Решение по дело №1116/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1177
Дата: 27 октомври 2022 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20227040701116
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

               1177                                  27.10.2022 година                гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХVІ-ти СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на двадесет и девети септември, две хиляди двадесета и втора година, в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1.МАРИНА НИКОЛОВА 

2.ДИМИТЪР ГАЛЬОВ 

секретар: И. Г.

прокурор: Дарин Христов

сложи за разглеждане докладваното от съдия М.Николова КАНД номер 1116 по описа за 2022 година.

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Ц.П.М., ЕГН:**********, с адрес: *** против Решение № 41/30.05.2022 г., постановено по НАХД № 121/2022 г. по описа на Районен съд - Царево, с което е потвърден ЕФ серия К № 4242161 на ОДМВР-гр.Бургас, с който на касатора за нарушение на чл.21, ал.2 във връзка с ал.1 ЗДвП на осн. чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.6 ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 750 лева.

В касационната жалба се излагат възражения, че РС - Царево е постановил решение при нарушение на материалния закон, като същото е неправилно. Сочи се, че съдът не е обсъдил възражението с кое от двете АТС е установено и заснето нарушението - MD1193 или АТСС Кордон М2, както и факта, че е оспорена посоката на движение на МПС. Твърди се, че е останал неизяснен и въпросът дали превишението на скоростта от 67 км./час е получено след приспадането на 3%, като с всичко това е било нарушено и ограничено правото на защита на касатора. В заключение се иска отмяна на съдебното решение.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация, редовно призован, не изпраща процесуален представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за правилност и законосъобразност на първоинстанционното решение.

Административен съд - Бургас, ХVІ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал. 1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

За да постанови своето решение, въззивният съд е приел за установена от доказателствата по делото следната фактическа обстановка:

На 09.12.2020 г. в 09,52 часа, на път ВП II-99, км. 47+145, в посока с. Лозенец към гр. Китен, обл. Бургас, техническо средство - ATCC Кордон М2, поставена на мястото, засякла и заснела, движещ се в посока към гр. Китен, със скорост от 127 км/ч. лек автомобил, за който се установило в последствие, че се управлява от Ц.П.М.. На това място от пътя, имало въведено ограничение на скоростта с пътен знак В-26 от 60 км/час. Бил издаден Електронен фиш за налагане на глоба, с който за нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл.189, ал.4, вр. с чл.182, ал.2, т.6 от ЗДвП, на М. било наложено наказание „глоба” в размер на 750,00 лева.

По същество, Районният съд е потвърдил издадения ЕФ, като не е констатирал от формална страна допуснати нарушения при издаването му. Приел е, че атакуваният електронен фиш е издаден от компетентен орган и съдържа всички предвидени в чл.189, ал.4, изр.2-ро от ЗДвП задължителни реквизити - точно е посочено мястото на извършване на нарушението, посоката на движение на автомобила, отразено е обстоятелството, че в този участък имало въведено с пътен знак В-26 ограничение на скоростта от 60 км/ч, както и точната измерена от АТС скорост. Посочена е също така и разликата между засечената и разрешената скорост, като коректно е приспаднат в полза на нарушителя толерансът от 3 %, който представлява допустимата техническа грешка при измерването на скоростта. Съдът е намерил, че субекта на нарушението също е бил определен правилно, като е обсъден и размера на наложеното наказание.

Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно, като за него не се констатират отменителни основания.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на нарушението, като в съответствие с изискванията на чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от представените писмени доказателства.

Касационната инстанция изцяло споделя мотивите на районния съд довели до потвърждаване на оспорения електронен фиш като намира, че същият е издаден от компетентен орган и съдържа необходимите реквизити.

Съдът приема за доказан факта на извършване на нарушението така както е описано по-горе, в участък, където разрешената скорост е до 60 км/ч., като макар и да са налице твърдения на касатора за посока на движение, различна от описаната в електронния фиш, то конкретни доказателства в тази насока, които да опровергават вече установеното, не се сочат, още повече, че ограничението на скоростта и в двете посоки на движение е 60 км/час, поради което възражението за различна посока на движение на МПС се явява ирелевантно за правния спор.

Във връзка с оплакването в касационната жалба, касаещо наименованието на техническото средство, с което е извършено заснемането, то следва да се посочи, че техническото средство – мобилна система за контрол на скоростта – тип АТСС Кордон М2 с № MD1193, e посочена в съставения ЕФ както с наименованието си – техническо сродство тип АТСС Кордон М2,  така и с номера си № MD1193, поради което съдът намира, че в ЕФ не съществува неяснота и/или противоречие относно техническото средство, с което е извършено заснемането, респ. не е било нарушено правото на защита на касатора при посочването му.

Неоснователно се явява и възражение на касатора, че е останал неизяснен въпросът дали превишението на скоростта от 67 км./час е получено след приспадането на 3%, тъй като видно от съдържанието на ЕФ, и приложената към него снимка, отчетената под снимката скорост на МПС е 131 км./час и след извършеното изчисление с приспадане на 3%, се получава скорост от 127 км./ч. – посочена в ЕФ.

Предвид всичко изложен по-горе, следва да се заключи, че като е потвърдил издадения електронен фиш, районният съд е постановил правилен съдебен акт, който следва да се остави в сила.

Поради изложеното, на основание чл.221, ал.2, предл. 1 от АПК във вр. чл. 63, ал. 1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 41/30.05.2022 г., постановено по НАХД № 121/2022 г. по описа на Районен съд - Царево.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

    2.