Решение по дело №8/2020 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 март 2020 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Светлана Костадинова Драгоманска
Дело: 20207220700008
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  28

 

гр. Сливен, 04.03.2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на деветнадесети февруари,  две  хиляди  и  двадесета  година,  в  състав:

             

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА ДРАГОМАНСКА

                                                   ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                           ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА

                                                                          

При участието на секретаря ГАЛЯ ГЕОРГИЕВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от председателя касационно административно-наказателно дело № 8 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

 Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.      

Образувано е по касационна жалба на Актив Старт КОРП“  ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. Сливен, ул. „Стефан Караджа“ № 5, ет. 2, офис 3, представлявано от у. Е.Н.В., против решение № 580 от 20.12.2019 г. на Районен съд-Сливен, постановено по АНД1538 по описана на съда за 2019 г., с което е потвърдено наказателно постановление НП №F369294/22.02.2019 г., издадено от Директора на офиса в гр. Сливен при ТД на НАП - гр. Бургас, с което е наложено на "Актив Старт Корп" ЕООД с ЕИК*********** на основание чл. 178 от ЗДДС наказание "Имуществена санкция" в размер на 500 (петстотин) лева за нарушение на  чл. 132, ал. 2 от същия закон.

Касаторът оспорва решението като неправилно, постановено в нарушение на процесуалните правила и материалния закон, и моли за неговата отмяна. Излага доводи, че нарушението представлява маловажен случай, поради което е следвало да намери приложение нормата на чл. 28, б. "а" от ЗАНН.

В съдебно заседание ответникът по касацията - ТД на НАП Бургас, офис Сливен не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Сливен счита жалбата за неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Настоящият състав на Административен съд Сливен, като взе в предвид оплакванията в жалбата, доводите на страните, събраните по делото доказателства и приложимата нормативна уредба намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 от АПК от надлежна страна имаща правен интерес от обжалването, поради което е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

От доказателствата по делото се установява, че на „Актив Старт КОРП“  ЕООД е съставен акт за установяване на административно нарушение  №F369294/29.01.2019 г. от старши инспектор по приходите в ТД на НАП-Бургас, офис Сливен за това, че като задължено лице не е спазило законоустановения 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС. Съгласно справка от търговския регистър, било констатирано, че „Актив Старт КОРП“  ЕООД се конституира като новоучредено дружество по реда на чл. 262а от ТЗ при сливане на цялото имущество на осем търговски дружества и става техен правоприемник. Била извършена проверка на новоучреденото търговско дружество. Правоприемникът "Актив Стар Корп" ЕООД с ЕИК ************* бил вписан в търговския регистър на 13.11.2018 г. Едно от преобразуващите се дружества "Мелко България" ЕООД с ЕИК *********** е било регистрирано по ЗДДС от 20.12.2004 г. За резултатите от проверката бил издаден акт за регистрация по ЗДДС с № 200421900045741/11.01.2019 г.

Неподаването в срок на заявлението за регистрация по ЗДДС е квалифицирано като нарушение на  чл. 132, ал. 2 от ЗДДС. Въз основа на съставения АУАН е издадено обжалваното пред районния съд наказателно постановление, с което за установеното нарушение на „Актив Старт КОРП“  ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв. на основание чл. 178 от ЗДДС.

За да постанови оспореното решение районният съд е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Приел е за установено от събраните по делото доказателства, че „Актив Старт КОРП“  ЕООД е извършил вмененото му нарушение, тъй като в качеството си на задължено лице не спазило законоустановения 7-дневен срок, считано от настъпване на обстоятелството по чл. 10, ал. 1 от ЗДДС в търговския регистър, за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС, за което законосъобразно е ангажирана отговорността му на основание чл. 178 от ЗДДС. Изложил е мотиви и за неприложимост на нормата на чл. 28 от ЗАНН в случая.

Решението е правилно.

Съгласно чл. 132, ал. 1-3 от ЗДДС, задължително се регистрира по този закон лице, което на основание чл. 10, ал. 1 придобие стоки и услуги от регистрирано лице. Регистрацията се извършва с подаване на заявление за регистрация в 7-дневен срок от вписване на обстоятелството по чл. 10, ал. 1 в търговския регистър или вписване в регистър БУЛСТАТ. Датата на регистрацията е датата на вписване на обстоятелството по чл. 10 в търговския регистър или вписване в регистър БУЛСТАТ. Едно от обстоятелствата по чл. 10, ал. 1 от ЗДДС е преобразуване на търговско дружество по реда на глава шестнадесета от Търговския закон  – т. 1. Касаторът твърди, че не е подал заявлението за регистрация по ЗДДС в законоустановения срок, тъй като не е придобило стоки/услуги от регистрирано лице. Този довод е неоснователен, тъй като съгласно чл. 262а от ТЗ при сливане цялото имущество на две или повече търговски дружества (преобразуващи се дружества) преминава към едно новоучредено дружество, което става техен правоприемник. Преобразуващите се дружества се прекратяват без ликвидация. Следователно цялото имущество на регистрираното по ЗДДС дружество преминава към новоучреденото.

Въз основа на установените по делото факти правилно районният съд е приел, че дружеството е субект подлежащ на регистрация по чл. 132, ал. 1 от ЗДДС, което не е изпълнило в срока по  чл. 132, ал. 2 от ЗДДС задължението си да подаде заявление за регистрация, като по този начин е осъществило състава на административно нарушение по чл. 178 от ЗДДС, за което правилно е наложена предвидената в разпоредбата имуществена санкция 500 лв. От датата на вписване на обстоятелството по чл. 10, ал. 1 от ЗДДС в търговския регистър на 13.11.2018 г. за „Актив Старт КОРП“  ЕООД е възникнало задължение по чл. 132, ал. 1 от ЗДДС да подаде заявление за регистрация по този закон в 7-дневен срок от вписване на обстоятелството по чл. 10, ал. 1 в търговския регистър. Неизпълнението на това изискване представлява нарушение на чл. 178 от ЗДДС, съгласно който данъчно задължено по този закон лице, което е длъжно, но не подаде заявление за регистрация в установените по този закон срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 5000 лв., и в случая правилно дружеството е санкционирано на основание тази разпоредба в минималния размер от 500 лв.

Касаторът твърди, че са налице достатъчно доказателства, че вмененото нарушение представлява маловажен случай.

Настоящият касационен състав намира за неоснователни тези възражения. Нарушението е формално, поради което е ирелевантно дали от него са настъпили вреди. Обстоятелството, че същото е първо за „Актив Старт КОРП“  ЕООД, както и другите критерии, установени в чл. 27, ал. 2 от ЗАНН са от значение единствено при определяне на размера на наказанието и в случая са взети предвид, тъй като на дружеството е наложена имуществена санкция в законоустановения минимум. Извършеното нарушение, въпреки липсата на вредни последици, с оглед на обстоятелствата, при които е извършено, не представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от същия вид, за да може то да се определи като маловажен случай. От доказателствата по делото е видно, че такова заявление въобще не е било подадено, а е издаден акт за регистрация по ЗДДС на 11.01.2019 г. Предвид това правилен е извода на районния съд, че в конкретната хипотеза не намира приложение разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

При горните изводи настоящата касационна инстанция приема, че  обжалваното решение не е постановено при допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и в противоречие с материалния закон и се явява правилно и обосновано. Районният съд е обсъдил в достатъчна степен наведените от жалбоподателя възражения и правилно е приел същите за неоснователни. Съответствието между приетото от съда и установеното от доказателствата, както и между приетото от съда и направените от него изводи, води до обоснованост на постановеното решение. Извършвайки своята проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства, Административен съд – Сливен намира, че доводите в касационната жалба са неоснователни и релевираните отменителни основания не са налице.

По изложените съображения, обжалваното решение като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 580/20.12.2019 г. на РС Сливен, постановено по АНД № 1538/2019 г. по описа на съда. 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                     

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: