание или да я изпратила като класен ръководител.

От показанията на приетата КСПСПЕ се установява, че изградената емоционална връзка между Е. и нейната баба е била близка, положителна, отговаряща на обичайната между баба и внучка, при която независимо от водещата роля на нуклеарното семейство се поддържа мрежа на взаимоотношения с разширеното семейство. Установява се и, че смъртта на баба и причинила на Е. очаквано интензивни негативни емоционални преживявания на скръб, тъга и временно самообвинения, без тази реакция да се отклонява от обичайната за подобна загуба като характер и продължителност, т.е. липсва патологична реакция.

При така установената съдът намира следното:

Предявеният иск е с правно основание чл. 432, ал. 1, вр. чл. 380  от КЗ, вр. чл. 45 и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

Отговорността на застрахователят е функционално обусловена и по правило тъждествена по обем с отговорността на деликвента. За да се ангажира отговорността на застрахователя по чл. 432, ал. 1 от КЗ е необходимо към момента на увреждането да съществува валидно застрахователно правоотношение, породено от договор за застраховка "Гражданска отговорност", между прекия причинител на вредата и застрахователя. Наред с това в тежест на ищеца е да установи главно и пълно всички кумулативни предпоставки от фактическия състав на чл. 45 от ЗЗД, пораждащи основание за отговорност на прекия причинител - застрахован спрямо увредения за обезщетяване на причинените вреди.

В тежест на ответника е да установи главно и пълно възраженията си по иска, включително възражението за съпричиняване на вредоносния резултат.

Безспорно е между страните и от събраните доказателства се установява, че по отношение л.а. марка „Фолксваген поло“, с рег. № ******* е била налице валидна задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ полица № BG/02/118001727025,  валидна от 04.07.2018г. до 03.07.2019г., т.е. към датата на ПТП, както и, че на 08.10.2018г. ищцата е предявила извънсъдебната претенция към застрахователя, по която последният е отказал плащане.

Съдът намира заключенията по приетите СМЕ, САТЕ и КСПСПЕ за обективни и компетентно дадени и като съответстващи на останалите доказателства по делото им дава вяра изцяло. Кредитира изцяло събраните свидетелски показания, като дадени в резултат на преки, непосредствени впечатления, вътрешно непротиворечиви и във връзка едни с други и с останалите доказателства по делото.

Въз основа влязлата в сила Присъда № 4/24.04.2019г. по НОХД № 59/2019г. на ОС – гр.Силистра и на основание чл. 300 от  ГПК съдът приема, че деянието, авторството и виновното поведение на водача П. Г.П. на л.а. марка „Фолксваген поло“, с рег. № ******* и настъпилата в причинно-следствена връзка от това поведение смърт на А.Ф.П. за установени в настоящия процес.

 Въз основа заключенията по СМЕ и САТЕ приема за установено, че към момента на настъпване на ПТП А.Ф.П. е пътувала с поставен обезопасителен колан. Следователно възражението за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата е останало недоказано.

Независимо от изложеното съдът намира иска за изцяло неоснователен поради следното:

Въз основа показанията на свидетелите М.П.С. – дъщеря на починалата и Е.С.Д. – класен ръководител на ищцата и заключението по приетата КСПСПЕ приема за установено, че между ищцата и починалата А.Ф.П. – нейна баба, са били налице близки отношения, които не са излизали извън обичайните отношения между роднини от такава степен, които традиционно в българското общество се характеризират с взаимна обич, морална подкрепа, духовна и емоционална близост. Съгласно показанията ищцата е живяла в отделно, самостоятелно домакинство с родителите си – майка и баща в гр.София, а починалата е живяла в самостоятелно домакинство заедно със съпругът си в различен град – гр.Главиница. Между двете била налице топла емоционална връзка, близка, и положителна, отговаряща на обичайната между баба и внучка, но при водеща роля на нуклеарното семейство и налична мрежа на взаимоотношения с разширеното семейство. Починалата често я посещавала в гр.София, носела и подаръци и храна, присъствала на тържества и състезания с участието на внучката си. Е. прекарвала ваканциите винаги с баба си, където посещавала кръжоци и лагери. Няма данни да са живели съвместно, като семейство, починалата да е замествала или допълвала в изключителна степен грижите, които са полагали за нея родителите и като към родно дете.  Смъртта на баба и причинила на Е. очаквано интензивни, без данни да са патологични негативни емоционални преживявания на скръб, тъга и временно самообвинения. За известен период Е. била разстроена, както всички членове на разширеното семейство, влошила успехът си в училище, станала по саможива, като към момента тези негативни преживявания са изцяло преодоляни.

От показанията на свидетелите и заключението по КСПСПЕ не е явно и други годни доказателства не са събрани за факти и обстоятелства сочещи на особено близки отношения, извън обичаните между баба и внучка, подобни на тези между родител и дете, характеризиращи се със съвместно живеене, изпълнени с особено доверие,  взаимопомощ, обич и привързаност, прекъснати със смъртта на пострадалия и донесли за ищцата значителни морални болки и страдания от загубата на баба и, с продължително проявление във времето.

Поради изложеното съдът приема, че ищцата, която е извън кръга на лицата, посочени в Постановление № 4 от 25.05.1961 г. и в Постановление № 5 от 24.11.1969 г. на Пленума на ВС, не е правоимаща по смисъла на т. 1 от ТР № 1 от 21.06.2018 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2016 г. на ОСНГТК, тъй като между нея и починалата и баба не са били налице близки отношения, които са излизали извън обичайните отношения между роднини от такава степен и не е  претърпяла болки и страдания вследствие смъртта и значителни по своя характер, с продължително проявление във времето.

Поради изложеното отговорността на ответното дружество за обезщетяване на претендираните от ищцата неимуществени вреди от загубата на баба и А.Ф.П. и не следва да бъде ангажирана и предявеният иск следва да бъде отхвърлен.

Съобразно изхода от спора разноски следва да се присъдят в полза на ответника. Претендираните са в размер на 7200.00лв. с включен ДДС платен хонорар за защита от адвокат, по отношение които ищцата е направила възражение за прекомерност.

Съдът, като съобрази фактическата и правна сложност на спора и извършените процесуални действия, както и минималните размери на адвокатските възнаграждения предвидени в Наредба № 1/2004г., на които претендираното възнаграждение съответства изцяло, намира възражението за прекомерност за неоснователно.

Поради изложеното в полза на ответника следва да се присъдят разноски в размер на 7200.00лв. с включен ДДС, сторени за платен хонорар за защита от адвокат в настоящото производство.

Воден от изложеното, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТХВЪРЛЯ исковете на Е.Г.Г., ЕГН **********, действаща със съгласието на своя баща и законен представител Г.П.Г., ЕГН **********, двамата със съдебен адрес: ***, адв. В.Т. и адв. А.П., срещу З. „Б.И.“ АД, дружество вписано в Търговския регистър при Агенция по вписванията - София с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление ***, за присъждане на сумата 100000.00 /сто хиляди/лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди претърпени в резултат ПТП настъпило на 15.07.2018г., около 05.50ч., по път II-21, на км 45+100, между гр.Тутракан и с.Нова Черна, в посока гр.Русе, причинено виновно от П. Г.П., при управление на л.а. марка „Фолксваген поло“, с рег. № *******, който в нарушение на правилата за движение по пътищата по чл. 16, ал. 1 и чл. 21, ал. 1 ЗДвП, при движение със скорост над допустимата, а именно – 129.67км/ч, движейки се по пътно платно с две пътни ленти, при преминаване през крива на десен завой, не е спазил траекторията на завоя, навлязъл в лентата за насрещно движение, в която се е движел седлови влекач марка „Скания Р450/Ламберт ЛВФС 3“, с рег. № *******, с прикачено полуремарке марка „Ламберет LVFS 3“, с рег. № *******, ударил се в ремаркето на товарния автомобил и по непредпазливост причинил смъртта на пътуващата в лекия автомобил, като пътник А.Ф.П., за което е постановена влязла в сила Присъда № 4/24.04.2019г. по НОХД № 59/2019г. на ОС – гр.Силистра, чиято отговорност била застрахована при ответното дружество със задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ полица № BG/02/118001727025,  валидна от 04.07.2018г. до 03.07.2019г., както и сумата 12083.33 /дванадесет хиляди осемдесет и три, 0.33/лв., представляващо обезщетение за забава начислено върху главницата за периода от 08.10.2018г. – датата на предявяване на извънсъдебната претенция към застрахователя, до датата на предявяване на иска – 16.12.2019г., ведно със законната лихва върху главницата считано от  датата на предявяване на иска – 16.12.2019г., до окончателното и изплащане.

СЪЖДА Е.Г.Г., ЕГН **********, действаща със съгласието на своя баща и законен представител Г.П.Г., ЕГН **********, двамата със съдебен адрес: ***, адв. В.Т. и адв. А.П., ДА ЗАПЛАТИ на З. „Б.И.” АД, дружество вписано в Търговския регистър при Агенция по вписванията - София с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление ***, сумата 7200.00 /седем хиляди и двеста/лв. с включен ДДС, представляваща разноски сторени за платен хонорар за защита от адвокат в производството пред СГС.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред САС в двуседмичен срок от връчване на препис от същото на страните.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: