Решение по дело №3131/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1718
Дата: 26 септември 2019 г. (в сила от 8 януари 2020 г.)
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20193110203131
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 Номер…………….                         Година  2019                     Град  Варна

                     

 

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

На шестнадесети септември           Година  две хиляди и деветнадесета

                                                                       

В публично съдебно заседание в слeдния състав:

                                                                              

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

СЕКРЕТАР: ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

АНД                              № 3131                            по описа за 2019г.

 за да се произнесе взе предвид следното:

 

        Производството е образувано на основание  чл.59 и сл. от ЗАНН въз основа на жалба от „ГиБ“ООД,  против НП № 23-0000342, издадено  на 21.06.19г от Началника на ОО „АА“ в ГД“АИ“ –Варна, с което за нарушение на чл.10 §2 от Регламент 561/06 вр.чл.78 ал.1 т.1 от ЗАвПр,  на осн.чл.104 ал.1 от ЗАвПр на „ГиБ“ООД е наложена имуществена санкция в размер на 1000  лв.

Жалбата е процесуално допустима - предявена е в срок и от процесуално легитимиран субект, при наличие на представителна власт, поради което е приета от съда за разглеждане.

В жалбата се твърди, че неправилно била посочена датата на нарушението и от фактите не ставало ясно защо е избрана датата 13.07.2018г. От изложените факти в НП не ставало ясно какво е изпълнителното деяние, извършено от дружеството, като се описвали действие на водача на МПС и дружеството не било субект на това нарушение. Нарушението небило извършено и от обективна страна, като на водача бил проведен инструктаж  така, че да спазва регламентите. Датата 04.05.18 г. не била относима към действията на дружеството.

 

 

В съдебно заседание въззивната страна се представлява от адв. И., който пледира отмяна на НП на основанията, изложени в жалбата.

Въззиваемата страна се представлява от И.Г., който пледира НП да бъде потвърдено на основанията, изложени в придружителното писмо към жалбата.

 

С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

                При проверка АНО установил, че видно от тахографски лист от 12.07.2018г.,  за 24 часовия период на управление, започващ в 19:38ч. на дата 12.07.2018г., водачът М.С.М.не ползвал намалена дневна почивка от поне 9 последователни часа, като почивката му била с продължителност от 08 часа и 18 мин. (в периода от 11:20ч. на дата 13.07.2018г. до 19:38ч. на дата 13.07.2018г.). Намалението било  с 42 мин. Въз основана тези факти контролиращият орган приел, че дружеството-превозвач „ГиБ“ООД не организирало работата на водача, така че да спазва времето за почивка и съставило АУАН срещу превозвача. За дата на нарушението била посочена 13.07.2018 г. когато е следвало да се ползва докрай почивката.

 

Описаната фактическа обстановка се  установява и потвърждава от събраните по делото доказателства, а именно писмените доказателства- преписката по АНП, вкл. АУАН, справка за нарушител,  пълномощно,  покана, протокол от контролна проверка, приемо- предавателен протокол, трудов договор, констативен протокол, тахографски лист, пътен лист и др., както и от показанията на св.К., които съдът кредитира като  добросъвестни и логични.

 

Съдът, предвид становището на страните и императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

 

         При провеждането на АНП са допуснати процесуални нарушения и материалният закон е приложен неправилно

         АУАН и НП СА издадени от компетентни лица, оправомощени с приложената по делото заповед.

         От АУАН и НП не става ясно кой е собственика на това превозно средство, нито кой е превозвача и изобщо  въз основа на какви факти е направен извода, че именно „ГиБ“ООД е лицето, което носи отговорност за  организиране работата на водача М.Маринов, като не се сочи в какви правоотношения са помежду си тези лица. 

        Чл.104 ал.1 от ЗАвПр предвижда  отговорност за превозвач, който не осигури почивка,   но от описаните  факти не става ясно  дали  почивката не е  спазена поради действие или бездействие от страна на превозвача. Организацията в предприятието изобщо не е била изследвана, за да се  направи извод, че нарушението е осъществено от обективна страна.  АНО изрично е изписал, че наказва дружеството  за това, че „не е организирало работата  на водача”. По- надолу е посочено, че с това е допуснало  той да не ползва намалена почивка от поне 9 часа, но отговорност за допустителство се носи, само ако е изрично предвидено в закона, каквото изрично предвиждане в случая липсва. АНО дължи изписване на всички признаци на нарушението и на всички относими към тях факти, вкл. на тези, относими към изпълнителното деяние и към неговия субект. Липсата им ограничава правото на защита и винаги е съществено процесуално нарушение. Не става ясно от фактическа страна какво на практика е направил, или не е направил превозвачът за да осигури почивка на водача, или за да не му даде възможност да ползва регламентираната от закона почивка.

        Нарушението не е описано и от правна страна, като не са посочени всичките му съставомерни признаци. Според чл.10 §2 от Регламент 561/06 на ЕС ”Транспортното предприятие организира работата на водачите, посочена в параграф 1, по такъв начин, че водачите да са в състояние да спазват Регламент (ЕИО) № 3821/85 и глава ІІ от настоящия регламент”. Такива съставомерни признаци категорично липсват в АУАН и НП, като изобщо не се споменава дали водачът е бил в състояние да спази регл.3821/85 г.  и глава ІІ от регл. 561/06г. Именно това е решаващо за  наказателната отговорност – дали е създадена такава организация, че водачът да е бил  в състояние да спази регламента, или наличната, или липсваща организация е поставила водача  в невъзможност да спази този регламент. В НП не е описано от фактическа страна, че  предприятието не е организирало работата по такъв начин, че водачът да не е в състояние да  спази глава ІІ от регламент 561/06 г.  Не са описани и такива факти, а само в този случай  предприятието следва да носи отговорност по чл. 104 ал.1 от ЗАвПр за липса на организация. Освен това, в глава ІІ до почивките се отнасят чл. 8 и чл. 9 от регл. 561/06, но нито в АУАН, нито в НП са конкретизирани от правна страна хипотезите на чл. 8 и 9 от глава ІІ . Нормата на чл.10 §2 на практика е препращаща и в нея се инкорпорират признаците на нормите, към която препраща, но това не е описано в АУАН и НП и не става ясно за какво е наказано дружеството.

        Предвид горното, съдът споделя възраженията в жалбата относно неописване на нарушението, извършено от дружеството и НП следва да бъде отменено поради допуснати в хода на АНП съществени процесуални нарушения.

               

С оглед основанията за отмяна на НП , съдът е в невъзможност да установи въз основа на какви факти е наказано дружеството и дали тези факти действително сочат на извършено нарушение и намира, че не следва да се  произнася и по справедливостта на наказанието.

 

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

         ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ  № 23-0000342, издадено  на 21.06.19г от Началника на ОО „АА“ в ГД“АИ“ –Варна, с което за нарушение на чл.10 §2 от Регламент 561/06 вр.чл.78 ал.1 т.1 от ЗАвПр,  на осн.чл.104 ал.1 от ЗАвПр на „ГиБ“ООД е наложена имуществена санкция в размер на 1000  лв.

 

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Варненския административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

                                              

                                                        СЪДИЯ: