Решение по дело №3194/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266336
Дата: 29 октомври 2021 г. (в сила от 29 октомври 2021 г.)
Съдия: Хрипсиме Киркор Мъгърдичян
Дело: 20211100503194
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                гр.София, 29.10.201 год.

 

                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІІ-Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и осми септември през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теменужка Симеонова

ЧЛЕНОВЕ: Хрипсиме Мъгърдичян

 Божидар Стаевски

 

при секретаря М.Митова, като разгледа докладваното от съдия Хрипсиме Мъгърдичян в.гр.дело №3194 по описа за 2021 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение от 19.11.2020 год., постановено по гр.дело №23048/2020 год. по описа на СРС, ГО, 51 с-в, са отхвърлени като неоснователни предявените по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК от „Т.С.“ ЕАД срещу Ц.М.Г. искове с правно основание чл. 79, ал. 1, пр. 1 вр. с чл. 200, ал. 1 ЗЗД вр. с чл. 150 ЗЕ и с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за признаване за установено, че ответницата дължи на ищеца сумата от 2 126.74 лв. – главница, представляваща стойност на топлинна енергия за периода от м.май 2016 год. до м. април 2019 год. за топлоснабден имот, находящ се в гр.София, ж.к.“*******, абонатен №292169, сумата от 221.60 лв. – обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода от 15.09.2017 год. до 18.11.2019 год., сумата от 10.77 лв. – главница, представляваща възнаграждение за услугата дялово разпределение за периода от м.октомври 2016 год. до м.април 2019 год. и сумата от 1.95 лв. – обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода от 01.12.2016 год. до 18.11.2019 год., за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.дело №67557/2019 год. по описа на СРС, ГО, 51 с-в.

Горепосоченото решение е постановено при участието на привлечено от ищеца трето лице-помагач „Б.“ ООД.

Срещу решението е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК въззивна жалба от ищеца „Т.С.“ ЕАД. Жалбоподателят поддържа, че неправилно първоинстанционният съд бил отхвърлил предявените искове срещу ответницата в качеството й на наследник по закон на Н.А.Г., респ. че ответницата не е титуляр на права на отношение на процесния недвижим имот. В тази връзка следвало да се има предвид нормата на § 1, т. 42 от ДР на ЗЕ. Видно било от  събраните по делото доказателства, че Н.Г.била придобила имота по силата на договор за продажба от 20.08.1970 год., а ответницата била неин законен наследник – дъщеря, поради което поемала както правата, така и задълженията, които са част от наследствената маса. Ищецът нямал задължение да доказва, че ответницата е  приела наследството – това право било на ответницата, което следвало да се заяви чрез възражение /а именно, че се е отказала от наследството/. В случая ответницата била приела наследството с конклудентни действия. Отделно от това понятието „титуляр на партида“ имало само вътрешно-счетоводно значение за дейността на дружеството, като нямало правно значение, доколкото било видно от нормите на ЗЕ , че партида можело да бъде открита и служебно. Без значение било обстоятелството дали потребителят на топлинна енергия бил обитавал имота, респ. дали е консумирал топлинна енергия в имота лично. В случай на учредено вещно право на ползване, именно неговият носител бил задължен за стойността на топлинната енергия. А по силата на наследственото правоприемство задълженията му били преминали към законните му наследници. Ето защо моли обжалваното решение да бъде отменено, а исковете – уважени. Претендира и присъждането на направените разноски по делото и юрисконсултско възнаграждение.

Ответницата по жалбата Ц.М.Г. счита, че решението на СРС е правилно и следва да бъде потвърдено.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт и възраженията на насрещната страна, намира за установено следното:

Предявени са за разглеждане по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 79, ал. 1, пр. 1 вр. с чл. 200, ал. 1 ЗЗД вр. с чл. 150 ЗЕ и с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението е и правилно, като във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се посочи следното:

Спорният по делото въпрос се свежда до съществуването на валидно облигационно правоотношение между страните по договор за доставка на топлинна енергия.

Съгласно разпоредбата на § 1, т. 42 от ДР на ЗЕ /редакция Изм. и доп. - ДВ, бр. 74 от 2006 год./, „потребител на топлинна енергия за битови нужди” е това физическо лице – собственик или ползвател на имот, което ползва топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация и горещо водоснабдяване, или природен газ за домакинството си.

Според идентичните клаузи на чл. 63, ал. 1 и 2 от Общите условия от 2008 год. за продажба на топлинна енергия от „Т.С.” ЕАД на потребители за битови нужди и Общите условия от 2014 год., при смърт на купувач – физическо лице, наследниците или лицето, придобило жилището по силата на договор за гледане и издръжка или по дарение, са длъжни да уведомят писмено продавача в 30-дневен срок, чрез подаване на заявление за промяна на партидата, с приложено копие на удостоверение за наследници или съответно на акта за собственост. Съгласно ал. 2 на чл. 63 от тези Общи условия, в случаите на ал. 1 продавачът променя партидата на името на наследника или на един от наследниците, по писмено споразумение между тях, или на името на лицето, придобило собствеността на жилището по силата на акта; при липса на споразумение между наследниците, продавачът открива партида на името на всички наследници, отговарящи съобразно наследствения дял от удостоверението за наследници.

В разглеждания случай по делото е доказано, че процесният имот е бил топлофициран, както и че сградата – етажна собственост /в която се намира процесният имот/ е била присъединена към топлопреносната мрежа.

Въз основа на съвкупната преценка на писмените доказателства по делото се установява по несъмнен начин единствено, че процесният апартамент е бил закупен на 20.08.1970 год. от Н.С.Г. и И.А.Г.. Липсват обаче данни, че ответницата е наследник по закон на Н.С.Г., респ., че е титуляр на права върху процесния недвижим имот /обстоятелство, което същата изрично оспорва/ – по делото е представено удостоверение за наследници на друго лице, а именно Н.А.Г., родена през 1957 год. и починала 07.03.2012 год. /няма нито твърдения, нито доказателства, че имената Н.А.Г. и Н.С.Г. принадлежат на едно и също лице, която възможност всъщност е и изключена, доколкото договорът за продажба от 20.08.1970 год. е подписан за купувачи от пълнолетни лица, а към посочената дата Н.А.Г. е била на 13 години; отделно от това самата ответница сочи, че Н.С.Г. е нейна прабаба/.

Не са ангажирани и доказателства, че Н.А.Г. е наследница на Н.С.Г. и/или И.А.Г..

Следователно и при приложение на неблагоприятните последици от правилата за разпределение на доказателствената тежест /чл. 154, ал. 1 ГПК/, въззивният съд приема, че ищецът не се легитимира като кредитор на претендираните главници. А щом няма главно вземане, не може да има и задължение за обезщетение за забава по чл. 86, ал. 1 ЗЗД. Релевираните претенции са неоснователни и подлежат на отхвърляне, както законосъобразно е приел и първоинстанционният съд.

Ето защо въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение, а решението на СРС – потвърдено, като правилно.

При този изход на спора жалбоподателят няма право на разноски.

На основание чл. 280, ал. 3 ГПК настоящето решение не подлежи на касационно обжалване.

Предвид изложените съображения, съдът

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ПОТВЪРЖДАВА решението от 19.11.2020 год., постановено по гр.дело №23048/2020 год. по описа на СРС, ГО, 51 с-в.

Решението е постановено при участието на привлечено от ищеца трето лице-помагач „Б.“ ООД.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                    

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1/

 

 

                                                                                   

2/