Решение по дело №467/2021 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260210
Дата: 23 юли 2021 г. (в сила от 18 август 2021 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20211520200467
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

       

       Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Кюстендил, 23.07.2021г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

 

            Кюстендилски районен съд, ХII–ти състав, в открито съдебно заседание на осми юли, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                                    Председател: Светослав Петров

            При Секретаря: Янка Ангелова

Като разгледа докладваното от съдия Петров  АНД  № 467  по описа за 2021  година на КРС  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

„Грийн Логистик“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление гр. Кюстендил, ул. „***“ № **, бл. „***“ вх. **, ет.**, ап.***, представлявано от С. К. обжалва наказателно постановление № 42-0000637/22.02.2021г., издадено  от Директор на РД“АА“ София, с което  на дружеството, на осн. чл. 104, ал.7, пр. последно от ЗАвтПр е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2000 / две хиляди/ лева за нарушение по чл.91в, т.2, пр. 2 от ЗАвтПр.

 Иска се в жалбата и впоследствие в хода на процеса отмяна на наказателното постановление, като се сочат допуснати нарушения на процесуалните правила и  недоказаност на нарушението.  Претендира са присъждане на сторените разноски за адвокатско възнаграждение.

 Административнонаказващият орган не изпраща представител в съдебно заседание и не е изразено становище по делото с изключение на посоченото в съпроводителното писмо изявление, че се предлага НП да бъде потвърдено.

            Като разгледа събраните по делото писмени и устни доказателства при условията на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

С АУАН № 281044/12.02.2021г. е привлечено към административно-наказателна отговорност дружеството жалбоподател, за това, че на 12.02.2021г. около 15:00 часа в сградата на ОО“АА“ – Кюстендил, при извършена тематична проверка във връзка писмо № 12-00-00-1475/2/19.01.2021г. на ИА“АА“ – София и представените документи от превозвача от преглед на ел. носител се установи, че лицето превозвач не е представило за проверка от контролните органи информацията извлечена от картата на водача Y. M. управлявал седлови влекач „Даф ФТХФ105“ с рег. № *** за периода 16.10.2020г.-04.12.2020г.“.

В АУАН е дадена правна квалификация на нарушението – чл.91в, т.2, пр. 2 от ЗАвтПр.

Съставеният АУАН е предявен и връчен на упълномощеното лице Р. К..

Въз основа на съставения АУАН № 281044 на 22.02.2021 г.  Директор на РД“АА“ София е издал атакуваното НП, в което са възпроизведени фактическите констатации и правна квалификация идентична с посочената в АУАН.

Наказателното постановление е връчено на упълномощеното лице Радослав Кирилов.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното: Жалбата е подадена в установения в чл. 59, ал.2 ЗАНН 7-дневен срок, от надлежна страна и срещу подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради което се явява процесуално допустима, доколкото не се установиха съществени процесуални нарушения и следва да се разгледа по същество.

В хода на съдебното производство в качеството на свидетели бяха разпитани свидетелите Б. и П., които в показанията си посочиха, че не си спомня за конкретния случай. Свид. Б. посочва, че няма никакъв спомен за случая и не може да каже детайли за него, дори и след предявяването на АУАН № 281044. Свид. П. посочва, че не си спомня нищо за случая и след предявяването на АУАН № 281044 сочи, че той е състави акта по тематична проверка, извършена на фирмата за допуснати нарушения на водачите на фирмата за периода посечен в АУАН и друго не може да си спомни. Съдът кредитира показанията на актосъставителя и свидетеля по акта, но отчита обстоятелството, че същите са лишени от каквато и да е конкретност, като възприема същите единствено като доказателство относно авторството на АУАН. Преценяйки наличието на вмененото на жалбоподателя нарушение, съдът намира, че същото не са доказано по несъмнен и категоричен начин. Не е изяснен по един безспорен и коректен начин обстоятелствата, въз основа на които е ангажирана административно наказателната отговорност на жалбоподателят и дали е било налице негово виновно поведение.  Изложеното в АУАН и НП като фактическа обстановка, не се потвърждава в пълна степен от приложените писмени доказателства. Декларативното потвърждение от страна на актосъставителя и свидетеля по акта на отразените в АУАН фактически обстоятелства, без посочване на конкретни обстоятелства по извършване на нарушението, в допълнение с твърденията, че не си спомнят нищо, има само формален характер и не представлява гласно доказателство, подкрепящо акта. Нарушението не беше конкретизирано и констатациите в акта и НП не бяха потвърдени и от показанията на свидетелите или по-скоро липсата на такива показания, дори и след предявяване на съставения АУАН.

Съдът намира за необходимо да посочи, че в тежест на административнонаказващия орган е да докаже от обективна и субективна страна административното нарушение, съобразно чл.103, ал.1 от НПК, приложим по силата на чл.84 от ЗАНН. Безспорно е, че в преценката си дали да издаде НП, АНО се основава на констатациите в АУАН и те в рамките на производството по налагане на административни наказания се приемат за верни до доказване на противното. Това не е така обаче в съдебното производство, тук те нямат обвързваща доказателствена сила. В него съдът е длъжен да изясни фактическата обстановка, чрез допустимите доказателствени средства и да прецени има ли извършено нарушение. В случая не е и налице и хипотезата по чл.53, ал.2 от ЗАНН, тъй като не е установено по безспорен начин извършването на нарушението и вината на нарушителя. Поради изложеното съдът намира, че в хода на съдебното следствие не се събраха каквито и да било доказателства, които по категоричен и несъмнен начин да установят извършването от страна на жалбоподателя на вмененото му нарушение.

С оглед гореизложеното АНО е ангажирал незаконосъобразно административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, поради което атакуваното НП следва да се отмени.

С оглед изхода на делото и на осн. чл.63 ал.3 от ЗАНН дружеството жалбоподател има право да му бъдат присъдени претендираните разноски в размер на 300 /триста/ лева представляващи адвокатско възнаграждение, видно от приложения договора за правна защита и съдействие.

Воден от горното, съдът

Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 42-0000637/22.02.2021г., издадено  от Директор на РД“АА“ София, с което  на „Грийн Логистик“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление гр. Кюстендил, ул. „***“ № **, бл. „**“ вх. **, ет.**, ап.***, представлявано от С. К., на осн. чл. 104, ал.7, пр. последно от ЗАвтПр е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2000 / две хиляди/ лева за нарушение по чл.91в, т.2, пр. 2 от ЗАвтПр.

ОСЪЖДА Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – София, с адрес гр. София, ул. „Витиня“ № 1 да заплати на „Грийн Логистик“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление гр. Кюстендил, ул. „***“ № **, бл. „***“ вх. **, ет.***, ап.***, представлявано от С… К., сумата от 300 /триста/ лева представляваща сторени разноски в настоящото производство за адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд   гр.Кюстендил.

 

 

                                                                         Районен съдия: