Решение по дело №306/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 5
Дата: 8 януари 2020 г. (в сила от 8 януари 2020 г.)
Съдия: Йордан Минков Дамаскинов
Дело: 20194500900306
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

5

Гр. Р., 08.01. 2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Р.нският окръжен съд,  гражданско и търговско отделение, в закрито заседание в състав:

Председател: Йордан Дамаскинов

като разгледа търговско дело № 306 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното:

          Производството е по реда на Глава XXI - "Обжалване на определенията" от Гражданския процесуален кодекс, вр. с чл. 25 от Закона за търговския регистър.

          Д.ЕИК **** гр. Р., представлявано от изпълнителния директор Б.Н.П.чрез пълномощник адвокат С.К., е подал жалба срещу отказ № 20190530120246-3/23.08.2019 г. на длъжностно лице при Агенция по вписванията, търговски регистър. Жалбоподателят счита отказа незаконосъобразен и иска от окръжния съд да го отмени и да даде задължителни указания на длъжностното лице да уважи заявление.

Р.нският окръжен съд, след като обсъди доводите на жалбоподателя и събраните по делото доказателства, намира следното:

          Жалбоподателят е легитимиран и има интерес от обжалването. Жалбата е постъпила в законоустановения срок и е допустима.

          Производството пред Агенцията по вписванията е образувано въз основа на заявление  вх.№  20190530120246-3/23.08.2019г. за вписване на действителен собственик по партидата на Д.на основание чл. 63, ал.1 и 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари.

          Съгласно чл. 61, ал. 1 от  ЗМИП учредените на територията на Република България юридически лица са длъжни да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права. Информацията и данните по чл. 61, ал. 1 се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица в търговския регистър. Чл. 63, ал. 5 от ЗМИП задължава учредените на територията на Република България юридически лица, с изключение на едноличните търговци, да заявят за вписване действителните си собственици по § 2 от допълнителните разпоредби, ако същите не са вписани като съдружници или еднолични собственици на капитала по партидите им. Когато като съдружници или еднолични собственици на капитала са вписани юридически лица или други правни образувания, задължението по предходното изречение възниква ако действителните собственици по § 2 от допълнителните разпоредби не са вписани в регистрите по ал. 1 като съдружници и/или еднолични собственици на капитала по партидите на участващи във веригата на собственост юридически лица.

          Данните за действителните собственици се вписват въз основа на  декларация (формата и съдържанието на декларацията се определя с правилника за прилагане на ЗМИП), която включва идентификационните данни за действителните собственици – физически лица и данните за юридическите лица, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол.

          Създаден е и специален образец на заявление Б 7 като приложение към Наредба № 1 от 2007г. за водене . . . на търговския регистър.

          Обжалваният отказ на длъжностното лице е мотивиран изключително с обстоятелството, че не е посочено физическо лице – действителен собственик.

          Съдът разгледа публично достъпната част от партидата на Д.ЕИК **** и констатира, че е вписан капитал в размер 99899 лв. разпределен на същия брой поименни акции с номинална стойност 1 лев. Имената на притежателите на акциите не се вижда, тъй като данните от книгата на акционерите не подлежат на обявяване в търговския регистър. При това положение Д.е длъжно да заяви в търговския регистър действителни собственици.

В обявения доклад за дейността на дружеството за 2017г. се вижда, че „Доверие Капитал“ АД ЕИК **** притежава 81733 акции или 81,82% от капитала. Останалата част от капитала 18166 акции 18,18% се притежава от 676 физически лица, от които само едно П.Р.С.притежава над 5% от капитала – 7793 акции  8,80% от капитала.

Изводът е, че сред акционерите няма физическо лице, което да притежава най-малко 25% от акциите и да бъде заявено като пряк действителен собственик.

Действителният собственик трябва да се търси при притежателя на 81,82% от капитала  - юридическото лице „Доверие Капитал“ АД по втория критерии по § 2 от ЗМИП: Индикация за косвено притежаване е налице, когато най-малко 25 на сто от акционерното или дяловото участие в юридическо лице принадлежи на юридическо лице, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица, или на множество юридически лица и/или правни образувания, които в крайна сметка са под контрола на едно и също физическо лице/лица.

„Д. ЕИК **** има вписан действителен собственик по партидата си в търговския регистър и това е:

Номер по ред: 001, Основание за вписване: Чл.63, ал.1 и 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари

……………………………………………..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          „Д.ЕИК ***** е публично дружество. Неговите 18736099 безналични поименни акции се търгуват на „Българска фондова борса“ АД. По партидата на холдинга няма вписан действителен собственик. Основанието за това е, че § 2 от ЗМИП изключва публичните дружества поради това, че Законът за публично предлагане на ценни книжа гарантира прозрачност на собствениците на ценни книжа и смяната им – „с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността.“

          Проблемът в случая възникна от празнотата в Закона за мерките срещу изпиране на пари. В дефиницията за действителен собственик по § 2 законът сравнително ясно посочва, че публичните дружества не декларират действителни собственици, но остава открит въпроса как се постъпва, когато веригата на собственици юридически лица с повече от 25% от капитала завършва с публично дружество.

          В случая в интерес на правната сигурност и последователността на практиката на вписванията в търговския регистър заявлението следва да се уважи така както е подадено. След като за действителен собственик на мажоритарния акционер в Д.- „Д. е вписано не физическо лице, а публичното дружество „Доверие – обединен холдинг“ АД, така и като действителен собственик на Д.следва да се впише публичното дружество „Д.чрез „Д..

Мотивиран така Р.нският окръжен съд

Р  Е  Ш  И  :

          ОТМЕНЯ Отказ № 20190530120246-3/23.08.2019 г. на длъжностно лице при Агенция по вписванията, търговски регистър.

          УКАЗВА на длъжностното лице при Агенция по вписванията, търговски регистър, да впише обстоятелствата по партидата на Д.ЕИК ****, заявени със заявление вх.№  20190530120246-3/23.08.2019г. за вписване на действителен собственик по партидата на Д.на основание чл. 63, ал.1 и 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари.

          Решението, с което се уважава жалба срещу отказ, не подлежи на обжалване.

          Препис от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията, Търговски регистър.

 

                                                         Окръжен съдия: