Определение по дело №464/2019 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 15
Дата: 20 януари 2020 г. (в сила от 29 януари 2020 г.)
Съдия: Айгюл Аптула Шефки
Дело: 20197120700464
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

  

гр. Кърджали, 20.01.2020 г.

 

Административен съд Кърджали в закрито съдебно заседание на  двадесети януари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                 СЪДИЯ: Айгюл Шефки

разгледа докладваното от съдията адм.д.464 по описа на КАС за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

          Производството е по реда на чл.197 и сл. от АПК, вр. чл.54, ал.1, т.3 АПК.  Образувано е по жалба от Х.Р.Г. от ***, подадена чрез адв.С.М., срещу Решение2153-08-204/26.11.2019 г. на директора на ТП на НОИ-Кърджали. Жалбоподателката твърди незаконосъобразност на оспореното решение, като постановено в проиворечие с материалния закон и съществено нарушение на административнопроизводствените правила. Иска отмяна на оспореното решение. Претендира деловодни разноски.  

Административният съд, като взе предвид доказателствата по делото и становищата на страните, приема за установено следното:

С Разпореждане №***/*** г. на ръководителя по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали, постановено във връзка с подадено Удостоверение с вх.№***/*** г., на основание чл.40, ал.3 от КСО и чл.47, ал.1 по Наредбата за паричните обезщетения и помощите по ДОО /НПОПДОО/, на жалбоподателката е отказано отпускане на парично обезщетение при бременност и раждане, за остатъка от 410 календарни дни, поради това, че към 13.05.2019 г. - датата на настъпване на осигурителното събитие, лицето не е упражнявало дейността, за която е регистрирано, а  регистрацията е извършена единствено с цел придобиване на осигурителни права за получаване на парични обезщетения. Прието е поради горното, че лицето не е осигурено за общо заболяване и майчинство и не отговаря на условията на чл.48а КСО, тъй като не е упражнявало трудова дейност и няма право на парично обезщетение за периода на бременност и раждане, за разликата от 135 до 410 календарни дни.

Горното разпореждане е оспорено по реда на чл.117, ал.2 КСО с възражение вх.№***/*** г. от Х.Р.Г., изпратено по пощата на 21.10.2019 г. от ПС - ***, видно от приложения пощенски плик с баркод ***. Според писмо вх.№***/*** г. от ръководителя на Областна пощенска станция-Кърджали, в регистрите на ПС, като подател на пощенската пратка с горния баркод, е вписана Община Черноочене.

С писмо изх.№***/*** г. на директора на ТП НОИ Кърджали, на жалбоподателката е указано, в 7-дневен срок да представи подаденото възражение в оригинал, като видно от писмо вх.№ ***/*** г., горното указание е било изпълнено.

С Решение № 2153-08-204/26.11.2019 г. на директора на ТП на НОИ - Кърджали, предмет на настоящия спор, на основание чл.54, ал.1, т.3 КСО, е спряно образуваното производство по жалба с вх.№***/*** г. от Х.Р.Г. срещу Разпореждане №***/*** г. на ръководителя по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали. За да спре производството, предвид данните, съдържащи се в справка рег.№***/*** г. от ОДМВР-Кърджали, органът приел, че  в периода, в който е подписано и подадено възражението срещу Разпореждане №***/*** г., лицето не се е намирало на територията на РБългария и няма как да е подписало и подало възражението. В тази връзка и поради съмнение за съставен неистински документ - престъпление по смисъла на НК, с писмо изх.№***/*** г., била сезирана и Районна прокуратура - Кърджали.

По делото е приложена и справка рег.№***/*** г. издадена от ОД МВР-Кърджали, според която, на 11.10.2019 г. жалбоподателката Х. Ю. е напуснала РБългария, през ГКПП *** и след тази дата няма регистрирано влизане в страната.

От изложената фактическа обстановка, съдът прави следните изводи:

Жалбата е подадена чрез административния орган, чийто акт се оспорва, в предвидения от закона 14-дневен срок и от надлежна страна, поради което е процесуално допустима. 

Разгледана по същество жалбата е неоснователна, по следните съображения:

Съгласно чл. 54, ал.1, т.3 АПК, административният орган спира производството, когато в хода на последното се разкрият престъпни обстоятелства, чието установяване е от значение за издаването на акта, като за прилагането на тази хипотеза, не е необходимо наличието на влязла в сила присъда, с която е установено извършването на престъпление.

По силата на чл.24, ал.1 от АПК, производството по издаване на административен акт от директора на ТП НОИ, започва по искане на заинтересования гражданин, като е приложим принципът на диспозитивното начало, а предоставянето на съответната защита зависи от волята на заинтересованото лице. В тази връзка, и по аргумент от чл.85, ал.1, т.8 от АПК, жалбата следва да съдържа и подпис на подателя, удостоверяващ обстоятелството, че волеизявлението изхожда именно от него.

Установи се по делото, че на 21.10.2019 г., в ПС - ***  е подадена жалба срещу Разпореждане №***/*** г. на ръководителя по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали, с подател – Община Черноочене. Според данните в приложената справка, издадена от ОДМВР, към датата на подаването на жалбата - 21.10.2019 г., както и към датата на поправяне на нередовностите в нея - 07.11.2019 г.,  Х.Г. е била извън страната. По преписката не са представени и  данни за учредяване на представителство по чл.18, ал.2 АПК, с писмено пълномощно с нотариална заверка на подписите. В самата жалба също не е посочено, че се подава чрез пълномощник.  

При тези данни, правилен е изводът за наличие на основанието по чл. 54, ал. 1, т. 3 от АПК, за спиране на административното производство, защото изложеното по-горе, разкрива престъпно обстоятелство -  съставен неистински документ - престъпление по смисъла на НК. От своя страна, ако подписът не е положен от посочения в жалбата подател, то не би било налице и надлежно сезиране. Последното е основание за прекратяване на административното производство, поради което, установяването на горното обстоятелство е от значение за производството, образувано пред горестоящия орган.

Предвид изложеното, жалбата на Х.Р.Г., срещу Решение2153-08-204/26.11.2019 г. на директора на ТП на НОИ-Кърджали, е неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

Водим от горното  и на основание чл.200 от АПК, съдът

 

                                        О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Х.Р.Г., срещу Решение2153-08-204/26.11.2019 г. на директора на ТП на НОИ-Кърджали.

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му,

пред Върховен административен съд на Република България.

 

 

 

С Ъ Д И Я: