Решение по дело №172/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 ноември 2021 г. (в сила от 22 ноември 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700172
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 169

 

Гр. Разград,  22 ноември 2021 год.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на девети ноември две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                       ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                               МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ТИХОМИР ТОДОРОВ разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА дело №172 по описа за 2021г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба против Решение №31/16.07.2021г., постановено по АНД №62/2021г.  по описа на Исперихския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП)  №20-0275-000546/25.01.2021г. на Началник група при ОДМВР Разград, РУ Исперих, с което на Г. Г. К. от гр. И. на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба“ в размер 2 000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24  месеца.

Недоволно от решението е останало наказаното лице. В жалбата си  сочи, че в хода на производството са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и норми и че не са събрани доказателства, които да установяват по безспорен и категоричен начин, че е извършил вмененото административно нарушение. С оглед на това моли съда да отмени решението на районния съд като неправилно, ведно със следващите от това законни последици. Претендира и за присъждане на разноски по производството в двете инстанции.

          Ответникът по касационната жалба не се явява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по нея.

          Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да потвърди решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

          Съдът след като прецени направените  оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, констатира следното:

          Жалбата е допустима, като подадена в срок, от надлежна страна против решение, което подлежи на касационен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни изводи:

          Събраните гласни и писмени доказателства сочат, че на 30.12.2020г. по повод постъпил сигнал за съмнение, че водач на черно „БМВ“ управлява МПС след употреба на наркотици на полицейските служители С. М. и П. В. било разпоредено да го спрат и да извършат проверка. Около 13,20 часа, в гр. Исперих, на ул."Ахинора" те спрели за проверка лек автомобил "БМВ" с регистрационен № ********, управляван от Г. К. След десетина минути пристигнал дежурният мл. автоконтрольор и поискал водачът да бъде тестван за употреба на наркотични вещества с Драг Тест 5000, но той отказал.  Отказал да даде и биологична проба за да се извърши химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. При тези данни срещу него е съставен АУАН бл. №593045/30.12.2020г., в който е посочено, че с противоправното си поведение водачът е осъществил нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП. Той е надлежно предявен на нарушителя, подписан е от него без възражения, след което му е връчен и препис от акта. Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган и въз основа на тях той е издал процесното НП, с което на жалбоподателя за така описаното нарушение на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер 2 000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24  месеца. С решението си Исперихският районен съд е потвърдил НП като законосъобразно. Изложените от въззивния съд съображения напълно се споделят и от настоящата инстанция.

При съставяне на АУАН и постановяване на НП са спазени процесуалните правила и норми. Тези актове са издадени от оправомощен орган, в кръга на неговата материална и териториална компетентност, при спазване на предвидените за това срокове. В тях ясно, точно и конкретно от фактическа и правна страна са посочени предпоставките и основанията и всички необходими елементи, които определят и индивидуализират административното нарушение, вменено във вина на нарушителя, поради което по своята форма и съдържание те отговарят на изискванията на  ЗАНН. Уличеното лице се е запознало със съдържанието на АУАН, получило е препис от него и е могло да разбере в какво е обвинен и в пълен обем и достатъчно ефективно да организира своята защита. Следва да се отбележи, че в ЗАНН е регламентирана процедурата, по която се съставя и предявява АУАН на нарушителя. Законът не вменява задължение да се прочете АУАН, а само да се предяви на  нарушителя за да се запознае със съдържанието му и да го подпише, след което се връчва препис от него срещу разписка. В случая тези правила са спазени, поради което съдът намира, че не е допуснато процесуално нарушение, което е довело до ограничаване на процесуалните права на нарушителя. Оплакванията в тази насока са неоснователни и недоказани.

В съставения АУАН и издаденото въз основа на него НП са приложени и съответните законови разпоредби.

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно  писмени и гласни доказателства, които установяват по категоричен и безспорен начин възприетата от наказващия орган и от районния съд фактическа обстановка. В тази насока съдът намира за необходимо да отбележи, че съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП редовно съставеният АУАН се ползва от доказателствена сила до доказване на противното. С оглед на това, за разлика от общите производства по оспорване на НП, в този случай, въз основа на специалния закон, е обърната доказателствената тежест и нарушителят следва да доказва твърденията си, които противоречат на фактите, отразени в АУАН. Такива доказателства не са ангажирани. При тези данни се налага еднозначният извод, че с поведението си касаторът  от обективна и субективна страна е извършил вмененото  административно нарушение. Съгласно чл. 174, ал. 3, пр. 2  от ЗДвП водач на моторно превозно средство, който откаже да му бъде извършена проверка с  тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или вземане на биологични проби за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 2 години и глоба от 2000 лв. За съставомерността на това деяние е без значение дали лицето е употребило наркотични вещества, а е достатъчно да се установи неговото противоправно бездействие, изразяващо се в отказ да бъде изпробван.  Редът и условията, при които се установява концентрацията на алкохол в кръвта на водачите и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози и условията, са уредени от Наредба №1 от 19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози (Наредба №1). Действително с разпоредбата на чл. 5, ал. 1 от Наредба №1 е посочено, че при наличие на външни признаци, поведение или реакции на водачите на МПС за употребата на наркотични вещества или техни аналози се извършва проверка с тест или лицата се изпращат за медицинско изследване.  Това обаче не ограничава контролните органи да извършват проверка само в тези хипотези, още повече, че в конкретния случай служителите на МВР са действали по сигнал за употреба на наркотични вещества от жалбоподателя, който управлява МПС. С оглед на това развитите в тази насока оплаквания са неоснователни.

Наложените наказания са в абсолютния размер, предвиден от закона и с оглед забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН липсва правна възможност те да бъдат намалени или изменени.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение като валидно, обосновано, правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

          Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №31/16.07.2021г., постановено по АНД №62/2021г. по описа на Исперихския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

            ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                                                    2./п/