Решение по дело №1062/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 961
Дата: 8 юли 2020 г. (в сила от 8 юли 2020 г.)
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20201100901062
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№………../08.07.2020г.

гр. София

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7-ми състав, в закрито заседание, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

като разгледа търг. дело № 1062 по описа за 2020г, намери следното:

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) вр. глава XXI от ГПК.

Образувано е по жалба вх. № 20200605171830 на „И.“ ООД, ЕИК********срещу Отказ на длъжностното лице по регистрацията (ДЛР) с рег. № 20200528112744/29.05.2020г, постановен по Заявление вх. № 20200528112744.  Излагат се доводи за незаконосъобразност на обжалвания акт. Твърди се, че към заявлението са представени всички необходими документи, както и че ДЛР е излязъл извън обхвата на своята компетентност.

Съдът като съобрази доводите в жалбата, съображенията на длъжностното лице, постановило отказа, и доказателствата по делото, намира за установено следното:

Производството пред Агенция по вписванията е образувано въз основа на Заявление вх. № 20200528112744, с което се иска заличаване на съдружника В. К. Б..

Длъжностното лице по регистрацията отказва вписване с мотива, че по искане на КПКОМПИ и НАП са наложени запори на дружествените дялове на съдружника, което отнема възможността както на дружеството, така и на съдружника да се разпореждат със запорираните дружествени дялове, в това число да бъде изключен съдружника..

Подадената от заявителя жалба срещу постановения отказ е процесуално допустима: изхожда от легитимирано лице, подадена е в срока по чл. 25, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ, срещу акт, подлежащ на обжалване.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Обстоятелствата относно приемане и изключване на съдружници подлежат на вписване в Търговския регистър. Обхватът на проверката на ДЛР е формален, което означава, че тя включва: законосъобразността на свикването на общото събрание, кворума, мнозинството и отправянето на предупреждение за изключване.

 Връчването на писмено предупреждение по чл. 126, ал. 3 ТЗ поставя началото на процедурата по изключване. Предупреждението, като изявление на дружеството за констатирани нарушения на съдружника, може да е материализирано в поканата по чл. 139, ал. 1 ТЗ, да е възпроизведено в протокол от предходно Общо събрание или да бъде обективирано в самостоятелен писмен документ. В закона няма изискване преди изпращане на писменото предупреждение до съдружника, да трябва да бъде взето изрично решение от върховния или управителния орган на дружеството да бъде отправено предупреждение, поради което наличието или липсата на такова и неговата законосъобразност са факти, които са напълно ирелевантни за законосъобразността на процедурата по изключване на съдружник. Дали предупреждението съдържа или не изложение на конкретни нарушения съгласно чл. 126, ал.3 ТЗ, както и дали е предоставен и достатъчен ли е срокът на изключвания съдружник, за да коригира поведението си, са обстоятелства които не се обхващат от проверката по чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ. Последните макар да са относими към законосъобразността на изключването на съдружника, не са част от формалната проверка на ДЛР, а се изследват единствено в производството по иска по чл. 74 ТЗ.

В случая по делото са представени: покана за свикване на общото събрание с дневен ред изключване на съдружника В. Б., която е съставена на 02.03.2020г и е връчена при отказ с препоръчано писмо с обратна разписка; представен е и протокола от проведеното общо събрание от 12.03.2020г, точка първа на взетите решения е изключването на съдружника В.Б.. Следователно общото събрание, на което е изключен съдружникът, е свикано законосъобразно. Проведено е в съответствие с изискванията за кворум, тъй като са участвали и останалите двама съдружници. Решението за изключването на съдружник е взето с мнозинство повече от ¾ от капитала (тъй като изключваният съдружник не гласува и неговия дял се приспада от капитала - ал.3 на чл. 137 ТЗ). Следователно представените документи удостоверяват подлежащото на вписване обстоятелство – изключването на съдружника В.Б., което следва да бъде отразено и в Търговския регистър.

От представените със заявлението доказателства се установява, че на общото събрание на съдружниците на „И К.“ ООД е взето и решение дяловете на изключения съдружник да бъдат поети от съдружниците Д. Г. и М.Г.при съотношение 25 към 26 дяла, като всеки от тях се задължава да внесе номиналната стойност на дяловете. Приемането на решението е от компетентността на общото събрание на съдружниците, като то е взето и с изискуемото съгласно чл. 137, ал. 3 ТЗ мнозинство за това. С оглед на изложеното, се налага изводът, че произтичащите от това решение на общото събрание обстоятелства, изразяващи се в придобиване на дяловете от капитала на „И К.“ ООД от съдружниците Д. Г.и М. Г.М. С., следва да се приемат за настъпили и да се впишат в търговския регистър по партидата на този търговец така, както са заявени. Настъпилата промяна в дружеството, налага приемането и обявяването на нов дружествен договор, какъвто е представен със заявлението и следва да бъде обявен.

Извод в различна насока не следва от вписания от КПКОНПИ и НАП запор на дружествените дялове на изключения съдружник В. Б. и разпоредбата на чл. 206, ал.3 ДОПК, тъй като в случая не се касае до разпореждане от страната съдружника с дружествените му дялове, а до  изключването му от дружеството. За пълнота следва да се посочи, че правното действие на вписания запор е уредено от чл. 206, ал.4 ДОПК и чл.452 ГПК. То се изразява в непротивопоставимостта спрямо кредитор на извършените след налагане на запора разпоредителни действия. Т.е. спрямо него те са недействителни, независимо от вписването на това обстоятелство в Търговския регистър.

С оглед изложеното отказът е незаконосъобразен и следва да бъде отменен, като на длъжностното лице следва да се укаже да впише заявените промени.

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по жалба вх. № 20200605171830 на „И.“ ООД, ЕИК .******, Отказа на длъжностното лице по регистрацията с рег. № 20200528112744/29.05.2020г, постановен по Заявление вх. № 20200528112744.

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията – Търговски регистър да впише обстоятелствата заявените със Заявление вх. № 20200528112744.

Решението не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията – Търговски регистър.

 

 

СЪДИЯ: