Решение по дело №3989/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260582
Дата: 19 февруари 2021 г. (в сила от 27 март 2021 г.)
Съдия: Румяна Димова Христова
Дело: 20203110103989
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 260582

     гр.Варна, 19.02.2021год.

                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, шестнадесети  състав, в публично съдебно заседание, проведено на  двадесети януари   през  две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: Р.ХРИСТОВА

 

при участието на секретаря Г. ДАМЯНОВА, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 3989  по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявени искове от С.В.Ф., ЕГН **********, действащ лично за себе си и като баща на детето И.С. Ф. и В. И. Ф., ЕГН **********, двамата като родители и законни представители на детето И. С. Ф., ЕГН **********, тримата с адрес: ***, **, чрез адв. Д.Й. от ВАК  със съдебен адрес:***, чрез адв. Д.Й.  срещу  З. „Б.И.“АД, ЕИК:* със седалище и адрес на управление:***. 

Ищците претендират от съда да постанови решение, с което на основание чл.432,ал.1 от КЗ във вр. с чл.86 от ЗЗД да постанови решение, с което да осъди ответника да заплати на ищците, както следва:

На С.В.Ф. - за претърпени неимуществени вреди, физически увреждания болки и страдания, представляващи лека телесна повреда и психическа травма в резултат на ПТП, настъпило на 29.07.2018г. в гр.Варна, на "Аспарухов мост" в посока към центъра на града, предизвикано от водач на лек автомобил „Ауди 80" с рег.№ *, Т. Д. М. с действаща и валидна към момента на застрахователното събитие задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите по силата на застрахователна полица BG/02/118001527299, издадена от ответното застрахователно дружество, сума в размер на 5000 /пет хиляди/лева, ведно с дължимата законна лихва от 07.04.2020г., до окончателно погасяване на задължението; за претърпени имуществени вреди за снабдяване с МУ №795/2018г. от отделение по съдебна медицина при УМБАЛ "Св Анна" Варна сума в размер на 40 /четиридесет/ лева, ведно със законната лихва върху същата от датата на която са сторени 09.08.2018г. до окончателно изплащане на задължението.

На И. С. Ф. за претърпени неимуществени вреди, физически увреждания болки и страдания, представляващи лека телесна повреда и психическа травма в резултат на ПТП, настъпило на 29.07.2018г. в гр.Варна, на "Аспарухов мост" в посока към центъра на града, предизвикано от водач на лек автомобил „Ауди 80" с рег.№ *, Т. Д. М. с действаща и валидна към момента на застрахователното събитие задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите по силата на застрахователна полица BG/02/118001527299 издадена от ответното застрахователно дружество, сума в размер на 7000/седем хиляди/лева, ведно с дължимата законна лихва от 07.04.2020г., до окончателно погасяване на задължението.

Банковата сметка на С.Ф. по която ответното дружество може да преведе сумите на осн. чл.127 ал.4 от ГПК е както следва: „Банка ДСК"АД; IBAN:***.

Банковата сметка на И. Ф. по която ответното дружество може да преведе сумите на осн. чл.127 ал.4 от ГПК е както следва: „Банка ДСК"АД; IBAN:***.

Молят за присъждане на сторените по делото разноски.

Ищците аргументират правен интерес от предявените искове, навеждайки следните фактически твърдения:

На 29.07.2018г. около 13.15ч. в гр.Варна на "Аспарухов мост" в посока към центъра на града водача на л.а. „Ауди 80" с рег.№ * е причинил ПТП, при което са пострадали В. И. Ф., С.В.Ф., дъщеря им И. С. Ф., К. Н. М. и синът й В. И. М.. Последните са пътували в управляваният от С.Ф. автомобил „Мазда Премаци" рег.№*.

         За причиненото ПТП на виновният водач Т. Д. М. на л.а. „Ауди 80" с рег.№ * с Решение №1510/24.07.2019г. влязло в законна сила на 09.08.2019г. е наложено административно наказание глоба на осн.чл.78 а, ал.1 от НК за извършено престъпление по чл.343 А, ал.1, б. „А", пр.2, вр. чл.343, ал.1, б."Б", пр.2, вр. чл.342, ал.1 от НК по НАХД №3155/2019г. по описа на PC-Варна, тринадесети състав за това, че поради непредпазливост е причинил пет средни телесни повреди на Венцислава Иванова Филчева.

Към момента на застрахователното събитие, виновният водач е имал покрит риск, сключена застраховка ГО към З.„Б.И.“ АД по силата на полица BG/02/118001527299.

В   следствие на настъпилото ПТП на 29.07.2018г.  са причинени неимуществени и имуществени вреди на пострадалите, а в частност на С.В.Ф. и дъщеря му И. С. Ф., както следва:Неимуществени вреди по отношение на С.Ф., са следните: навяхване на дясна глезенна става, травматичен отток и кръвонасядане на дясната глезенна става, представляваща лека телесна повреда, респ. физически увреждания, представляващи временно разстройство на здравето, неопасно за живота описани в СМЕ №335/2018г. по ДП №502/2018г. по описа на СПП при ОД МВР-Варна и МУ №795/2018г. от отделение по съдебна медицина при УМБАЛ "Св Анна" Варна.

Към момента на инцидента при удара и осукването, което се е получило е изпитал силни болки в глезена на десния крак във врата и кръста. Изпаднал е в шок и хистерична криза. В следствие на това , ищецът е претърпял неимуществени вреди изразяващи се в болки и страдания, душевно и емоционално от травмите, които е получил не само той, но и съпругата, детето му и останалите пътници в МПС, което е управлявал. Особено болезнено е приел състоянието на съпругата си, за която не се е знаело дали ще оживее. Същата е получила пет средни телесни повреди, като няколко ребра при счупването  са проникнали в белият дроб, от което са се получили допълнителни усложнения. Към настоящият момент пострадалият има дискомфорт при продължително натоварване на крайника. Изпитва тъпа болка, която се мести към кръста. Когато се натовари, кракът  леко изтръпва и се налага да си почива често.

Получил е чувствителни изменения в психичния баланс. Същият е в състояние на страх когато се предвижва и управлява автомобил. Продължителен период е имал, неспокоен сън. Изживявал е момента на катастрофата непрестанно. Губи апетит и тегло. Напрегнат е. Всичко това му се е отразило отрицателно, както в професионален план, така и в личния живот. Получил е стрес с който и към момента се бори.

         Имуществените вреди претърпени от С.Ф. са за снабдяване с МУ №795/2018г. от отделение по съдебна медицина при УМБАЛ"Св Анна" Варна в размер на 40/четиридесет/лева.

Неимуществените вреди претърпени от пострадалото дете Ивона Стоянова Филчева са следните: получила разкъсно контузна рана в областта на горната устна, представляваща лека телесна повреда, респ. физически увреждания, представляващи временно разстройство на здравето, неопасни за живота, описани в СМЕ №335/2018г. по ДП №502/2018г. по описа на СПП при ОД МВР-Варна. Умерена болка съобразно травмата и силна уплаха по време на инцидента, още повече при вида на майка си, която е била най-тежко пострадала.

Продължителен период от време е отказвало да пътува в автомобил, защото е имало усещане, че ще катастрофират всеки момент и всички автомобили ще ги блъснат. Детето е изключително напрегнато при пътуване и към настоящият момент. Преживявало е момента на инцидента в сънят си. Стряскало се е нощем, защото е сънувало кошмари. Получило е нощно напикаване. Загубило е тегло и апетит. Всичко това му се отразява отрицателно и му пречи в нормалното общуване с връсниците си. Получило е стрес от инцидента с който и към момента се бори с помощта на родителите си.

         С уведомително писмо получено на 07.01.2019г. З.„Б.И."АД, на осн. чл.498 вр. чл.380 от КЗ е осведомено за настъпилото на 29.07.2018г. застрахователно събитие, като с приложени документи са отправени искания за обезщетение, относно претърпени имуществени и неимуществени вреди.

С устно уведомление по телефон в срока по чл.496 ал. 1 от КЗ застрахователната компания определя за претърпени неимуществени вреди за С.Ф. обезщетение в размер на 2000лв., а за детето И. Ф. в размер на 500лв.

Определените от застрахователната компания размери на обезщетение за претърпени неимуществени вреди са прецени от ищците, като недостатъчни, за да обезвъзмездят в пълен обем преживените болки и страдания в следствие на настъпилото застрахователно събитие.

              С осъщественото ПТП на 29.07.2018г. е настъпило застрахователно събитие, покрито от валидно сключена застраховка гражданска отговорност на автомобилистите по силата на полица BG/02/118001527299 към З."Б.И."АД на виновния водач.

Вината се установява от НАХД №3155/2019г. по описа на РС-Варна, тринадесети състав, което приключва с Решение №1510/24.07.2019г. влязло в законна сила на 09.08.2019г.

В следствие на ПТП са нанесени неимуществени и имуществени вреди на С.Ф. и неимуществени на детето И. Ф.

Към момента на инцидента при удара и усукването, което се е получило, ищецът е изпитал силни болки в глезена на десният крак във врата и кръста. Изпаднал е в шок и хистерична криза. В следствие на инцидента  е претърпял неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, душевно и емоционално от травмите, които е получил не само той, но и съпругата, детето му и останалите пътници в МПС, което е управлявал. Особено болезнено е приел състоянието на съпругата си, за която не се е знаело дали ще оживее. Същата е получила пет средни телесни повреди, като няколко ребра при счупването са проникнали в белият дроб от което са се получили допълнителни усложнения. Към настоящият момент пострадалият има дискомфорт при продължително натоварване на крайника. Изпитва тъпа болка, която се мести към кръста. Когато се натовари, крака леко изтръпва и се налага да си почива често.

Получил е чувствителни изменения в психичния баланс. Същият е в състояние на страх когато се предвижва и управлява автомобил. Продължителен период е имал, неспокоен сън. Изживявал е момента на катастрофата непрестанно. Неоснователно е чувствал вина за случилото се и травмите физически и психически, които са получили съпругата и детето му. Губи апетит и тегло. Напрегнат е. Всичко това му се отразило отрицателно, както в професионален план, така и в личния живот. Получил е стрес с който и към момента се бори.

         Имуществените вреди претърпени от С.Ф., са за снабдяване с МУ №795/2018г. от отделение по съдебна медицина при УМБАЛ"Св Анна" Варна в размер на 40/четиридесет/лева.

Неимуществените вреди претърпени от пострадалото дете И. С. Ф. са следните: получила разкъсно контузна рана в областта на горната устна, представляваща лека телесна повреда, респ. физически увреждания, представляващи временно разстройство на здравето, неопасни за живота, описани в СМЕ №335/2018г. по ДП №502/2018г. по описа на СПП при ОД МВР-Варна. Умерена болка съобразно травмата и силна уплаха по време на инцидента, още повече при вида на майка си, която е била най-тежко пострадала.

Продължителен период от време е отказвало да пътува в автомобил, защото е имало усещане, че ще катастрофират всеки момент и всички автомобили ще ги блъснат. Детето е изключително напрегнато при пътуване и към настоящият момент. Преживявало е момента на инцидента в сънят си. Стряскало се е нощем, защото е сънувало кошмари. Получило е нощно напикаване. Загубило е тегло и апетит. Всичко това му се отразява отрицателно и му пречи в нормалното общуване с връстниците си. Получило е стрес от инцидента с който и към момента се бори с помощта на родителите си.      

Така претърпените от ищците вреди са в резултат на  нарушение, осъществено  от Т. М., който е неспазил правилата за движение по пътищата и предизвикал при настъпилото ПТП на 29.07.2018г. - осъществен деликт и нанесени вреди,

В срока за отговор по реда на чл.131 от ГПК, ответникът не депозира отговор на исковата молба .

В съдебно заседание ищците, чрез проц.представителите адв.Д.Й. от  ВАК поддържат исковете. В хода по същество на делото моля за  уважаване на исковете и присъждане на сторените по делото разноски. 

В съдебно заседание ответникът редовно призован, не се явява. В писмена форма оспорва исковете. В хода по съществото на спора не изразява становище.

Съдът, след като взе предвид представените по делото доказателства - по отделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:

Ответникът със становище вх.№272810/14.10.2020год. заявява, че не оспорва наличието на валидно застрахователно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за процесния автомобил Ауди №80 с рег. В 9976КТ. Това обстоятелства е установява и от приетата по делото застрахователна полица /л.15/.

С влязло в сила решение по НАХД №3155/2019год. на ВРС, 13-ти състав , лицето Т. Д. М., ЕГН ********** е признат за виновен в това, че на 29.07.2018год. в град Варна при управление на моторно-превозно средство лек автомобил „Ауди 80“ с рег.№ * КТ е нарушил правилата за движение – чл.20,ал.2 от ЗДВП, виновно  причинил ПТП и средни телесни повреди по непредпазливост на лицето В. И.Ф.

Не е спорно обстоятелството, че ищците в настоящото производство са също пострадали от ПТП, за което с горепосочената присъда, лицето Т. Д. М.  е признат за виновен. Видно от  СМЕ по ДП №502/2018год. , водено от СПП ОД на МВР –Варна е прието , че С.В. Ф., като водач на автомобил  е получил навяхване на дясна глезенна става, травматичен оток и кръвонасядане  в областта на дясната глезенна става, които в своята съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето,неопасно за живота. И. С. Ф., като пътник на задната седалка е получила разкъсно-контузна рана в областта на горната устна. Описаната разкъсно-контузна рана обуславя временно разстройство на здравето неопасно за живота.

За установяване на получените в резултат на ПТП телесни увреждания са приети и следните писмени документи: медицинско удостоверение №795/2018год. ,издадено от МБАЛ „Св.Анна-Варна“ АД,ведно с касов бон за платена сума в размер от 40лв.,Лист за преглед на пациент, искане за рентгенологично изследване

Приобщени към доказателствата по делото са покани , изхождащи от ищците и лицето В. И. Ф. срещу ответното дружество, с които са заявени претенции за изплащане на обезщетение в резултат на процесното ПТП.

По делото е ангажирана СМЕ. От заключението на ВЛ –В. Н.С., което съдът цени като обективно и компетентно дадено се установява следното:

На 29.07.2018 г в гр. Варна на "Аспарухов мост" при ПТП са пострадали С.В.Ф. и дъщеря му И. С. Ф.

Съгласно експертизата отговорът на въпроса -  Какво е било общото здравословно състояние на ищците преди ПТП е следния:

1. Медицински данни за здравословното състояние с регистрация на остри и хронични заболявания на С.В.Ф. ЕГН ********** за периода от 2006 г до 29.07.2018 г:

-        Есенциална /първична/ хипертония - от 05.06.2006 г; 27.10.2008 г; 12.02.2010 г; 01.07.2013 г; с усложнение Хипертонично сърце от 2014 г;

-        Рецидивиращо депресивно разстройство - умерено тежък епизод, регистриран на 12.02.2007 г; 12.01.2012 г; 10.06.2013 г; 06.02.2014 г;

-        Увреждания на междупрешленни дискове - в поясния отдел и др. отдели на гръбначния стълб от 21.01.2009 г; 03.04.2015 г; 24.02.2017 г; Коксартроза /артроза на тазобедрена става/; Реактивна артропатия - 11.03.2015 г; Полиартроза 03.04.2015 г; Увреждане на междупрешленни дискове в шийния отдел с радикулопатия 18.09.2017 г;

-        Преходни церебрални исхемични пристъпи 02.11.2011г; 03.01.2012 г;

- Хронични болести на тонзилите /сливиците/; Ингвинална херния; Гастродуоденит.

Посочените заболявания са установени при прегледи от личен лекар и проведени консултативни прегледи от специалисти по кардиология; психиатрия; неврология; ортопедия; урология и др.

В обобщение, за времето от 05.06.2006 г до 29.07.2018 г, С.В.Ф. е със заболявания от хипертония, усложнена с хипертонично сърце; рецидивиращо депресивно разстройство; дегенеративни костно-ставни увреждания - реактивна артропатия, полиартроза, коксартроза, увреждания на междупрешленни дискове в шийния и поясния отдели на гръбначния стълб с радикулопатия; преходни исхемични церебрални пристъпи; хронични заболявания на тонзилите /сливиците/; гастродуоденит; ингвинална херния.

2. Медицински данни за здравословното състояние на И. С. Ф. ЕГН ********** за периода от 2006 г до 29.07.2018 г:

При извършени множество медицински прегледи от личен лекар, консултации със специалисти и параклинични изследвания са установени предимно остри възпалителни заболявания на горните дихателни пътища -назофарингит, тонзилит, остър бронхит и инфекциозно заболяване - варицела.

 На въпроса-  Какви наранявания и увреди с каква степен и характер са получили пострадалите в резултат на ПТП, отговорът на експерта е в следния смисъл:

1.Ищецът С.В.Ф. ЕГН **********, като водач на лек автомобил, при ПТП на 29.07.2018 г е получил навяхване на дясна глезенна става, травматичен оток и кръвонасядане в областта на дясната глезенна става.

Установените травматични увреждания са резултат от удар/притискане с или върху твърд тъп предмет, или от странично извиване /усукване/ на дясната глезенна става при фиксирано ходило и биха могли да се получат при указаните време и начин - от водача на лекия автомобил при настъпилото ПТП.

Навяхването на дясната глезенна става, с оток и кръвонасядане в областта на ставата, са обусловилии временно разстройство на здравето, неопасно за живота.

2.      И. С. Ф. ЕГН ********** като пътник в лек автомобил, при ПТП на 29.07.2018 г е получила разкъсно-контузна рана на горната устна.

Травматичното увреждане е резултат от удар с или върху твърд тъп предмет /възм. и с изразен ръб/ и би могло да се получи по време и начин, съобщени в данните по делото.

Разкъсно-контузната рана на горната устна е причинила временно разстройство на здравето, неопасно за живота.

На въпроса - Каква медицинска помощ е оказана на пострадалите, непосредствено след ПТП и какви медицински интервенции са осъществени и какво лечение по отношение на тях е проведено, отговорът на експертизата е в следния смисъл:

Непосредствено след инцидента, пострадалите С.Ф. и И. Ф. са били приети в Спешен център на МБАЛ "Св. Анна-Варна" АД, където са извършени от лекари-специалисти необходимите по обем за подобни наранявания медицински прегледи, обзорни и параклинични изследвания.

Не се налагат и не са извършвани медицински интервенции за лечение на навяхването на дясната глезенна става на Ф., препоръчани са покой, обезболяващи лекарства и охлаждащ компрес.

Нараняването на Ф. също не е изисквало хирургична интервенция, а само първична хирургична обработка - почистване, дезинфекция и др. п.

На въпроса- Какъв период от време е бил нужен на пострадалите за възстановяване и възстановени ли са напълно към момента,отговорът на експертизата е в следния смисъл:

Възстановяването след навяхване на глезенна става продължава около 20 -25 дни, през това време пострадалият изпитва болки и ограничаване на движенията на долния крайник. Към края на този период обичайно болките затихват и движенията на крайника напълно се възстановяват. Не се установяват обективни данни за усложнение на здравословното състояние на пострадалия Ф. във връзка с навяхването на дясната глезенна става и от това следва, че към момента той се е възстановил напълно. Не е изключена възможността оплакванията му от изтръпване на десния крак, болки при движение и др. п. след изминалото време /повече от 2 години/, да се дължат на костно-ставно заболяване, регистрирано още през 2015 г. Болките в областта на кръста и шията, от които се оплаква ищецът, биха могли да се дължат на болестно увреждане на междупрешленни дискове в шийния и поясния отдели на гръбначния стълб, които са диагностицирани още през 2009 г и персистират, с последна регистрация през 2017 г.

Оздравителният процес на повърхностни разкъсно-контузни рани обичайно трае около 8-10 дни. За пострадалата Ф. не се установяват данни за усложнения от травмата и към този момент тя се е възстановила напълно, без остатъчни загрозяващи белези или ръбци.

На въпроса -  Установяват ли се здравословни проблеми с трайни последици, които ще останат занапред, отговорът на експерта е в следния смисъл:

Както е посочено по-горе, ищците са се възстановили напълно към настоящия момент по отношение на травматичните увреждания и не се установяват обективно доказани усложнения и здравословни проблеми с трайни последици за здравето им.

В полза на ищците са ангажирани гласни доказателства, чрез показанията на свидетелите И. И. И. –брат на В. Ф. и без дела със страните и Д. К. С. –без родство и дела със страните.

От показанията на св. И. И. И. се установява следното:  Знае за пътен инцидент, при който пострадват  зет му, племенницата му и сестра му. Това се случва на 29.07.2018г. В 13,00 часа зет му - С.Ф. му се обажда по телефона. Говори на пресекулки и е силно възбуден. Казва, че в района на Аспарухов мост са претърпели тежко ПТП и ще ги откарат в Окръжна болница и по-най бързия начин, ако може да отиде. Без да губи време тръгва  натам. С влизането му в спешен кабинет известява, че е братът на пострадалата В. И.Ф., като в коридора вижда племенницата си и другите участници, които са били в колата – другарчето й В. и майка му, която е там. Двете деца плачат истерично, не могат да ми дадат никаква информация. Видимо са разстроени от преживяното. Малко по-късно излиза една санитарка и пита дали има роднина на пострадалата. Обяснява, че той  е брат й. Тя го моли да отиде с нея и да асистира, тъй като й предстояло да й направят рентгенова снимка и трябвало още един човек, за да я прехвърлят на рентгена. При влизането си в коридора на шокова зала вижда зет си, разговарят няколко секунди, като му прави впечатление, че има силен отток на крака в областта на глезена. Глезенът му е лилав от кръвонасядането. Пита го в общи линии как е. Той казва, че е сравнително добре, но че има болки в кръста и врата, но е загрижен повече за това, което се случва със сестра му. Това му е  контактът там с него. По-късно се виждат  при изписването му и го пита какво е общото му състояние. Той казва, че в следствие на удара, тъй като ударът е бил в задната част на колата и се е получил камшичен удар, дясната част на тялото му се е усукало и при усукването е пострадал силно глезенът му. Имал силна болка в глезена пренасяща се в кръста и областта на тила.

Към момента на инцидента дълго време след това е в едно шоково състояние, постоянно се обвиняваше, че той е можел да предотврати катастрофата. Тъй като те са съседи – живеят един над друг и често е слизал да го види – оплаква се от неспокоен сън, от преживяване на катастрофата. Другото, което му прави впечатление е това, че косата му е започнала да пада, доста е разредена косата му в момента. Ходи на рехабилитация може би година и половина. Оплакв се, че при по-продължителна физическа дейност има силни болки в глезенната става. Става доста раздразнителен,  отслабва 5 – 6 кг., постоянно неспокоен и най-вече безпокойството му се дължи на опасенията какво ще се случи със сестра му, тъй като първите дни тя е със животоспасяваща операция и не знаят дали да не чакат  най-лошото.

Детето също е в шоково състояние. Като я вижда  в чакалнята тя има разкъсване в областта на устичката. После му казва, че има и травми по тялото - синини. Неспокойна, напрегната, със страх от движението по пътищата и със страх пресича светофара. В началото има нощни напикавания и става по време на сън – това му е разказвал баща й. Детето е  със силно травмирана психика, затваря се в себе си, на третия, четвъртия ден започва да говори.

От показанията на св. Д. К. С. – В. се установява следното: Запозната е с пътно-транспортно произшествие, в което са участвали С.Ф. и дъщеря му И. Семейни приятели и комшии са. Уикендите ходят заедно на плаж. Във въпросния уикенд имат ангажимент със съпруга си и не отиват с тях. Разбрат, че е докарана колата в смачкано състояние. В квартала се говори много, че се е случило нещо, но така или иначе не се виждат въпросната вечер в неделя. В понеделник след работа ги срещат и С. е със сестрата на Венцислава и приятеля й тогава. Той е в много тежко състояние, защото плаче постоянно. Сядат на кафето пред кооперацията и той започва да разказва, като през цялото време обяснява, че той е виновен за всичко, и че ако нещо се случи с нея няма да си го прости никога, и че не може да живее повече така. С детето не се виждат въпросния ден, но след това в продължение на седмицата тя ходи в тях , да играе с децата им, те ги водят вечерите там, за да ги разведрят по някакъв начин, защото наистина не се чувства окей.

Към доказателствата по делото е приобщеното и цялото производството по НАХД №3155/2019год. на ВРС, 13-ти състав.

При тази установеност на делото от фактическа страна,  съдът извежда  следните правни изводи:

         Съгласно разпоредбата на чл. 432,ал.1 от КЗ,  увреденото лице може да предяви пряк иск срещу застрахователя на МПС-то, чийто водач е причинител на вредата, като с договора за застраховка „Гражданска отговорност" застрахователят се задължава да покрие отговорността на виновния водач за причинени от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди. За да се ангажира отговорността на застрахователя по този ред е необходимо към момента на увреждането да съществува валидно застрахователно правоотношение, породено от договор за застраховка „Гражданска отговорност", между собственика на МПС-то, чийто водач е пряк причинител на вредата и застрахователя. Наред с това следва да са налице и всички кумулативни предпоставки от фактическия състав на чл. 45 от ЗЗД, пораждащи основание за отговорност на прекия причинител, спрямо увредения за обезщетяване на причинените вреди. Отговорността на застрахователя е обусловена от отговорността на  деликвента, като застрахователят дължи обезщетение за вредите, доколкото деликвента  е отговорен спрямо увреденото лице за репарирането им.

В настоящия случай безспорно е установено, че към датата на ПТП лекия автомобил на виновния за ПТП водач е бил застрахован  в ответното дружество.

За ангажиране на отговорността на застрахователя по сключена задължителна застраховка "гражданска отговорност" на водач на МПС за вреди причинени на трето лице е необходимо ищецът да установи, че причинените вреди, чието обезщетяване претендира, са пряк резултат от противоправно поведение на водача, на застрахованото МПС.

В случая  от производството по НАХД №3155/2019год. на ВРС, 13-ти състав и влязлата в сила присъди се установява , че водачът на л.а. „Ауди 80" с рег.№ *  е причинила виновно на 29.07.2018г. около 13.15ч. в гр.Варна на "Аспарухов мост" в посока към центъра на града  ПТП,неспазвайки правилата на чл.20,ал.2 от ЗДВП.

Съгласно чл. 300 ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд, тоест представлява доказателство и се ползва със сила на пресъдено нещо относно това, дали е извършено деянието, дали това деяние е противоправно и дали деецът е виновен. /Решение №198/20.12.2019 по дело №3093/2019г./. С оглед на така цитирината разпоредба, настоящият граждански съд е обвързан с присъдата, постановена в по НАХД №3155/2019год. на ВРС, 13-ти състав, по силата на което е прието, че за процесното ПТП виновност носи водачът на л.а. „Ауди 80" с рег.№ * , лицето  Т. Д. М.

С оглед гореизложеното, съдът намира, че са изпълнени предпоставките на фактическия състав на чл. 45 от ЗЗД и предвид факта на наличие на валидно застрахователно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност" с ответника са възникнали основанията по чл.432,ал.1 от КЗ за ангажиране на отговорността му за обезщетяване на вредите, претърпени от ищеца  в резултат на виновното и противоправно поведение на прекия причинител. В тази връзка съдът приема, че главните искове срещу ответника  са доказани по основание.

Съгласно разпоредбата на чл. 52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Съдът съобрази, че справедливостта, като критерий за определяне размера на обезщетението при деликт, не е абстрактно понятие, а предпоставя винаги преценка на обективно съществуващи, конкретни обстоятелства - обема, характера и тежестта на уврежданията, интензитета и продължителността на търпимите болки и страдания, физическите, но и психологическите последици за увредения, както и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането, преценени адекватно и в тяхната съвкупност. Задължението на застрахователя е функция от задължението на застрахования да обезщети увреденото от него лице, а същевременно двете задължения са едни и същи по съдържание и размер в рамките на застрахователния договор.                                                            

В този смисъл е и даденото разрешение в постановените по реда на чл.290 от ГПК решения на ВКС и съставляващи поради това задължителната по смисъла на ТР 1/2010 г. на ОСГТК на ВКС практика - Решение № 83 от 6.07.2009 г. по т. д. № 795/2008 г. на ВКС, II т. о., и Решение № 1 от 26.03.2012 г. по т. д. № 299/2011 г., II т. о., Решение 25 от 17.03.2010 г. по т. д. № 211/2009 г., II т. о, Р. № 206 от 12.03.2010 г. по т. д. № 35/2009 г. II т. о. и редица  други.                                                                

Наред с това, следва да се съобрази, че болките и страданията, във физически,  психологичен и емоционален план, не се ограничават само до изживените в момента на самото престъпление болки и страдания, а продължават и след това.        

В процесния случай, за да определи размера на дължимото обезщетение, съдът съобрази, че при ПТП-то ищците са  получили  леки телесни  увреждания.Ищецът С.В.Ф. ЕГН **********, като водач на лек автомобил, при ПТП на 29.07.2018 г е получил навяхване на дясна глезенна става, травматичен оток и кръвонасядане в областта на дясната глезенна става.Установените травматични увреждания са резултат от удар/притискане с или върху твърд тъп предмет, или от странично извиване /усукване/ на дясната глезенна става при фиксирано ходило и биха могли да се получат при указаните време и начин - от водача на лекия автомобил при настъпилото ПТП.Навяхването на дясната глезенна става, с оток и кръвонасядане в областта на ставата, са обусловилии временно разстройство на здравето, неопасно за живота.И. С. Ф. ЕГН ********** като пътник в лек автомобил, при ПТП на 29.07.2018 г. е получила разкъсно-контузна рана на горната устна.Травматичното увреждане е резултат от удар с или върху твърд тъп предмет /възм. и с изразен ръб/ и би могло да се получи по време и начин, съобщени в данните по делото.Разкъсно-контузната рана на горната устна е причинила временно разстройство на здравето, неопасно за живота. Възстановяването след навяхване на глезенна става, според СМЕ продължава около 20 -25 дни, през това време пострадалият изпитва болки и ограничаване на движенията на долния крайник. Към края на този период обичайно болките затихват и движенията на крайника напълно се възстановяват. Не се установяват обективни данни за усложнение на здравословното състояние на пострадалия Ф. във връзка с навяхването на дясната глезенна става и от това следва, че към момента той се е възстановил напълно. Не е изключена възможността оплакванията му от изтръпване на десния крак, болки при движение и др. п. след изминалото време /повече от 2 години/, да се дължат на костно-ставно заболяване, регистрирано още през 2015 г. Болките в областта на кръста и шията, от които се оплаква ищецът, биха могли да се дължат на болестно увреждане на междупрешленни дискове в шийния и поясния отдели на гръбначния стълб, които са диагностицирани още през 2009 г и персистират, с последна регистрация през 2017 г.Оздравителният процес на повърхностни разкъсно-контузни рани обичайно трае около 8-10 дни. За пострадалата Ф. не се установяват данни за усложнения от травмата и към този момент тя се е възстановила напълно, без остатъчни загрозяващи белези или ръбци.

Макар и възстановени във физиологичен аспект, в резултат на ПТП и  получените увреждания,ищците преживяват голям стрес,който се отразява и променя начина им на живот Ищците по време на ПТП и непосрествено след това са в силно шоково състояние. Ищецът е силно притеснен за всички ,които са пътували в ПТП и най-вече са съпругата си , която получава сериозни средни телесни повреди и има опасност на живота й. Детето е силно уплашено с оглед стреса при самото ПТП, както и предвид обстоятелството, че е притеснено за живота на родителите. В тази насока са и показанията на св.Иванов, който пред съда заявява, че  към момента на инцидента дълго време след това С. е в едно шоково състояние, постоянно се обвинява, че той е можел да предотврати катастрофата. Тъй като те са съседи – живеят един над друг и често е слизал да го види – оплаква се от неспокоен сън, от преживяване на катастрофата. Другото, което му прави впечатление е това, че косата му е започнала да пада, доста е разредена косата му в момента. Ходи на рехабилитация може би година и половина. Оплаква се, че при по-продължителна физическа дейност има силни болки в глезенната става. Става доста раздразнителен, отслабва 5 – 6 кг., постоянно неспокоен и най-вече безпокойството му се дължи на опасенията какво ще се случи със сестра му, тъй като първите дни тя е със животоспасяваща операция и не знаят дали да не чакат  най-лошото.Детето също е в шоково състояние. Като я вижда  в чакалнята тя има разкъсване в областта на устичката. После му казва, че има и травми по тялото - синини. Неспокойна, напрегната, със страх от движението по пътищата и със страх пресича светофара. В началото има нощни напикавания и става по време на сън – това му е разказвал баща й. Детето е  със силно травмирана психика, затваря се в себе си, на третия, четвъртия ден започва да говори. За това ,че ищците са преживяли огромен стрес, който е дал отражение върху психологичното им състояние най-вече са и показанията на св.С.-В.

Предвид на горното съдът намира , че  справедливото обезщетение на ищците за претърпените неимуществени вреди, възлиза в размер от  5 000лв. за всеки един. Ето защо искат по отношение на ищеца следва да се уважи в цялост, а по отношение на ищцата до размера от 5000лв., като за разликата до претендираните 7 000лв. следва да се отхвърли.Като законна последица  върху  уважената част  от  иска , следва да се присъди законната лихва, считано от датата на подаване исковата молба в съда-10.04.2020год./датата на подаване на исковата молба в съда/, а не както ищците сочат 07.04.2020год. до окончателното изплащане.

По отношение на претенцията на ищеца за имуществени вреди в размер от 40лв., разход за издаване на мед.удостоверение за ищеца. Така заявеното искане се явява основателно, тъй като същото е направено във връзка и по повод последици, които са в пряка и непосрествена връзка с ПТП, виновно осъществено от водача на застрахованото при ответника МПС. Предвид на това следва да се присъди на ищеца това обезщетение.Съдът не споделя аргументите на ищеца,че върху това обезщетение се дължи лихва от датата на която е сторено 09.08.2018год.Това е така , защото съгласно чл.429, ал.1, т.1 от КЗ  (намиращ приложение в разглеждания случай) с договора за застраховка "Гражданска отговорност" застрахователят се задължава да покрие в границите на определената в застрахователния договор застрахователна сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди, които са пряк и непосредствен резултат от застрахователното събитие.По общите правила за деликта и съгласно чл.84, ал.3 от ЗЗД, деликвента се счита в забава от деня на непозволеното увреждане  и без покана. Доколкото отговорността на застрахователя е договорна и функционално обусловена от деликтната отговорност на причинителя на вредата, то същият ще отговаря за онези вреди, за които би отговарял деликвента, и то при условията, при които би отговарял и последния, в т.ч. и за лихвите за забава. Съгласно нормата на чл.429, ал.3 КЗ, обаче отговорността на застрахователя по договора за ГО за дължимите от деликвента лихви върху обезщетението е ограничена като началото на периода на забава се поставя с уведомяването на застрахователя от застрахования или от увреденото лице за настъпилото застрахователно събитие. С оглед горно искането  за изтекла лихва от датата-09.08.2018год., момента в който е  реализиран имуществения разход  се явява неоснователно. Не са налице и данни за частично уважаване на искането, тъй като от приетите по делото покани, не може да се установи,поканата на ищеца точно на коя дата е приета от застрахователя.Освен това тези покана , не са за уведомяване за станалото ПТП, а за изплащане на неимуществени вреди , като са изпрати от адв.Д. Д. през месец януари 2020год. Ето защо върху обезщетението за имуществени вреди съдът присъжда лихва от датата на подаване на исковата молба,която лихва се явява законна последица от уважаването на искането,  като за периода от 09.08.2018год. отхвърля искането. 

По разноските:

При този изход на спора на основание чл. 78, ал. 1 ГПК в полза на ищците следва да се присъдят сторените по делото разноски, които се изразяват в платен депозит за ВЛ-300лв. и адв.възнаграждение в размер от 1251лв. съобразно уважената част от исковете или общо разноски в размер от 1 551лв.

Съобразно отхвърлената част от иска на ответника следва да се присъдят разноски в размер от 60лв.

Съобразно уважената част от иска на ответника следва да бъдат възложени, на основание чл.78,ал.1 във вр.чл.78,ал.6 от ГПК ,разноските за държавна такса в размер от  450лв.

Водим от горното, съдът

 

 

    Р   Е  Ш   И:

 

 

ОСЪЖДА З. „Б.И.“АД, ЕИК:* със седалище и адрес на управление:*** ДА ЗАПЛАТИ С.В.Ф.,ЕГН**********  с адрес: ***, ***, чрез адв. Д.Й. от ВАК  със съдебен адрес:***.*, чрез адв. Д.Й., сума  в размер на 5000 /пет хиляди/лева,  за претърпени неимуществени вреди, физически увреждания болки и страдания, представляващи лека телесна повреда и психическа травма в резултат на ПТП, настъпило на 29.07.2018г. в гр.Варна, на "Аспарухов мост" в посока към центъра на града, предизвикано от водач на лек автомобил „Ауди 80" с рег.№ *, Т. Д. М. с действаща и валидна към момента на застрахователното събитие задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите по силата на застрахователна полица BG/02/118001527299, издадена от ответното застрахователно дружество, ведно с дължимата законна лихва от 10.04.2020г., до окончателно погасяване на задължението, както и сума в размер на 40 /четиридесет/ лева, за претърпени имуществени вреди за снабдяване с МУ №795/2018г. от отделение по съдебна медицина при УМБАЛ "Св Анна" Варна, ведно със законната лихва върху същата от датата на подаване на исковата молба в съда 10.04.2020год. до окончателното изплащане, като отхвърля претенцията за изтекла лихва, считано от  09.08.2018г., на основание чл.432,ал.2 от КЗ.

 

ОСЪЖДА З. „Б.И.“АД, ЕИК:* със седалище и адрес на управление:*** ДА ЗАПЛАТИ на И. С. Ф.,ЕГН**********, действаща чрез своите родители и законни представители С.В.Ф.,ЕГН**********  и В. И. Ф., ЕГН **********, тримата с адрес: ***, ***, чрез адв. Д.Й. от ВАК  със съдебен адрес:***, чрез адв. Д.Й., сума  в размер на 5000 /пет хиляди/лева,  за претърпени неимуществени вреди, физически увреждания болки и страдания, представляващи лека телесна повреда и психическа травма в резултат на ПТП, настъпило на 29.07.2018г. в гр.Варна, на "Аспарухов мост" в посока към центъра на града, предизвикано от водач на лек автомобил „Ауди 80" с рег.№ *, Т. Д. М. с действаща и валидна към момента на застрахователното събитие задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите по силата на застрахователна полица BG/02/*, издадена от ответното застрахователно дружество, ведно с дължимата законна лихва от 10.04.2020г., до окончателно погасяване на задължението, като отхвърля иска за горницата до 7000лв.,  на основание чл.432,ал.2 от КЗ.

ОСЪЖДА З. „Б.И.“АД, ЕИК:* със седалище и адрес на управление:*** ДА ЗАПЛАТИ С.В.Ф.,ЕГН********** и И. С. Ф.,ЕГН**********, действаща чрез своите родители и законни представители С.В.Ф.,ЕГН**********  и В. И. Ф., ЕГН **********, тримата с адрес: ***, *, чрез адв. Д.Й. от ВАК  със съдебен адрес:***., чрез адв. Д.Й., сумата в размер от 1551лв.,представляваща адв.възнаграждение върху уважената част от исковете  в размер от 1251лв. и 300лв. депозит за ВЛ,  на основание чл.78,ал.1 от ГПК.

ОСЪЖДА  З. „Б.И.“АД, ЕИК:* със седалище и адрес на управление:*** ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ВРС,       сумата от 450лв. за държавна такса върху уважения размер от исковете , на основание чл.78,ал.1 във вр. с чл.78,ал.6 от ГПК.

ОСЪЖДА С.В.Ф.,ЕГН********** и И. С. Ф.,ЕГН**********, действаща чрез своите родители и законни представители С.В.Ф.,ЕГН**********  и В. И. Ф., ЕГН **********, тримата с адрес: ***, *, чрез адв. Д.Й. от ВАК  със съдебен адрес:***., чрез адв. Д.Й. ДА ЗАПЛАТЯТ на З. „Б.И.“АД, ЕИК:*** със седалище и адрес на управление:*** ДА , сумата от  60лв. сторени по делото разноски, съобразно отхвърлената  част от иска, на основание чл.78,ал.3 от ГПК.

Присъдени суми ответника следва да заплати по следните банкови сметки: Банкова сметка *** С.Ф.: „Банка ДСК"АД; IBAN:***а на И. Ф.: „Банка ДСК"АД; IBAN:***.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването на страните, ведно с препис от съдебния акт.

        

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

     /Р.ХРИСТОВА /